Jump to content

tomkep

Users
 • Content Count

  1457
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

58 Świetna

1 Follower

About tomkep

 • Rank
  Połowa mocy ;)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pogdybam sobie. O ile się orientuję, studiując ten wątek (i inne fora), to zarówno stary, niebieski moduł i nowy - czarny z ECP używają takich samych kart do dekodowania uprawnień - Cayman z CAID 1884. Jest to, o ile się nie mylę, jedyny (przynajmniej na razie) CAID z którym są nadawane treści 4K dla Platformy Canal+. ECP to nowa technologia dająca dodatkowe możliwości kontroli nad przepływem treści między modułem a odbiornikiem (niezależnie od tego czy to będzie TV, czy jakiś zewnętrzny tuner ze slotem CI+ ECP). O ile kojarzę, jest to realizowane z pomocą wiadmości, które o ile pamiętam nazywają się UCM. I jak ktoś tu wcześniej zauważył, daje to nadawcy np. możliwość blokowania nagrywania na tunerze. Żeby wiadomości UCM odpowiednio zinterpretować moduł musi mieć zaimplementowany odpowiedni kod. Moduł czarny to ma, niebieski nie. Czarny moduł jest w stanie stwierdzić, że odbiornik NIE WSPIERA standardu ECP i jeśli dostanie odpowiednie instrukcje w wiadomości UCM - odetnie strumienie audio i/lub wideo do takiego odbiornika. Moduł niebieski NIE JEST W STANIE odebrać i zinterpretować wiadomości UCM, więc nadal będzie te strumienie przekazywał, bo niby czemu nie, jeśli są uprawnienia na karcie. Idąc dalej tym tokiem - w chwili OBECNEJ moim zdaniem w gorszej sytuacji są właściciele modułów UCM - bo operator i może i pewnie - ubije - im przekaz za pomocą nowej zabawki. Jeśli chodzi o moduły niebieskie, to możliwości są moim zdaniem takie: W dłuższej perspektywie - operator NIE BĘDZIE dawał możliwości przedłużenia odbioru kanału 4K po zakończeniu aktualnego okresu oznaczonego umowy. Ciekawy jestem za to, jak sobie poradzi z uparciuchami, którym dał 4K po zakończeniu tego okresu a którzy nie będą chcieli podpisać aneksu i przejdą na okres nieoznaczony. Tu jedyną zagrywką może być wypowiedzenie przez operatora. Na bardzo upartego PC+ może wygaszać uprawnienia na kartach na tych modułach na newralgiczne audycje, ale tego się nie da zrobić natychmiast i będzie powodować reklamacje abonentów. To teraz czekamy na informacje od przedłużających, czy nadal są w stanie przedłużyć umowę z 4K na niebieskim module.
 2. Ja chyba nawet widziałem te zestawy na pół roku z Filmboxami za tylko 30 zł więcej. Ale trzeba dokładnie przeczytać opis, bo jeden z oferentów tych zestawów w tej cenie aktywował je przed wysyłką.
 3. Tak, wróciły zestawy z Canal+ na start. Ale to już nie to, co 2850...
 4. Certyfikacja tak naprawdę oznacza, że produkt przeszedł przez testy certyfikacyjne przygotowane przez jakiś podmiot za nie odpowiedzialny (to może, ale NIE MUSI być autor/właściciel specyfikacji). Dla zwykłego zjadacza chleba tak naprawdę oznacza to, że jeśli ma produkt A, który przeszedł testy certyfikacyjne i produkt B, który też je przeszedł, to jest trochę większa szansa, że będą ze sobą poprawnie działać. Z czego to wynika? A no z tego, że pomimo, że specyfikacja jest jedna, to niestety interpretują ją ludzie, a ludzkie języki (jakie by nie były) są niestety NIEPRECYZYJNE. Żadne testy certyfikacyjne tu nie pomogą, bo ktokolwiek je pisał, też jakoś tam interpretował specyfikację i jest niezerowa szansa, że zinterpretował ją inaczej, niż producent produktu A, czy B powyżej. Zwróćcie uwagę, że nawet jeszcze nie doszedłem do zwykłych błędów w implementacji (z doświadczenia w branży SW wiem, jakim problemem mogą być błędy w testach certyfikacyjnych i ile czasu potrafi zająć przekonanie "organu" certyfikującego, że to testy mają błąd, a nie certyfikowany produkt). Osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem problemu zgodności byłaby implementacja referencyjna, którą poszczególni dostawcy po prostu adaptują do swojego sprzętu. Ale to nie zawsze daje się prosto zrobić.
 5. Wreszcie ktoś pomyślał, choć nie wiem, czy nie za późno i nie za drogo. Jak dla mnie Canal+ Sport 3 i 4 mogą sobie schować, ale skoro mogli je dać do Cyfrowego Polsatu, to powinny były być w ich własnym pre-paidzie już od dawna. Mam jeszcze parę starych kart Conax, może jakąś zmigruję na Filmboxy (o ile będzie nadal działać i będzie to możliwe), poza tym tak jak pisałem - zostaję przy TNK HD :).
 6. Dokładnie tak to do tej pory działało. Dopiero od jakiegoś czasu (stosunkowo krótkiego) jest możliwość przejścia na Komfort+. Co dla mających NNK lub TNK HD sensu nie ma żadnego, a jak ktoś ma zestaw z pakietem Domowym HD+ (2 * Eurosport), też się powinien 2 razy zastanowić.
 7. Nie. Tu masz pakietyzację w Cyfrowym Polsacie: Darmowy HD jest na początku listy.
 8. Komfort+ z Filmboxami to jest pakiet startowy na pół roku. Potem, z tego co widziałem w opisie oferty, to nie ma w niej dostępu do Filmboxów w pre-paidzie, tylko standardowy Start+, Komfort+ i ewentualny ManPack.
 9. Nie przesadzałbym z atrakcyjnością tego pakietu... Ale ciekawe jest to, że najwyraźniej platforma wycofuje się z oferowania Canal+ w pakietach startowych. Zaczęli oferować zestawy z mydelniczkami i Start+ na rok (w zeszłym roku), a teraz to. Trzeba się zaopatrzyć w zapas czerwonych z Canal+ póki są, tym bardziej, że w promocji wychodzi taniej niż regularna cena pakietu Ekstra z Canal+ :).
 10. Z tego co widzę, to parę programów z otwartego okna świeci też na Darmowym HD: AMC AXN AXN Spin HD AXN White AXN Black Extreme Sports HD Może ktoś skorzysta :).
 11. Jeśli pytasz o Kaspiana, to pojęcia nie mam co się stało latem 2018... A te trzy lata to stara historia z Polsatem w tle. 2010? może 2013? I na pewno było o tym pisane na Satkurierze. Nie pamiętam szczegółów.
 12. Tak, o to. I poszedł na trzy lata (o ile dobrze pamiętam) oglądać niebo w kratkę.
×
×
 • Create New...