Skocz do zawartości

MUX L4 (MWE Teleport)


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dziś poświęciłem 1/2 dnia aby ostatecznie zmierzyć się z odbiorem MUX-L4 w Boguszowie.... mapy zasięgu, profil terenu, lokalizacja montażu samej anteny... wszystko mówiło że jednak może się nie udać... 

 

W konfiguracji:

- ATX 107

- LNA 177

- tłumik na kanały 25 (Chełmiec, mam 3km i sygnał 20kW), 26 i 28 (Cerna Hora, mam 50km i 100kW) - na oba obiekty mam widoczność optyczną) 

- rozdzielacz aktywny (rozdziela na 4TV i podaję zasilanie)

- 25mb kabla Triset 113 żel.

 

Udało się odebrać stabilny sygnał !!!

 

Sila sygnału 85-95% i jakość 13-16%, BER 0% :-)

 

ZERO pikselozy i zakłóceń...

 

I tu entuzjazm sie kończy... na kilku programach jakość wizji jest taka jakbym oglądał przez zaparowane okulary :-)

 

Sygnał.odbieram raczej ze SKY Tower'a, bo w tym kierunku mam antenę, obrócenie jej 10st w bok w kierunku Świdnicy powoduje zanik całkowity sygnału, czy można w jakiś sposób zidentyfikować skąd jest sygnał?

 

ATX 107 jest BAAAAARDZO mocno kierunkowa... przestwienie jej u mnie w kierunku bardziej na północ powoduje odbior MUX3 z Poznania a bardziej na wschód, wczytują się kanały MUX5 z Kosztowych :-) ale zero wizji i fonii.

 

Antena zamontowana 22m n.p.t i 5m powyżej jakichkolwiek budynków, drzew w promieniu 100m. Obniżenie jej 2m w dół powoduje spadek siły do 70%, jakości do 4-5% ale odbior jest stabilny :-)

 

Podniesienie anteny o kolejne 4m do góry i mamy 100% siły i jakość 18-20% - ale maszt robi się już podatny na wiatr...

 

W chwili obecnej na zestawie 4 anten mam 125 różnych programów, także z Czech - 4muxy oraz z Niemiec 1 mux, z Polskich mam wszystkie 7 nadających w mojej okolicy Muxy - 1, 2, 3, mobilny4, test5, 8, L4

 

Edytowane przez bartoszk
Dodatkowa treść
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem ci, że jakbyś piątą antenę dostawił i specjalną zwrotnicę to może Słowacja by poszła, ogólnie choinka, też kiedyś tak uruchomiłem ale choinka była ostra bo miałem jeszcze antenę FM jako dodatek i oczywiście SAT więc robiła się stacja nadawcza :) teraz lecę na dwóch antenach, rozdzieliłem je na 4 TV i mam także drugą instalacje po drugiej stronie domu także na dwóch antenach i także rozdzieloną na 4 TV, myślę że to wystarcza jak łapie średnio ok 100 kanałów, nie mam mux niemieckiego i mniej czeskich, ale sporo tego jest.

 

Jakość jak masz 20% to odbiór jest na styk, może być problem w różnych warunkach, ATX 107 i LNA 177 to najmocniejszy sprzęt, chyba mocniejszego już nie ma w sprzedaży detalicznej, można by było ewentualnie coś jeszcze sprowadzać na specjalne zamówienie, ale to już są ceny i terminy kosmos, ja przykładowo mam tą trudność że mam niski dom i w około mnie są same duże domy i drzewa, las, itd. , ale pamiętaj, że sygnał leci z nadajnika z góry do dołu, więc nawet na parterze mam odbiór z Czech mimo, że antena jest zasłonięta i jest przed nią drzewo i duży dom to daje radę.

 

Przy takiej odległości jak masz to BER nigdy nie będzie w praktyce 0, to nie jest możliwe, pamietaj że ten mux jest małej mocy oraz najbardziej skompresowany czyli zapas na korekcje błędów jest mniejszy co wymaga bardzo dobrej instalacji antenowej i odpowiedniej mocy , a nie jakości 18%.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z dołu widać tylko 2 anteny, bo 2 są na samym dole masztu, 30cm nad płaskim dachem,  gdyż na kierunek  Cerna Hora, Sniezne Kotły to na gwoździu można odebrać i do tego mam LOG 21-69, druga na dole na lokalny mux z Nachodu - ATX55 + wzmak 25dB, trzecia antena jest 3m nad dachem - ATX 55 + LNA 177 i na niej mam Cerna Hora, Liberec, Lobau i Sniezne Kotły, może sie uda odebrać także MUX L4 z Jeleniej jak odpalą...

 

4 antenę mam 7m nad dachem, właśnie ATX 107+Lna 177 i na niej mam wszystko w promieniu 200km, poza kierunkiem od północy po polnocny-zachod, zasłania mi Chełmiec, oraz centralnie na zachód, mam tylko przesmyk pomiędzy gora  Chełmiec i wzniesieniem Mniszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Czechy masz na gwoździu bo mieszkasz 750m n.p.m. a ja 150m n.p.m. czyli mam sporo niżej, po za tym ja mam do Cerna Horo 140 km, a ty masz ich tylko 45, co robi różnicę, za to ja mam L4 na gwoździu :) Chciałem kiedyś kupić ATX 107 i LNA 188 na testy niemiec pod Wrocławiem, ale ilość kanałów FTA DVB-T2 i dużo większa dostępność przez SAT zniechęca mnie do tych testów, a czuję że dała by radę ta antena z tym wzmocnieniem z palcem, mam ciekawy prześwit na Niemcy między domami akurat , tylko nic tam ciekawego nie mają z kanałów co by warte było testów, to już Słowacja jest ciekawsza......

Obadaj sobie jeszcze LNA 188, niektóre tunery mają lepsze głowice to jakość może być lepsza (szczególnie te chińskie combo z aliexpress), a sporo drogich TV ma poprawę jakości w menu przez stosowanie różnego rodzaju kodeków i filtrów obrazu (zrób sobie samemu dobrą kalibrację kolorów, kontrastu dynamicznego, szumy, temperatura barw, poprawa rozdzielczości, dynamiczne kolory, itd.) przez co mleka przy dużej kompresji prawie nie ma :) na tanich TV i standardowych ustawieniach to kompresja jest mocno widoczna.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do nadawcy/przedstawiciela... czy na nadajnikach L4 prowadzone są jakieś prace serwisowe.

 

Sygnał mi zanika od minionego piątku na 1-2h całkowicie. W godzinach porannych i wieczornych. Zero jakiegokolwiek sygnału by później wrócić do normalnego poziomu jak sprzed zaników.

 

Jeśli nie to może to być wina tropo i nachodzącego sygnału z Poznania. Ale bez miernika nie mam jak tego sprawdzić.

 

PS. Powalczylem jeszcze z antena, wzmacniaczami i obecnie mam sygnał na poziomie 90-95% i jakość pomiędzy 15 a 20%, BER CIAGLE STABILNIE ZERO.

 

Na ATX 107 I WZMAKU 20dB sygnał.wyglada tak...

 

https://zapodaj.net/79cfe03d4fdb3.jpg.html

 

Zastanawiają mnie tylko te zaniki. Dziś np od 8:00 do około 10:45.

 

 

Edytowane przez bartoszk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik działa stabilnie. Napisałem Przy takiej odległości jak masz to BER nigdy nie będzie w praktyce 0, to nie jest możliwe, pamietaj że ten mux jest małej mocy oraz najbardziej skompresowany czyli zapas na korekcje błędów jest mniejszy co wymaga bardzo dobrej instalacji antenowej i odpowiedniej mocy , a nie jakości do 20 %.

Jakość do 20% to za mało i przy niektórych warunkach nie da rady. Ja mam podobnie z CT - jak jest niska jakość to zanikają czasami nocą. Duże odległości = większy problem ze stabilnością.

Dla stabilności jakość powyżej 40% powinno być.

 

Poprawę jakości dają dobre separatory np. jak mam taki: AZS-04/2 + dobry markowy zasilacz 12V 250mA-500mA np. Tatarek czy Huawei, bo te dodawane do anten 100 mA to jest konstrukcja i stabilność lat 80tych z kondensatorami które co kilka lat trzeba wymieniać. U mnie zmiana tych elementów dodaje 20-30% na jakości przy dużych odległościach na tej samej antenie. Moim zdaniem zasilanie w środku instalacji jest optymalne do anteny (zasilanie oczywiście z dobrym zasilaczem jak wyżej), a na końcach separatory do każdego TV, jest stabilnie i mało zakłóceń (lepsza jakość).

 

Kolejna sprawa to zakłócenia w powietrzu i prądowe, naziemna jest dużo bardziej podatna na zakłócenia od satelity, więc nawet żarówki LED czy dużo wpiętych zasilaczy niskiej jakości w przedłużacz mogą je powodować i zakłócać nam naziemną, tak samo maszyny przemysłowe, wzmacniacze GSM które często montują sobie sąsiedzi i zakłócają fale, nie tylko LTE/WiFi/5G. Takie mierniki do sprawdzania tego to kosztują po kilkadziesiąt tysi i mają je firmy specjalistyczne, które sprawdzają realne moce nadajników i zakłócenia urządzeń np. w Anglii był pewien dziadek który włączał telewizor czarno biały (miał uszkodzony zasilacz) i siał tak że w promieniu kilku km nie mieli sieci komórkowej :) 

 

20% jakości to fuks i tyle w temacie, może działać także na mniejszej ilości jakości, ale to także będzie mega fuks, stabilności zaczyna się powyżej 40%. Po za tym każdy telewizor i każdy tuner ma inną czułość głowicy oraz inny soft i inaczej pokazuje %, telewizor to nie jest miernik profesjonalny, a tylko pomiar przybliżony, jak chcesz profesjonalny pomiar to miernikiem markowym w dB.

 

Nadajnik jest sprawny i działa poprawnie.

Edytowane przez pietrek1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ewidentnie jest po stronie nadawcy... w tym samym czasie kiedy zanika sygnał u mnie, zanika też Chojnowie u kolegi. Więc Czasowo spada chyba moc albo propagacja nadajnika, bo np w Trzebnicy problemu nie ma.

 

Co do siły i jakości to np samsung i sharp poprawnie mi odbieraja mux lokalny z Czech przy sile 10% a jakości 5%... Sony i LG sasiada zero śladu sygnału. 

 

Zasilanie mam z rozgałęźnika televesa, stabilizowane 12.5V, 750mA, a cała instalacją ekranowana w 100%.

Edytowane przez bartoszk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, canton napisał:

Raczej przylatuje MUX-3 ze Śremu albo MUX-5 ze Śląska i zabija ci odbiór, który masz na granicy dekodowania. Teraz jest sezon na dalekie propagacje. Nadajniki MUX-L4 działają cały czas stabilnie. 

Dokładnie lub zakłócenia, przy tej jakości to fuks, a nie odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od siebie dodam, że u mnie niestety od mniej więcej maja skończyła się sielanka i jest powrót do sytuacji z roku 2019 aż do zmiany kanału na 27, tj. za dnia odbiór jako taki jest, jednak wieczorami, od ok godziny 20:00 sygnał drastycznie słabnie aż w końcu odbiór staje się niemożliwy przez całą noc. Być może wina Czechów, a może tropo. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest jak mówisz, to zapewne to jest winowajca całego zamieszania i faktycznie - w takim razie dobrze to już było i lepiej nie będzie. Bo szczerze to nawet nie chciało mi się już sprawdzać co tym razem i gdzie mogłoby zakłócać.

A jak z pogłoskami, które mówiły o ew. przeniesieniu L4 na Ślężę? W tym obecnie pokładam największą nadzieję na przywrócenie stabilnego odbioru, bez konieczności zmian w instalacji antenowej.

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muxy lokalne to lokalne, Ślęża nie jest lokalnym masztem, lokalne mają obszar mały i małe moce, nie można się spodziewać cudów jak mieszka się ponad 100 km od nadajnika i odbiera się na fuksa z poziomem jakości bliskim śmieciowemu. Ci, którzy mieszkają w lokalnym promieniu i mają dobrą antenę to odbierają bez problemów. Sam mam w jednej lokalizacji do nadajnika w linii prostej 20 km, a w drugiej lokalizacji 40 km i działa zawsze idealnie, u znajomych w różnych lokalizacjach działa idealnie, ale powyżej 50 km, a już ekstremalnie powyżej 100 km to są fuksy przy tej mocy i FEC nawet na antenach za 500 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pietrek1 napisał:

 Ślęża nie jest lokalnym masztem, lokalne mają obszar mały i małe moce, nie można się spodziewać cudów jak mieszka się ponad 100 km od nadajnika i odbiera się na fuksa z poziomem jakości bliskim śmieciowemu. Ci, którzy mieszkają w lokalnym promieniu i mają dobrą antenę to odbierają bez problemów. Sam mam w jednej lokalizacji do nadajnika w linii prostej 20 km

Kto wie , może jesteśmy sąsiadami ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 29 km w linii prostej do SkyTower. Antena - fakt, zwykła siatka z symetryzatorem więc zbiera wszystko jak leci i pewnie dlatego mocniejszy sygnał (choć to w sumie jest 5kW a nie kilkadziesiąt) wieczorem się przebija i zakłóca, mimo iż siatka ustawiona jest do niego tyłem (i to jeszcze nieco osłonięta murem) a niemal idealnie  "direktorami" w kierunku SkyTower. Nie jest to jednak antena kierunkowa więc trudno się dziwić. Jasne, mogę ją wymienić na kierunkową jeśli się uprę, dać zwrotnicę i dipol VHF (obecnie MUX8 odbieram bez problemów na tej siatce), ale czy każdy w podobnej sytuacji może sobie na to pozwolić? Mimo wszystko wolałbym tego uniknąć bo pomijając koszty jest to dla mnie obecnie po prostu problem. A skoro przez rok działało idealnie to przy odpowiednim kanale lub być może nieco wyższej mocy nadawania mogłoby działać. Zastanawia mnie jednak czy nie można było dobrać kanałów nadawania aby były mniej kolizyjne? Rok temu chyba było już wiadomo na jakich kanałach będą testowe emisje DVB-T2. Jest 48 kanałów w paśmie UHF a prawie wszystko tutaj dookoła nadaje w pierwszej dziesiątce.

Edytowane przez mathey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - nic nie jest wieczne, koszta zawsze są, najwięcej awarii antenowych niestety jest w naziemnej, może być bardzo dużo powodów, np. ja ostatnio na jednej instalacji szukałem przyczyny takiego zachowania i okazało się że winą był zasilacz który po czasie przegrzewał się i powodował brak sygnału na jednym z mux a dodatkowo słabe separatory, wymieniłem i działa idealnie, tutaj u ciebie może być wiele rzeczy, polecam zwrotnice i kilka anten dobrze dobranych bo wtedy możemy dla różnych muxów dobrać różne moce, nie zawsze wszystko odbierze nam jedna antena, wszystkie moje instalacje opierają się na kilku antenach i zwrotnicach, aby odebrać dobrze wszystkie MUXy łącznie z czeskimi. Na jednej antenie bym tego nie zrobił i takich instalacji nie robię, główną daje siatkową zawsze z odpowiednio dobraną płytką (płytka ma byc wodoszczelna - zamknięta, a nie tani badziew), a pozostałe już dipole. Miałem też ostatnio przypadek uszkodzonego bardzo starego kabla, tłumienie było spore, wymieniłem i działa idealnie, a także czasami nie łapał któregoś z mux wieczorami. Niedawno też MUX8 problemy - okazało się, że była uszkodzona zwrotnica.

Kanały są dobrze dobrane, to jest wszystko sprawdzone, trzeba dobrą instalację i wszystko będzie działać OK. Każdy ma inną lokalizację i musi odpowiednio dobrać anteny.

Kanały mogą być koło siebie, to nie przeszkadza, górne pasmo jest wyłączone dla LTE więc upychają kanały od dołu. Wszystko jest OK.

Tak naprawę dobra i profesjonalna instalacja naziemna często kosztuje więcej niż SAT.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dajcie znać czy MUX L4 lepiej odbiera? Usunęliśmy kilka programów o najmniejszej oglądalności, a także zmieniliśmy modulację na 16QAM w celu poprawy zasięgu i jakości.

 

Usunięte programy wrócą do multipleksu gdy wydarzy się coś z poniższych:

a)Nielsen zwiększy liczbę panelistów

b)przejdziemy na standard DVB-T2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...