Skocz do zawartości

Handel w niedziele


Gość Wodnik Szuwarek
 Udostępnij

Handel w niedziele  

115 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jesteś za zniesieniem zakazu handlu w niedziele?



Rekomendowane odpowiedzi

29 minutes ago, aandin said:

Wszystkiego. Mieszkałem ponad 30 lat w Niemczech i nigdy nie słyszałem lamentowania z tego powodu, że sklepy są zamknięte w niedzielę. Mało tego, nawet nie słyszałem aby ktoś postulował ich otwarcie. I nie piszę tu o wyjątkch a o regule. Czy tylko w Polsce i krajach byłego RWPG ludzie są tacy nie rozgarnięci,że nie potrafią zakupów zrobic w tygodniu?

Może dlatego ze zakaz obowiązuje od 1956 roku?

w innych krajach jakoś pracują w Nd i tez nikt nie narzeka. Wybiórcze dobieranie krajów które pasują pod swoją tezę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kisiel95 napisał(a):

Ta ustawa była bublem, jest bublem i będzie bublem. Gdyby chciały supermarkety ją ominąć (co często robią i tak) to te wyjątki są na tyle szerokie, że to się dzieje. Jak w mojej małej miejscowości robili terminal bukmacherski, aby to ominąć. To co musi się dziać w Warszawie.

I tu jest pies pogrzebany. Nie ma sensu rzucać niemerytorycznych argumentów o tym, że komuś się niby marzy jakiś rzekomo staroegipski system pracy, szczególnie że to nie wynika z postów tutaj napisanych.

Ustawa po prostu jest wadliwa. Gdyby nie była, to nie wymyślano by czytelni (na tej podstawie Intermarche oraz Bricomarche działają), punktów pocztowych i kilkunastu innych sposobów na to, aby sklep działał także w niedziele, w które nie powinien działać. To jest właśnie znak tego, iż ustawy nie dopracowano, nie konsultowano z przedsiębiorcami, tylko rzucono zakaz z ładnie brzmiącym hasłem o "czasie dla rodzin".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kisiel95 napisał(a):

Powiedz to supermarketom Intermarche, którzy obecnie pracują w niedziele, bo robi się klub czytelnika, czy jest stacja paliw. Po coś to robią, pewnie są najlepsze utargi.

 

Dlatego bo konkurencja tak nie "omija" prawa.

Czy im się to nie opłaca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, utede napisał(a):

@aandin pewnie ze się da, ale czemu coś zmieniać co w danym kraju działa dobrze i większość ludzi (ok 65-70%) chce robić zakupy w niedziele. 

Ale to nie chodzi o to że jakiś odsetek ludzi tak chce, tylko przykładowo dlaczego ja mam zasuwać w niedziele? Bo ty chcesz zakupy zrobić akurat w ten dzień? A przedsiębiorcy jak by mogli to by kościoły w sklepach otwierali specjalnie na niedzielę, aby tylko otwarte było. A usługi pocztowe świadczy poczta a nie byle sklep. Pomysł zakazu handlu jest dobry, tylko wymaga poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, utede napisał(a):

Jak ludzie zatrudniali się w marketach to nie wiedzieli, że niedziela jest pracująca? :D

 

Ludzie, którzy teraz się zatrudniają wiedzą o gwarantowanych niedzielach.

Piszemy w czasie obecnym.

Pozostali dostali ten "przywilej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lakiman napisał(a):

Ludzie, którzy teraz się zatrudniają wiedzą o gwarantowanych niedzielach.

Piszemy w czasie obecnym.

Przecież handel nie powstał w czasie gdy niedziele gwarantowano. Gro osób pracuje w handlu latami. Masz jakieś dziwne te argumentacje. Zatrudniając się w handlu w czasie gdy nie były gwarantowane niedziele, nie mieli przeciwwskazań jak widać.

2 godziny temu, Jaś Fasola napisał(a):

 tylko przykładowo dlaczego ja mam zasuwać w niedziele? Bo ty chcesz zakupy zrobić akurat w ten dzień?

Ale dlaczego ktoś ma nam narzucać kiedy my mamy zakupy robić? Brutalna prawda w każdym zawodzie jest taka, że jeśli nie odpowiada Ci praca i tydzień pracy, to należy ją zmienić :) Idąc do restauracji ktoś zasuwa żebym mógł zjeść obiad.

 

Przecież jeśli ktoś przyjmuje się do pracy 4-ro zmianowej, to zdaje sobie sprawę z tego że w wybrane dni nie będzie mógł spać w nocy i dzień wolny dostanie jak wypadnie, a nie w niedzielę.

Jeśli pracuje na nocki powiedzmy od środy do soboty, to w dzień śpi. Niedzielę ma wolną i odespaną i ma czas na zakupy. A tu zonk, zamknięte.

Może też niech zacznie protestować że jeśli zmiana wypadnie w niedzielę, to on chce mieć wolną, aby mieć czas na spędzenie jej z rodziną.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dvbtowiec napisał(a):

Ale dlaczego ktoś ma nam narzucać kiedy my mamy zakupy robić?

A dlaczego ma mi ktoś narzucać kiedy mam iść do lekarza? A dlaczego ma mi ktoś narzucać kiedy mam iść sprawy urzędowe załatwić czy w banku? Hę? A dlaczego mechanik ma warsztat zamknięty w niedzielę? Już pisałem dla takich jak wy powinien być system pracy 365 dni w roku bez żadnych wolnych dni.Jak w Gułagu.

Edytowane przez Kirk
Popraw pisownię.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, aandin napisał(a):

A dlaczego ma mi ktoś narzucac kiedy mam iść do lekarza?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna coś Ci mówi? Ci lekarze nie chcą odpocząć i się wyspać? :)

 

1 minutę temu, aandin napisał(a):

A dlaczego mechanik ma warsztat zamknięty w niedzielę?

Bo to jego wybór. Proste jak drut :)

2 minuty temu, aandin napisał(a):

Już pisałem dla takich jak wy powinien byc system pracy 365 dni w roku bez żadnych wolnych dni.Jak w Gułagu.

Powtarzasz to w kółka, a ja będę powtarzał, należy tak napisać prawo, aby nie kalkulowało się wyciągać pracownika do pracy w niedzielę, lub umożliwić zatrudnienie studentów na ten czas. Wszystko się da zrobić, zamiast bzdurnych zakazów.

Bo stan obecny powoduje że jedni tracą kosztem innych, a Ci inni to np. niedzielne eldorado na stacjach benzynowych dużych koncernów.

Albo cały handel zamknięty, albo wszyscy pracują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, aandin napisał(a):

Przecież możesz robić.W Żabce. Mówi ci to coś?

A gdzie Twoja wrażliwość na dzień wolny? Gdzie Ty się uchowałeś że w Żabce ludziom każesz w niedzielę pracować. No chyba że tam pracują ludzie którzy z rodzinami nie chcą spędzać niedziel :)

 

Nie czujesz tego absurdu? Niby dzień wolny od handlu, ale nie dla wszystkich.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Jaś Fasola said:

Ale to nie chodzi o to że jakiś odsetek ludzi tak chce, tylko przykładowo dlaczego ja mam zasuwać w niedziele? Bo ty chcesz zakupy zrobić akurat w ten dzień? A przedsiębiorcy jak by mogli to by kościoły w sklepach otwierali specjalnie na niedzielę, aby tylko otwarte było. A usługi pocztowe świadczy poczta a nie byle sklep. Pomysł zakazu handlu jest dobry, tylko wymaga poprawek.

„Jakiś odsetek”? Zdecydowana większość ludzi chce. Działało to latami i nagle rząd postanowił uszczęśliwić cześć społeczeństwa w kolejnym etapie dzielenia ludzi.

Nie musisz „zasuwać” jak nie chcesz- zmień prace. Tylko pamietaj o wcześniej wymienionych bo one na łaskawość ustawodawców nie mogli liczyć ;]

Ps. Rozumiem ze w ND nie korzystasz z żadnych dobrodziejstw typu kino czy kawiarnia, bo cenisz dzień wolny innych?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dvbtowiec napisał(a):

Przecież handel nie powstał w czasie gdy niedziele gwarantowano. Gro osób pracuje w handlu latami. Masz jakieś dziwne te argumentacje. Zatrudniając się w handlu w czasie gdy nie były gwarantowane niedziele, nie mieli przeciwwskazań jak widać.

 

I w końcu gro tych osób doczekało wolnych niedziel. Całymi latami w wielu branżach traktowano to jako normalny dzień roboczy.

Podajecie dziwne przypadki omijania prawa. A sprytny pracodawca myślicie, że nie wykombinuje jak nie dopłacać pracownikom w pracujące niedziele?

Ja myślę, że przerabiamy to cały czas obserwując jak sobie kpią z polskiego prawa.

 

Godzinę temu, dvbtowiec napisał(a):

 

 

Przecież jeśli ktoś przyjmuje się do pracy 4-ro zmianowej, to zdaje sobie sprawę z tego że w wybrane dni nie będzie mógł spać w nocy i dzień wolny dostanie jak wypadnie, a nie w niedzielę.

Jeśli pracuje na nocki powiedzmy od środy do soboty, to w dzień śpi. Niedzielę ma wolną i odespaną i ma czas na zakupy. A tu zonk, zamknięte.

Może też niech zacznie protestować że jeśli zmiana wypadnie w niedzielę, to on chce mieć wolną, aby mieć czas na spędzenie jej z rodziną.

Ojej niedzielę po nockach ma wolną. A tu klops: banki zamknięte, urzędnicy mają wolne. Dramat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lakiman napisał(a):

I w końcu gro tych osób doczekało wolnych niedziel. Całymi latami w wielu branżach traktowano to jako normalny dzień roboczy.

Bo to jest normalny dzień roboczy dla wielu. A to już zależy od tego w jakiej branży pracujesz. Pracę dobiera się do swoich oczekiwań, jeśli chcesz mieć niedzielę wolną, nie wybieraj zawodu gdzie jest pracująca i nie oczekuj, że Ci ją ustawowo zagwarantuje ktoś jako wolną.

 

Co do pracodawców. Przepisy KP dało się skontrować w taki sposób aby w firmach z pracą typu biurowego sobota i niedziela była dniem wolnym, bez żadnych zakazów.

Odpowiednie prawo pozwoliłoby także uregulować tę kwestię, ale do tego trzeba usiąść i porozmawiać z mądrymi głowami, ponad podziałami m.in. z pracodawcami opracować sensowne przepisy, a nie populistyczne regulowane centralnie zamknięcie, bo to nie PRL aby nakazywać i zakazywać ustawami jak ludzie mają spędzać poszczególne dni tygodnia.

14 minut temu, lakiman napisał(a):

Ojej niedzielę po nockach ma wolną. A tu klops: banki zamknięte, urzędnicy mają wolne. Dramat. 

No tak bank, urząd jest Ci potrzebny do przeżycia i załatwiasz sprawy co tydzień, a po artykuły spożywcze wychodzisz raz na 5 lat. To ma sens :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Odpowiednie prawo pozwoliłoby także uregulować tę kwestię, ale do tego trzeba usiąść i porozmawiać z mądrymi głowami, ponad podziałami m.in. z pracodawcami opracować sensowne przepisy, a nie populistyczne regulowane centralnie zamknięcie, bo to nie PRL aby nakazywać i zakazywać ustawami jak ludzie mają spędzać poszczególne dni tygodnia.

I właśnie tego brakuje, nie tylko przy tej konkretnej sprawie. Konsultacji oraz rozmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to jest dość ciekawe co piszesz @lakiman, bo ja mam kilku znajomych pracujących w supermarketach, pamiętam jak rozmawiałem z nimi w momencie wprowadzania zakazu i wiekszosc z nich to krytykowała. Widzieli zalety pracy w niedzielę, wtedy mieli wolne w tygodniu, można pozałatwiać różne sprawy itp

 

Więc to wszystko nie jest tak jednoznaczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii. Sam w czasie studiów byłem na praktykach w Elektrowni Kozienice i tam panowie pracujący na nastawni byli mocno podzieleni co do pracy zmianowej czy pracy w weekendy. Jednym to odpowiadało, innym mniej ale inne zalety pracy w tym miejscu ich tam trzymały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

A gdzie Twoja wrażliwość na dzień wolny? Gdzie Ty się uchowałeś że w Żabce ludziom każesz w niedzielę pracować. No chyba że tam pracują ludzie którzy z rodzinami nie chcą spędzać niedziel :)

 

Nie czujesz tego absurdu? Niby dzień wolny od handlu, ale nie dla wszystkich.

 

A poza tym, co to za narzucanie w której sieci mamy robić zakupy? W Żabce jest drogo, i z racji powierzchni nie wszystkie artykuły są dostępne.

Na całe szczęście, u mnie w okolicy w "zakazane" niedziele otwarty jest też franczyzowy Carrefour, który ma zaskakująco spory wybór towarów jak na mały sklep osiedlowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...