Skocz do zawartości

MUX L4 (MWE Teleport)


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, pietrek1 napisał:

Co do L4 to po odjęciu aż 5 kanałów z praktycznego punktu widzenia nie ma dużo lepszej jakości na tych co pozostały, moim zdaniem jest bardzo podobnie, a kanałów ubyło bardzo dużo

Poprawy jakości nie widzisz, bo jednocześnie zmieniono modulację z 64QAM na 16QAM przez co pojemność się zmniejszyła. Zwiększył się za to zasięg i o to operatorowi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pietrek1 napisał:

Masz napisane na tym forum w innym temacie - Kanał 41 (obiekt ten sam czyli SkyTower Wrocław)

Dzięki, faktycznie - wcześniej znalazłem jakieś info o testach na k41 i sobie myślę, przecież to MUX4 jest - przeleciałem w TV po wszystkich kanałach z MUX'a i odkodowany był tylko Polsat News HD i pomyslałem, że to jakieś nieaktualne info a teraz przecież widzę, ze MUX4 jest na k42 - jutro sobie sprawdzę ten MUX testowy na k41.

 

A wracając do tematu - teraz o 23:00 sprawdzam i MUX L4 ciemność - jakość 0%. Czyli faktycznie niewiele to dało, minimalnie później tylko sygnał znika (kwestia godziny-dwóch dłużej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mathey napisał:

A wracając do tematu - teraz o 23:00 sprawdzam i MUX L4 ciemność - jakość 0%. Czyli faktycznie niewiele to dało, minimalnie później tylko sygnał znika (kwestia godziny-dwóch dłużej).

Dla mnie kabel, wymień kabel i złączki, moze jak nie ma słońca to kurczy się i nie styka, może coś siać w okolicy ale obstawiam instalacje.. 

58 minut temu, monter1981 napisał:

Poprawy jakości nie widzisz, bo jednocześnie zmieniono modulację z 64QAM na 16QAM przez co pojemność się zmniejszyła. Zwiększył się za to zasięg i o to operatorowi chodziło.

Dobrze rozumiem, że w 64QAM była mniejsza korekcja błędów i było większe pasmo na dodatkowe kanały, ale zasięg jak sprawdzałem w kilku miejscach w praktyce nie zwiększył się lub tego nie zaobserwowałem, nadal moim zdaniem to była bardzo zła decyzja, ale życie zweryfikuje... Modulacja nie zwiększa dużo zasięgu, od tego jest moc nadajnika i usytuowanie anten nadawczych. 64QAM jest bardzo wydajną modulacją szczególnie z fec 7/8, a w dvbt2 mamy nawet 256 i to wtedy daje możliwości.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ten mux testowy na k41 i u mnie jest pikseloza i może ok 13% jakości (choć obecnie trochę zły na to czas, bo są burze dookoła mogące wpływać) więc jednak mimo wszystko u mnie MUX L4 już znacznie lepiej wypada (przez cały dzień jest 100% jakość, dopiero od 20-22 sygnał stopniowo zanika aż jest 0%). Być może moc jest jeszcze mniejsza, raczej nic go nie zakłóca gdyż dla porównania gdy MUX4 na k42 był jeszcze tylko z Żórawiny i z niską mocą to i tak prawie zawsze miałem odbiór.

 

15 godzin temu, pietrek1 napisał:

Dla mnie kabel, wymień kabel i złączki, moze jak nie ma słońca to kurczy się i nie styka, może coś siać w okolicy ale obstawiam instalacje..

 

Nie, raczej nie. Jedynym minusem u mnie jest dosyć stara antena siatkowa, jest jednak w dobrym stanie i bez grama rdzy - natomiast symetryzator, który wsadziłem do środka ok. 10 lat temu był nowy, kabel dałem nowy porządny TRISET-113 PE ok. 5m leci od anteny (nie ma tam żadnych złącz tylko kabel jest podłączony wprost do symetryzatora), która jest na uchwycie z boku muru niemal na pełnej wysokości budynku (domek jednorodzinny "kwadraciak"), sam kabel wystaje na dwór poza mur może 1m tyle co jest do anteny, reszta leci w mieszkaniu. Dalej jest rozgałęźnik niskostratny signal na 2 TV i od niego do każdego TV leci kawałeczek TRISET'a 113 zwykłego w białej koszulce. Końcówki kompresyjne F-ki porządne - je wszystkie i tak sprawdzałem i zarabiałem od nowa parę lat temu, gdy pierwszy raz zaczęły się u mnie problemy z MUX L4 - więc co do wykonania instalacji jestem pewien. Jedynym minusem jest tutaj sama w sobie antena siatkowa, która i tak jest ustawiona "direktorami" idealnie na SkyTower ale i tak zbiera wszystko dookoła jak to siatka. Zapewne jakaś antena kierunkowa zażegnałaby u mnie ten problem, jednak wtedy dojdzie znowu konieczność zabawy w zwrotnicę i dipole VHF pod MUX-8, który obecnie na tej siatce odbieram idealnie. Dlatego raczej nie chcę tej anteny wymieniać.  Z niczym innym (MUX1, MUX2, MUX3, MUX4, MUX5, MUX8 i trzy MUXy Czeskie) nie mam takich problemów. W tym temacie są moje posty z poprzednich lat gdzie wszystko opisywałem - w skrócie najpierw było ok, gdy MUX był jeszcze na K24, później coś z Czech zaczęło zakłócać i była taka sama sytuacja jak obecnie, jednak w momencie gdy zmienili na K27 przez rok było idealnie - cały czas 100% jakość sygnału czy noc czy dzień, jednak teraz gdy puścili na tym samym kanale z Góry Św. Anny MUX5 to wieczorem są już problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


@mathey, na pewno musisz pokręcić anteną w nocy jak masz te 0%, obadać na szybko podmianę kabla (to są bardzo małe koszta), obadać na szybko jakiegoś taniego dipola (może na nim bedzie lepiej i także będziesz miał pozostałe muxy). Jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział, ja mam czasami z czeskimi problem nocą, ale to są tak duże odległości, że jest na wariackich papierach, najlepsze jest to że ich jakość i moc mam praktycznie na full, a mimo to czasami jest 0%, naziemna na duże odległości nie jest stabilna. Może dodanie zamiast symetryzatora jakiegoś wzmacniacza, który będzie miał szumy spowoduje osłabienie sygnału i wtedy będzie stabilniej bo nie będzie łapał nadajników z innych województw, które nadają na tym samym kanale, to też trzeba przetestować. Nie pisz proszę , że wsadziłeś coś 10 lat temu i było nowe, jak coś ma 3 miesiące może się zepsuć, jak nie wymienisz to nie będziesz wiedział, problem jest w instalacji.

22 godziny temu, monter1981 napisał:

Przejście z 64QAM na 16QAM odpowiada mniej więcej czterokrotnej zmianie mocy emisji.

Bzdury, zasięg nie poprawił się nawet 2 razy, wskaż mi informację i źródło tego pomiaru w praktyce, są gdzieś mapki starego zasięgu i nowego ?, z tego co wiem to nawet 20% nie jest lepiej, przynajmniej od mojej strony. Jakość nieco wzrosła, bo jest większy zapas na korekcję błędów, ale za to jest mniejsze pasmo i 5 kanałów mniej nadaje, w mocy u mnie nie widać różnicy.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana modulacji z 64QAM na 16QAM nie wpływa na rozkład natężenia pola, tylko na zdolność do zdekodowania sygnału przez odbiornik. Do prawidłowej recepcji sygnału w modulacji 16QAM wystarczy niższe  (o ok. 6dB) natężenie pola niż przy zastosowaniu 64QAM. Jeżeli przy starej modulacji odbierałeś bez problemu -  nie odczujesz żadnej różnicy. Modulacja 16QAM jest powszechnie stosowana przez operatorów MUX-ów lokalnych (także MUX-L2 i MUX-TVS) właśnie ze względu na korzyści wynikające ze zwiększenia zasięgu. O mapy to już musisz poprosić @PowerTV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o kanały Polsat HD i TVN HD prawdopodobnie mają kodowanie znaków bałtyckie (ISO 8859-13) co jest niezgodne z rozporządzeniem ministra cyfryzacji, powinno być środkowoeuropejskie tzw. latin-2 (ISO 8859-2). W rezultacie mój stary telewizor Funai nie radzi sobie z polskimi literami i wyświetla inne symbole w EPG. Podobnie jest ze wszystkimi kanałami TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 21.10.2021 o 22:55, bartoszk napisał:

Po co wam epegie... na 10 pozycji w pętli po 5 razy na dobę.... szkoda zachodu...

 

Chociażby po to by wiedzieć o której zaczyna się FILM  na kanale podobno filmowym. Nie każdy ogląda kilka godzin aby trafić na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...