Skocz do zawartości

MUX L4 (MWE Teleport)


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Yoozek napisał:

 to na prawdę sporo dla kowalskiego który często ma odbiornik tv poniżej 32 cali w HD-ready i nie zauważy znaczącej różnicy,

Takich jest coraz mniej.

Gdybyśmy się takimi kryteriami mieli kierować, to byśmy nigdy z postępem nie poszli.

Jest bardzo duża grupa widzów posiadających telewizory 42 cala i więcej. Dla nich, w tym dla mnie obraz HD czy 4K ma kolosalne znaczenie i jest dużą zmianą na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Jest bardzo duża grupa widzów posiadających telewizory 42 cala i więcej. Dla nich, w tym dla mnie obraz HD czy 4K ma kolosalne znaczenie i jest dużą zmianą na plus.

Pomyślmy po prostu o wszystkich, aż 5 MUX-ów dla większości, aby takie osoby były w pełni zadowolone, czy to mało? Jest i postęp i brak wykluczenia. Co prawda miałbyć kanał TVP 4K, ale chyba ten też można byłoby umieścić na którymś z multipleksów.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dvbtowiec napisał:

@Yoozek Przy Twoim myśleniu to byś tkwił w telewizji analogowej czarno-białej, bo zawsze kiedyś następuje wykluczenie.

Tak się nie da.

Są dopłaty do dekodera w wysokości 100zł, zatem żadnego wykluczenie nie ma.

No jasne, że kiedyś następuje wykluczenie, ale śmiem twierdzić, że wciąż na chwile obecną tymczasowo i względnie nowoczesnym technologicznie i dobrym jakościowo rozwiązaniem jest DVB-T/MPEG-4. (ani MPEG-2, ani analog dziś nie umożliwia odbioru w HD)

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPEG2 także umożliwia emisję w HD.

Aby nadawać FHD w MPEG4 trzeba usunąć jeden kanał SD. Czyli w jednym MUX byłoby maksymalnie 4 kanały HD i nic więcej. Zatem musiałbyś w obecnym standardzie ograniczyć liczbę kanałów o połowę aby wszystkie mogły nadawać w FHD.

W MPEG2 miałbyś na MUX maksymalnie 2 kanały HD i cały MUX zajęty.

W DVB-T2 HEVC możesz mieć 8 kanałów HD.

Różnicę chyba widać. A jak pisałem jeśli są dopłaty w wysokości 100zł i dekodery mniej więcej tyle kosztują, to o żadnym wykluczeniu nie może być mowy.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrozio11 napisał:

Dekoder można kupić za sto złotych a jak kogoś nie stać to reszta dokłada się w podatkach i takiej osobie go funduje. O jakim wykluczeniu więc piszesz, skoro każdy może MUX-y w nowszym systemie odbierać? 

Chociażby wykluczeniu osób, które przyzwyczaiły się do korzystania ze starszych rozwiązań i chcą przez jeszcze jakiś czas z niego korzystać. Na ten przykład kupiłem niedawno ok pół roku temu używany telewizor Funai 19" z 2008r z wbudowanym tunerem dvb-t dla osoby która ogląda kilka podstawowych kanałów. Kosztował mnie 40zł, (w zasadzie 28zł, bo sprzedałem stary uszkodzony tv za kilka zł). Więc dokupienie sprzętu kosztowałoby mnie trzykrotnie więcej, niż wydałem na ten telewizor nie wiedząc czy nie wysiądzie jako pierwszy. Nie chce też korzystać z programów socjalnych dofinansowania, to niemoralne korzystać z podatków. Jako fan wystarczających technologii chciałbym mieć prawo wyboru i odwlec decyzje o kupnie nowego sprzętu na razie tak po prostu. Często takie tunery nie wspierają obsługi telegazety z pilota do tv, albo jest mniej czytelna przez OSD, albo nie ma polskich znaków, w tej cenie np. nie ma nic z hbbtv, albo słabo czuła głowica i bucząca przetwornica no i dodatkowy pobór prądu. Nowa przystawka, która względnie nic nie zmienia to bezsensowna zawalidroga. Jeśli oferta programowa dvb-t2 będzie ciekawsza ludzie z chęcią kupią nowy sprzęt bez namawiania i bez przymusu, niech się po prostu rozwija. Okresu przejściowego tym razem nie ogłoszono, a powinien być i to odpowiednio długi (maksymalnie dla 1,2 multipleksów). Nie ma migracji, a przełączenie, źle to jakoś zaplanowali.

 

2 godziny temu, dvbtowiec napisał:

W MPEG2 miałbyś na MUX maksymalnie 2 kanały HD i cały MUX zajęty.

W DVB-T2 HEVC możesz mieć 8 kanałów HD.

Różnicę chyba widać. A jak pisałem jeśli są dopłaty w wysokości 100zł i dekodery mniej więcej tyle kosztują, to o żadnym wykluczeniu nie może być mowy.

Tak, jak mówiłem nie jestem przeciwnikiem przejścia na nowy system. Jakościowo i finansowo jest to bezsprzeczna korzyść i warto, aby jak najwięcej osób mogło zmigrować do niego w najkrótszym, ale i sensownym czasie.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PowerTV napisał:

TV Trwam także została zaproszona na MUXy lokalne. Natomiast obecnie żaden program oprócz TV Okazje nie jest nadawany z bitrate poniżej 1Mbit.

Jeszcze jeden? No nie, poprostu scyzoryk w kieszeni mi się otwiera.. 😬

 

4 godziny temu, PowerTV napisał:

 

Dawniej były mniej wydajne enkodery, stąd teraz przy najnowszej technologii kompresji video można umieścić więcej programów w multipleksie. Jak ktoś słusznie zauważył we Włoszech czy UK nadawanych jest więcej programów w DVB-T(1).

Polecam poczytać Digital-Forum w dziale o Dtt i zobaczyć jak Włosi z tego powodu skarżą się na gó*nianą jakość obrazu w telewizji naziemnej. 😬

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nie mam takich problemów o których piszecie, bo w chwili obecnej MUX-L4 przez większość dnia i tak u mnie nie świeci, a jeżeli już jest sygnał to marginalny na granicy odbioru z artefaktami ;) Już obecnie BCAST nawet lepiej działa. No ale nic, dobre czasy odbioru to już były (między startem nadawania na K27 a odpaleniem testów MUX-5). Trzeba czekać, aż MUX przejdzie na HEVC może coś się zmieni i może kanał się wtedy zmieni na mniej kolizyjny.

Edytowane przez mathey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że jak przejdą na hevc to duble znikną i pojawią sie także duże ilości kanałow, ale nie dubli tylko takich jakich jeszcze nie ma w naziemnej i tego trzeba im życzyć, bo warto opierać biznes na nowych technologiach i nowych wyzwaniach, a nie dublach w starym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zgłosić, to na telewizji Puls w MUX-L4 czasem występuje klatkowanie, chyba dzieje się to gdy mamy do czynienia z bardziej dynamiczną sceną. Jeśli chodzi o jakość może jest słabo, ale wystarczająca dla kątętu. TV Okazje wygląda dość zabawnie. :)

Edytowane przez Yoozek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg tego muxa po zmianie parametrów nadawania spadł dość mocno... ja odbieram jeszcze... sila spadła z 85-99% I jakości 55-70%% przy BER 0.... Na obecnie sila 70-75%, jakość od 0 do 15% a BER w tysiącach.... jedna wielka pikseloza w ciągu dnia, wieczorem trochę lepiej.... natomiast w Strzegomiu i Bolkowie zero możliwości odbioru, wcześniej bez problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakość i siła bliska 100% bez zmian, na zwykłej 30-letniej pordzewiałej antenie siatkowej z wzmacniaczem i wbudowanym tunerem w tv, klatkowanie na tv Puls ma związek raczej z enkoderem, a nie jakością sygnału.

 

Może po prostu nie jestem na tyle wymagający i lubię stare graty, mam kilka ponad 10-letnich urządzeń na których wygląda to jeszcze w miarę znośnie. No i fajnie zobaczyć, że jeszcze coś nowego się na tych MUX'ach pojawia. W każdym razie bardziej chodziło mi o to, że jaka treść taka jakość. TV Okazje muszą wyglądać oszałamiająco na tv 65" i więcej w UHD.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PowerTV, Po przełączeniu L4 na T2/HEVC najlepiej jakby tak wygladała jakość kanałów. 😃

 

(1920×1080p): Power TV HD, Echo24 HD, Stars.TV HD. 

 

(960x540i ): HOME TV (o ile tu wróci), XTERME TV, Filmax, Nuta TV, GOLD TV (o ile tu wróci), Junior Music, Eska Extra, TV Okazje. 

 

Po końcu testów BCAST warto by też zapytać nadawców kanałów: TV Republika, EWTN, TVRegionalna.pl; czy nie chcieli by za drobną opłatą nadawać na L4. 😃

Edytowane przez SatExpert
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PowerTV napisał:

Jakie programy nie mają EPG? 

Świeżo dodane, czyli np. Puls, Puls 2.

Polsat HD ma, ale już TVN HD brak. 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...