Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Antena VHF 4 elementowa firmy Dipol.

Lokalizacja Ząbkowice Śląskie, Osiedle Słoneczne.

Myślę że ten brak sygnału jest spowodowany małą mocą nadajnika, według mnie powinno być przynajmniej 30 kW.

Jak jeszcze były nadajniki analogowe to TVP1 ze Ślęży mocno śnieżył, a TVP2, TVP Wrocław i Polsat miały idealnie czysty obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to MUX8 na Ślęży nadaje w przeciwnym kierunku. Sprawdź charakterystykę promieniowania tego nadajnika i według mnie nie masz szans na 4-elementowym Dipolu odebrać sygnału. Raczej potrzebujesz coś z większym zyskiem. Zakładając, że nic Ci nie przysłania widoku nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś na azymucie 160-170 st. od Ślęży. Czyli w Twoim kierunku leci od 2.8 do 6.8 kW. Mogą być miejsca gdzie wymagany jest wzmacniacz. Co ciekawe aplikacja http://emimaps.emitel.pl/ dla Ząbkowic podpowiada dalszy nadajnik Kłodzko/Czarna Góra. Nadajnik jest słabiutki, ale teoretycznie niektóre rejony Ząbkowic mają z niego pokrycie.

Teoretyczna mapa zasięgu Wrocław /Ślęża

Teoretyczna mapa zasięgu Kłodzko/Czarna Góra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się patrzyłem na mapkę na stronie sat-chartz.eu i tam pokazuje mi że jestem w zasięgu MUX 8 ze Ślęży, a według mnie zasięg MUX 8 ze Ślęży powinien być taki sam jak MUX 1, 2 i 3 z tego nadajnika.

A dzisiaj skierowałem anteny na nadajnik na Czarnej Górze i MUX 1 i 2 miały sygnał w granicach od 20 do 40% i ciągle się zacinały, MUX 3 miał sygnał w granicach od 60 do 80%, a MUX 8 dalej brak sygnału.

Anteny mam zamontowane wysoko na dachu.

A co do anten to 4 elementowy Dipol to była największa antena VHF od Firmy Dipol, kiedyś były anteny VHF Dipol z większą ilością elementów, ale już nie ma ich w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkowo ciężki z Ciebie przypadek. Jak w CP, tak tutaj.

Co Ty sobie myślisz i co Ci się wydaje, to nie ma najmniejszego znaczenia, bo w zdecydowanej większości przypadków mijasz się z rzeczywistością. Zacznij przyswajać fakty.

Nadajnik Ślęża nadaje MUX8 w kierunku północno-wschodnim. Teraz zerknij na mapę, gdzie w tym układzie są Ząbkowice Śląskie.

Potrzebowałem pół minuty, aby znaleźć antenę VHF Dipola o większym zysku. Poza tym anteny nie kończą się na Dipolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niższa częstotliwość, tym propagacja fal radiowych jest lepsza. Aby w paśmie VHF uzyskać podobny zasięg co w UHF, potrzeba mniej więcej 10 razy mniejszą moc. Czyli - w wypadku Ślęży - teoretycznie powinno wystarczyć ok. 10 kW. No ale w Twoim kierunku "leci" dużo mniej -> https://forum.satkurier.pl/topic/10632-mux-viii/?p=1249178. Ponadto anteny nadawcze mux-8 zawieszone są 26m niżej niż anteny mux 1-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie MUX 8 powinien być nadawany z takim samym zasięgiem jak te pozostałe MUX-y.

A jeśli antena nadawcza MUX 8 to jego moc powinna być większa niż obecnie żeby zasięg był taki sam jak obecnie, a według mapki na sat-chartz.eu MUX 1, 2 i 3 maja większy zasięg ze Ślęży niż MUX 8, a Ząbkowice Śląskie są na skraju zasięgu MUX 8 z tego nadajnika i stąd mogą być moje problemy, poszukam wzmacniacza.

Ale prosiłbym o zaproponowanie jakiejś anteny VHF z dużym zyskiem i wzmacniacza z dużym wzmocnieniem w paśmie VHF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież @swojadroga właściwie wyjaśnił zależności - dlaczego jest tak, a nie inaczej i jak powinno być ok... :)

Nadajniki są rozstawione różnie, w zależności też od ukształtowania terenu sygnał niesie się tak, albo inaczej. I Ty możesz mieć problem z odbiorem, ale u kogoś innego wystarczy minimalna ingerencja we własnej instalacji antenowej i tyle. Nie ma tutaj co dywagować, bo zaczyna się robić offtopic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zawsze tak jest, bo np. na antenie UHF miałem całkowity brak sygnału z MUX 1 i 2, a po założeniu wzmacniacza mam idealny sygnał i założę się że z MUX 8 też byłoby tak jakby był dobry wzmacniacz.

A ta antena widzę że duża jest, ale czy można ten uchwyt na niej zamontować na końcu a nie w środku, tak żeby maszt nie zasłaniał dipola tej anteny

Edytowane przez amq0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie sygnał użyteczny był poniżej minimalnej czułości głowicy odbiornika. Wzmacniacz w tym wypadku pomógł.

Anteny tego typu, w polaryzacji pionowej powinno montować się na poziomym wysięgniku o długości 0.8 - 1 m.

Na maszcie odległość takiej anteny od anteny UHF powinna być podobna.

Przykłady montażu

 

0870539fb13a83f9gen.jpg

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci 11 elementową antęnę Yagi na VHF z firmy Anprel z Radomska. Bardzo dobrze z siłą i jakością 100/100% odbieram za jej pomocą Mux8 z nadajnika Kobyla Góra. Nadajnik ma moc maksymalną 15 KW. W moją stronę jest "wycięcie" mocy i w kierunku miasta Wieluń gdzie mieszkam, idzie około 7,9 KW ERP mocy.

 

Z czystym sumieniem polecam Tobie tą antenę. Może gdzieś jeszcze znajdziesz. Ja w grudniu 2016r. kupiłem ją w jednym ze sklepów za 49 zł.

 

@amq0

 

Podam Ci ciekawostkę. W Wieluniu można odbierać też Mux8 z nadajnika Łódź/Zygry. Jeden mój kolega odbiera ten nadajnik wyśmienicie. Drugi kolega który mieszka nie daleko od niego, bo zaledwie 60 metrów w linii prostej,ale już tego muxa z tego smego nadajnika prawie nie odbiera. Zatem nie sugeruj się ustawieniami anten według znajomych i sąsiadów bo 50 metrów dalej mogą odbierać a ty już nie. Instalację antenową dobiera się indywidualnie do miejsca zamieszkania i swoich potrzeb, np rozdzielenie sygnału.

 

PS. Do tej anteny co podałem Ci wyżej, polecam zakup przedwzmacniacza firmy Badmor, model Zefir na pasmo VHF kanały 6-12 lub tą samą "płytkę" ale na konkretny kanal jaki cię interesuje. W przypadku nadajnika Wrocław/Ślęża to kanał 6 jeśli się nie mylę.

 

Pozdrawiam i życzę aby Ci się w końcu udało z odbiorem Mux8 i nie tylko.

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał @Sławomir Pawłowski, że to płytka jest.

Kopiowanie czyjeś konfiguracji u Ciebie wcale się nie musi sprawdzić, tym bardziej, że jest to teren raczej płaski. Z Twoim podejściem do tematu nie wróżę Ci sukcesu. Taniej i szybciej byłoby dla Ciebie zamówić fachowca z prawdziwego zdarzenia, posiadającego profesjonalny miernik, umiejętność posługiwania się nim i interpretowania jego wskazań, wiedzę i doświadczenie. Na tej podstawie dobierze Ci właściwą antenę i wzmacniacz do Twoich warunków, które są raczej trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@amq0

Byłem dziś u jednego starszego pana co skarżył się że Mux8 się rwie. Tydzień temu był u niego niby fachowiec montować antenę na VHF. Po przeglądzie instalacji antenowej spostrzegłem się, że założony został dość długi kabel co miał środkową gorącą żyłę zrobioną z żelaza i tylko był powlekany slabo miedzią.

 

Po wymianie na dobry miedziany kabel odbiera z siłą i jakością 100/100%.

 

Na początek radzę Ci sprawdzić jakość kabla i jego podłączenie. Być może problem nie odbierania sygnału leży po stronie jakości kabla lub jego nieprawidłowego podłączenia.

Jeśli to nie pomoże to tak jak napisał @swojadroga wezwij dobrego fachowca. Nie koniecznie najtańszego, po taki to może policzyć kasę i prawidłowego efektu dalej nie będzie, tak ja napisałem wyżej u tego starszego pana.

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel jest dobrej jakości, spróbowałem zamienić kable miejscami przy antenach i zwrotnicy i jak przełożyłem kabel z anteny VHF do anteny UHF i podłączyłem pod odpowiednie wejście to z UHF dalej jest bardzo dobry sygnał, a z VHF dalej brak sygnału, więc mogę stwierdzić że kable są dobre, najpierw spróbuję kupić dobry wzmacniacz, a jak nie pomoże to antenę z dobrym zyskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...