Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wynalazłem w sklepie antenę VHF YAGI 5-12 ( http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-telewizyjne-zewnetrzne/antena-zewnetrzna-dvbt-yagi-5-12-/-4-elementowa.html ) w dość dobrej cenie, czy ktoś może ma tą antenę i może mi coś więcej na jej temat powiedzieć? Chodzi o odbiór MUX 8 z Gliwic z nadajnika RTCN Katowice Kosztowy - sprawdzi się ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dotychczasowej antenie LOG 2-69 MUX-8 odbiera w Gliwicach ale strasznie szatkuje. Anteny Yagi 5-12 póki co jeszcze nie kupiłem i nie wiem czy będzie odpowiednia, dlatego chciałem tutaj zaczerpnąć informacji na jej temat :) co ciekawe tylko antena LOG 2-69 łapie jakikolwiek sygnał MUX 8 ponieważ anteny combo od Multisat na pasmo UHF i VHF odbierają wyłącznie kanały UHF, po MUX 8 ani śladu po tych stacjach.... Dlatego nie wiem czy ta antena YAGI 5-12 ma dość dobre parametry VHF by odebrać stabilny i mocny sygnał z MUX 8 by nie szatkowało....

Edytowane przez exmartino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, że na tej antenie w Zielonej Górze (domek jednorodzinny, południe miasta) odbiera się stabilnie niemiecki DAB+ z odległości 106 i 109 km - moce nadawcze po 10 kW ERP, a sygnał na odbiorniku pokazuje max. kresek (16/16). Wiem, konkretnych danych liczbowych z miernika nie mam (nie podpinano), niemniej to jakaś sugestia. Antena się spisała - myślę, że i w Twoim przypadku da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze dobry odbiór związany jest z odległością od nadajnika. Przeszkody terenowe też mają wpływ.Ja preferuje rozbudowane anteny kierunkowe,większe niż 5-elementowe i zero wzmacniaczy. Napięcie w.cz. indukujące się w antenie jest na tyle duże że wzmacniacz jest niepotrzebny (wprowadza dodatkowe szumy i brumy) i odbiór jest dobry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj kupilem antene VHF YAGA 6-12 i zainstalowałem w Gliwicach, niestety euforii nie ma. Najlepsze parametry jakie osiagnalem to MuX 8; Siła: 42 i Jakość batdzo skacze od 32 do 54, mało kiedy ścina. Odebralo mi tez MUX 3 Siła: 42 i jakosc duzo lepsza bo 60 w porywach do 100 i nie ścina wogole. Ta antena to nie był do końca najlepszy wybór. Mam nadzieje że przy deszczowej pogodzie odbiore ten MUX 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz nie bede skakał po tym dachu bo wiecie jakie to przyjemne. Mam tylko nadzieje ze parametry sie nie zmienią zimą lub deszczową pogodą i będzie odbiór możliwy. Nie jestem zachwycony vo jak dobrze pokręce anteną LOG 2-69 to parametry MUX 8 mam podobne przy dobrej bezwietrznej pogodzie. Faktycznie ten MUX 8 jest słaby i kłopotliwy w odbiorze. Żeby było ciekawiej nie sumowałem sygnału LOG i Yagi tylko lecą na 2-och osobnych telewizorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień upływa termin dla TVP na podjęcie rozmów z Emitel-em w sprawie mux-8. Wygląda jednak na to, że TVP czeka z negocjacjami do ostatniej chwili, albo ... :?:
 

Emitel informuje, że zgodnie z zapisami zmienionej decyzji rezer­wa­cyjnej MUX8, Telewizja Polska S.A. ma czas do końca kwietnia na rozpo­częcie negocjacji z opera­torem technicznym multi­pleksu. Proces nie został jeszcze rozpo­częty, EmiTel jest przygo­towany i oczekuje na podjęcie odpowiednich kroków ze strony TVP.

Biuro Prasowe EmiTel

http://media-podbeskidzie.pl/telewizyjny-mux-8/

 

AKTUALIZACJA 24.04.2018

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże prawdopodobieństwo :  Historia i Kultura na mux 8 , TVP Sport HD na mux 3.  :wink:

TVP Historia i TVP Kultura to kanały misyjne i powinny znajdować się na MUX-ie o największym zasięgu technicznym (czyli MUX-3). Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest przeniesienie komercyjnej TVP Rozrywki na MUX-8, aby przygotować miejsce w celu podniesienia TVP 3 do jakości HD.

No chyba, że MUX-3 ostatecznie ma składać się tylko z kanałów HD. Wtedy rzeczywiście TVP Rozrywkę, TVP Kulturę i TVP Historię będą musieli przenieść na MUX-8. W MUX-3 natomiast docelowo znalazłyby się kanały:TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3 HD, TVP Info HD i TVP Sport HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/lekki offtop/ Wszyscy narzekają na inną polaryzację niż multipleksy w UHFie. To takie naiwne pytanie, ale czy nie byłoby bardziej rozsądne, gdyby operator muxa - czy ktokolwiek odpowiedzialny za decyzyjność w tej sprawie - zmieniłby ten ów parametr z V na H? Przecież to w większej mierze rozwiązałoby ludziom problem z odbiorem, a na pewno niekiedy nie zmuszałoby do wymiany całościowej swojej instalacji antenowej...

Przyznaję, że nie rozumiem czemu postanowiono tak, a nie inaczej... :(

A co do TVP, to może koncepcja Tima jest i słuszna, przygotować MUX3 na HD, zaś na 8-ce dać wszystko co na ten moment jest w SD, ale przecież TVP Kultura też ma jakieś aspiracje do nadawania w HD... programów dużo, miejsca zaczyna brakować :P Dzisiaj konfa TVP Sport, gdzie mają się pochwalić jakimiś nowymi prawami sportowymi, fajnie byłoby gdyby też ogłosili wejście na MUX... ale wiem, marzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, polaryzacja, moc nadawania i np. wytłumienia nadawanego sygnału w danym kierunku są wyliczone, obliczone dla każdego nadajnika i pomiędzy poszczególnymi "dookoła", tak by przynajmniej spełniał normy nadawania i "nie przeszkadzał innym" nadajnikom. Dodatkowo oprócz polskich nadajników muszą też "patrzeć" międzynarodowo na to co dookoła, jak inni nadają, by się wzajemnie nie zakłócać. Chyba mają od tego jakieś normy, które muszą spełniać i koniec końców zasięg, który muszą osiągnąć. Tak chyba to mniej więcej działa...

 

Mimo tego, że w jakimś stopniu rozumiem dlaczego nadawanie jest prowadzone w ten sposób, a nie inny to również myślę, że nadawanie wszędzie w Polsce w polaryzacji H w znacznej mierze rozwiązałoby problem odbioru MUX-8(gdyby była taka możliwość).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moim zdaniem, nie najgorzej byłoby tak, gdyby sprawy kanałowe TVP wyglądały następująco, (stan na 2019 rok): 

MUX-3:
- TVP1 HD
- TVP2 HD
- TVP3 HD
- TVP Info HD
- TVP Sport HD
 
MUX-8:
- TVP Kultura
- TVP Historia          
- TVP Rozrywka lub TVP Seriale
 
A na np. połowę 2018 roku(najlepiej moim zdaniem na chwilę przed Mundialem w Rosji, gdyby okazało się, że TVP "dogada się" do tego czasu z Emitelem i podejmie decyzję oraz, że TVP będzie miała taką zdolność i chęć wejścia na MUX-8 najlepszy moim zdaniem scenariusz to(MUX-3 i MUX-8 czytać w kolumnach jako jeden z wariantów; przedstawiam dwa warianty: v.1 i v.2):
 
(v.1) MUX-3:                               (v.2) MUX-3(tak jak w obecnym kształcie):
- TVP1 HD                                  - TVP1 HD
- TVP2 HD                                  - TVP2 HD
- TVP3                                        - TVP3
- TVP Historia                           - TVP Kultura
- TVP Info HD                            - TVP Historia
- TVP Sport HD                         - TVP Rozrywka
                                                   - TVP Info HD
 
(v.1) MUX-8:                               (v.2) MUX-8:           
- TVP Kultura                             - TVP Sport HD
- TVP Rozrywka                         - TVP Seriale
- TVP Seriale
 
Myślę, że więcej będzie można oczekiwać zarówno jeżeli chodzi o większą ilość kanałów jak i ich lepszą, wyższą jakość(chodzi o wszystkie MUX'y bezpłatne: MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-8; nie wiem co z płatnym MUX-4) po przejściu na nowszy standard nadawania z DVB-T na DVB-T2 nad czym podobno w odpowiednich instytucjach prace trwają(opracowywanie standardu, wymagań technicznych dla odbiorników pod przyszły system Naziemnej Telewizji Cyfrowej).
Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba oficjalne info :) TVP Sport na MUX 8. Nie będzie żadnych roszad TVP Historia czy Kultura z MUX 3 na MUX 8 tylko tak jak miało być. Czekamy teraz na to jaki kanał w SD chcieliby tam dać. Myślę, że powróci TVP Polonia :D 

 

https://satkurier.pl/news/170362/tvp-sport-hd-w-czerwcu-na-mux-8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba oficjalne info :) TVP Sport na MUX 8.

Nie wiem skąd taka pewność? Kurski zapowiadając TVP Sport w naziemnej, nie powiedział na który mux trafi.

Posłuchajcie dokładnie jego wypowiedzi. Mówi o rozmowach z Emitel-em, ale w kontekście TVP Sport ani razu nie pada określenie "mux-8". Są tylko ogólne stwierdzenia "na muksie", czyli (w domyśle) w dvb-t.

http://n-13-3.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/a8HKFbyM.html (od 33:20).

Ponadto warunkiem pojawienia się TVP w mux-8 jest porozumienie (finansowe) z Emitelem. W wypadku braku takowego, można na Emitel-a zwalić winę za brak TVP Sport w dvb-t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...