Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  1264
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by K63

 1. 4K nadawane jest w DVB-S2, zatem wymagania są takie same jak dla HD.
 2. K63

  TVP i kanaly tematyczne

  Nowy lifestylowy kanał TVP Kobieta ruszy w 2021 roku. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-kobieta-kanal-lifestylowy-iwona-bocian-zaciewska-szefowa-ramowka
 3. Funkcja CEC jest tylko w softach patch. A jeżeli masz takowy, to trzeba ją skonfigurować (Menu > Ustawienia systemowe > CEC). Nie jestem w stanie tego sprawdzić, bo jestem teraz 60 km od dekodera.
 4. W ofercie polskich sprzedawców nie spotkałem takowego.
 5. Zmieniła się mapa zasięgu w porównaniu z opublikowaną pierwotnie
 6. Mało prawdopodobne. On był po ciężkim udarze.
 7. https://emitel.pl/aktualnosci/telewizja-polska-i-emitel-prowadza-testy-emisji-telewizji-naziemnej-w-standardzie-dvb-t2/
 8. Na pewnym forum pojawił się dzisiaj taki wpis
 9. K63

  DVB-T Katowice

  Kraków i Warszawa do 18.03.2021, Gdańsk do 13.07.2021.Pozwolenie dla Katowic nie zostało jeszcze opublikowane.
 10. W Krakowie pojawił się test na k.27. Zawartość: TVP Kultura HD TVP Polonia HD TVP Rozrywka SD https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=25&p=237694&sid=792f7c6e074fa3bbbb7aaff9a055b488#p237694
 11. Jest nowy soft patch. http://www.satedu.2ap.pl/download/file.php?id=8949
 12. Bo nigdzie jej nie ma - także w Krakowie i w Warszawie. Wydanie pozwolenia nie obliguje do rozpoczęcia emisji. Decyzja o rozpoczęciu testów należy do TVP.
 13. Do odbioru mux-8 potrzebujesz anteny VHF (k.5-12). To czy zamontujesz ją do odbioru pol. V czy H zależy od tego na jaki nadajnik skierujesz. Np. Katowice nadają mux-8 w pol. poziomej , a Kraków, Rabka i Skrzyczne w pionowej. Do odbioru tv słowackiej używasz takiej samej anteny UHF jak do odbioru tv polskiej czy czeskiej. To czy odbiera pol. H czy V, zależy od zamontowania jej na maszcie. Lepsze byłyby zdjęcia które pokazują co antena "widzi" od miejsca montażu po horyzont, a nie tylko to co jest przed jej "nosem". Np. takie zdjęcie.
 14. Jeżeli Twój obecny telewizor ma DVB-T2/H.265, to nie ma za bardzo sensu. A jeżeli może odebrać tylko DVB-T, to na taki zakup masz jeszcze czas (do wiosny 2022). W takim przypadku warto rozważyć zakup dekodera combo (na południowej ścianie domu widać chyba antenę sat). Nie ma anten w polaryzacji V. Po prostu antenę montujesz do odbioru polaryzacji H lub V. Podejrzewam ze w Twojej lokalizacji na odbiór tv słowackiej lub czeskiej szanse są niewielkie, ale spróbować można. Do prób możesz wykorzystać jedną z anten które posiadasz. O ile się da, montujesz ją do masztu "na boku", przekręcając o 90 st. Chyba że chodziło Ci o antenę VHF do odbioru mux-8.
 15. Skoro antena ustawiona na Stryszawę, to domyślam się że wisi na zachodniej ścianie domu. Z mojej analizy wynika, że lepszą opcją byłaby wschodnia dla odbioru z Lubonia (najlepszy profil terenu). Nie wiem tylko czy sąsiednie zabudowania lub drzewa nie będą przeszkadzać. Dlatego najlepszym wariantem byłby dach/komin. Anteny to chyba chińskie "krokodyle" - coś w rodzaju AX1000. Myślę, ze w tych warunkach lepiej mogłaby się sprawdzić "zwykła" siatka. Najpierw sprawdź przy aktualnym ustawieniu, np. k. 21, 22, 34, 40, 41. Antenę najlepiej ustawiać obserwując parametry sygnału na danym kanału w opcji wyszukiwania ręcznego. Najważniejsza jest jak najlepsza jakość. Sucha B. - k.34 Stryszawa - k.22 Wisła lub Katowice - k. 21, 40, 41. Rabka - k. 34, 36, 43 Kraków - k. 22, 23, 25
 16. Z zestawienia które zamieścił wynika że odbiera mux-3 na k.34, zatem TVP Kraków. Z doświetleniami tego mux-a w okolicach Suchej B. jest ciekawa sytuacja - z lokalnego na G. Sumerówka nadawany jest na k.34, a z oddalonego o kilka kilometrów w Stryszawie na k.22.
 17. W najbliższej okolicy na tych kanałach masz: k.34 - mux-3 (Sucha B./G. Sumerówka, Rabka/Luboń, Miedzybrodzie/G.Żar, Katowice/Kosztowy) k.36 - mux-2 (Rabka/Luboń) k.25 - mux-1 (Kraków/Chorągwica) k.40 - mux-2 (Wisła/Skrzyczne, Katowice/Kosztowy, a do czerwca nadawał na nim testowo Polsat News HD i Polsat Film HD) k.49 - wyłączony (do czerwca br. nadawał na nim mux-2 z Katowic) Jak widać przysłowiowy "groch z kapustą", bo do anteny docierają sygnały z różnych nadajników - bezpośrednio lub z odbicia. Powinieneś wykasować wszystkie programy z listy lub zrobić reset fabryczny telewizora. Po czym zaprogramować odbiornik ręcznie na kanałach na których uzyskasz najlepsze parametry dla danego mux-a. Sprawdź parametry sygnału: mux-1 (kanały .21, 25, 43) mux-2 (kanały 23, 36, 40) mux-3 (kanały 22, 34, 41) Przecież wystarczy zdjęcie samej anteny, a nie całego domu. Ewentualnie poszukaj zdjęcia takiej anteny w sieci. W ostateczności prześlij na PW.
 18. Rzeczywiście jest ... stroma. Różnica poziomów między jej krańcami to chyba kilkadziesiąt metrów. Dookoła góry i sporo lasów, zatem teren bardzo trudny do odbioru. Teoretycznie (wg Emitel-a) nadajnikiem "pierwszego wyboru" dla mux-3 powinien być ten na Sumerówce., natomiast dla mux 1 i 2 - Luboń. Odbiór mux-8 bardzo utrudniony, a może nawet niemożliwy.W rzeczywistości może być różnie i trzeba próbować odbioru z różnych kierunków - być może z odbicia.
 19. Polaryzacja pozioma, ERP 80 kW, charakterystyka dookólna (ND).
 20. Dzisiaj przejeżdżałem przez Suchą. Zawsze gdy tamtędy przejeżdżam zwracam uwagę na zamontowane na dachach anteny i zastanawiam się jak w tym trudnym terenie wygląda odbiór tv naziemnej. Właśnie dlatego że teren jest wyjątkowo trudny, w promieniu ok. 10 km umieszczono trzy doświetlenia mux-3 (G. Sumerówka, Stryszawa, Stryszów) Ze Suchej do Stryszawy jest ok. 5 km i nadawany jest tam tylko mux-3. Jeżeli odbierasz jeszcze mux-y 1 i 2, to musi być sygnał z innych nadajników (Skrzyczne, Chorągwica, Luboń ... ). Ale skoro do Stryszawy masz 10 km i Sumerówkę zasłania Jasień, to nie mieszkasz chyba w samym mieście. Które osiedle? Na których kanałach (częstotliwościach) masz zaprogramowane poszczególne mux-y?
 21. Zabezpieczenie nie zaszkodzi, ale też nie da 100% pewności ochrony. Przy małych wyładowaniach powinno zdać egzamin, ale jak gdzieś w pobliżu mocno rąbnie, to może być nieciekawie. Profesjonalne zabezpieczenia są bardzo drogie. Dużo pewniejszym zabezpieczeniem jest ... odłączenie przewodu. To jest złącze na przewód Triset-11 PE o średnicy 10,2 mm. Triset-113 ma średnicę 6.8 mm.
 22. Oczywiście. Tylko że jest on sztywniejszy od białego i trochę trudniej się go układa. Chociażby takie. Rzadko zdarza się by sygnał na wejściu głowicy był przesterowany. Większość dekoderów jest w stanie odebrać mocny sygnał na poziomie ok. 80-85 dBuV.
 23. W dzisiejszym pozwoleniu UKE są pewne zmiany dotyczące eksperymentalnej emisji DVB-T2 (TVP) - Kraków / Chorągwica - zmiana kanału z 38 na k.27 - Warszawa /PKiN - bez zmian - Gdańsk / Chwaszczyno - k.44, pol.H, ERP 100 kW, ND (nowe pozwolenie)
×
×
 • Create New...