Skocz do zawartości

canton

Użytkownik
  • Postów

    197
  • Dołączył

Treść opublikowana przez canton

  1. @MaTTiQ Możesz zrobić blind scan wieczorem. Jeśli częstotliwości transponderów znalezione przez odbiornik będą inne niż obecnie, to potwierdzi pływanie LO w instalacji. Wtedy wieczorem będziesz miał dobry odbiór, a w dzień problemy
  2. Czy wieczorem jak kanał już wskoczy, to SNR jest tak dobry jak w dzień? Jeśli tak, to znaczy że pływa częstotliwość któregoś LO, prawdopodobnie w konwerterze. Wieczorem, gdy jest chłodniej ucieka na tyle, że głowica ma problem z synchronizacją, bo częstotliwość w kablu za bardzo różni się od oczekiwanej dla danego kanału. Temat dla administracji. Sam nic nie zrobisz. Usuń tylko ten rozgałęźnik.
  3. Widzisz @maks27, to może wydawać się dziwne, ale nie wszystkie telewizje udostępniają swoje ramówki. Gdybyś odbierał MUX-L1 to zauważyłbyś, że tam lokalne programy nie mają EPG od zawsze. Przygotowanie danych do EPG to dodatkowe koszty, niekoniecznie potrzebne. EPG dla TVMN pojawi się...
  4. Wiemy. Sam ustawiałem. Jednak proponuję nie przyzwyczajać się do obecnej numeracji. Jedyny pewniak to 23 dla TVC. Wracając do tematu - czy Pogoda24.TV ma już EPG w MUX-L3? Powinno być od wczoraj.
  5. EPG jest w twoim telewizorze, bo zostało w jego pamięci. Obecnie nie są nadawane żadne ramówki dla nowych programów. Może pojawią się dziś wieczorem.
  6. Nie, nie jesteś niemiły. Wprost przeciwnie - poprawiłeś mi humor Proszę przeczytaj jeszcze raz i zastanów się co napisałeś. Wiele osób traktuje to forum jak źródło wiedzy. Nie mieszaj im w głowach. FEC (właściwie powinno być CR) określa stosunek treści (payload) do całkowitej przepływności. Im większy payload tym mniej danych korekcyjnych FEC. Im lepszy FEC tym mniej miejsca na treść. Jeszcze tylko sprawdź ułamki (GI)...
  7. @Mlecz.Koo zauważyłeś to pierwszy. Brawo! Ale twoja teoria już nie pasuje. Faktycznie zostały zmienione parametry, ale nie dla pojemności, lecz aby jeszcze bardziej poprawić odbiór. Po prostu z analiz wyszło, że przy takiej odległości i lokalizacji nadajników MUX-L3 zwiększenie FEC może dać całościowo lepszy efekt niż bezpieczne GI w SFN. Po tej zmianie pojemność wzrosła niewiele - raptem o 0,5 Mbps. (Kolejny dowód, że nie należy wierzyć Wikipedii ) Natężenie pola i SNR od tego się nie podniosły, ale przesunęła się granica poprawnego dekodowania zakłóconego sygnału, więc powinno być lepiej. Pytanie, czy ktoś zauważył jakieś zmiany w odbiorze?
  8. @DanielK MWE nigdy nie był operatorem MUX-L7.
  9. Czyli jakiś sygnał przesterowuje ci te wzmacniacze. To potwierdza, że musisz mieć antenę bez wzmacniacza.
  10. Wg karty katalogowej Telmor antena ma wbudowany wzmacniacz, więc zastanawiałem się też jak kolega @dativus to wszystko połączył. Wzmacniacz za wzmacniaczem, przy czym wzmacniacz w antenie nie jest zasilany więc robi za tłumik, w dodatku nieliniowy?.. Nowa Karczma oraz Leśna, Zgorzelec i inne maleństwa to lokalne doświetlenia MUX-3 na K24 w SFN. Nic nie wniosą nowego. Antena ok. 1 m w zupełności wystarczy. Właśnie taka jak AT-45 BL albo Televes. Televes jest trochę solidniej wykonany, ale zysk ma podobny. Więc wybierasz na kolor ew. trwałość, bo różnicy w odbiorze raczej nie zauważysz. Znam obydwie i obydwie mają ponad 10 lat. w AT była nieszczelna puszka i wilgoć zaatakowała symetryzator. Dało się naprawić i antena działa dalej jako zbiorowa na dachu budynku. Odbiera nawet MUX-L1 we Wrocławiu. Televes się trzyma. Odpadła tylko jedna plastikowa ozdóbka z mocowania dipola Patrząc od Zgorzelca Liberec jest dość mocno w prawo od Śnieżnych i jeszcze bardziej od Łysej Góry. Raczej Czechów nie odbierze antena celowana w Łysą Górę.
  11. Na K37 masz silny MUX-6 ze Śnieżnych. Pewnie wzmacniacz antenowy robi z tego intermodulacje, które śmiecą w MUX-L1 na sąsiednim kanale. Stąd duży sygnał na K38 i brak odbioru. Załóż porządną antenę BEZ wzmacniacza. Śnieżne Kotły i Łysą Górę masz prawie na tym samym kierunku, więc jedna antena wystarczy. Przy okazji - masz blisko Nową Karczmę, która wali mocą MUX-3. Wzmacniacz szerokopasmowy w takich warunkach nie ma prawa działać dobrze.
  12. Potwierdzam, antena jest bardzo dobra. Filtr 5G nie jest potrzebny jeśli nie używa się wzmacniacza. Tylko wnosi niepotrzebne tłumienie w paśmie NTC. Trzeba mieć naprawdę wielkiego pecha aby wystąpiły zakłócenia od 5G przy instalacji pasywnej. Temat jest przereklamowany. MUX-8 nie odbierze na niej pod Zgorzelcem. Znam ten rejon. Poziom sygnału VHF ze Śnieżnych Kotłów jest tu słaby, a do tego polaryzacja V. Nawet anteny combo H+V się nie sprawdzają. Tylko osobna antena VHF ma tu sens.
  13. @Bulgar1994 Do nadajnika w Tomaszowie Mazowieckim wychodzi 80 km. Nie ma przeszkód terenowych wg mapy Google. Odległość spora jak na promieniowaną moc, ale używana modulacja jest bardzo odporna na zakłócenia. Jakieś szanse na odbiór istnieją. Konieczna będzie dobra antena o dużym zysku (nie mylić ze wzmocnieniem wzmacniacza ) zawieszona możliwie wysoko.
  14. @maciekmm NUTA.TV wróciła do MUX-L1. Zastąpiła TV Okazje. MUX-L1 na kanale 38 jest dostępny na większości obszaru Dolnego Śląska. Antenę trzeba ustawić na Dziwiszów k. Jeleniej Góry.
  15. @maks27 Czy na muksach ogólnopolskich audio identyfikuje się tak samo? Powinno być Dolby Digital+ albo E-AC3. Jest na TV Okazje, bo od czegoś trzeba zacząć . Jeśli wszystkim działa dobrze to może dostaną je kolejne programy.
  16. Wytrzymajcie do stycznia. Może coś się pojawi.
  17. MUX-L4 będzie tak długo, jak długo będą chętni go oglądać Odbierałeś go wcześniej, czy pojawił się dopiero teraz po zmianach?
  18. Raczej nie. Teraz Radomsko jest w zasięgu nadajnika w Częstochowie. Gdzie nie masz odbioru? Może po zmianie na DVB-T2 dasz radę złapać nasz sygnał. Wtedy będą zupełnie inne warunki dla działania SFN.
  19. No to wszystko jasne. Masz zakłócenia od Tomaszowa. Chyba dziś jest bardzo podniesiona propagacja, bo Tomaszów ze swoją mocą nie powinien przeszkadzać przy odległości ponad 130 km. Częstochowę i Tomaszów masz prawie w jednej linii, może 10 stopni różnicy. Kręcenie anteną może niewiele pomóc. Chyba że teraz Częstochowę łapiesz krawędzią wiązki. Wtedy przesunięcie lekko w prawo może znacznie poprawić odbiór. Problem da się rozwiązać dopiero jak przejdziemy na DVB-T2. Dziękuję za pomoc. Pomogłeś mi wykryć coś, co nie wychodzi z obliczeń.
  20. Tak gasimy, że aż dołożyliśmy do pieca w Częstochowie . Od dzisiaj 2,2 kW. Sprawdźcie K36 czy przypadkiem nie dociera do Katowic.
  21. canton

    Cyfrowe Radio - DAB/DAB+

    Noo, z tym Radiem Chopin to pojechałeś. Akurat często słucham. Zwykle w kuchni, bo na lepszym sprzęcie to już się do słuchania nie nadaje. Nawet z kuchennego małego radyjka ledwie go toleruję. No i co z tego, że nie szumi, jak dźwięk jest pusty i tępy, pozbawiony szczegółów, za to z dodatkiem artefaktów. 112 kbps to jest przepływność całego serwisu: audio + dane SLS i DLS. Miej świadomość, że wyświetlanie okładek płyt zabiera miejsce dla audio, bo tak jest skonstruowany standard DAB+. Dla strumienia audio zostaje poniżej 100 kbps. I to naprawdę słychać. Taką jakość porównujesz do FM, gdzie dźwięk jest dosyłany AAC 256 kbps, a często nawet bezstratnie? Współczesny nadajnik FM jest w stanie przenieść 17 kHz. To właśnie AAC przy małych przepływnościach tnie pasmo do 12 kHz lub nawet niżej. Nie wiesz o czym piszesz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...