Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dodatkowo umożliwić wykupienie karty kodowej ( nieparowany Conax ) na kanały - programy TVP ( także TVP Sport HD i kanały regionalne ) dostępne z satelity - powiedzmy 100 zł rocznie.

Idziesz na pocztę - kupujesz kartę - wkładasz do dekodera sat i  oglądasz.

 

We Francji nie ma z tym problemu - pakiet TNT SAT - 15 euro ( ok. 70 zł ) karta kodowa ważna 4 lata. Kto chce kupuje i uzywa. TNT SAT ma dodatkowy wpływ pieniędzy do budżetu ;)

We Włoszech także działa to dobrze - karta TivuSat.

W Niemczech pakiet HD+

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zgadzam się z Tobą, ale założenie "abonamentu RTV", to podatek od posiadania odbiornika. I nie ma znaczenia co oglądasz lub słuchasz za pomocą tego odbiornika. Wy[beep]e kanałów TVP z oferty nie zwalnia z konieczności uregulowania tego podatku na rzecz mediów publicznych.

 

Według mnie rozwiązaniem byłoby pobieranie opłaty na rzecz TVP i PR w PIT. Byłaby to najbardziej sprawiedliwa forma, niepozwalająca na kombinatorstwo z niepłaceniem tego podatku. W zamian za to powinny całkowicie zniknąć reklamy z TVP i PR. Coś za coś.

 

A ja się zastanawiam, czy bierzesz pod uwagę że społeczeństwo nie chce uiszczać opłat na TVP, niezależnie jak zostanie ona nazwana. Myślę, że wyłoniłyby to wyniki referendum, gdyby je rozpisać w tej sprawie.

 

Skądinąd, dobrym rozwiązaniem byłoby zrobienie referendum z różnymi pytaniami dla społeczeństwa, jednego dnia, żeby nie wydawać za dużo pieniędzy. Można tutaj włożyć propozycje reformy konstytucyjnej zaproponowany przez prezydenta, kwestię tzw. "uchodźców", abonament, wiek emerytalny, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowy Polsat zrobiłby najgłupszą rzecz jakby usunął z oferty kanały TVP bo dość często patrzę na te kanały. Co do abonamentu RTV trochę mi pasuje, że muszę płacić dodatkowo, ale wolę płacić te prawie 23 zł  niż mam płacić 1500 zł kary za niepłacenie abonamentu RTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam z widzenia paru bezdomnych co mieszkają w altankach na ogródkach działkowych. Umów z elektrownią na prąd nie posiadają. Jeden ma agregat prądotwórczy ( spalinowy ) i ma prąd w altance.

Drugi ma podłączony prąd do altanki - bo jest taka możliwość. Żaden z nich nie opłaca - pewnie nie będzie opłacał za TV ;)

 

Obydwaj oglądają TV - mieszkają w altankach za darmo w zamian za pilnowanie ogródków działkowych. Tym bardziej że altanki murowane i w miarę dobrym stanie. Nawet i działające lodówki mają.

 

PS. mały1982 mogę płacić dodatkowo 10 zł miesięcznie - 100 zł rocznie jak mi TVP da możliwość odbioru wszystkich programów TVP z satelity - karta kodowa nieparowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejsza "dyskusja" jako zywo przypomina emocje przy wprowadzaniu podatku śmieciowego. Ileż było kwasu i potupywania. Po kilku latach wszyscy karnie płacimy (czasem majac zastrzezenia co do wysokości i sprawiedliwości naliczenia), a kto by nie chciał... dług podatkowy, US, komornik. i jakby trochę czysciej wokół nas.

To, ze ktoś nie akceptuje istnienia czy wysokości abo rtv niewiele zmienia. Jest ustawa z 2005 z aktami wykonawczymi (wszystko na stronie KRRiT) i jest to obowiazujace prawo. nie podwazone nawet przez TK w 2010 r. Jeśli ktoś ma inną wykładnię obowiazujacą prosze przedstawić. Rzady koalicji lewicy, potem PiS  POPSL  przez 12 lat nie kiwnęły palcem w celu usprawnienia przepisów. Zakładamy, ze wszystkie one były demokratyczne i chyba bezprawia nikt by nie tolerował.

Nikt nie chce płacić kolejnych rachunków ale jeśli musimy to warto robić to solidarnie

Zaniechania na tym polu sa tak ogromne, że wiele osób nawet nie wie o czym pisze. kolejne przepisy coś tam normowały ale kto by się tym interesował.

Waznym pojęciem w ustawie z 2005 r jest tzw gospodarstwo domowe. I wcale to nie jest określenie dla konkretnego domu czy adresu. Gospodarstwo domowe to kolokwialnie wspólny budżet. Jak bezrobotny mieszka sam to zwolniony, jak z zona to już nie. Babcia +75 lat zwolniona o ile oswiadczy, że prowadzi odrębne "gospodarstwo" a nie z dorosłymi dziećmi. To, ze w domu mieszka ktoś +75 wcale nie znaczy , ze wszyscy zwolnieni. To tylko klika "kwiatków" i to narastało przez lata.

Jakiś czort podpowiedział chryję z operatorami paytv. Jak ogromne problemy powstaną w jesieni wszyscy zobaczymy.

To, ze operator przysle informację i przekaze adres klienta Poczcie, a ta nas zarejestruje i wyśle upomnienie... to niewiele wyjasni. Po peselu mozna ustalić tylko wiek, a tytułów do uzyskania zwolnienia wiele..

Zamiast potupywać, ze bezprawie, ze nie zapłacicie...może warto pomysleć jak ustawić się do problemu. Moze warto na poczte przed wejściem nowych przepisów?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy powinien zapłacić i najsprawiedliwiej by było w opłacie za prąd- tutaj każde gospodarstwo domowe płaci za siebie. Przy takiej masowości opłaty wystarczyłoby od każdego rachunku za prąd 5 zł na media publiczne. Każdy by płacił i nikt by nie robił problemów- ALE telewizja najpierw powinna się odpolitycznić i przynajmniej określić drogę schodzenia z reklam - w miarę wpływu środków z abonamentu z docelowym zrezygnowaniem z nich całkowicie. Rozwiązaniem przejściowym powinno być nie wyciąganie z ludzi po 23 zł ale sfinansowanie TVP na okres  jednego roku z budżetu państwa z jednoczesnym wdrażaniem tej opłaty 5 zł. Tak by było uczciwie, przynajmniej na początku. 

 

Ja mam nieodparte wrażenie, że celem nadrzędnym tej urawniłowki jest uderzenie w Polsat i TVN. Gdy dojdzie do zmian i telewizje prywatne to odczują po kieszeni to odkodują swoje kanały informacyjne - przynajmniej taki z tego będzie pożytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejsza "dyskusja" jako zywo przypomina emocje przy wprowadzaniu podatku śmieciowego. Ileż było kwasu i potupywania. Po kilku latach wszyscy karnie płacimy (czasem majac zastrzezenia co do wysokości i sprawiedliwości naliczenia), a kto by nie chciał... dług podatkowy, US, komornik. i jakby trochę czysciej wokół nas.

To, ze ktoś nie akceptuje istnienia czy wysokości abo rtv niewiele zmienia. Jest ustawa z 2005 z aktami wykonawczymi (wszystko na stronie KRRiT) i jest to obowiazujace prawo. nie podwazone nawet przez TK w 2010 r. Jeśli ktoś ma inną wykładnię obowiazujacą prosze przedstawić. Rzady koalicji lewicy, potem PiS  POPSL  przez 12 lat nie kiwnęły palcem w celu usprawnienia przepisów. Zakładamy, ze wszystkie one były demokratyczne i chyba bezprawia nikt by nie tolerował.

Nikt nie chce płacić kolejnych rachunków ale jeśli musimy to warto robić to solidarnie

Zaniechania na tym polu sa tak ogromne, że wiele osób nawet nie wie o czym pisze. kolejne przepisy coś tam normowały ale kto by się tym interesował.

Waznym pojęciem w ustawie z 2005 r jest tzw gospodarstwo domowe. I wcale to nie jest określenie dla konkretnego domu czy adresu. Gospodarstwo domowe to kolokwialnie wspólny budżet. Jak bezrobotny mieszka sam to zwolniony, jak z zona to już nie. Babcia +75 lat zwolniona o ile oswiadczy, że prowadzi odrębne "gospodarstwo" a nie z dorosłymi dziećmi. To, ze w domu mieszka ktoś +75 wcale nie znaczy , ze wszyscy zwolnieni. To tylko klika "kwiatków" i to narastało przez lata.

Jakiś czort podpowiedział chryję z operatorami paytv. Jak ogromne problemy powstaną w jesieni wszyscy zobaczymy.

To, ze operator przysle informację i przekaze adres klienta Poczcie, a ta nas zarejestruje i wyśle upomnienie... to niewiele wyjasni. Po peselu mozna ustalić tylko wiek, a tytułów do uzyskania zwolnienia wiele..

Zamiast potupywać, ze bezprawie, ze nie zapłacicie...może warto pomysleć jak ustawić się do problemu. Moze warto na poczte przed wejściem nowych przepisów?

Pozdrawiam.

 

Jest pewna różnica z między podatkiem śmieciowym i abonamentem TV: bez TV da się żyć, ale śmieci, czy nam się to podoba, czy nie - produkujemy wszyscy. Stąd moim zdaniem, zrobienie obowiązkowej opłaty od wszystkich, za gospodarkę śmieciami jakiś tam sens ma (i nie ukrywam - mnie to wynosi taniej, niż umowa z firmą wcześniej, może dlatego, że masa ludzi wcześniej nie płaciła). Oczywiście monopol w każdej dziedzinie jest ZŁY, ale najwyraźniej odpowiednie przepisy są w stanie wymusić, żeby opłaty nadmiernie nie rosły.

 

I tu dochodzimy do sedna. Sytuacja jaką mamy, to MONOPOL TVP S.A. (+PR, ale to niewielka róźnica) na uzyskiwanie opłat abonamentowych. A co to powoduje:

  1. TVP ma lepszą pozycję na rynku, bo mogą sprzedawać reklamy taniej.
  2. Pieniądze idą często nie na tzw. misję, ale na ordynarną propagandę aktualnie rządzących: tak jest teraz, tak było za Czarzastego/Kwiatkowskiego i spółki, tak było i za PO (tylko było to mniej widoczne, bo wtedy generalnie WSZYSTKIE telewizje piały peany na cześć Donalda i spółki). Ja sobie nie życzę, żeby moja kasa była tak wydawana.
  3. Monopol TVP S.A. zresztą sięga głębiej. Jako, że tylko oni dostają kasę na tę tzw. misję, to w sumie tylko oni ją robią. A skoro tak jest, to patrz wyżej, misja zostaje WYPACZONA interesem aktualnie rządzących. Dodatkowo, umówmy się, że ta tzw. prodykcja misyjna, zrobiona za naszą kasę staje się świetnym produktem komercyjnym: patrz na archiwa TVP, za dostęp do których inni płacą niemałą kasę. A może, skoro to była produkcja za pieniądze publiczne, to powinna się też znaleźć w domienie publicznej? Dostępna dla wszystkich za darmo (albo co najwyżej - po kosztach udostępnienia/sprzedaży)?
  4. W sumie powstaje pytanie: a dlaczego inni nie mają prawa prowadzić tej tak zwanej działalności misyjnej? Może trzeba ogłosić przetarg: 10 odcinków teatru telewizji? Jakiś serial? Program dla dzieci? Przedstawiasz pomysł, cenę, wygrasz - bierzesz kasę. Warunek: termin, emisja bez reklam przez określony czas (czy to licząc w liczbie emisji, czy okresem czasu). Po okresie ochronnym: obowiązek szerokiego udostępnienia WSZYSTKIM zainteresowanym podmiotom po kosztach dystrybucji.

 

Nawiązując do innego postu: płacę abonament. Nie podoba mi się to. Płaciłbym chętnie, gdyby telewizja rzeczywiście była PUBLICZNA. Niestety nie wierzę, że w modelu który obecnie mamy, to możliwe. Dlatego jestem zwolennikiem ZAKODOWANIA sygnału TVP (wszędzie, również w DVB-T) i wprowadzenie normalnej subskrypcji dla tych, co chcą ją oglądać. A jak TVP już padnie (bo nie wierzę, że byliby w stanie w takich warunkach się utrzymać), to możemy wtedy pomyśleć na zbudowaniu i telewizji publicznej i modelu jej finansowania od zera.

Edytowane przez tomkep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po roku wychodzi, że ten projekt ustawy o mediach narodowych, wcale nie był taki zły. Przekształcenie TVP z S.A. w instytucję państwową popieram, ponieważ uważam że państwo powinno propagować misję, natomiast programy komercyjne mogą być produkowane przez państwową telewizję przy zastosowaniu komercyjnego modelu oddzielnej instytucji i bez środków podatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja i tak nie będę płacił na narodową, mam zakodowane na własny użytek wszystkie kanały TVP od momentu objęcia władzy przez Kurskiego. Mogą mi wlepiać wezwania i mandaty, pójdę z tym do sądu. Mam UPC i mogę równie dobrze opłacając abonament oglądać Horizon Go na smartfonie, tablecie czy laptopie. Niepotrzebny mi TV, w razie czego mogę się go pozbyć. A do momentu wyroku sądu zmieni się ta ... władza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szmaria nam radzi iść na pocztę i grzecznie płacić. Jasne, świetny plan. Jak partie stwierdzą, że potrzeba wyciągnąć więcej pieniędzy na np. helikoptery dla szybszych, bezpieczniejszych podróży (wiadomo, że warunki mogą się nie dostosować do prędkości limuzyny) to też trzeba płacić solidarnie. Uniknijmy tragedii! Jakby Polacy pod zaborami mieli takie podejście to dziś byśmy po polsku nie mówili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosfera tworzona wokół nowelizacji robi wiele złego dlatego wcale nie oczekiwałam konstruktywnej dyskusji. Raczej potupywania i żali.

Pewnie płaciliście OC samochodu, pewnie znów Was obruszyła kolejna podwyżka. a przecież jeździcie bez wypadku  mało. Ale zapłaciliście bez dnia zwłoki? Prawda?. Świat wokół raczej mało sprawiedliwy.

Nikogo do niczego nie namawiam. To tylko głos w dyskusji o realnym aspekcie.

Jesli dostrzezemy logikę nowelizacji to nie trudno stwierdzić, ze chodzi o nastraszenie nie płacacych tanim kosztem.

Zakładamy, ze nowela przeleci przez parlament, podpisze ją prez i po kilku tygodniach wejdzie w zycie.

Oczywiscie ci to tu mnoża "racje" mogą organizować manifestacje, dosadnie wypowiadać się na forach, liczyć na interwencję UE czy Pana Boga. Niewiele to pomoże. Albo i nic.  Prawdopodobnie jeszcze latem napisze do was operator paytv, niedługo potem Poczta Polska.

Staniecie przed wyborem: postawić na swoim (być twardym jak Roman Bratny) czy poddać się prawu (może faktycznie kulawemu, ale prawu) ? Obawiam się, ze wielu krzykaczom zmieknie rura.

Ci, którzy beda sie ociagać prawdopodobnie wejdą na drogę sporu administracyjnego. Pewnie trzeba się liczyć z dość trudnym udowadnianiem swych racji przed urzędami , a  przyszłosci może i sądem.Może przepadnie abolicja, może pojawią się upomnienia i kontrole.

Czy jestescie na to gotowi? Oczywiście nie ma sensu pokrzykiwać, ze nie macie telewizora czy nie ogladacie TVP. To nic nie zmienia w realu. Nadal obowiązek dla tych co mają sprawny odbiornik radiowy czy telewizyjny a nie są zwolnieni z katalogu ustawowego...

O nowelizacji nie wypowiadam się merytorycznie bo zamieszanie w  sprawę operatorów paytv też uwazam za głupote.  Mówię tylko o ewentualnych dotkliwościach jakie moga wielu spotkać. Chętnie w jesieni poczytamy o waszych sukcesach w walce z niesprawiedliwą ustawą. Pozdrawiam realistów.

Niejaki @tomkep nic nie zrozumiał z mej wypowiedzi albo ma słabą pamięć.

Ze śmieciami było identycznie.Przed ustawą  jeden miał umowe na wywóz, wielu nie (całe wsie nie miały umów, a śmieci chyba wytwarzały)...a ustawa spowodowała, ze kazdy kto ma dom ...ma też smiecie. OBLIGATORYJNIE.  Czy 5 lat temu jakoś nie zyliśmy ? czy dzis wielu z nas nie jest zdrowszych, ze płaca wszyscy. A kiedyś umowy na wywóz mieli uczciwsi i ci co widzieli w tym sens. Ilu ślizgało się na waszych plecach nie płacac za wywóz (9smieci do lasu lub waszego śmietnika). a działo sie tak dlatego, ze nikt tego nie kontrolował. Ci co wcześniej płacili wtedy nie odczuli wzrostu...ci unikajacy rypnięci po kilkanascie zł/m najgłosniej wołali o niesprawiedliwości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...