Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby przypadkiem TVP straciło swoje miejsca w mux 8  to ja bym nikomu ich nie przydzielał tylko podniósł jakość tych czterech do HD. Wiem, że to mało realne, ale akurat mnie by to najbardziej pasowało. Zresztą, KRRiT też jest za tym, aby nie powiększać już ilości programów w DVB T, a podnosić ich jakość. Stąd pomysł na mux 5 w DVB-T2 i HEVC, gdzie miałyby się znaleźć tylko kanały HD.

Edytowane przez Barti
Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz o tym, że na takie rozwiązanie musieliby zgodzić się sami nadawcy. Wzrósłby im koszt emisji - o ok. 5 mln zł rocznie (w sumie każdy płaciłby ok. 12 mln/rok). Już teraz kręcą nosem. To raczej niemożliwe przy tym zasięgu.

Nowa KRRiT jest raczej mało kompetentna, bo sama sobie przeczy. Z uwagi na problemy MUX-8, to co proponują dla MUX-5, mija się z celem. Ludziom nie chce się dostawiać drugiej anteny za kilkanaście zł. To myślisz, że będzie chciało się wymieniać/dokupywać dekoder za kilkaset (T2 z HEVC'em na pewno nie będą za 99zł lub mniej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekodery T2 mogą kosztować 99zł

http:// :censored: 

Pewnie nie mają HEVCa, ale wkrótce mogą mieć.

Fakt że ludzie nie chcą drugiej anteny za 19 złotych lub nowocześniejszego dekodera nie może być czynnikiem hamującym postęp techniczny. W ten sposób nigdy byśmy nie wprowadzili NTC czy SAT.

Mux5 może być na razie nie dla wszystkich(np.kodowany za 15zł/m-c). Z biegiem czasu ludzie poznają zarówno mux8 jak i 5. Wszystkie nowsze telewizory również dekodują DVB T2.

A tak zupełnie poważnie : to nie wina telewidzów że nie wiedzą o mux8. Szum wokół tego multipleksu był tak cichy,że prawie niesłyszalny.    :wink:

Edytowane przez Barti
Na forum nie zamieszczamy linków do aukcji w serwisach aukcyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten MUX 8 to porażka, małe moce nadajników pół Polski w polaryzacji pionowej i słaby sygnał, np. ja mam 2 anteny skierowane na Ślężę UHF pozioma i VHF pionowa, MUX1, 2 i 3 mam sygnał na maxa, a MUX 8 brak sygnału.

A MUX 5 nie jest pewny bo w 2022 roku będzie mniej pasma UHF dla DVB-T i nie byłoby gdzie zmieścić tyle MUX-ów, ewentualnie można się spodziewać przełączenia obecnych MUX-ów w UHF na DVB-T2 w celu zwiększenia miejsca na nowe kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jednak TVP Sport HD na MUX-8:
 

W ciągu kilku miesięcy Telewizja Polska ma podjąć decyzję w sprawie uruchomienia kanałów na multipleksie ósmym naziemnej telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie nie trafią tam nowo utworzone stacje tylko TVP Sport w wersji HD.
[...]
 
- Moja decyzja o wstrzymaniu wejścia na MUX-8 okazała się bardzo dobra. Chciałem sprawdzić, jak sobie poradzą czterej mniejsi z podobną ofertą programów informacyjnych i publicystycznych. No i widzę, że się kanibalizują - tłumaczy w rozmowie z portalem wirtualnemedia_pl Jacek Kurski, prezes TVP.
 
Kurski wskazuje, że multipleks ósmy osiąga mniejszy zasięg niż ten zadeklarowany przez EmiTel przed jego uruchomieniem. - Kryzys w obszarze MUX-8 daje Telewizji Polskiej komfort w rozpoznaniu, co wrzucić na ten multipleks. Należy też przeprowadzić rozgrywkę z EmiTelem, który nie daje rady obsługiwać MUX-a - zapowiada prezes Telewizji Polskiej.

[...]
 
- Krok w tył i poczekanie jak inni pójdą na MUX-8 jak dzik na fuzję, okazał się słuszny. Ale dochodzimy do momentu decyzyjnego, za kilka miesięcy będziemy musieli zdecydować, co wrzucić na MUX-8. Ktokolwiek będzie wówczas jego operatorem - komentuje Kurski.
 
W Telewizji Polskiej nadal zwycięża opcja, aby na multipleksie ósmym uruchomić kanał TVP Sport w wersji HD (zajmie dwa sloty) oraz przesunąć na MUX-8 stację z innego MUX-a - TVP Historia, TVP ABC, TVP Kultura lub TVP Rozrywka.
[...]

źródło: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/ktore-kanaly-tvp-umiesci-na-mux-8


Ostatnie zdanie pokazuje kompetencje Kurskiego. TVP nie może przesunąć tutaj TVP ABC z MUX-1. Nie ma takiej możliwości, chyba że w jakiś sposób dogada się z KRRiT i pozostałymi nadawcami.

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "i", tylko "lub". ;) I nic nie musi dawać w zamian. Po prostu, poprawi bitrate pozostałych kanałów. Część będzie można właśnie podnieść do HD. Ta wypowiedź jasno mówi, że gdyby się zdecydował na nowe kanały, to tylko na satelicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno TVP nie ma na nic kasy, a chce tworzyć nowe kanały? A jeszcze niedawno Kurski twierdził że kanałów jest za dużo i należałoby je łączyć. Sprzeczne informacje, częste zmiany planów  - tym charakteryzują się wypowiedzi Kurskiego. Zobaczymy jakimi "rewelacjami" pochwali się za miesiąc. Już nie wierzę w ani jedno jego słowo. Jedynie chyba w te, z których można wywnioskować że mogą istnieć plany "załatwienia" Emitel-a.jako operatora technicznego. Pytanie tylko czy tylko mux-8, czy wszystkich ogólnopolskich mux-ów.

(...) Ktokolwiek będzie wówczas jego operatorem - komentuje Kurski. :?:

Śmierdzi tu polityką na kilometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nowe kanały tylko na satelicie to dodatkowo płatne i z tego powodu trzeba będzie płacić dodatkowo za oglądanie tych kanałów, które są finansowane z obowiązkowego abonamentu

Nie wszystkie kanały TVP są finansowane z abonamentu. Te komercyjne są wyłączone. Nie sądzę też, aby nowa ustawa coś w tej kwestii zmieniła. Myślę, ze zostawią tą furtkę dodatkowego zarobku.

@K63

A ja rozumiem logikę Kurskiego. Nie ma w niej sprzeczności, jeśli weźmiemy pod uwagę finanse. W kwestii łączenia kanałów, chyba bardziej chodziło mu o samo NTC. Tutaj faktycznie TVP nic nie ma z tego, że uruchomi jakieś nowe kanały na MUX-8. Dlatego mówi o przenosinach i łączeniu. Ale w przypadku satelity sytuacja ma się inaczej, bo można pobierać opłaty od operatorów. Dochodzi jeszcze do tego jeszcze utrata wpływów za TVP Sport, po przeniesieniu kanału do NTC. Kurski będzie chciał to czymś zrekompensować, stąd zastrzeżenie o satelicie, w przypadku startu nowych kanałów.

 

Zachowanie wobec Emitela, który jest stroną sporu, jest typowe. Kurski wywodzi się ze środowiska, które atakuje, nie szanuje i stara się dyskredytować każdego, z kim się nie zgadza. Tym bardziej, że karty z tej gry rozdała poprzednia władza.

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie chyba w te, z których można wywnioskować że mogą istnieć plany "załatwienia" Emitel-a.jako operatora technicznego. Pytanie tylko czy tylko mux-8, czy wszystkich ogólnopolskich mux-ów.

 

Ale operatorem technicznym MUX 3 jest TVP, tak mi się wyświetla w Arivie 250 Combo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operatorem mux-3 jest nadawca, czyli TVP, ale operatorem technicznym Emitel.

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/tp-emitel-operatorem-technicznym-mux-3-za-615-6-mln-zl

Emitel, na podstawie zawartych umów, jest operatorem technicznym realizującym zlecenia Nadawców - operatorów multipleksów.

Pod poniższym linkiem masz wyjaśnienie przedstawiciela EmiTel-a

https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=1168&start=695

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj i dzisiaj ruszyły nadajniki:

 

- RTCN Lublin / Boży Dar - k.12, 0.2-30 kW ERP, pol.H
- TSR Cieszyn / Mickiewicza - k.6, 0.007-0.04 kW ERP, pol. H

- RTON Zakopane / Gubałówka - k.7, 0.004-0.5 kW, pol. V

- RTCN Miechów - k.7, 0.5-1.5 kW ERP, pol. V

- RTCN Piła / Rusinowo - k.9, 2.9-40 kW ERP, pol. V

 

Ponadto od wczoraj Trzeciewiec zwiększył moc max. z 11.2 kW do 20kW ERP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeprowadzce już praktycznie w ogóle nie mam sygnału z MUX-8 - trochę to dziwne, bo wcześniej mieszkałem praktycznie na końcu Wrocławia, a teraz mieszkam trochę "głębiej" we Wrocku, czyli ciut bliżej nadajnika, niż w poprzednim miejscu zamieszkania... :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu w poprzednim miejscu zamieszkania miałeś lepszy profil terenu. Teraz mieszkasz nieco bliżej nadajnika, ale możesz mieć gorszy profil terenu i coś może przyslaniać Ci sygnał. Sprawdź sobie jaki masz profil terenu na stronce http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html.

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...