Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że będziesz zadowolony z Orange czego ci życzę!

Im więcej osób posiada stare modemy z 8DS i mają prędkości 120Mbps tym rośnie prawdopodobieństwo, że będą wysycać w 100% downstreamy na których pracują a to sprawi, że zaczną się zgłoszenia reklamacyjne w stylu w godzinach szczytu nie osiągam prędkości za którą płace. Na tych 8 DS jest mnóstwo innych modemów, im więcej takich klientów jak ty z modemem 8DS i pakietem 120Mbps tym trudniej osiągnąć taką prędkość.

Nigdy nie pracowałem dla tej firmy ale technologia HFC jest mi bardzo dobrze znana, parę lat przepracowałem w firmie, która się tym zajmowała (montowaliśmy usługi, podwykonawstwo).

Edytowane przez Michaelis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że każda sytuacja gdy klient chce coś innego/lepszego jest dobrym pretekstem do wymiany dla operatora. Mi wymienili CISCO na Arrisa przy przejściu ze 120 na 300. Na początku twierdzili, że nie trzeba wymieniać CISCO ale później zadzwonili, że jednak tak. Pytałem jaki modem dostanę na infolinii to nie wiedzieli.

Chciałem przejść na 300 i tak bo chciałem wyższy upload więc się nie kłóciłem.

 

Myślę że tego samego będzie można się spodziewać później z kartami CAM. Np. ktoś będzie chciał sobie dobrać HBO czy C+ to się okaże że się nie da jeśli się nie wymieni CI na CI+.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie tylko nowi klienci (ewentualnie wymiana w ramach usterki) będą dostawać za jakiś czas moduły CI+ (jak zejdą im z magazynu wszystkie moduły CI ?). Samo parowanie karty z modułem to mogą zrobić chyba w każdej chwili.

Tak przy okazji, to orientuję się ktoś czy do sygnału 4K są potrzebne jakieś inne moduły CAM, czy to co mamy teraz z MM wystarczy?

Edytowane przez Michaelis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowi klienci mogą dość szybko zacząć dostawać moduły CI+. Choć jak wspomniałem wcześniej, przynajmniej jakiś czas temu w Vectrze była taka polityka, że moduły CAM były własnością klienta i były płatne. A w MMP są za free i zostają własnością operatora.

Nie mogą zrobić parowania na obecnych modułach CI - aby parowanie z kartą było możliwe moduł CAM musi być CI+ a nie CI. Nie da się zmienić CAM CI w CI+ (szczególnie zdalnie) choćby ze względu na kwestie licencyjne (CI+ to nie jest otwarty standard, na każde urządzenie obsługujące CI+ trzeba mieć licencję od CI Plus LLP).

Do 4K ze względu na wyższą przepływność strumienia musisz mieć moduł CI+. Obecne moduły MMP to CI, więc się nie nadadzą.

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michaelis napisał:

Pobór został zamierzony przez Pawła i okazuje się, ze urzadzenie od Orange bierze więcej, jego wielkość jest taka sama jak arrisa, dziękuję nie mam więcej pytań.

Niestety ale operatora nic nie obchodzi twoje zdanie, to on musi zagwarantować stabilne działanie całej sieci wszystkim klientom i nie może sobie pozwolić na to, żeby jeden klient zakłócał działanie jakiegoś odcinka sieci i cierpieć będą pozostali klienci z twojej okolicy.

Idziesz do Orange, zarówno ty jak i multimedia (vectra) jesteście szczęśliwi :).

Powinno to operatora interesować, bo to ja jemu płacę za usługi. Za dzierżawę sprzętu również płacę ja. Za prąd, który pożera to urządzenie płacę również ja. Zatem i mnie nie interesuje, że operator potrzebuje obciązyć więcej kanałów DS. To jego sprawa, a to, że Cisco nie sprosta łączu 150 mbit download to bzdura. Producent tego urządzenia nie umieściłby w specyfikacji zapisu o max 440 mbit downloadu dla Cisco, ponieważ ludzie by zwracali sprzęt jako niezgodny z umową. Rozumiem sytuację gdzie kolega wyżej kupuje łącze 300 mbit to potrzebuje inne urządzenie niż Cisco. Zmiana łącza ze 120+ (fizycznie około 130 mbit/s) na 150 mbit to nie jest żadna zmiana. Biorąc pod uwagę niespójność sieci Multimedia taki 1 modem jak u mnie w lokalu nie ma żadnego znaczenia. Arris ma przepustowość do 1Gbps, ja kupuję łącze 150 więc to jakieś 10% obciążenia tego urządzenia. Pozostałych 90% zdolności widzę na rachunku za energię. Jak chcesz liczyć ile zużywa urządzenie, włącz wszystkie odbiorniki, które podłączasz do Arrisa i mierz pobór przez 24h. Wtedy będziesz wiedział ile takie urządzenie bierze prądu żeby działać na 10% możliwości a 90 pozostawić niewykorzystane. Tak samo nie bierzesz ciężarówki po to żeby kupić w biedronce dwie kapusty i bochenek chleba, bo ta ciężarówka jest tobie nie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thommy18 
Powiedz mi ile Twój cisco + router pobierał prądu? Co do rozmiarów nie wiem jak wy ale nie mieszkam w klitce gdzie każdy centymetr się liczy a uważam że Arris nie jest aż tak wielki i mimo że są mniejsze lepsze urządzenia to i tak uważam że jest wystarczający dla zwykłego użytkownika i jest nie zawodny a tego o livebox nie mogę powiedzieć. 

 

Ponowie pytanie kolegi wyżej cz moduły CI od MMP obsłużą 4k? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jeneka napisał:

 

Czyli komu sprzeda Vectra MM w Gorzowie Wlkp? bo jimsat nie może być kupcem.  Dla Orange w kablu z denną ofertą? o Netii to już legendy opowiadają że niby tu jest ale to już historia. 

 

Nie ma komu tu manewru sprzedać albo ja o czymś nie wiem.  Mam w MM  tylko neta 120mb za 40zł i cena mnie zadawala ale czuje ze do września i pożegnam się chyba.

Netia będzie zapewne w takim przypadku chciała wejść do Gorzowa Wlkp. Mają co prawda u siebie [beep] technologiczny (od DSL Dialogowy i Netiowy po radio WiMAX, LTE, LLU i BSA na DSL Orange, ETTH Dialogu jak i Internetii, PON w 3 wersjach (Corecess EPON, Alcatel GPON, Huawei GPON) i HFC po Asterze, ale udało im się ogarnąć multum technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wezu napisał:

Ponowie pytanie kolegi wyżej cz moduły CI od MMP obsłużą 4k? 

 

9 godzin temu, klosz007 napisał:

Do 4K ze względu na wyższą przepływność strumienia musisz mieć moduł CI+. Obecne moduły MMP to CI, więc się nie nadadzą.


Dla mnie sprawa jasna, dla nich to będzie ten moment kiedy ruszą z wymianą modułów na CI+ i jeszcze będą je parować. Chcesz 4K, musisz wymienić moduł :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Wezu said:

@thommy18 
Powiedz mi ile Twój cisco + router pobierał prądu

U mnie modem jest zasilany przez Power over Ethernet, z UPSa w innym pokoju. Do CISCO wystarczał injector+splitter PoE poniewaz pobierał poniżej 12W  (nie pamiętam dokładnie ile, mierzyłem kiedyś żeby wiedzieć czy da się zasilać prsez PoE). Arris w czasie startu pobiera nawet 20W, jak się uruchomi to się stabilizuje na poziomie 12-15W. Tak, że niestety musiałem injector i splitter wymienić na PoE+ (czyli max. 24W).

Generalnie klient zawsze ponosi koszty zasilania urządzeń abonenckich. Arris działa ale nie podoba mi się ze względu na swoją wyjątkową niepraktyczność i spory pobór prądu, który dodatkowo wymusił u mnie dodatkowe inwestycje.

Operator za prąd U mnie nie płaci ale powinien się interesować poborem prądu swoich urządzeń. Rozumiem, że względy technologiczne mogą motywować operatora do przejścia na nowszy sprzęt/nowsze standardy ale nie powinni dawać w imię unifikacji każdemu maksymalnie wypasionego modelu jeśli używam de facto w nim jednej funkcji (modem w trybie bridge). Powinienem dostać coś prostszego, jakiś nowszy model CISCO, ot co.

Pobór prądu to był jeden z czynników który spowodował u mnie przejście na CAM gdy tylko było to możliwe. Dekoder ADB pobierał non-stop ponad 30 watów. Można wziąć kalkulator i wyliczyć ile zł dodatkowo kosztował mnie miesięcznie. Pomijam jego inne liczne wady.

11 hours ago, Michaelis said:

Coś mi się tu nie zgadza z tym parowaniem. Na forum były osoby z przejętej sieci Stream, które miały moduł CI i karta była z tym modułem sparowana. No to jak to z tym jest?

Z tym 4K szkoda.

To niech się ktoś bardziej zorientowany ode mnie wypowie ale wg. mnie parowanie karty z modułem CI (nie CI+) nie jest możliwe. Parowanie polega na wymianie kluczy szyfrujących pomiędzy CAM CI+ i kartą i robi to operator u siebie, przed wydaniem karty abonentowi. Być może były to moduły CI+.  Nie wiem czy wszystkie ale moduły CI+ mogą chyba pracować w trybie wstecznej zgodności z CI i wtedy można ich używać w urządzieniu nie obsługującym CI+. Być może to była właśnie taka sytuacja - karty były sparowane a moduł działał w urządzeniach CI.

W każdym razie karty MMP to zwykłe CI Conax i nic sparować się tu nie da, tym bardziej zdalnie. Karty musiały by zostać wymienione ale jeśli dotychczasowa polityka Vectry miała by być zachowana to by oznaczało ich kupowanie przez klienta na własność. Myślę, że do tego jeszcze dość daleka droga.

W pierwszej kolejności to nowi abonenci lub przechodzący z dekodera na moduł będą dostawać nowe moduły ale i to nie będzie tak od razu. Musi nastąpić jakaś integracja podmiotów, ujednolicenie umów z dostawcami sygnału, połączenie infrastruktury itp. Na początku będzie raczej tak, że dwa podmioty będą nadal funkcjonować oddzielnie, choć właścicielem MMP będzie Vectra. Tutaj nie da się nic diametralnie zmienić z dnia na dzień.

 

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aMazing od dawna jest plansza informacyjna, więc nie wiem w jakim celu jest EPG.

Np. dziś po południu "Kaliskie Archiwum Filmowe" o 16:50, nie wiem w jakim celu jest EPG na tym kanale, skoro jest cały czas plansza zapowiadająca: :"na  kanałe 232 powstaje nowy program telewizyjny... '

Po przejęciu przez Vectrę i tak go chyba nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klosz007 ale do zmian pod Vectre to jeszcze daleka droga. Ja mówię o tym, że jeżeli Multimedia wprowadzi jakiś kanał 4K to będzie to moment w którym zaczną oferować moduły CI+ oraz dekodery 4K. Nie aktywują ci pakietu z kanałem 4K, wymóg będzie wymiana obecnego modułu lub dekodera na moduł CI+ lub dekoder 4K. Wg. mnie tak to właśnie będzie. Trzeba się przygotować na wymianę modułu na CI+, chętnych na 4K na pewno będzie sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MM ma umowy z nadawcami z czasem beda wygasac np: Viasat Nature/History HD, Sundance TV HD itp zastepowac beda po kolei (oczywiscie nie na raz) swoimi FOX, BBC itp i tak po kolei, potem pakiet Funclub zastapia swoim pakietem Sport na Ostro, zlikwiduja pakiet HD i oficjalnie nastanie Vectra a marka MM zniknie. Czyli jakies 2 lata zejdzie na ujednolicenie ale podmian na HD tego co jest mozna teraz dokonac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dziwnie wyglądają kanały SD z dopiskiem HD przy logo, jak Super Polsat czy TTV skoro MM pobiera w HD może w końcu będą HD. 

U mnie nie ma też DVB-T, z DVB-C odkodowane TVP1 HD, Tv Okazje i Mango24. Vectra ma więcej programów niekodowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, klosz007 napisał:

....). Arris w czasie startu pobiera nawet 20W, jak się uruchomi to się stabilizuje na poziomie 12-15W. ...

 

To niech się ktoś bardziej zorientowany ode mnie wypowie ale wg. mnie parowanie karty z modułem CI (nie CI+) nie jest możliwe. Parowanie polega na wymianie kluczy szyfrujących pomiędzy CAM CI+ i kartą i robi to operator u siebie, przed wydaniem karty abonentowi. Być może były to moduły CI+.  Nie wiem czy wszystkie ale mod...

 

Z Arrisem jest dokładnie na odwrót.Zaraz po starcie pobiera 5-6W a następnie po załączeniu tryby wifi 10,5 -11W.

 

Co do modułu tez jesteś w błędzie.Cyfrowy Polsat od zawsze stosuje parowane karty w modułach CI.W czasach gdy o modułach CI+ jeszcze nikt nie słyszał bo takowych nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, klosz007 napisał:

U mnie modem jest zasilany przez Power over Ethernet, z UPSa w innym pokoju. Do CISCO wystarczał injector+splitter PoE poniewaz pobierał poniżej 12W  (nie pamiętam dokładnie ile, mierzyłem kiedyś żeby wiedzieć czy da się zasilać prsez PoE). Arris w czasie startu pobiera nawet 20W, jak się uruchomi to się stabilizuje na poziomie 12-15W. Tak, że niestety musiałem injector i splitter wymienić na PoE+ (czyli max. 24W).

Generalnie klient zawsze ponosi koszty zasilania urządzeń abonenckich. Arris działa ale nie podoba mi się ze względu na swoją wyjątkową niepraktyczność i spory pobór prądu, który dodatkowo wymusił u mnie dodatkowe inwestycje.

Operator za prąd U mnie nie płaci ale powinien się interesować poborem prądu swoich urządzeń. Rozumiem, że względy technologiczne mogą motywować operatora do przejścia na nowszy sprzęt/nowsze standardy ale nie powinni dawać w imię unifikacji każdemu maksymalnie wypasionego modelu jeśli używam de facto w nim jednej funkcji (modem w trybie bridge). Powinienem dostać coś prostszego, jakiś nowszy model CISCO, ot co

Dokładnie tak. Ponadto router nie był elementem zamówienia. Było twierdzone, że ma dotrzeć do mnie nowy modem. Mało, że dostarczono router to jeszcze Switch, Wifi, centralkę telefoniczną. Potrafię zrozumieć, że dostawca chce modernizować swoją sieć, ale dlaczego ma to robić kosztem odbiorców usług ? To operator powinien spełniać moje oczekiwania bo to ja płacę operatorowi za usługi, wynajem sprzętu etc. Nie widzę tej możliwości żeby ktoś dyktował mi jaki sprzęt będzie montował w moim lokalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, thommy18 napisał:

Nie widzę tej możliwości żeby ktoś dyktował mi jaki sprzęt będzie montował w moim lokalu.

 

Co za bzdura. Oczywiście, że operator może dyktować sprzęt jaki dostarcza do świadczenia swojej usługi.

Jeśli nie pasują Ci warunki to zmieniasz operatora, ale obawiam się, że lepiej nie będzie.

Ewentualnie możesz sobie wziąć internet LTE z modemem na USB, powinen sprostać twoim wysublimowanym wymaganiom dot. wielkości pudła do internetu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Michaelis said:

klosz007 ale do zmian pod Vectre to jeszcze daleka droga. Ja mówię o tym, że jeżeli Multimedia wprowadzi jakiś kanał 4K to będzie to moment w którym zaczną oferować moduły CI+ oraz dekodery 4K. Nie aktywują ci pakietu z kanałem 4K, wymóg będzie wymiana obecnego modułu lub dekodera na moduł CI+ lub dekoder 4K. Wg. mnie tak to właśnie będzie. Trzeba się przygotować na wymianę modułu na CI+, chętnych na 4K na pewno będzie sporo.

Nie chcę wszczynać dyskusji nie na temat ale mnie w broadcastowanej TV 4K jakoś mnie nie kręci :-( Chyba, że byłby to jakiś "eksluzywny kontent" niedostępny w HD (na razie nawet tak "ekskluzywnego" kontentu jak kanały Polsat Premium z LM w MMP nie ma).


Oglądałem filmy 4K na TV który obsługiwał rozdzielczość 4K ale nie obsługiwał HDR ani szerokiej palety barw (Samsung HU7500) i poza patrzeniem na ekran z bliska nie widziałem na filmach różnicy 4K vs HD. Widziałem kanały 4K z satelity u kolegi - to samo. Innymi sama goła rozdzielczość 4K niewiele dla mnie wnosi, chyba, że ktoś ogląda program z nosem przy ekranie.

Różnica i owszem jest, i to duża, ale wtedy gdy do gry wchodzi HDR i poszerzona paleta barw (BT.2020/DCI-P3) - żeby ją zobaczyć na filmach 4K musiałem jednak zmienić TV na Samsunga Q9FN.

 

HDR w broadcastowanej TV niby jest przewidziany (profil HLG) ale czy ktoś go już stosuje ? Ja wygląda tam kwestia poszerzonej palety barwnej ?

 

Może czymś mnie skuszą na zamianę modułu CI na CI+ (jeśli taka będzie się odbywać) ale aktualnie znacznie bardziej zależy mi na swoim własnym dekoderze gdzie sobie sam robię listy kanałów, gdzie nie mam prymitywnego i powolnego GUI, gdzie mam dysk takiej wielkości jak chcę, gdzie mogę sobie nagrywać i oglądać jak i kiedy chcę czy też będąc przeziębionym oglądać TV w łóżku na iPadzie.

Teoretycznie karta CI+ też ma tam szansę działać ale mogą być z tym różne kłopoty i nie ma gwarancji poprawnego działania.

6 hours ago, Grzechu27 said:

MM ma umowy z nadawcami z czasem beda wygasac np: Viasat Nature/History HD, Sundance TV HD itp zastepowac beda po kolei (oczywiscie nie na raz) swoimi FOX, BBC itp i tak po kolei, potem pakiet Funclub zastapia swoim pakietem Sport na Ostro, zlikwiduja pakiet HD i oficjalnie nastanie Vectra a marka MM zniknie. Czyli jakies 2 lata zejdzie na ujednolicenie ale podmian na HD tego co jest mozna teraz dokonac.

Z tym znikaniem marki MMP to nie takie pewne. Niektóre sieci które wcześniej przejmowała Vectra zachowywały nazwę. Zobaczymy na co się zdecydują.

5 hours ago, Pawel said:

Co do modułu tez jesteś w błędzie.Cyfrowy Polsat od zawsze stosuje parowane karty w modułach CI.W czasach gdy o modułach CI+ jeszcze nikt nie słyszał bo takowych nie było.

W takim razie biję się znów w pierś że nie do końca wiem jak to wszystko działa :-(

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, djadijos napisał:

Netia będzie zapewne w takim przypadku chciała wejść do Gorzowa Wlkp. Mają co prawda u siebie [beep] technologiczny (od DSL Dialogowy i Netiowy po radio WiMAX, LTE, LLU i BSA na DSL Orange, ETTH Dialogu jak i Internetii, PON w 3 wersjach (Corecess EPON, Alcatel GPON, Huawei GPON) i HFC po Asterze, ale udało im się ogarnąć multum technologii.

 

No już wolałbym tę netie...ale ciekawie ile nam będzie jeszcze poczekać na komunikaty i zmiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej ma rację. To że Vectra będzie właścicielem Multimedii nie znaczy że Multimedia Polska zniknie z rynku. Może jeszcze kilka lat funkcjonować pod własną nazwą z tą ofertą co ma teraz. To tak jak kupić fabrykę.Nie trzeba zmieniać profilu produkcji i asortymentu a nawet nazwy.  Zmiana właściciela i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 12:55, klosz007 napisał:

Warto wspomnieć, tak gdzieś przeczytałem, że, przynajmniej do niedawna, w Vectrze karty CI+ były tylko na własność i koszowały 150zł/szt. Inaczej niż w MMP gdzie były za darmo i są własnością operatora.

 

Docelowo zapewne tak będzie jak mówisz. Najpierw muszą jednak jakoś dostosować infrastrukturę. Następnie nowi klienci którzy nie chcą dekodera (lub istniejący klienci którzy będą chcieli wymienić dekoder na CAM) będą dostawać CI+ i płacić za nie.

Pytanie co z klientami którzy mają już karty CI MMP. Każą przy takiej czy innej (np. przedłużenie umowy) okazji stare karty oddać i zapłacić 150/szt za nowe ? Takie coś to jak soczysty kopniak w klienta.

Mogą ew. dawać za darmo ale to by musiały pozostawać własnością Vectry.

 

Myślę, że istniejące karty mogą jeszcze długo żyć.

Podobna sytuacja jest u operatrów SAT gdzie nadal w obiegu jest sporo nieparowanych kart CI, operatorzy zachęcają i na różne sposoby 'delikatnie przymuszają' do ich wymiany na nowe ale na takie drastyczne ruchy, żeby siłowo wymieniać chyba nikt jeszcze nie szedł.

 

To co się na pewno zmieni szybko to ceny ;-)

 

 

Jak przy przedłużeniu będą chcieli kartę to oddam ją razem z wypowiedzeniem i tyle :d nie będę brał karty z modułem, której sobie nie podzielę, nie dam się sztucznie ograniczać przez operatora :d

Podzielę w sensie na jednym tunerze mam dwie głowice niezależne i moge sobie oglądać nagrywać co chce na obu plus oglądać na czym chce. 

Moduł ci+ który na pewno będzie jednostrumieniowy mogą sobie wsadzić w D... Teraz mam kartę bezpośrednio w czytniku i przełączanie kanałów to ułamki sekund, dzięki oscamowi. Na module trwa to lata świetlne... 

Edytowane przez korni007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...