Skocz do zawartości

Tim

Użytkownicy
 • Zawartość

  1093
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

14 Neutralna

O Tim

 • Tytuł
  Połowa mocy ;)

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nieustawiona

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Tim

  Multimedia

  Ano właśnie. Możliwość blokowania, a nie automatyczne blokowanie. UPC czy Toya z blokady nie korzystają, a Vectra niestety (dla ich abonentów) korzysta.
 2. Tim

  Multimedia

  Bzdura. UPC od początku stosuje moduły CI+ i nie ma żadnego problemu z nagrywaniem audycji na własny dysk czy pendrive. Jak nie wierzysz, to mogę wrzucić przykładowy fragment audycji (z kanału kodowanego oczywiście) nagranej w postaci pliku ts.
 3. Tim

  Multimedia

  UPC niczego nie blokuje.
 4. Tim

  Sumator kablówki z sygnałem SAT i DVB-T

  Poza wspomnianymi powyżej problemami, w ogóle jaki sens miałoby sumowanie sygnału DVB-C z sygnałem DVB-T? W UPC dostępne są przecież wszystkie stacje, które nadają w naziemnych multipleksach i to w lepszej jakości, bo w HD. Co więcej, poza stacjami TVP Sport, Zoom TV, Metro, WP i Nowa TV wszystkie stacje naziemne (+ kilka dodatkowych) nadawane są bez szyfrowania (ale w standardzie DVB-C). A zatem można sobie zrobić darmowy mini-multiroom na tyle telewizorów, na ile starczy sygnału.
 5. Tim

  Oznakowanie wiekowe programów

  Szkoda. Mam gdzieś stare nagranie z tego kanału, to może kiedyś wrzucę zapa dla porównania. Czyli teraz najmniejsze oznaczenie wiekowe jest na Stopklatce? A największe na WP?
 6. Tim

  Oznakowanie wiekowe programów

  TVP HD miało malutkie oznaczenie wiekowe (chyba najmniejsze ze wszystkich stacji TV), ale od jakiegoś czasu zostało one powiększone do rozmiarów oznaczeń, jakie mają kanały TVP 1 HD i TVP 2 HD. Czy ktoś wie kiedy dokładnie tak się stało?
 7. Tim

  Kino TV oraz kanały FilmBox

  Bitrate video kanału Kino TV HD wynosi raczej 3,8 Mbps, ale to drobna różnica. Swoją drogą nie wiem czy ktoś o tym pisał, ale Filmbox Premium HD na początku nadawany był na satelicie z bitrate 5,5 Mbps. Po uruchomieniu Kino Polska w HD, przycięto bitrate Filmbox Premium HD do 4,1 Mbps.
 8. Tim

  Ci, którzy odeszli...

  Tak, Pana Janusza bardzo często można usłyszeć na Filmboxach, zwłaszcza podczas czytania filmów familijnych. Doskonale to robił. Dużo czytał także dla Polsatu i TV 4. Przede wszystkim filmy, ale też np. kultowy cykl "Jaś Fasola" z Rowanem Atkinsonem. Wspaniale przeczytał również serial "Allo, Allo!" dla BBC Brit. Jak ktoś ma ochotę przekonać się, to tę wersję lektorską emituje obecnie także Stopklatka TV. A, i oczywiście kultowy cykl "Gang Olsena" emitowany w niedziele na Zoom TV.
 9. Tim

  Oznakowanie wiekowe programów

  Hmm. Z jednej strony TVN także dokonał zmian belek informujących o dostępności napisów i audiodeskrypcji. Są one teraz takie same na kanałach TVN i TVN 7 i w sumie podobne do tych wyświetlanych na kanałach Polsatu. Z drugiej strony w rozporządzeniu KRRiT nie znalazłem nic na temat konieczności informowania za pomocą belek, czyli właściwie stacje w ogóle nie muszą takowych wyświetlać. Przykładowo na kanałach TVP takich belek w ogóle nie ma (i bardzo dobrze, po co dodatkowy spam na ekranie ), na kanałach TVN-u belki wyświetlane są tylko na początku audycji, a na kanałach Polsatu - na początku i po każdej przerwie reklamowej. Czyli wszystko zależy od nadawcy. P.S. §12, pkt. 2 rozporządzenia odnosi się do teletekstu, czyli telegazety. Nie chodzi tu o belki.
 10. Dokładnie tak. Chodzi jedynie o infrastrukturę pasywną w budynkach. Żadna rewolucja zatem, nic się specjalnie nie zmieni. Jeśli nowy operator wchodzi na osiedle ze swoim światłowodem, to i tak kładzie swoje kable w budynkach. A jak nie wejdzie ze światłowodem, to w jaki sposób ma dostarczać usługi, korzystając jedynie z okablowania konkurenta w budynkach? źródło: https://www.telko.in/rz-rewolucja-regulacyjna-w-kablowkach
 11. Tim

  Elsat

  No, to temat Kino Polska HD mamy już rozgryziony. Ale czemu przycinają bitrate TV Puls HD i Puls 2 HD?
 12. Tim

  Elsat

  @adrian1981: Całkiem możliwe, że część (może nawet większa) programów branych z satelity wpuszczana jest bezstratnie. W mojej sieci kablowej też się tak zdarza. Przeważnie 1:1 wpuszczane są programy SD nadawane w kodeku MPEG-4. Parę kanałów HD też się znajdzie, ale większość jest jednak rekompresowana. Aby mieć 100% pewność trzeba by przeprowadzić głębszą analizę MUX-ów, a najlepiej nagrać jednocześnie ten sam fragment audycji z 2 źródeł (DVB-C i DVB-S) i później porównać. Mnie zdziwiło bardzo to, że Elsat nie pobiera kanałów TVP światłowodem. Czyżby nie zgodzili się na opłaty za transfer? Czyli także i pozostałe kanały TVP (poza głównymi - TVP 1 HD i TVP 2 HD) muszą być brane z satelity/DVB-T. Ciekawi mnie jeszcze stały i dość niski bitrate (6 Mbps) na TV Puls HD. Światłowodem na pewno wysyłane jest dużo więcej. Z satelity z kolei kanał nadawany jest ze stałym bitrate ~4,3 Mbps (czyli mniej niż w Elsacie). A sprawdź może jaki bitrate jest na Puls 2 HD. Przy okazji looknij też na Kino Polska HD. Jeśli jest stały bitrate ~4,2 Mbps i podpięte napisy w formacie DVB, to idzie z satelity 1:1. Co do polskich kanałów SD, to można próbować zgadywać źródło po kodeku. Kanały nadawane w MPEG-4 przeważnie brane są z satelity, a te nadawane w MPEG-2 pochodzą z dystrybucji światłowodowej. Chociaż kilku nadawców zaczęło już także wysyłać kanały SD światłowodem w MPEG-4, jak np. TVR czy Stopklatka.
 13. Tim

  Elsat

  Na podstawie choćby tych danych jestem w stanie udowodnić rekompresję. Kanały nie mogą być wpuszczone bezstratnie, gdyż: - drogą światłowodową udostępniany jest sygnał CBR, a nie VBR - na satelicie max. odczytany bitrate dla tych kanałów: * HBO HD - 7,4 Mbps * HBO 2 HD - 10,6 Mbps * HBO 3 HD - 11 Mbps A w Elsacie jest więcej. Wniosek - rekompresja. Zsumujmy jeszcze sam max. bitrate video (a przecież są jeszcze inne dane). No i już wychodzi 52 Mbps, czyli więcej niż pojemność MUX-a. Gdyby nie było rekompresji, istniałoby zatem ryzyko wysypania się MUX-a. Kanał nie jest dostępny na satelicie (wersja HD), a drogą światłowodową udostępniany jest sygnał CBR, a nie VBR. Czyli też ewidentnie mamy do czynienia z rekompresją. Co do kanałów TVP 1 HD i TVP 2 HD, oto dane z różnych przekazów: - satelita: 2 ścieżki audio - podstawowa (MPEG - 192 kbps), oryginalna (AC3 - 384 kbps), napisy w formacie TXT - DVB-T: 3 ścieżki audio - podstawowa (MPEG - 160 kbps), oryginalna (E-AC3 - 256 kbps), audiodeskrypcja (E-AC3 - 96 kbps), napisy w formacie DVB - światłowód: 3 ścieżki audio - podstawowa (MPEG - 192 kbps), oryginalna (AC3 - 384 kbps), audiodeskrypcja (MPEG - 128 kbps), napisy w formacie TXT Tak więc łatwo możecie ustalić źródło sygnału.
 14. Tim

  Elsat

  Nierealne. Pojemność MUX-a kablowego (modulacja QAM 256, SR 6900) to nieco ponad 50 Mbps. Zakładając, że szczytowa wartość bitrate nie przekroczy 15 Mbps, na takim MUX-ie mogłyby być umieszczone góra 3 programy HD (pozostałe dane jak ścieżki audio, txt, napisy, EPG, itp. też zajmują pojemność). Byłoby to wyjątkowe marnotrawstwo, bo przez większość czasu połowa (jak nie więcej!) pojemności MUX-a leżałaby odłogiem. Dokładnie tak. Ja podałem tylko przykład, wiadomo, że nikt aż tak bezmyślnie nie napompuje bitrate po rekompresji. Aczkolwiek widziałem sytuacje, gdy pobrany z satelity program z bitrate 4-5 Mbps wpuszczany był później do kablówki z bitrate dobijającym do 12 Mbps. No właśnie i do tego, i do tego. A jesteś w stanie wrzucić zrzut jakiegoś MUX-a z Elsatu? Wtedy można by coś więcej wywnioskować (widzielibyśmy ile miejsca pozostawionego jest w null packets, jakie serwisy są podpięte). Oj, to słabiutko. Tyle to idzie z naziemnej. A ile kanałów umieszczonych jest na tym MUX-ie? Nie jest on zapchany? Ile ścieżek dźwiękowych dostępnych jest na TVP 1 HD i TVP 2 HD? W jakim formacie (MPEG, AC3, E-AC3) i z jakim bitrate są one nadawane? W jakim formacie nadawane są napisy (TXT czy DVB)? Po takich właśnie detalach często można poznać jakie jest źródło sygnału.
 15. Tim

  Elsat

  Być może część programów rzeczywiście wpuszczanych jest bezstratnie, ale na pewno nie wszystkie. Gdyby tak było, to istniałoby ryzyko wysypania się MUX-a, gdyby np. upakowane na takim MUX-ie programy ze zmiennym bitrate w jednej chwili osiągnęły swoje maksimum i przekroczyłyby jego pojemność. Dlatego właśnie kanały są rekompresowane, bo wtedy enkoder kablówki dba o to, aby do takiego zdarzenia nie doszło. No i widzisz - zakładałeś, że kanały pobierane światłowodem wpuszczane są ze stałym bitrate (CBR), a te z satelity ze zmiennym bitrate (VBR). A kanały TVP akurat więksi operatorzy biorą drogą światłowodową. Zmienny bitrate na tych kanałach oznacza tyle, że są one na 100% rekompresowane, gdyż nadawca drogą światłowodową udostępnia sygnał CBR. Kanały HBO także brane są przez duże kablówki światłowodem. Jednak założenie, że wysoki bitrate oznacza, iż dany kanał nie może być brany z satelity (bo tam jest mniej Mbps) jest niestety błędne. I wiele osób z tego co tu czytam taki błąd popełnia. Otóż jeśli program jest rekompresowany przez operatora, to przecież może być pobrany z satelity z bitrate 4 Mbps, a wpuszczony później (po procesie rekompresji) z bitrate nawet i 40 Mbps. Wszystko zależy jak operator skonfiguruje swój enkoder, ile ma miejsca na MUX-ie.
×