Skocz do zawartości

Logotypy kanałów TV - dyskusja ogólna


Sentence
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ często na temat logo kanałów rozmawiamy w poszczególnych wątkach i dla niektórych użytkowników jest to temat nieistotny, postanowiłem założyć odrębny temat poświęcony logotypom ekranowym.

 

Na pierwszy ogień TV4 i powiększone logo - format 16:9. Być może nikt nie zauważył i obeszło się bez echa, bo miało to miejsce parę lat temu. Mnie się wydawało, że wcześniej logo na ekranie było mniejsze i to sprawdziłem, porównując z prywatnym nagraniem ze stycznia 2016 - miałem rację, wcześniej było zgrabniejsze, aczkolwiek mniejsze od ekranowego TV6. Mniemam, że powiększono do wielkości TV6, zamiast zrobić na odwrót.

 

Kolejny temat - TVN i zmniejszona transparentność na ekranie. To też wątek sprzed paru lat i był poruszany na forum. Logo w chwili obecnej ma niewielką półprzeźroczystość. Dlaczego nadawca poszedł w tym kierunku, jeśli wcześniej było mniej widoczne?

 

TTV/TV Puls - nowa oprawa wraz z logo (obecne). Najpierw połprzeźroczyste, bezbarwne, nie rzucające się w oczy, potem "pokolorowano". Przypuszczam, że może to być przemyślana strategia i wynikająca z niej taktyka działania, dostosowana do docelowych odbiorców, oparta na badaniach rynkowych. Podobnie tłumaczył niegdyś przedstawiciel stacji PULS2, kiedy widzowie byli oburzeni jaskrawym kolorem logotypu na ekranie.

 

Dopiski o informacji premiery filmu i nowym sezonie serialu. Czy muszą one być cały czas wyświetlone? Jak mnie pamięć nie myli - temat sięga 2006, kiedy Polsat z nową oprawą i logotypem wprowadził dopisek "PREMIERA". Z biegiem lat za ciosem poszły kolejne stacje. Wyjątkiem z największych gigantów, do dziś pozostają kanały ze stajni TVN. O premierze TVN i TVN7 można się dowiedzieć np. z teletekstu. 

 

Dopisek "HD", czy jest jeszcze potrzebny? Nadawanie w wysokiej rozdzielczości stało się standardem i uważam, że powinien systematycznie znikać. Ponadto ta informacja jest podana na liście kanałów w dekoderach SAT i tunerach DVB-T. Niektóre kanały, które wystartowały w ostatnim czasie w HD, już nie uiściły tej informacji obok logo (między innymi TVP Info i Kino Polska).

 

Kilkanaście lat wstecz telewizja stosowała dopisek dźwięku "STEREO" i standard "DOLBY DIGITAL". Ten drugi na wizji był wyświetlany tylko przez TVP1 (m. in. przy emisji telenoweli pt. „Moda na sukces”), a w TVN na początku audycji i po reklamach kilkusekundowa animacja zmieniająca się w logo TVN.

 

Zapraszam do dyskusji na temat wszelkich zmian logotypów, ich wielkości, modyfikacji, transparentności, barw oraz dopisków informacji "PREMIERA", "NOWY SEZON", "HD" i "Ultra HD/4K" do logo oraz podobnych niuansach, Waszych uwagach i opiniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV4 wcześniej był nadawany przez Polskie Media SA z Piaseczna a potem Al. Stanów Zjednoczonych i to wtedy logo było mniejsze. Potem gdy spólke Polskie Media SA która defakto była własnością już Polsatu wchłonał Polsat za zgoda UOKiK-u i KRRiTV nadawanie TV4 a potem TV6 przeniesiona na Ostrobramską do siedziby Polsatu/CP. Od tamtej pory logo Tv4 jest większe. Tak teraz nadaje ten kanał emisja w Polsacie/CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisek HD zniknie jak wejdzie DVB T2, bo wtedy większość kanałów podobno będzie w wysokiej rozdzielczości.

 

TVP miało strasznie duże logo na Jedynce i Dwójce w SD, nie wiem jak teraz bo są tylko w analogowym kablu. Na kanałach tematycznych aż tak tragicznie to nie wygląda, ale można by było w końcu to zmniejszyć do rozmiaru HD, w końcu Kultura w SD jest downscalowane.

 

A TVP3 ma problem z logotypem np. jest za wysoko względem oznaczenia, lub gdy na niektórych oddziałach nie ma czasem nazwy miasta napis NA ŻYWO czy PREMIERA jest o wiele za nisko.

 

 EDIT:

Nickelodeon też ma dosyć duże logo, a z kolosalnym oznaczeniem wiekowym pod logotypem to już w ogóle bardzo źle to wygląda

 

 

 

 

 

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP3 ma swoje plusy i minusy. Plusem jest na pewno mniejsze logo (powinno być pomniejszone do wielkości TVP1 HD i TVP2 HD) po reaktywacji i transparentność. Również uważam, że nie powinno być dopisywanych miast pod logotypami. Taką informację mamy podaną w tunerach. TVP3 Poznań nie dopisuje miasta w większości audycji. Wzorem powinny być niemieckie kanały telewizji publicznej, gdzie również nie ma podpisywania miejscowości. Do poprawienia jest właśnie znacznie za nisko dopisek "NA ŻYWO", czy "ARCHIWUM". Ten drugi jest strasznym nieporozumieniem przy filmach fabularnych i serialach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat dla telemaniaków takich jak ja :-)

Bardzo bym chciał, żeby w polskiej TV pojawiło się więcej delikatnych i dyskretnych logotypów w stylu znaków wodnych, jak np. w przypadku HBO. Nasi nadawcy, jak słusznie zauważył Sentence, idą jednak w odwrotnym kierunku i zmniejszają transparentność tzw. znaczków. 

 

Na mojej liście anty-wzorców są:

1. TVN - mimo, że od lat "kreuje" trendy w polskiej telewizji, jej logo jak i cała oprawa są wyjątkowo płaskie i nijakie. Znaczek z brzydkim dopiskiem HD wisi niezmiennie od bardzo dawna. Nie oczekuję wielkiej przemiany, ale odrobina cienia czy dodanie znaku wodnego (a'la amerykańskie ABC) mogłyby znacząco odświeżyć wizerunek stacji (pomijając stęchłą ramówkę zdominowaną docu-soap i lifestyle'm). 

 

2. TVN24 - w przypadku kanałów newsowych nie oczekuję transparentności. Uwielbiam oficjalny znak TVN-u-24 - ten w postaci "kuli", nie kółka. Ale TVN24 odchodzi od tej wersji logotypu i w spotach reklamowych pokazuje to płaskie, niczym namalowane farbkami plakatowymi. Wersja logo na ekranie to niby ta którą lubię, ale efekt się gubi poprzez wpisanie tego pięknego logo w prawie nieprzezroczysty biały prostokąt.

 

3. AXN - rażące białe literki, które stają się elegancko transparentne... podczas bloku reklamowego. Podobnie było z poprzednim czerwonym logotypem. Gratulacja!

 

4. wersja SD kanałów TVP1 i TVP2 - logotypy olbrzymy. Ale to wkrótce zniknie. Literki TVP dość ładnie wyglądają w wersji pomniejszonej i w HD. Oby tylko po zniknięciu dopisku HD, nadawca nie zdecydował się na ich powiększenie.

 

5. Paramount - marka ma tak rozpoznawalne logo, a tymczasem kanał TV ma tylko ogromny napis Paramount Channel.

 

6. Puls 2 - cały Puls próbuje jak może, ale mu nie wychodzi. Ta ostra, czerwona kulka z czcionką pochodzącą z MS-Word'a jest zwyczajnie brzydka.

 

7. Viasaty - tu po prostu odbyła się kiedyś duża zmiana na minus. Ładne były te dawne logotypy z nazwą wpisaną w koło. 

 

 

Zastanawiam się dlaczego te logotypy są czasem wręcz agresywne. Czyżby nadawcy nie byli pewni swojej rozpoznawalności? Mam wrażenie, że pokolenie 50+, które staje się głównym odbiorcą linearnej telewizji, nie jest przyzwyczajone do zapamiętywania marek. Widzę to po swoich rodzicach - oni często mówią: "włącz szóstkę" zamiast TVN (bo tak jak zaprogramowany), "włącz ósemkę"... Nie powinienem generalizować, ale może coś w tym jest. Na skutek średniej rozpoznawalności wśród "średnio zaangażowanych" nadawcy ubierają się w jaskrawe ubranka? 

 

Innym powodem może być zwyczajnie nasz niewyszlifowany zmysł estetyki. W końcu i tak większości widzów nie przeszkadzają święcące znaczki z ograniczeniem wiekowym, źle ustawione proporcje obrazu (w latach transformacji z 4:3 do 16:9), nudny lektor zagłuszający oryginalne dialogi i ścieżkę dźwiękową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sentence napisał:

Dopisek "HD", czy jest jeszcze potrzebny? Nadawanie w wysokiej rozdzielczości stało się standardem i uważam, że powinien systematycznie znikać. Ponadto ta informacja jest podana na liście kanałów w dekoderach SAT i tunerach DVB-T. Niektóre kanały, które wystartowały w ostatnim czasie w HD, już nie uiściły tej informacji obok logo (między innymi TVP Info i Kino Polska).

 

 

 

41 minut temu, ciastek napisał:

Dopisek HD zniknie jak wejdzie DVB T2, bo wtedy większość kanałów podobno będzie w wysokiej rozdzielczości.

Co z kanałami które nie nadają w tej rozdzielczości ? Stosować oznaczenie SD na przykład Polonia 1 SD ?

 

Godzinę temu, Sentence napisał:

Dopiski o informacji premiery filmu i nowym sezonie serialu. Czy muszą one być cały czas wyświetlone? Jak mnie pamięć nie myli - temat sięga 2006, kiedy Polsat z nową oprawą i logotypem wprowadził dopisek "PREMIERA". Z biegiem lat za ciosem poszły kolejne stacje. Wyjątkiem z największych gigantów, do dziś pozostają kanały ze stajni TVN. O premierze TVN i TVN7 można się dowiedzieć np. z teletekstu.

Według mnie to akurat jest dobre rozwiązanie.Włączając tv, widząc dopisek premiera ,można zostać na danym kanale i obejrzeć produkcję do końca,bez zagłębiania się w program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wuzel napisał:

Co z kanałami które nie nadają w tej rozdzielczości ? Stosować oznaczenie SD na przykład Polonia 1 SD ?

 

Nie wiem jak teraz, ale jakiś rok temu jak testowałem TV Mobilną Polsatu to HD w logotypie Comedy Central było zakryte czarym kółkiem z napisem SD ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dopisek HD był prze kilka dni na TTV w DVB-T sam słyszałem od kilku osób że mają teraz go w HD ?.

Może to być powodem, gdyż nie każdy widzi różnicę. TVP już na 2 kanałach nie ma  dopiska HD, czyli TVP Info i TVP Kultura.

W Tv Mobilnej są takie same loga, nie ma już tego czarnego kółka z napisem SD. 

Edytowane przez maks27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja z kanałem AXN jest dość komiczna, znana również z dawnej polityki ówczesnych kanałów ViacomCBS - VIVA PL i MTV PL. Wtedy i te stacje dodawały transparentność do logo dopiero przy reklamach. 

 

Jeśli chodzi o dopisek "PREMIERA", to stacje niekiedy przekłamują. TVP i Polsat przy premierowej transmisji w nocy nie dają tego dopiska, dopiero kolejnego dnia wieczorem. Także Polsat czasami wcale nie podpisuje filmów premierowych - patrz „Gotowi na wszystko. Exterminator”. 

Edytowane przez Sentence
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logotypy to jedna sprawa, druga sprawa to różne dźwięki towarzyszące oprawie graficznej. Tutaj na całkowite potępienie zasługują stacje TVN i TV Puls, które podczas emisji filmu czy programu gdy pojawia się przy logo zapowiedź np. następnej audycji stosują jeszcze dodatek dźwiękowi w postaci jakiegoś dzwoneczka czy innego pipnięcia. Coś takiego jest gorsze nawet od nietransparentnego logo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CYFROmaniak napisał:

6. Puls 2 - cały Puls próbuje jak może, ale mu nie wychodzi. Ta ostra, czerwona kulka z czcionką pochodzącą z MS-Word'a jest zwyczajnie brzydka.

Kolorowe logo jest bardziej przyjazne dzieciom, do których kierowana jest głównie oferta Puls 2, aczkolwiek gdyby technikom się chciało to po wejściu w ramówkę wieczorną mogliby wprowadzić bardziej transparentne logo.

 

2 godziny temu, CYFROmaniak napisał:

7. Viasaty - tu po prostu odbyła się kiedyś duża zmiana na minus. Ładne były te dawne logotypy z nazwą wpisaną w koło. 

Tutaj się zgodzę, ale w tym przypadku zapewne Viasat bardziej chciał dostosować logotypu do doklejanki Polsatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dla mnie i na pierwszy rzut oka rzuciło mi się "TV6". Uważam że Polsat niepotrzebnie powiększył logo, ponieważ mniejsze było jednak bardziej przyjazne:
58cb0ddc3e51f.png
Układ również był jak najbardziej w porządku. Kwestia kolorowego logo na poszczególnych stacjach to już inny dylemat. Sam mogę stwierdzić, że jeżeli istnieją kolorowe oznaczenia, to i również kolorowe loga mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wuzel napisał:

 

Co z kanałami które nie nadają w tej rozdzielczości ? Stosować oznaczenie SD na przykład Polonia 1 SD ?

 

A czemu nie? Haha, jakby każdy kanał HD nadawał bez dopisku HD, to można by poprzez odpowiednie przepisy zmusić nadawców SD do dopisywania SD w logo. Takie autoośmieszenie się, że nadają w tragicznej rozdzielczości. Obecny postęp technologiczny jest za szybki, aby pozwolić im na tkwienie w SD, TV urosły z 32 to 70cali, SD tam się nie da oglądać, Tu 4K, tam 4K, a na TVP SD...Porażka...Oddajcie mi kasę za mój abonament...i tak jej nie wykorzystujecie na pożyteczne rzeczy XD

 

 

 

12 godzin temu, Sentence napisał:

Dopiski o informacji premiery filmu i nowym sezonie serialu. Czy muszą one być cały czas wyświetlone? Jak mnie pamięć nie myli - temat sięga 2006, kiedy Polsat z nową oprawą i logotypem wprowadził dopisek "PREMIERA". Z biegiem lat za ciosem poszły kolejne stacje. Wyjątkiem z największych gigantów, do dziś pozostają kanały ze stajni TVN. O premierze TVN i TVN7 można się dowiedzieć np. z teletekstu. 

 

 

 

Te dopiski PREMIERA też mnie strasznie denerwują, prawie jak belki "za chwilę" na Polsat-ach, gdzie ktoś kiedyś wpadł na pomysł, ze umieszczanie trochę zmienionych na każdym kanale będzie fajne...gdzie aktualnie wszystkie (w postaci belki z lewej strony loga na stacjach tematycznych ) są paskudne, ze źle dobranymi kolorami, krzywe, za duże (patrz Polsat FILM)

11 godzin temu, CYFROmaniak napisał:

 

1. TVN - mimo, że od lat "kreuje" trendy w polskiej telewizji, jej logo jak i cała oprawa są wyjątkowo płaskie i nijakie. Znaczek z brzydkim dopiskiem HD wisi niezmiennie od bardzo dawna. Nie oczekuję wielkiej przemiany, ale odrobina cienia czy dodanie znaku wodnego (a'la amerykańskie ABC) mogłyby znacząco odświeżyć wizerunek stacji (pomijając stęchłą ramówkę zdominowaną docu-soap i lifestyle'm). 

 

...

 

3. AXN - rażące białe literki, które stają się elegancko transparentne... podczas bloku reklamowego. Podobnie było z poprzednim czerwonym logotypem. Gratulacja!

...

5. Paramount - marka ma tak rozpoznawalne logo, a tymczasem kanał TV ma tylko ogromny napis Paramount Channel.

...

7. Viasaty - tu po prostu odbyła się kiedyś duża zmiana na minus. Ładne były te dawne logotypy z nazwą wpisaną w koło. 

 

 

Zastanawiam się dlaczego te logotypy są czasem wręcz agresywne. Czyżby nadawcy nie byli pewni swojej rozpoznawalności? Mam wrażenie, że pokolenie 50+, które staje się głównym odbiorcą linearnej telewizji, nie jest przyzwyczajone do zapamiętywania marek. Widzę to po swoich rodzicach - oni często mówią: "włącz szóstkę" zamiast TVN (bo tak jak zaprogramowany), "włącz ósemkę"... Nie powinienem generalizować, ale może coś w tym jest. Na skutek średniej rozpoznawalności wśród "średnio zaangażowanych" nadawcy ubierają się w jaskrawe ubranka? 

 

 

1 TVN 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, jako że lubię się bawić grafiką stworzyłem wiele koncepcji na logo ekranowe TVN...i to że obecne wisi nadal na ekranie takie jakie widzimy jest najlepszą opcją, stworzyłem bardziej transparentne / w stylu Food Network / w stylu LIFETIME i wszystkie wylądowały w folderze "koszmarki"

2. AXN

No tutaj powinno by zdecydowanie na odwrót, niż jest obecne. Paranoja. Logo na reklamach jest bardzo ładne.

3. Paramount to VIACOM, a VIACOM to stan umysłu.

Do czasu kiedy logo wyglądało tak: 

Znalezione obrazy dla zapytania paramount channel hd  logo

to na ekranie było duże mniejsze. Obecne jest paskudne

 

4. Te logotypy są według mnie bardzo ładne...ale bez dopisku Polsat, które je szpeci i wydłuża wizualnie.

Znalezione obrazy dla zapytania viasat explore

 

 

Co do numerowego nazewnictwa kanałów, zamiast ich markowej identyfikacji to masz zupełną rację. Mam  doświadczenie z tym nawet w rodzinie, gdzie po przesiadce z TV analog na DVB-T, potem na Orange TV i nc+/ PC+ osoby starsze miały problem ze znalezieniem ich "czwórki" która była TVNem lub "szóstki" która była Polsatem, o ile w NTC da się to poustawiać pod preferencje pamięciowe, to na  brandowanych dekoderach  SAT trzeba takie osoby uczyć nawyków od nowa, bo i tak się będą mylić przez długi czas.

 

Natomiast nie rozumiem kompletnie decyzji 4FUN, które pokolorowało swoje (swoja drogą paskudne) loga na ekranie.

 

Chciałbym poruszyć kwestię kanałów Polsatu, których logo ma "ich klasyczny" kształt. Otóż denerwuje mnie te, że kanały te mają różną wersję dopisku HD w logo ekranowym i nie chodzi mi o Polsat DOKU, które jest wgl oderwane od reszty, Polsat NEWS z tym wiszącym "czymś", czy też o Polsat PLAY czy CAFE, które mają kolorowe loga, ale głównie o Polsat / Polsat 2 / Super Polsat i Polsat FILM.  Można zauważyć, ze każdy z nich ma inny dopisek HD, Polsat od czasu nowej oprawy ma cieńszy napis wykonany innym fontem (+ różne transparentności dwóch części logo, ale ja nie o tym)i wycięty z tego zaokraglonego prostokąta, podobnie to wygląda na Polsat 2 HD, lecz tam FONT jest inny (taki jak w logo oficjalnym) (jak dawniej na Polsacie) (ten mi się najbardziej podoba), Super Polsat ma ten sam font HD co Polsat 2, lecz napis HD jest biały, na bardziej transparentnym białym tle i to wygląda w porządku, dopóki nie zerkniemy na Polsat FILM, gdzie zaokrąglony prostokąt  jest mniej transparentny od reszty logo + biały nietransparentny napis HD kompletnie się zlewają. W dodatku logo Polsat Film HD jest mniejsze, przez co belka "za chwilę" jest za duża. Może i ja jestem dziwny, że zwracam na takie rzeczy szczegóły, ale na Boga...ile Polsat płaci tym grafikom, najniższą krajową?

 

Te kolorowe loga też mnie denerwują na ekranie, ja bym najchętniej widział takie białe kontury z bardzo transparentnym czarnym tłem (podobnie jak dawny FOKUS TV) (kiedyś wrzucałem taką grafikę w odpowiednim temacie.

latest?cb=20170812083015&path-prefix=pl

 

No i jeszcze NoWA TV, która moim zdaniem ma koszmarny logotyp i monochromatyczna wersja tego nie naprawiła.

Edytowane przez nieczęstygość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsaty akurat mają jeszcze dobre belki "Za chwilę / następnie". Gorzej to wypada w przypadku TV4, TV6 i Polsat Games które są za duże i niewygodne:
243b66a88e042.png
W dodatku są zbugowane w wersjach HD i przy emisji programów 4:3 rozciągają się (w tragicznej jakości)
ef66ea6820593.png
W przypadku Polsat Games to już przesada, bo sama belka jest za duża. Osobiście zrobiłem mniejszą wersję, która prezentuje się znacznie lepiej:
663d3f24b33c6.png
Wciąż odnoszę wrażenie że polska TV jest zacofana (do lat 00'). W dobie HD i telewizorów powyżej 40 cali, mniejsze czcionki są znacznie wyraźne, dzięki czemu wszelakie informacje, loga, oznaczenia czy belki powinny być mniejsze (tak jak było na TVP HD, gdzie oznaczenie praktycznie nie było widoczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nieczęstygość

W niniejszym wątku rozmawiamy tylko i wyłącznie o oryginalnych, rzeczywistych logotypach stacji TV.

Podobny wątek, dotyczący nieoryginalnych, własnoręcznie robionych takich logotypów jest już tutaj: https://forum.satkurier.pl/topic/8601-propozycje-logotypów-dla-stacji-tv/

 

Proszę zatem trzymać się tutaj właściwego tematu :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2020 o 12:14, Sentence napisał:

TVP3 ma swoje plusy i minusy. Plusem jest na pewno mniejsze logo (powinno być pomniejszone do wielkości TVP1 HD i TVP2 HD) po reaktywacji i transparentność. Również uważam, że nie powinno być dopisywanych miast pod logotypami. Taką informację mamy podaną w tunerach. TVP3 Poznań nie dopisuje miasta w większości audycji. Wzorem powinny być niemieckie kanały telewizji publicznej, gdzie również nie ma podpisywania miejscowości. Do poprawienia jest właśnie znacznie za nisko dopisek "NA ŻYWO", czy "ARCHIWUM". Ten drugi jest strasznym nieporozumieniem przy filmach fabularnych i serialach. 

Tak też było za czasów gdy ośrodki miały niezależność pod kątem marki. Wtedy taki Kraków miał samo K z koroną i to mu wystarczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2020 o 13:37, diabeu napisał:

Logotypy to jedna sprawa, druga sprawa to różne dźwięki towarzyszące oprawie graficznej. Tutaj na całkowite potępienie zasługują stacje TVN i TV Puls, które podczas emisji filmu czy programu gdy pojawia się przy logo zapowiedź np. następnej audycji stosują jeszcze dodatek dźwiękowi w postaci jakiegoś dzwoneczka czy innego pipnięcia. Coś takiego jest gorsze nawet od nietransparentnego logo.

Zgadzam się. Denerwuje mnie to np. podczas "1 z 10", kiedy w trakcie czytania pytania przez pana Sznuka, słyszę dźwięk zapowiedzi programowej. Takie sygnały powinny być zakazane. Same belki informacyjne mi nie przeszkadzają - ale anonsowanie ich dźwiękiem - już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat się wywiązał. Ja kiedyś bardziej przykładałem wagę do logotypów, opraw graficznych itd., a teraz to w ogóle rzadko oglądam telewizję i mniej mnie ona interesuje. No i w ogóle współczesne loga stacji jakoś nie przemawiają do mnie, np. w przypadku Polsatu wolałem poprzednie wersje, umiejscowione z lewej strony, jak był złoty/żółty napis "Polsat", a potem samo słoneczko, gdzieś w 2003-2004 r. Później, jak w 2006 r. dali to, które jest do dnia dzisiejszego, od samego początku nie podobało mi się. Taki kwadrat duży, toporny, a przy filmach nadawanych w panoramie trochę przeszkadzał. Przy TVP2 też wolałem, jak sama "2" była, podobnie z TV4 i TVN7 - też podobały mi się dawniejsze wzory. 

 

Co do napisów jak "Premiera", to nie mam nic, o ile ma to sens i jest zgodne z prawdą. Jak np. leci film po raz pierwszy na ogólnodostępnej telewizji to spoko, a nie jak robi TV Puls, że przy produkcjach, które są emitowane co parę tygodni na innych, rożnych stacjach, daje "Premiera". Wiem, że chodzi o premierę na ich kanale, ale dla mnie to bez sensu. Albo jak nie tak dawno temu - saga "Piątek, trzynastego" leciała w 2014-2015 r. na Puls z tym napisem właśnie, a ostatnio dawało Puls 2 i znów było "Premiera", choć niemal całość serii przewałkowali już co najmniej z 4-6 razy. A takie dopiski jak "STEREO" całkiem miło wspominam, z fajnymi czasami mi się kojarzą. 

 

No i jeszcze kwestia oznaczeń wiekowych; odkąd w 2011 r. zmieniono je, to nie mogę tego przeżyć. Te pierwotne, które pojawiały się co jakiś czas, np. na początku programu lub po reklamie, były chyba najlepsze. Wprowadzone w 2005 r. trójkąciki z sugerowaną kategorią wiekową też jeszcze uszły, przynajmniej były dość poważne i jednolite, bo te dzisiejsze różnokolorowe kwadraciki z uśmiechniętą minką lub kluczykiem rozbrajają mnie. Czerwone kółeczko podczas programu/filmu dla widzów dorosłych jakoś mniej rzucało się w oczy niż kluczyk. 

 

Nie wiem, jak jest z tym teraz, ale w okresie przechodzenia telewizji z 4:3 na 16:9,  powiedzmy gdzieś 2009-2011 r., strasznie irytowało mnie, jak ekran dzielono na pół podczas transmisji filmu i dawano zapowiedzi... Czasem ważny fragment, a telewizja go zmniejszyła i jakieś [beep]oły zapowiadała. W 2010 r. na TVP często tak było, mam nawet nagranego "King Konga" z TVP2 (jeszcze kopia z Knapikiem z lat 90.) i jak są ostatnie minuty i helikoptery ostrzeliwują goryla, to obraz zostaje podzielony na pół i lektor zapowiada bodaj "Uprowadzenie Agaty". Wiem, że Polsat chyba jeszcze całkiem niedawno stosował takie praktyki, ale obecnie prawie w ogóle go nie oglądam, więc ciężko mi się wypowiedzieć.

Edytowane przez Goro Gondo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także wolałem dawne logo Polsatu, było to drugie w historii tego kanału - słoneczko i napis POLSAT. Nie przeszkadzałoby mi, jeśli byłoby po dziś dzień - zmodyfikowane, transparentne, pomniejszone, nawet w szarej formie. Później zaczęto kombinować i na siłę zmieniać, wprowadzając kolosy, wielkie kwadraty i niestety mamy do teraz sporego kloca. Gdy jeszcze Polsat nadawał w letterbox, w porównaniu do TVN, logotypu wcale nie pomniejszał i tak, jak pisałeś - znacznie bardziej to przeszkadzało.

 

Co do pozostałych kanałów i ich ówczesnych logo - TVP2, TV4 i TVN7, także wolałem starsze ich wersje.

 

Dwójka z lat 90-tych bez dopisku "TVP" fajnie by wyglądała pomniejszona i transparentna. Tak samo TV4, jako Czwórka i czarnymi kwadracikami.

 

TVN7 w pierwszej wersji - jako TVN Siedem również nie był zły. Potem zachodziły zmiany, które niekoniecznie poprawiały estetykę logotypów, a wręcz odpychały. Dziś mamy TVN7 - moim skromnym zdaniem jest to jedno z najbrzydszych logotypów polskich kanałów. Poprzednie było bardziej pomysłowe, podkreślające także cyfrę "7". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...