Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, zerojedynkaX napisał:

Mam nadzieję że Vectra ma moduły CAM. Żadnych dekoderów nie chcę.  ?

 

Mają, ale gdzieś czytałem, że są to parowane CI+ z zablokowanym nagrywaniem. Zatem, jeśli chcesz nagrywać, to tylko na ich dekoderze.

 

 

36 minut temu, andyp napisał:

 

Faktycznie super, a tutaj ulotka Multimedii sprzed świąt, którą znalazłem u siebie w bloku. Trzeba przyznać, że taka sobie w porównaniu z Vectrą ?

4851f626a63a5ff2033cc2b939daace0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, zerojedynkaX said:

Mam nadzieję że Vectra ma moduły CAM. Żadnych dekoderów nie chcę.  ?

Ma ale CI+ czyli karty parowane z modułem CAM, moduł działa w urządzeniu obsługującym CI+.

 

1 hour ago, peciak said:

Czy karta w Vectrze jest parowana z modułem? Można używać kart w tunerach z czytnikiem przez oscam?

Nie można bo jest sparowana z modułem, poza modułem nie działa.

Można użyć modułu z kartą w slocie CI tylko musi być 'włączona' obsługa CI+.

 

Pytanie kiedy dojdą do tego etapu że będą wymieniać karty MMP na Vectry, pewnie nieprędko. Najpierw muszą spełnić warunki UOKIK, następnie przejąć MMP,  później dostosować sieć/infrastrukturę a dopiero wtedy przy okazji przedłużeń umów przymuszać do wymiany sprzętu. Myślę, że to ze 2 lata zajmie zanim osiągniemy ten etap.

 

1 hour ago, strzala said:

 

Mają, ale gdzieś czytałem, że są to parowane CI+ z zablokowanym nagrywaniem. Zatem, jeśli chcesz nagrywać, to tylko na ich dekoderze.

 

Nie bardzo rozumiem jakby to miało działać. Jeśli moduł CAM wypuszcza zdekodowany strumień na zewnątrz (a musi) to nie ma żadnej kontroli nad tym co się z nim dalej dzieje. Czy go oglądasz czy nagrywasz czy streamujesz czy wpuszczasz do /dev/null.

Możliwe, że się jakoś z producentami TV dogadali, że jak widzą kartę Vectry to nie możesz nagrywać ale jak ją włożysz do dekodera Linuxowego i 'włączysz' CI+ to możesz sobie nagrywać do woli.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mało wiesz o modułach CI+ :) Między innymi po to zostały wprowadzone na rynek, żeby można było parować z kartą i blokować nagrywanie. To je m.in. różni od modułów CI. 

Jest informacja w sygnale, czy dany program może być nagrywany czy nie i certyfikowane urządzenia(telewizory) reagują na tę informację. Taka informacja może być przy całym programie albo tylko przy pojedynczych audycjach np. przy premierach filmowych na kanałach premium. Podobno w Vectrze jest przy wszystkich albo prawie przy wszystkich programach. Nie wiem jak to wygląda w UPC, bo tam też są moduł CI+. Nie jestem pewien do końca jak to jest z dekoderami na Enigmie, bo one akurat nie są certyfikowane do CI+ i te moduły działają tam nie do końca legalnie. Certyfikowane urządzenia muszą reagować, bo inaczej nie dostałyby certyfikatu.

 

 

Edytowane przez strzala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak. jak piszesz. Oficjalnie certyfikowane odbiorniki do CI+ mają restrykcje. które owe standard obsługuje.

 

- Zablokowanie nagrywania całkowicie

- Zablokowanie nagrywania na wybranych audycjach: PPV. czy sport

- Zablokowanie timeshiftu podczas reklam

- Nagrywania są użyteczne przez określony czas

 

Tutaj SpaceRat opisał jak to działa dla modułów HD+:

https://forums.openpli.org/topic/37567-full-ci-support/page-15#entry1139944

Podobne restrykcje stosują niemieckie kablówki i Sky DE. :)

 

Na E2 to nie działa. Dlatego Gigablue beknął za certyfikat i stowarzyszenie wypluło kolejny standard CI+ ECP z mocniejszym parowaniem z udziałem układu dekodera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, strzala napisał:

Nie wiem jak to wygląda w UPC, bo tam też są moduł CI+.

UPC początkowo ustawiło blokadę nagrywania wszystkich audycji z kanałów kodowanych (tak jak to robi Vectra). Zablokowali nawet możliwość nagrywania Mango (wówczas ten kanał był jeszcze kodowany). :lol2: Protesty abonentów spowodowały jednak, że po 2 tygodniach zdjęli blokadę i od tego momentu można nagrywać już raczej wszystko (przynajmniej ja nie spotkałem się jeszcze, aby coś mi się nie nagrało). :smile:

Czyli w przypadku modułów CI+ to też zależy od operatora czy umożliwi abonentom nagrywanie audycji z kanałów kodowanych, czy nie.

Toya również ma moduły CI+ i podobno też nie robi problemów z nagrywaniem. :wink:

Edytowane przez Tim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. Abonenci UPC protestowali to zdjęli blokadę nagrywania, a abonenci Vectry nie protestowali to nie zdjęli. W końcu po to mam telewizor z funkcją USB-PVR, żeby tej funkcji używać zamiast magnetowidu, czy nagrywarki DVD. Nagrywanie też jest kodowane i można je odtworzyć tylko na tym telewizorze, który nagrywał. Rozpowszechnić nagrania więc się nie da. Więc o co biega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zerojedynkaX napisał:

 Rozpowszechnić nagrania więc się nie da. Więc o co biega  

Wszystko się da. Wystarczy podłączyć grabber HDMI, a przed nim chiński splitter HDMI za 3 USD, który ściąga HDCP. :D

Dożyliśmy paranoicznych czasów, jeżeli chodzi o ochronę "kątętu" - a on cieknie i cieknie i nie może przestać.

Edytowane przez Barti
Wyrażenia skrótowe (tzw. skrótowce) piszemy wielkimi literami. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie u nas tak to argumentowali - dlaczego mając telewizor z funkcją PVR i moduł CI+ nie możemy korzystać z timeshiftu i nagrywać audycji z kanałów kodowanych? Przecież nagrania są szyfrowane przez telewizor i można je odtwarzać tylko i wyłącznie na tym telewizorze, na którym zostały utrwalone. Widać, takie argumenty trafiły do UPC. :smile: O dekoderach DVB-C z wejściem na moduły CI+ umożliwiających nagrywanie w nieszyfrowanych ts-ach, rzecz jasna, nikt nie wspominał. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem jeszcze jedną ciekawą rzecz odnośnie Vectry. Ogólnie, to nie chce mi się w to wierzyć, bo to by było jakieś kuriozum, ale może ktoś tu potwierdzi albo zaprzeczy. 

Otóż, podobno w Vectrze w ramach multirooma (za 15zł) nie działają dodatkowe pakiety premium. Tzn. chcąc oglądać na przykład C+ na 2 urządzeniach, trzeba wykupić 2x pakiet C+,  czyli 2x 50zł miesięcznie na czas nieokreślony lub 2x 40zł ze zobowiązaniem terminowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, strzala said:

W takim razie mało wiesz o modułach CI+ :) 

 

Biję się w pierś, że nie wiedziałem, że kontrola nad tym, co może użytkownik w CI+, zaszła aż tak daleko.

 

1 hour ago, kozaa said:

Wszystko się da. Wystarczy podłączyć grabber HDMI, a przed nim chiński splitter HDMI za 3 USD, który ściąga HDCP. :D

Dożyliśmy paranoicznych czasów, jeżeli chodzi o ochronę "kątętu" - a on cieknie i cieknie i nie może przestać.

 

A operatorzy to też nie walczą z takimi praktykami banując klucze HDCP używane przez takie splittery czy grabbery ?

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, strzala napisał:
Gdzieś wyczytałem jeszcze jedną ciekawą rzecz odnośnie Vectry. Ogólnie, to nie chce mi się w to wierzyć, bo to by było jakieś kuriozum, ale może ktoś tu potwierdzi albo zaprzeczy. 
Otóż, podobno w Vectrze w ramach multirooma (za 15zł) nie działają dodatkowe pakiety premium. Tzn. chcąc oglądać na przykład C+ na 2 urządzeniach, trzeba wykupić 2x pakiet C+,  czyli 2x 50zł miesięcznie na czas nieokreślony lub 2x 40zł ze zobowiązaniem terminowym.

 

Tak było kiedyś. Teraz to, co na głównym dekoderze to jest i na drugim. Premium też.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej cała rozmowa o CI+ itp. i jak coś działa w Vectrze to faktycznie bicie piany. Myślę, że temat migracji klientów MMP do systemu Vectry to realnie raczej najwcześniej za 2 lata.

UOKIK zresztą (już przy próbie przejęcia MMP przez UPC) wyraźnie zapowiadał, że przejęcie Astera przez UPC (a później połączenie n-ki z Canal+) dało im sporą nauczkę (gdzie UPC miało postawione podobne warunki jak teraz Vectra i niespecjalnie zamierzało się nimi w ogóle przejmować) i teraz zamierzają (miejmy nadzieję) zdecydowanie bardziej patrzeć na ręce przejmującemu.

Czyli należy zakładać, że Vectra najpierw musi znaleźć nabywcę na kawałki sieci które musi zbyć, UOKIK musi go zaakceptować, dopiero wtedy Vectra dostanie zgodę na przejęcie. To wszystko zajmie czas. Ja mogę raczej spokojnie zakładać, że kolejne przedłużenie umowy we wrześniu będzie nadal po staremu.

Poza tym ciężko zakładać, żeby Vectrze na dzień dobry zależało na pozbyciu się klientów których dopiero co przejęło.

 

To co można założyć na pewno to to, że będzie drożej ale oferta programowa będzie lepsza (bo też trudno mieć gorszą od MMP, nawet spółdzielcza kablówka z mojego starego mieszkania czy spółdzielcza kablówka moich rodziców ma lepszą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabraknie kanalow: Viasat Nature/History HD, Water Planet HD, SciFi, AMC HD, CBS Europa, CBS Reality HD, Novela TV HD, Polsat Romans, Disco Polo Music, Polsat Music HD, VH1 Classic, MTV Hits, Dance, Rocks, Playboy TV, Reality Kings TV, Duck TV, Sundance TV HD, Outdoor Channel HD, Polsat Sport News HD, Polsat Sport Fight HD, RTL, Pro7 , E! HD, FilmBox Family ( tylko w pakiecie FilmBox), TVR HD (Vectra SD), Polsat Viasat Explore HD, to sporo. Dojdzie BBC, NGC, FOX, HISTORY, ELEVEN 4 i kilka zagranicznych i sporo dubli na liscie, ja wiem czy warte swieczki i wiekszej ceny?

Edytowane przez Grzechu27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, klosz007 napisał:

Z radością powitam......Eleven 4.

Eleven Sports 1 4K , chyba o tym kanale zapomniałeś ;)

A co za tym idzie dekoder 4K od Vectry , bo chyba obecnie nie ma u was takiego urządzenia. 

 

 

Edytowane przez kingofsouth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kingofsouth napisał:

Eleven Sports 1 4K , chyba o tym kanale zapomniałeś ;)

A co za tym idzie dekoder 4K od Vectry , bo chyba obecnie nie ma u was takiego urządzenia.

Z tego co widziałem, to jakość i bitrate (bo to wbrew pozorom u polskich operatorów nie zawsze idzie w parze) są w Vectrze gorsze, niż nawet w MM (nie wspominając o UPC) na kanałach HD i SD. 

Zatem spodziewam się, że ten dekoder 4K, to raczej bardziej jakiś marketingowy bełkot, niż realny zysk jakościowy w porównaniu do MM. 

Trzeba jeszcze brać pod uwagę, że w Eleven 4K większość albo nawet wszystkie transmisje są skalowane, a nie natywne.

Edytowane przez Barti
Usunięto fragment postu nawiązujący do treści innego, usuniętego już postu.
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2020 o 17:37, zerojedynkaX napisał:

Mam nadzieję że Vectra ma moduły CAM. Żadnych dekoderów nie chcę.  ?

 

@zerojedynkaX

Vectra ma moduły CI +. Odbierają nawet kanały 4K.

Co do nagrywania z modułów to można nagrywać, ale tylko jeden kanał i w tym czasie nie można oglądać innego, poza kanałami niekodowanymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz dekodery na Enigmie to Ci działa, ale kolega pytał o TV i tam nie działa nagrywanie. :) 

Poza tym u Ciebie akurat raczej nie powinno być problemu z tym, że moduł jest jednostrumieniowy, ponieważ oba Twoje dekodery zdaje się umożliwiają dekodowanie offline przez moduł, więc można nagrywać kanał zakodowany i później rozkodować już nagrany materiał. Dzięki temu w czasie nagrywania normalnie jesteś w stanie oglądać inny kanał.

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@strzala

Tak, mam dekodery na Enigmie. Co do nagrywania na TV, musiałbym sprawdzić na swoim Samsungu. ? Co do dekodowania offline, w teorii jest, natomiast w praktyce nie działa.

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, staszek1503 napisał:

@zerojedynkaX

Vectra ma moduły CI +. Odbierają nawet kanały 4K.

Co do nagrywania z modułów to można nagrywać, ale tylko jeden kanał i w tym czasie nie można oglądać innego, poza kanałami niekodowanymi. 

No to jak w końcu? Można nagrywać z modułów Vectry, czy nie?  Bo inni pisali, że nie (są zabezpieczone przed nagrywaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...