Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po Orange Sport też nie ma śladu :) Poza tym w temacie MUX2 jak już było wielokrotnie wyjaśniane - kanały tam otrzymały 2 sloty na cokolwiek, bez znaczenia na tematykę i nikt nigdy nie twierdził, że wpływ miałby ktokolwiek na to mieć.(...)

Tylko KRRiT brała pod uwagę zawartość programową MUX-2 uzasadniając późniejsze rozstrzygnięcia konkursów. Są/będą te, ponieważ oferujące tamto już są. Nie było tak? :)

 

 

(...)Piszesz: gdyby wygrały podmioty mające spore doświadczenie w robieniu TV. Podałem link - wymień mi proszę te podmioty. Dalej piszesz "powolne przechodzenie dostępnych w nim kanałów w ręce i tak głównych podmiotów na rynku" - Discovery startował w konkursie MUX8, więc w czym problem? Spełnia się Twoje marzenie - oto te podmioty, które miały doświadczenie i startowały w konkursie - przejmują kanały, więc na jedno wyszło.(...)

 

Oczywiście masz rację zmierzając do tego, że tymi mającymi to doświadczenie są Ci, którzy ciężko pracują na to, aby DVB-T nie była atrakcyjna. Jednak abym mógł wyjaśnić swój punkt widzenia musiałbym się cofnąć sporo wstecz i wejść w okres decydowania o trzech pierwszych MUX-ach. Zwłaszcza do czasu decydowania o zawartości MUX-2, który w prezencie dostali nadawcy komercyjni na co tylko chcą. Ale to już nie będzie pasowało do tematu wątku.

(...) kanałów jest za dużo i za duże rozdrobnienie rynku reklamowego, co finalnie sprawia, że nie opłaca się robić poważnych zakupów programowych (film, sport), czy produkcji własnych, bo to się w życiu nie zwróci. I nawet gdyby weszli owi nadawcy "mający doświadczenie", to by zaproponowali zbliżony poziom powtórkowo-najniższooporowy. Nie ważne kto by to był. Wiara, że byłoby inaczej, to nic innego, a naiwność.

I tu się zgadzamy w 100%. Jednak znowu musiałbym się cofnąć do czasów wykraczających poza temat wątku, czyli czasów powstawania wcześniejszych MUX-ów i decyzji podjętych wówczas przez regulatora. Bo chyba obaj wiemy, że wcale tak nie musiało być.

Stworzona wówczas konstrukcja DVB-T, a zwłaszcza pierwotna oferta programowa, po prostu musiała zacząć upadać. To nie mogło wyjść i dziwię się, w sumie aż nie wierzę, że nikt tego nie przewidział. Tylko czy oby na pewno nie przewidział.

Kiedyś na jednym z forów wyśmiano mnie ze 3 lata temu jak napisałem, że z DVB-T historia zatoczy koło. Czyli pomniejszy się liczba programów pod pretekstem nadawania w HD (oraz właśnie zbyt dużej liczbie kanałów w stosunku do reklamowego tortu) i wszystko wróci do stanu bliskiego temu, co było za czasów analoga, tylko w lepszej jakości.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zamienia w dyskusję co by było, gdyby babcia miała wąsy. W analogu głównymi siłami były TVP, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. TVP dostała cały swój MUX, prywatni cały swój. Uważam to za całkiem sprawiedliwe, zwłaszcza że gdyby tak się nie stało, to by pewnie jedni albo drudzy uwiesili się na analogu - tak jak teraz jest z cyfryzacją radia, którą nadawcy mają wiadomo gdzie (choć tu dochodzą też inne względy, które trudniej przełamać niż to było z TV).
 
Konstrukcja DVB-T była w 100% logiczna, a problemem było nie to, a to, że akurat nadawcy poza TV Puls (który trzeba zauważyć, że początkowo miał problem nawet z ruszeniem drugiego kanału, więc ich akurat wtedy nie było stać na poważniejszy atak na rynku - świetnie pamiętam jaki był raban o to, że Puls 2 czekał do ostatniej chwili, wiele osób po nich wtedy jechało) byli powiązani z platformami.
 
Tylko że i z tym trudno było coś zrobić, bo to są zaszłości historyczne sięgające lat .90 i rozciągające się na wiele kadencji różnych rządów i ich regulacje robione przez długie lata, z każdej strony, które do takiej sytuacji doprowadziły, a nie sam okres 2006-2009. Ta końcowa faza to był tylko wynik wielu lat wcześniejszych decyzji oraz regulacji i ja nie widzę innego rozwiązania, które dało się zrobić na samym starcie. Poza jakimś zamordyzmem w stylu wy nie dostajecie żadnego miejsca. Tylko że koncesje analogowe jak pamiętam się nie kończyły. Pójście na noże raczej by cyfryzację skutecznie zablokowało, może na lata ciągania się po sądach.

 

Ale zgadzam się, że tamte decyzje mają też wpływ na to jak MUX 8 wygląda i jak sobie radzi - ta konstrukcja jak i sam schemat rynku sprawiają, że dalsze dokładanie kanałów będzie generować jednak telewizyjny plankton, a nie kolejną dużą siłę medialną. Bo nie da się przebić przez to co już jest, a przynajmniej nie bez wpakowania fury kasy "znikąd" na wiele lat. Raczej sztuką jest takie umieszczenie się na rynku, aby mądrze małą łyżeczką nabierać sobie swoje lody :]
 

Tylko KRRiT brała pod uwagę zawartość programową MUX-2 uzasadniając późniejsze rozstrzygnięcia konkursów. Są/będą te, ponieważ oferujące tamto już są. Nie było tak? :)

 
Pomijając, że nic takiego nie pamiętam, ale szkoda mi czasu szukać, to nawet jeśli tak było - to mogło dotyczyć tylko sportu (pozostałe stacje są ogólnotematyczne). Reszta kanałów była więc w jakiś sposób kierowana pod zapewnienie różnorodności - przynajmniej próbowano określić jakieś ramy. A ze sportem trudno było to przewidzieć, nikt nie jest wróżką. Polsat wycofał się dokładnie w momencie, gdy zaczęły się sugestie, że może wejść TVP Sport, z czym PSN nie miałby żadnych szans konkurować (nawet bez konkurencji mieli śladową oglądalność) i trudno im się dziwić. To nie jest biznes charytatywny. Jeśli kiedyś TVP Sport jednak wejdzie, to z góry wiadomo, że żaden inny kanał sportowy nie miał by z nimi szans (nikt nie wyłożyłby kasy na prawa sportowe do DVB-T), więc nawet gdyby był konkurs na sport w MUX 8 i ktokolwiek by to wziął - byłby na straconej pozycji i też by się zawinął.
 
Ale to jest owszem winą regulatora, gdyż KRRiT powinna przycisnąć TVP już za poprzedniej kadencji i wymusić określenie jakie mają plany, nawet jeszcze przed konkursem. Jeśli wiadomo, że mają rezerwację - na co. I wtedy jeśli by TVP Sport miał być w MUX 8 - nie rozpisywać konkursu na sportowy, a jeśli nie - rozpisywać, bez patrzenia się na Polsat w tej kwestii i zarazem od razu stawiając TVP na pozycji preferencyjnej, zdejmując im potencjalną konkurencję. Takie rozwiązanie ma same plusy dla wszystkich - prywatnego nie wpakuje na minę, publicznego preferuje. Tylko, że to już przeleciało, czasu się nie cofnie.
 

Oczywiście masz rację zmierzając do tego, że tymi mającymi to doświadczenie są Ci, którzy ciężko pracują na to, aby DVB-T nie była atrakcyjna. Jednak abym mógł wyjaśnić swój punkt widzenia musiałbym się cofnąć sporo wstecz i wejść w okres decydowania o trzech pierwszych MUX-ach. Zwłaszcza do czasu decydowania o zawartości MUX-2, który w prezencie dostali nadawcy komercyjni na co tylko chcą. Ale to już nie będzie pasowało do tematu wątku.

 
Eeee... czy Discovery pracuje na to, by DVB-T nie była atrakcyjna? :) Nie, ale zrobią to mimochodem, bo po ich kanałach tematycznych widać, że ideą jest napakowanie jakichś wojen magazynowych itp. - dużo taniej zawartości i wyciskanie zysku. To nie jest ten sam Discovery, co 15 lat temu.
 
MUX 8 z paru różnych powodów ma ciężko, trochę z technicznych (VHF, co też nie jest decyzją zupełnie z kosmosu, bo są niejasności co do drugiej dywidendy oraz ew. DVB-T2, w efekcie pakowanie jeszcze czegoś na UHF mogłoby zabetonować to pasmo, choć też pewnie nie bez znaczenia była kwestia obecności obiektów VHF w gestii Emitela), trochę z rynkowych (rozdrobnienie), trochę sami sobie podstawiają nogę (jednak nadal mała promocja, np. WP nie wykorzystuje w sposób wystarczający portalu, tak jakby to były osobne firmy, do tego średnie jest też przepychanie się nadawców z Emitelem, zamiast razem szukać rozwiązań).
 
IMHO to kto koncesje dostał ma tu najmniejsze znaczenie, bo niezależnie kto by to był z tych, którzy startowali - z przyczyn wymienionych wyżej na kolana by nas nie powalił. A nawet uważam odwrotnie, że dzięki temu, że za kanały zabrały się firmy nie mające w tym doświadczenia - poszły ponad stan, gdzie starzy wyjadacze od razu zaproponowaliby pasma powtórek (to, że pójście ponad stan nie wypaliło to inna sprawa). I nie ma co w tej kwestii dyskutować, bo wystarcza zobaczyć do podlinkowanego newsa przeze mnie. Naprawdę nie ma tam żadnej siły medialnej, która mogłaby cokolwiek odmienić, nawet TV Puls nie wierzę, żeby coś tu zwojował, przynajmniej nie od razu. Inni nie wystartowali, więc nie można mieć żalu o to do KRRiT. Gdybanie też nic nie wniesie, bo nawet gdyby zrobiono konkurs na kanał sportowy, to czy Orange Sport, gdyby go nie wyłączyli, był jakkolwiek atrakcyjny? Bo chyba nikt tu nie liczy na Canal+ Sport :>
 
Poza tym myślę, że akurat kanały MUX 8 trochę zbyt optymistycznie podeszły do sprawy i początkowo w biznesplanach wpisali zbyt szybkie i nierealne czasy zwrotu inwestycji. Tu już tylko powolne działanie - jak TV Puls, małymi kroczkami budowanie swojej pozycji, by z nadawcy, który ledwo co uruchomił drugi kanał być znaczącą siłą na rynku. Nie ma miejsca na spektakularny sukces.
 
Natomiast akurat uważam podobnie, że docelowo może się okazać, że z czasem rynek zrewiduje DVB-T i pójdziemy jednak w jakość. Choć może nie aż tak drastycznie, że jak w analogu. Ale w Polsce przy mocno popsutym rynku reklamowym w naziemnej plankton może nie przetrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt by się nie uwiesił na analogu, ponieważ wyłączenie TV analogowej było uregulowane unijnymi przepisami. Porównanie tego z DAB+, choć niestety coraz częstsze, jest bezzasadne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że było do tego terminu (wtedy - 2009) jeszcze wiele lat :> Dało się skutecznie tym szantażować, to byłaby droga donikąd, a tak - start poszedł płynnie. Poza tym jest to akurat najmniej ważna część całego mojego długiego postu i najmniej dotyczy tematu  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do możliwych rozstrzygnięć już nie musiało być wiele lat :) Jakby poczuli choćby minimalne ryzyko utraty udziałów ze względu choćby na niebezpieczeństwo legalnego wejścia innych podmiotów, weszliby bez zbędnej zwłoki. Ja to widzę tak, że za max parę lat zacznie się konsolidacja, zaczną wchodzić kanały HD i z dwóch kanałów będą robić jeden. I wtedy wszystko może zacząć wyglądać logiczniej, z rozsądną liczbą kanałów i z bogatszą ofertą programową każdego z nich. Tu też można mnie wyśmiać za to stwierdzenie :) I suma summarum znowu będzie tylko TVP, Polsat, TVN i Puls. Tylko wszystko - jak mawia klasyk - na "obkoło" ;)


Podobny przykład jest z operatorami GSM, którzy również straszyli w związku ze ze zniesieniem roamingu, że się postawią, zbuntują.... Wielu wróżyło podwyżki cen a nawet właśnie pozwy operatorów przypartych do muru. Koniec końców operatorzy do dziś siedzą cicho.


Słusznie zauważyłeś, że kanałów jest po prostu za dużo. 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam tylko odnośnie tego "szantażu", że aby ten odniósł skutek, musiałaby być bezwzględna jednomyślność stacji komercyjnych, a w tą wierzyć mogli tylko mega optymiści. Musieliby się dogadać konkurenci, wśród których ponadto znajdowała się TV Puls, który nie ma udziałów w żadnej płatnej platformie. Do reszty odniosę się po nowym roku, może założę osobny wątek, żeby nie zaśmiecać tego :)

 

Jak odbierać MUX-8 w Lubaczowie?

Skorzystaj z tej mapy:

 

https://emimaps.emitel.pl/

 

Lubaczów leży pomiędzy dwoma nadajnikami - k. Tomaszowa Lubelskiego oraz Przemyśl. Jeśli chcesz odebrać na dotychczasowej antenie, to zakładam, że jest ona ustawiona w polaryzacji poziomej. Wówczas ustaw antenę na Tomaszów Lubelski i sprawdź sygnał na kanale 12. Jakieś ślady sygnału powinieneś zobaczyć, o ile tylko z instalacją jest wszystko ok. Wówczas pozostaje tylko pokombinować z anteną w celu osiągnięcia zadowalającego sygnału.

 

Przemyśl nadaje z dużo mniejszą mocą i w dodatku w polaryzacji pionowej, tu będzie raczej wymagana dodatkowa antena ustawiona w polaryzacji pionowej.

 

Jeśli antenę masz w dobrym miejscu, przed nią nie masz przeszkód, to powinieneś odebrać MUX-8 na dotychczasowej antenie, nie musisz mieć specjalnej do VHF.

Edytowane przez jaszek
Żeby nie ciągnąć offtopu: Polsat, TVN i TV4 były od początku dogadane w ramach POT i trzymali jednomyślność, np.: http://www.satkurier.pl/news/36700/pot-z-testami-od-piatku.html a TV Puls wtedy nie był znaczącą siłą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem UKE chce ograniczyć TVP czas na namyślenie się, co dać na MUX8 do końca marca - w tym celu proponuje pewną zmianę: http://media-podbeskidzie.pl/telewizyjny-mux-8/

 

KRRiT odrzuciło propozycję UKE. Tym samym TVP nadal nie jest zobligowana żadnym terminem.

 

Przewod­ni­czący KRRiT reali­zując upraw­nienia wynikające z art. 114 ust. 2 ustawy Prawo teleko­mu­ni­ka­cyjne odmawia uzgod­nienia przed­sta­wionego projektu sentencji decyzji Nr DZC.WRT.514.23.2017 przeka­zanego przy piśmie Nr DZC.WRT.514.23.2017.25 z dnia 13 listopada 2017 r. W wyniku przepro­wa­dzenia przez Prezesa UKE konkursu na jedną rezer­wację często­tli­wości z zakresu 174 – 230 MHz wykorzy­sty­wanych w służbie radio­ko­mu­ni­ka­cyjnej radio­dy­fu­zyjnej, na obszarze całego kraju, przezna­czonych do rozpo­wszech­niani lub rozpro­wa­dzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewi­zyjnych w multi­pleksie nr 8 (MUX 8, uzgod­nionego z Przewod­ni­czącym KRRiT w zakresie zawar­tości progra­mowej, wydana została decyzja Prezesa UKE Nr DZC.WRF.5157.17.2015.37 z dnia 2 października 2015 r. w sprawie rezer­wacji przed­mio­towych często­tli­wości dla spółki EmiTel Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem uzyskania rezer­wacji było m.in. zobowią­zanie do rozpro­wa­dzania w multi­pleksie MUX 8 programów nadawanych przez spółkę Telewizja Polska S.A. – 3 programów w systemie standar­dowej rozdziel­czości albo 1 programu w systemie wysokiej rozdziel­czości i 1 programu w systemie standar­dowej rozdziel­czości. Rozwią­zanie takie miało zapewnić rozwój nadawcy publicznego i umożliwić nadawanie naziemne większej liczby programów bezpłatnych, również w systemie wysokiej rozdziel­czości.

http://media-podbeskidzie.pl/telewizyjny-mux-8/ (aktualizacja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj montowałem antenę u wujka 1,5 km ode mnie. Zrezygnował z nc+ na rzecz DVB-T. Dał mi do montażu tę antenę:

 

43a7-52d3-43f5-b85f-e329ffce540b_large.j

 

MUX 1, 2 i 3 na 100%. MUX-8 ani śladu. Wyjąłem ze swojego strychu 20-letnią siatkę (z jakimś wzmacniaczem, który wywaliłem i dałem symetryzator za 3 zł) i założyłem i MUX-8 z Iławy z odległości 40 km z jakością 90%, pozostałe po 100%. I sporo osób w okolicy na tych wynalazkach MUX-8 nie ma, a stare siatki założone 20 lat temu łapią bez kłopotu, w tym dwie moje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A siatki obsługują? Przecież do niektórych (np. sprzedawanych w Olsztynie) dodawali np. agrafkę na TVP1 (właśnie na VHF). Choć tu może chodziło o polaryzację pionową. 


O, m. in. takie były w moim regionie w obiegu:

 

antena-siatkowa-do-tunera-dvb-t-z-dipole

Choć ja dzisiaj założyłem bez tego dipola, bo zgubił się, no i gra. Siatka ma ze 20 lat, z kwadrans czyściłem ją z rdzy. 


Skoro więc nasprzedawano takiego szajsu jak ta wujka, to nie dziwię się, że ludzie nie łapią MUX-8. 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antena bodaj nie obsługuje pasma VHF

Jeśli to dokładnie ta antena, to obsługuje VHF, co widać na zdjęciu, w takiej wersji i VHF i UHF w polaryzacji poziomej, a taka właśnie polaryzacja dla wszystkich MUXów jest z najbliższego nadajnika w Olsztynie.

Nie wiadomo czemu nie odbiera MUX8, bo powinna, może źle ustawiony kierunek, lub w środku niewłaściwy symetryzator lub wzmacniacz (nie na pełny zakres kanałów lub uszkodzony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena skierowana jest na Kisielice, bo na kierunku Olsztyn stoi wielki budynek, który zagłusza skutecznie wszystko. Tam jednak MUX-8 również nadaje w polaryzacji poziomej. Uszkodzenie symetryzatora (jeśli w ogóle jest, bo to antena bez wzmacniacza, a kabel wkręciłem w wystający gwint) wykluczam, bo MUX-1,2 i 3 były an 100%. Podejrzewam, że w przypadku uszkodzenia problemy z odbiorem pojawiłyby się i tu.


Dodam, że sporo osób w mojej okolicy mając anteny takie (jak na pierwszym zdjęciu) lub takie:

 

6438f684208999a7475a23cbff961e48.jpg

 

nie ma MUX-8. Stare sypiące się pordzewiałe siatki odbierają bez problemu, z Olsztyna, jak i z Iławy. I to nawet na wzmacniaczach (przeróżnych).

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj montowałem antenę u wujka 1,5 km ode mnie. Zrezygnował z nc+ na rzecz DVB-T.

 

MUX 1, 2 i 3 na 100%. MUX-8 ani śladu. Wyjąłem ze swojego strychu 20-letnią siatkę (z jakimś wzmacniaczem, który wywaliłem i dałem symetryzator za 3 zł) i założyłem i MUX-8 z Iławy z odległości 40 km z jakością 90%, pozostałe po 100%. I sporo osób w okolicy na tych wynalazkach MUX-8 nie ma, a stare siatki założone 20 lat temu łapią bez kłopotu, w tym dwie moje

MUX 8 z Iławy jest w polaryzacji V (wg.http://www.sat-charts.eu/lokalizator.php)więc na tej antenie jej tylną część trzeba ustawić pionowo, jeśli jej konstrukcja na to pozwala. W polaryzacji poziomej wszystkie MUXy (również MUX8) są z nadajnika w Olsztynie i przy ustawieniu na ten kierunek antena nie wymaga żadnych zmian. Edytowane przez pitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj montowałem antenę u wujka 1,5 km ode mnie. Zrezygnował z nc+ na rzecz DVB-T. Dał mi do montażu tę antenę:

 

MUX 1, 2 i 3 na 100%. MUX-8 ani śladu. Wyjąłem ze swojego strychu 20-letnią siatkę (z jakimś wzmacniaczem, który wywaliłem i dałem symetryzator za 3 zł) i założyłem i MUX-8 z Iławy z odległości 40 km z jakością 90%, pozostałe po 100%. I sporo osób w okolicy na tych wynalazkach MUX-8 nie ma, a stare siatki założone 20 lat temu łapią bez kłopotu, w tym dwie moje

 

Antena z obrazka jest OK tylko skieruj ją na właściwy dla Iławy RTON Iława Kisielice http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=78

Wiele osób z okolic Iławy z uporem maniaka kieruje anteny na Olsztyn (dawniej nie było nadajnika w Kisielicach).

Przy wymianie anteny warto również zadbać o nowy kabel antenowy.

Anteny siatkowe, to słaby pomysł z epoki PRL ponieważ zbierają szeroko więc również szeroko zbierają zakłócenia.

Podstawowa zasada przy DVB-T: instalujemy anteny bez wzmacniaczy. 

Najpierw próbujemy uzyskać odbiór na antenie pasywnej o maksymalnym zysku.

Dopiero w przypadku braku wystarczającej jakości odbieranego sygnału, dokładamy wzmacniacz.

 

MUX 8 z Iławy jest w polaryzacji V (pionowej) więc na tej antenie jej tylną część trzeba ustawić pionowo, jeśli jej konstrukcja na to pozwala. W polaryzacji poziomej wszystkie MUXy (również MUX :cool: są z nadajnika w Olsztynie i przy ustawieniu na ten kierunek antena nie wymaga żadnych zmian.

 

Zanim coś napiszesz sprawdź. MUX 8 z RTON Iława Kisielice jest nadawany w polaryzacji poziomej

Aktualne parametry emisji multipleksów DVB-T

 

Antenę należy kierować na najbliższy nadajnik, a nie na nadajnik "jak ma sąsiad".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej wiarygodne informacje o parametrach emisji są wg mnie - poza oczywiście UKE - na stronach operatorów, w tym przypadku Emitel:

 

https://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/aktualne-parametry-emisji-dvb-t/

 

MUX-8 nadaje w polaryzacji poziomej, zarówno z Olsztyna jak i Kisielic k. Iławy. Antena była zwrócona prawidłowo na 100%. 

 

(...)Antenę należy kierować na najbliższy nadajnik, a nie na nadajnik "jak ma sąsiad".

W naszym regionie mamy inny problem. Jakiś [beep] zaprojektował MUX-3 tak, że na kanale 29 (ten nadający z mocą 50 kW) zamiast TVP Olsztyn jest TVP Gdańsk. I wszyscy, ale to wszyscy mający skierowaną antenę na Iławę i mieszkający w Ostródzie i okolicach pozbawieni są odbioru TVP Olsztynm czyli stacji regionalnej właściwej dla miejsca zamieszkania. K. 26 - posiadający TVP Olsztyn - odbiera fatalnie w tej okolicy, natomiast kanał 29 można odebrać "na gwoździu". 


Kabel został wymieniony na nowy, wzmacniaczy nie stosuję również, wywalam je również z siatek. 


Stara zardzewiałą siatka zwrócona jest tak samo i działa ten iławski MUX-8. Dodam jeszcze, że w moim domu jest tak samo (ta sama okolica). 20-letnia siatka łapie mi MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-8 z Iławy będąc odwrócona do niej tyłem. Dodatkowo jest pochylona o 45 stopni w bok, ponieważ odbieram na niej również MUX-4 z Ostródy nadający w polaryzacji pionowej (jestem klientem TV Mobilnej CP).


Nie znam się na tym tak dobrze i naprawdę już nie wiem co jest nie tak z tymi wszystkimi nowymi i wieloelementowymi antenami, po prostu nie widzą MUX-8 i tyle.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam dwie instalacje w Iławie, odbiór z Kisielic jest idealny na antenach kierunkowych bez wzmacniaczy. Wszystkie MUX odbieram zawsze tylko z Kisielic. Problem jest wtedy kiedy ktoś instaluje wzmacniacze w antenie a kanały instaluje w dekoderze automatycznie.

Dekoder zaczyna zbierać sygnał z dwóch nadajników SFN Olsztyn Pieczewo i Iława Kisielice.

Dlatego należy instalować kanały ręcznie tylko z częstotliwości najsilniejszych nadajników z Kisielic.

W przypadku MUX3 to musi być k.29. Jeśli chodzi o przydział kanałów TVP info do nadajników, to o tym decyduje TVP.

Na jednej z instalacji w Iławie mam również doinstalowane kanały z Olsztyna MUX 3 na k.26, ale to zależy czy odbiornik DVB-T pozwala na taką kombinacje. Wszystko da się zrobić ale podstawa to wiedza i miernik sygnału :)

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały oczywiście instalowałem ręcznie wg wykazu ze strony Emitel, kanałów więc na pewno nie pomyliłem. Ponadto dla ścisłości - nie jestem z Iławy a z okolic Ostródy (a dokładniej z okolic Miłomłyna). 


(...)W przypadku MUX3 to musi być k.29. Jeśli chodzi o przydział kanałów TVP info do nadajników, to o tym decyduje TVP.

(...)

No właśnie. I tu jest TVP Gdańsk, pomimo, że miażdżąca część widzów z tej lokalizacji mieszka w Warmińsko-Mazurskiem. 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłomłyn ma rzeczywiście poważny problem z odbiorem tv, ze względu na niskie położenie ;) Możesz łapać sygnał z odbicia, dlatego siatka lepiej się sprawdza. Jeśli odbiornik ma problemy z odbiorem sygnału w SFN, to jednym wyjściem jest zastosowanie anteny mocno kierunkowej, tak aby wymusić odbiór tylko z jednego nadajnika.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...