Skocz do zawartości

Handel w niedziele


Gość Wodnik Szuwarek
 Udostępnij

Handel w niedziele  

115 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jesteś za zniesieniem zakazu handlu w niedziele?



Rekomendowane odpowiedzi

W tym właśnie jest problem, że ustawa, która miała pierwotnie pomóc małym sklepom, pomogła tylko Żabkom. Sklepy niefranczyzowe radzą sobie gorzej.
 
Co do zakazu - od zawsze byłem jego przeciwnikiem i jestem także obecnie, szczególnie teraz, gdy tych niedziel handlowych jest naprawdę mało, bo tylko 7 na 52 tygodnie.
Nieprawda, u nas na osiedlu są dwa małe sklepy handlujące w niedzielę, nie chcą wchodzić do Żabki ze względu na podwyższenie ceny produktów.

W niedzielę mają największe obroty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ktosiu napisał(a):

@kisiel95 A ile miałeś wcześniej małych prywatnych sklepów w około ?  To że zostały przynajmniej dwa to właśnie skutek ustawy. 

Nie miałem więcej w mojej tzw. dzielnicy.

Był chyba jeszcze trzeci w innej poddzielnicy (ale chyba upadł przed zakazem handlu, nie wiem dokładnie), jedynie, co się zmieniło to to, że są krótsze godziny otwarcia w tych dwóch sklepach.

Te sklepy nie handlują w niedziele handlowe, bo to się nie opłaca.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ciekawe rozwiązanie jest we Francji - wielkie hipermarkety np. budowlane typu Leclerc są zamknięte, natomiast spożywcze np. Lidl, Intermarche czy Carrefour są otwarte od rana do 13. Dodatkowo są wyjątki w "strefach turystycznych" gdzie sklepy mogą być otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 7/9/2023 at 8:11 PM, lakiman said:

Uważam, że tak jest obecnie jest bardzo dobrze.

Bez handlu w niedzielę można się obyć. Mówię o wielkich sieciach handlowych.

Żabki inne mają żniwa w niedzielę i to wystarczy.

 

Zresztą pracuję w soboty i nie ma dużego ruchu jak kiedyś.

 

Można obyć się tez bez kina, restauracji i wielu innych branż których się nie tyka zakazem. Inni rozumiem nie chcą mieć wolnego w Nd? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@utedezawsze można pójść o krok dalej. Służby porządkowe, służba zdrowia też niech mają wolne w niedzielę i święta. Coś jak w serii filmów  "Noc Oczyszczenia", czemu nie?

 

 Może nie zwróciłeś jeszcze uwagi, ale w kinach, restauracjach dużu pracuje młodych dla których taka praca to dodatkowe źródło zarobku.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lakiman napisał(a):

@utede

 

 Może nie zwróciłeś jeszcze uwagi, ale w kinach, restauracjach dużu pracuje młodych dla których taka praca to dodatkowe źródło zarobku.

W supermarketach też pracowali młodzi ludzie, ale zakaz handlu w niedzielę jest argumentowany bardzo śliskimi i dziwnymi słowami o zaharowanych kasjerkach, choć wszyscy zapominają, że inne zawody pracują w niedzielę i jakoś nie słychać  próśb o zakaz handlu restauracji i innych gałęzi przemysłu, zwłaszcza związanego ze spożywaniem posiłków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lakiman napisał(a):

@utedezawsze można pójść o krok dalej. Służby porządkowe, służba zdrowia też niech mają wolne w niedzielę i święta. 

Są zawody które muszą pracować i do takich należy ratowanie życia i zdrowia, oraz są takie które służą wyłącznie rozrywce tych co mają dzień wolny, kosztem tych którzy pracować muszą. Zatem argument do mnie nie przemawia.

 

23 minuty temu, lakiman napisał(a):

@utede

 Może nie zwróciłeś jeszcze uwagi, ale w kinach, restauracjach dużu pracuje młodych dla których taka praca to dodatkowe źródło zarobku.

Chcesz powiedzieć że w sklepach nie ma chętnych młodych aby dorobić? 

Przecież można mądrze napisać ustawę która daje szansę na dorobienie sobie przez tych którzy mają taką wolę a nie przymusowy zakaz. 

 

Na marginesie ostatnio czytałem jak to po artykuły "pierwszej potrzeby" udał się w niedzielę minister, zwolennik zakazu handlu w niedzielę

 

https://www.o2.pl/biznes/minister-andruszkiewicz-robi-zakupy-w-niedziele-innym-chcial-zabronic-6924407721175680a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, lakiman said:

@utedezawsze można pójść o krok dalej. Służby porządkowe, służba zdrowia też niech mają wolne w niedzielę i święta. Coś jak w serii filmów  "Noc Oczyszczenia", czemu nie?

 

 Może nie zwróciłeś jeszcze uwagi, ale w kinach, restauracjach dużu pracuje młodych dla których taka praca to dodatkowe źródło zarobku.

Czyli w marketach nie pracują młodzi ludzie? Jakie kosmiczne dobieranie wygodnych argumentów 😂 

O służbach przemilczę bo już pachnie absurdem w tej „logice”. 

Na szczęście większość społeczeństwa jest za przywróceniem handlowej niedzieli, wiec jest szansa ze w końcu wróci do normalności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepy meblowe i tak przeważnie pracowały do soboty poza sieciowymi, a w marketach tego jednego dnia brakuje żeby wszystko było w ciągu powykładane.

Jeżeli ktoś zetknął się z handlem (ja bardzo krótko) to potem chodząc po sklepie widzi te niedoskonałości. Wolałbym żeby przyszli studenci - zarobili i tyle.

Widziałem jak np. o 10 w tygodniu Panie się zabierały za nabiał, gdzie od tego się zaczyna raczej. Jeżeli ktoś jest krótkowzroczny to cieszy się z wolnej niedzieli, ale często jest to potrzebny dzień do wyłożenia w dobie malejącej kadry.

Powinna być stawka x2-x3 w niedzielę i znaleźliby się chętni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, utede napisał(a):

Można obyć się tez bez kina, restauracji i wielu innych branż których się nie tyka zakazem. Inni rozumiem nie chcą mieć wolnego w Nd?

Haczyk jest taki, że wiele osób głównie w weekendy ma czas, by odwiedzić restaurację czy pójść do kina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie jest śmieszne, bo to zależy od wykonywanej pracy. Często jest tak, że na większe zakupy zostaje tylko weekend, gdyż np. w dni powszednie nie ma się czasu poza wieczorem, gdy na przykład promocyjne produkty są wykupione albo nie ma już świeżego mięsa czy pieczywa.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Jaś Fasola said:

Ja uważam że zakaz handlu powinien zostać utrzymany w obecnej formie, twierdzenie że ludzie w tygodniu nie mają czasu na zakupy jest co najmniej mówiąc śmieszne. 

A co cię interesuje kto co robi i czy ma ten czas czy nie? 
Pytam ponownie: dlaczego tylko sklepy sa przymusowo zamknięte a inne branże mogą pracować i nie musza „odpocząć”? Absurdalne miejsca typu kiosku z prasa

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem w biedrze za czasów gdy sklepy były czynne w niedziele i żaden, ABSOLUTNIE ŻADEN pracownik nie był za handlem w niedzielę a było nas tam całkiem sporo. Najlepiej rozumieją to ci którzy mieli lub mają za sobą takie doświadczenia. Oczywiście obecnie znam nadal wiele osób które popierają handel w niedzielę ale żadna z tych osób jak zapytałem czy pracowała kiedykolwiek w niedzielę nie miała tego "zaszczytu" najczęściej kwitowali to tekstem typu "a co mnie to obchodzi"? Jak ktoś tak bardzo popiera pracę w niedzielę niech się sam zatrudni na stacji benzynowej czy w sklepach z procentami i zobaczy jak to "zajefajnie" jest; szybko się wyłoży (chociaż nawet całkiem dobrze płacą). Przypuszczam że nikt się tego nie podejmie bo chce dychnąć jak inni. Podsumowując nie stawiaj nikogo w sytuacji w której Ty nie chciałbyś się znaleźć.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...