Jump to content

Recommended Posts

Ale oni odsprzedali prawa na otwartą antenę TVP i nie muszą pokazywać na swoim otwartym kanale finału.

Dla samego finału nikt nie wykupi dostępu do kanałów PSP, więc chcą dodatkowo zarobić na reklamach, tym bardziej że transmisja i tak będzie ogólnodostępna.

Posted (edited)

I jeszcze dodając cytat, do tych spraw odnośnie koloryzacji filmów, w których "udział" w jakiś sposób brała Telewizja Polsat:

https://forum.satkurier.pl/topic/2312-polsat/?do=findComment&comment=1469051

https://forum.satkurier.pl/topic/2312-polsat/?do=findComment&comment=1469467

https://forum.satkurier.pl/topic/2312-polsat/?do=findComment&comment=1470217

https://forum.satkurier.pl/topic/2312-polsat/?do=findComment&comment=1470337

https://forum.satkurier.pl/topic/2312-polsat/?do=findComment&comment=1470846

Cytat

"[...]

Film jest kolorowy, bo prawie prawie pół wieku od premiery trudno kupić oryginalny czarno-biały. Sylwestrowi Chęcińskiemu to nie przeszkadza. Przyzwyczaił się. Obejrzał go już tyle razy, że na kolor nie zwraca uwagi. Więcej, kolor mu się podoba. Szczerze mówią, nie może mu się nie podobać, bo kiedy na przełomie wieków Polsat wpadł na pomysł pokolorowania "Samych swoich", Chęciński uznał to za śmiały eksperyment artystyczny i aktywnie włączył się w proces koloryzacji. Dzięki hollywoodzkim specjalistom z firmy Dynacs Digital i zaangażowaniu Chęcińskiego, 1 kwietnia 2002 roku mogliśmy obejrzeć po raz pierwszy "Samych swoich" w kolorze. Tym samym, 25 lat po premierze, film ostatecznie przypieczętował swój sukces. Plotka bowiem głosi, że urzędnicy decydujący o budżecie filmu nie wierzyli w powodzenie wiejskiej komedii i od początku nie brali pod uwagę wersji kolorowej. Uznali, że na kolorową taśmę szkoda pieniędzy, więc dali tyle, że wystarczyło na czarno-białą.

[...]" 

W tekście powyższym chyba występuje błąd odnośnie: "25 lat po premierze", w rzeczywistości było to 35 lat. Z tego co kojarzę słyszałem również najprawdopodobniej z innego źródła, że po prostu na kolorową taśmę filmową nie wystarczyło pieniędzy.

"[...]

Sami swoi" są filmem czarno-białym, choć dziś trudno jest dostać oryginalną wersję. W sklepach jest tylko wersja pokolorowana, co nie bardzo podoba się Ramlauowi. - Myśmy ten film robili w wersji czarno-białej i wszystko, co wymyślaliśmy, wymyślaliśmy na czarno-biały obrazek. Inaczej się komponuje na czerń i biel, inaczej na kolor. Albo to jest malarstwo, albo grafika. Myślę, że Matyjaszczykowi byłoby bardzo przykro, gdyby wiedział, że teraz można kupić tylko film kolorowy. Chciałem przekonać wydawców, żeby były dwie wersje: z jednej strony kolorowa, z drugiej oryginalna. Ale nie udało mi się, bo okazało się, że to zbyt kosztowne. To jest poważny problem. Jak się dowiedziałem, że jest pomysł zrobienia wersji kolorowej "Samych swoich", od razu zadzwoniłem do zespołu i powiedziałem, żeby zrobić czarno-biało wersję "Nie ma mocnych", który od początku był filmem kolorowym. Bo to, mniej więcej, byłby podobny zabieg. W "Samych swoich" wiele ujęć jest wymyślonych pod film czarno-biały. Jedno z pierwszych ujęć - lokomotywy, która wyłania się z wykopu i czarnego dymu z jej komina - to klasyczna opowieść czarno-biała.

Gdyby "Samych swoich" nikt już nie chciał oglądać, nie byłoby problemu z kolorowaniem. Ale film nadal bije rekordy oglądalności. W 2014 roku był najczęściej oglądanym filmem w telewizji - obejrzało go 3.725 mln widzów. A telewizja rządzi się własnymi prawami. Kolor to jedno z nich.

Tak było z filmem "Duże zwierzę", który Jerzy Stuhr robił Pawłem Edelmanem. Edelman bardzo precyzyjnie starał się, żeby ta czarno-białość była graficzna, żeby miała głębszy sens. Po projekcji na festiwalu zgłosili się dystrybutorzy i powiedzieli, fajnie, my go chętnie weźmiemy, bo to fajny film, ale pod warunkiem, że go pokoloryzujecie. - Czyli cały pomysł, żeby zrobić dobry czarno-biały film, całe starania o [...](nawias przypisany przez cytującego, w miejsce pewnego słowa) potłuc, bo dystrybutorzy takiego nie chcą - denerwuje się Ramlau. - A jak zapytał dlaczego, skoro czarno-biały jest fajny, to mu powiedzieli, że wszystkie telewizje świata bronią się przed filmem czarno-białym, bo jak coś takiego puszczą, to w serwisach urywają się telefony, że coś się stało, jakaś awaria, bo nie ma kolorów. Co jakiś czas trzeba byłoby dawać komunikaty, proszę nie regulować odbiorników, bo to jest film czarno-biały.

Takie czasy, nic się na to nie poradzi. Dobre w tym wszystkim jest to, pociesza się Ramlau, że Chęciński robił koloryzację z Jerzym Stawickim, świetnym operatorem, z którym pracował m.in. przy "Rozmowach kontrolowanych". Obaj poświęcili mnóstwo czasu na dokumentację - starali się wiernie odtworzyć kolory dekoracji i kostiumów. I to im się udało.

Choć dla Ramlaua prawdziwym filmem zawsze będzie film czarno-biały.

[...]"

Źródło cytatu/cytatów:

Książka: "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów",

Autor: Dariusz Koźlenko,

Wydawnictwo: Wydawnictwo Fabuła Fraza.

Jak dla mnie(nie tylko dla mnie z tego co wiem - z choćby własnego życiowego doświadczenia - z otoczenia) na obecną chwilę, wersje pokolorowane filmów: "Sami swoi" i trzech części "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" są lepsze od tych czarno-białych pod każdym względem. Np. odnosząc się i mając choćby w pamięci i porównaniu sceny, gdy Franek Dolas domyślił się, że jest w Polsce - łąki, zboża(o czym mówił Pan Tadeusz Chmielewski) itp., ale i np. ta gdy Kazimierz Pawlak wysiada z wagonu by zerwać kłosy zboża.

Edited by DVB-T(2) INQUIRING

Przestańcie już zaśmiecać swoimi wywodami ten temat bo czytać się tego nie da.

• Haha 1
  • Confused 3
  • Upvote 3

Mów za siebie! Ja czytam z zaciekawieniem.

• Haha 1
  • Confused 2
  • Upvote 4

W czwartek 20 czerwca(czyli w Boże Ciało) o godzinie 20:05, Polsat pokaże komedię romantyczną pt. "Nie kłam, kochanie" z Piotrem Adamczykiem i Martą Żmudą-Trzebiatowską w rolach głównych. Ten film będzie premierą na tym kanale. Wcześniej leciał kilka razy w TVN i TVN7, a także raz w TVP1 wiosną 2013 oraz w TVP2 jesienią tego samego roku.

Polsat powoli zapewne zaczyna mieć fazę na pokazywanie filmów i seriali z konkurencyjnych stacji. Najpierw zaczęło się od kupienia od Sony licencji na "Nianię"(emisja w Super Polsacie już od poniedziałku, o czym była mowa w wątku o tamtej antenie), a teraz TVN-owska komedia na Polsacie - rzeczywistość w polskiej tv potrafi zaskoczyć na różne sposoby 😂

• Like 1
  • Haha 1

W TVP też tak robią, że pokazują filmy TVN-u (np. ''Trzech kumpli'', ''Mój Rower'' czy ''Nigdy w życiu'').

A wie ktoś może dlaczego obie części "Kilerów" emitują tylko 2 stacje - Canal+ i TVN? Do kogo należą prawa i dlaczego żadna inna stacja tych filmów przez tyle lat nigdy nie pokazywała?

Prawa do ''Kilera'' i ''Kilerów 2-óch'' ma CANAL+ z tego względu, że jest koproducentem tych filmów.

Trochę mi koksu w roli komentatora nie pasował bo trudno było go zrozumieć. 

Tak jest odkąd wprowadzili nową oprawę graficzną. 

Polsat pokaże jesienią 3 nowości:

- Program rozrywkowy Ninja Warrior Polska z Aleksandrą Szwed i Jerzym Mielewskim wśród prowadzących.

- Reality show Love Island Polska z Karoliną Gilon w roli prowadzącej.

- Serial Zawsze warto z Julią Wieniawą, Katarzyną Zielińską i Weroniką Rosati w rolach głównych.

A kolejnych serii "Wyspy Przetrwania", to już chyba nigdy nie będzie - żałosne... :evil:

Słaba oglądalność a koszta podobno olbrzymie więc no nie będzie.

• Sad 1

Jeszcze nie wiadomo.  Za to jesienna ramówka Polsatu od poniedziałku do piątku przedstawia się następująco:

Poniedziałek-Piątek: Pierwsza miłość (18:00), Love Island Polska (22:15).
Poniedziałek: Mega Hit (20:15).
Wtorek: Ninja Warrior Polska (20:10).
Środa: Nasz Nowy Dom (20:05), Zawsze warto (21:05).
Czwartek: Nasz Nowy Dom (20:05), Przyjaciółki (21:05).
Piątek: Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami (20:05, od 13 września).

Nasz nowy dom w środę i czwartek?

41 minut temu, Frontowiec napisał:

Jeszcze nie wiadomo.  Za to jesienna ramówka Polsatu od poniedziałku do piątku przedstawia się następująco:

Poniedziałek-Piątek: Pierwsza miłość (18:00), Love Island Polska (22:15).
Poniedziałek: Mega Hit (20:15).
Wtorek: Ninja Warrior Polska (20:10).
Środa: Nasz Nowy Dom (20:05), Zawsze warto (21:05).
Czwartek: Nasz Nowy Dom (20:05), Przyjaciółki (21:05).
Piątek: Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami (20:05, od 13 września).

Czyli brak "Kiepskich" w jesiennej ramówce?

Podobno nowe odcinki ''Kiepskich'' mają być w soboty.

• Thanks 1