Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na jakiej podstawie tak piszesz? Istnieje jakaś podstawa prawna pozwalająca na regularne i jednostajne finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa? Możesz podać przykłady finansowania mediów publicznych w Polsce z podatków obywateli w ostatnich latach?

 

Nie słyszałeś nigdy newsa, że Telewizja Polska znów dostała "zastrzyk gotówki" z budżetu państwa? I to niejednokrotnie grube miliony? Ja już nie raz słyszałem i czytałem tego typu informacje w poprzednich latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/pis-zapowiada-koniec-abonamentu-rtv-w-2019-roku-pomysl-nierealny-nie-uzyska-notyfikacji-ke

 
Dotacja budżetowa zamiast abonamentu.
 

 

To następny pomysł, rzucony na wiatr. Tu potrzeba notyfikacji Komisji Europejskiej, dla PiS to zbyt duży kłopot - tak Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP komentuje w rozmowie z wirtualnemedia_pl zapowiedź likwidacji w 2019 r. abonamentu RTV.

Zastanawia mnie stanowisko KE w tej kwestii. Media z budżetu finansowane są m. in. w Hiszpanii, Finlandii, Litwie, po części również w Niemczech i we Francji. Mały test na wiarygodność się zapowiada.


Nie słyszałeś nigdy newsa, że Telewizja Polska znów dostała "zastrzyk gotówki" z budżetu państwa? I to niejednokrotnie grube miliony? Ja już nie raz słyszałem i czytałem tego typu informacje w poprzednich latach.

Jak się czyta po nagłówkach, nie czytając od deski do deski, to można odnieść takie wrażenie :) Przepisy są jasne - media publiczne w Polsce finansowane są z dwóch źródeł - abonament i reklamy (głównie to drugie). Nie ma przepisów mówiących o finansowaniu z podatków i nie można tego robić, ponieważ potrzeba zmiany przepisów. 

 

Rekompensatę za osoby zwolnione z abonamentu TRV trudno uznać jako finansowanie z budżetu. Te pieniądze i tak powinny trafić do mediów publicznych. 


Tak w ogóle możecie mi napisać, jakie są powody tak niskich wpływów z abonamentu? Polaków nie stać?

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież właśnie napisałem, że te dwa źródła to reklamy i abonament. Tak mówi ustawa. Też od lat opłacam i nawet mi przez myśl nie przeszło, że może być inaczej.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/pis-zapowiada-koniec-abonamentu-rtv-w-2019-roku-pomysl-nierealny-nie-uzyska-notyfikacji-ke

 
Dotacja budżetowa zamiast abonamentu.
 

Zastanawia mnie stanowisko KE w tej kwestii. Media z budżetu finansowane są m. in. w Hiszpanii, Finlandii, Litwie, po części również w Niemczech i we Francji. Mały test na wiarygodność się zapowiada.

Jak się czyta po nagłówkach, nie czytając od deski do deski, to można odnieść takie wrażenie :) Przepisy są jasne - media publiczne w Polsce finansowane są z dwóch źródeł - abonament i reklamy (głównie to drugie). Nie ma przepisów mówiących o finansowaniu z podatków i nie można tego robić, ponieważ potrzeba zmiany przepisów. 

 

Rekompensatę za osoby zwolnione z abonamentu TRV trudno uznać jako finansowanie z budżetu. Te pieniądze i tak powinny trafić do mediów publicznych. 

Tak w ogóle możecie mi napisać, jakie są powody tak niskich wpływów z abonamentu? Polaków nie stać?

 

Uzasadnianie powodów dotacji to tylko słowa (jak i w wielu innych przypadkach, gdy politycy muszą coś uzasadnić). Tak naprawdę to kasy w TVP brakuje, więc trzeba dolać, bo przecież nie zamkną?

A czemu nie płacą? Z powodów mentalnych (bo Polak jak nie ma bata nad sobą, to nie zapłaci, a jeszcze uważa, że 2 razy za to samo płaci) i z powodów politycznych (bo nie będzie płacił za tubę propagandową, której nie chce oglądać).

I dlatego mam nadzieję, że wprowadzą w końcu te rozwiązanie z finansowaniem z budżetu. Dotuje się różne rzeczy w Polsce, np. kulturę, sport to i TV narodową można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko nadzieję, że KE nie przyczepi się do tego rozwiązania (finansowanie z podatków). Patrząc na to, jak rozwiązane jest to w innych europejskich krajach (podawałem przykłady) zakwestionowanie tych rozwiązań byłoby dowodem na celowe szkodzenie. 


Uzasadnianie powodów dotacji to tylko słowa(...)

Zgadza się, nie mniej takie "dotacje" to są nieregularne, doraźne, w żadnym wypadku nie stanowią znaczącego finansowania naszych mediów. No, może poza obecnym wyjątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko nadzieję, że KE nie przyczepi się do tego rozwiązania (finansowanie z podatków). Patrząc na to, jak rozwiązane jest to w innych europejskich krajach (podawałem przykłady) zakwestionowanie tych rozwiązań byłoby dowodem na celowe szkodzenie.

 

Dokładnie! Tym bardziej, że są kraje członkowskie Unii Europejskiej, w których funkcjonuje właśnie model w postaci finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Więc odmowa KE Polsce takiego modelu byłaby po prostu podziałem w Unii Europejskiej na równych i równiejszych... :roll::? No, ale zobaczymy. Może rzeczywiście ten pomysł wypali i KE na to się zgodzi? Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to dużo na obecne zarobki Polaków? Kilkakrotnie więcej Polacy wydają na płatne platformy cyfrowe. Fajnie zaś jest, jak możemy w TVP obejrzeć np. wielki sport lub film bez przerw reklamowych.

Edytowane przez jaszek
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało też nie jest. Za tę kwotę można już mieć sam abonament platformy cyfrowej, która też płaci TVP za obecność jej kanałów w swojej ofercie. I to też pewnie niemało.

W mojej ocenie, jeżeli abonament RTV miałby pozostać to w wysokości nie większej, niż 5-8 zł. A najlepiej oczywiście, jakby został zniesiony całkowicie i media publiczne zaczęły być finansowane z budżetu państwa.

Prawie 23 zł miesięcznie, jak jest obecnie, to jest rozbój w biały dzień, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że kwota tego abonamentu co roku jest regularnie podnoszona i też to, co nam obecnie serwuje TVP + tony reklam, jak w stacjach komercyjnych... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z głównych zarzutów wobec mediów publicznych jest ich nadmierne upolitycznienie. Uzależnienie ich finansowania całkowicie od dobrej woli polityków na pewno nie pomoże tego zmienić, wręcz przeciwnie - pogłębi ten problem. Ja jestem zwolennikiem niezależnego źródła finansowania. Obecny system nie jest zły, dałbym jednak mediom publicznym prawną możliwość samodzielnego ścigania dłużników i egzekwowania należności. 


(...) + tony reklam, jak w stacjach komercyjnych... :/

To efekt uchylania się od płacenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Obecny system nie jest zły, dałbym jednak mediom publicznym prawną możliwość samodzielnego ścigania dłużników i egzekwowania należności.

 

Skoro tak to w takiej sytuacji TVP niech się zakoduje i udostępnia karty kodowe. I niech na tę telewizję płacą tylko ci, którzy chcą. Tacy też otrzymywaliby te karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym, ale chyba odbiorcy musieliby kupić jakieś dodatkowe urządzenia do tychże kart. Zresztą nie znam kraju, w którym media publiczne byłyby w całości zakodowane, to mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, dlatego ja jestem za całkowitą likwidacją abonamentu RTV i finansowaniem mediów publicznych wyłącznie z budżetu państwa + opłaty od operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych. To ostatnie i tak ma miejsce, więc zapewne nadal tak pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie i tak jest polityczna TV (tak było za SLD, PO, czy teraz za PIS i tak dalej ). Za 23 zł to jednak TVP musi naprawdę pełnić misję, np. słucham death metal , black metal i chciałbym obejrzeć jakieś koncerty. Inni będą słuchać np. klasycznej i o ile coś z klasyki jeszcze puszczają to z ciężkiego grania nic. TVP ma spore archiwa, a puszczają gnioty typu "Ranczo". No i tony reklam. Sorki, ale publiczna żądając zapłaty, musi sama je ograniczyć do minimum, no i pozbyć się "gwiazd". Duże wymagania? Myślę, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak też powinno być. A nie, że przymusowo płacimy, a tymczasem TVP serwuje nam ogrom reklam, a do tego i tak dostaje spore pieniądze od platform satelitarnych, sieci kablowych oraz czasami dotacje z budżetu państwa. Czyli będąc np. abonentem takiej sieci kablowej, czy platformy satelitarnej, opłacając abonament RTV i tak płacimy na TVP praktycznie potrójnie. Pisałem już tutaj o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z głównych zarzutów wobec mediów publicznych jest ich nadmierne upolitycznienie. Uzależnienie ich finansowania całkowicie od dobrej woli polityków na pewno nie pomoże tego zmienić, wręcz przeciwnie - pogłębi ten problem. Ja jestem zwolennikiem niezależnego źródła finansowania. Obecny system nie jest zły, dałbym jednak mediom publicznym prawną możliwość samodzielnego ścigania dłużników i egzekwowania należności. 

Tia, może jeszcze powołać telewizyjną służbę komorniczą z uprawnieniami policyjnymi? Po co tak komplikować życie, kiedy wystarczą podatki?

Budżet ustala sejm/rząd i każdy na telewizję da, bo będzie swoją tubę narodową chciał wykorzystywać, "dobra wola " polityków zapewniona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest mi żal tych, którzy kiedyś "popełnili błąd" i zarejestrowali odbiorniki, lub są tacy uczciwi..... ale dopóki nie będzie opłaty stałej w podatkach, prądzie czy czymkolwiek - to ja NIGDY nie zapłacę ( możecie sobie krytykować do woli ) , a podejrzewam będą to osoby wymienione wyżej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...