Skocz do zawartości

Sentence
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W przekazie naziemnym to na razie dostępny jest dla nielicznych i to bardziej jako ciekawostka niż regularny przekaz. 5 nadajników nie robi roboty, w dodatku nadają w systemie który odbiera garstka ludzi bo większość nie ma jeszcze urządzeń wspierających HEVC a część urządzeń wspierających krzaczy, klatkuje i się zawiesza.  Dlatego na dziś jedynym możliwym stabilnym odbiorem tego kanału jest satelita. Innej możliwości nie ma.  Z płatnej satelity wiekszość abonentów posiada cyfrowy Polsat no to wiadomo... :-). Jak sie tanio ma to sie tanio ogląda :-).

Za dwa lata to się zmieni ale czy wtedy jakość w naziemnej będzie lepsza od tej satelitarnej ?

Jak testowano DVB-T to TVP2 HD z testowego nadajnika w Śremie też miała przepływność w okolicach 10-12 Mbit. Aż w oczy gryzła ta szczegółowość i brak pikselozy.  Z satelity było połowę mniej.  A teraz ? :-).

 

Edytowane przez Robert03
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są materiały nagrywane w 4:3, z modą która weszła w tamtym okresie na paski górą i dołem, aby obraz na ekranie 4:3 był pseudo 16:9. Takich materiałów jest sporo. Najwyraźniej tego nikt nie korygował do właściwego formatu 16:9

 

41 minut temu, Robert03 napisał:

W przekazie naziemnym to na razie dostępny jest dla nielicznych i to bardziej jako ciekawostka niż regularny przekaz. 5 nadajników nie robi roboty, w dodatku nadają w systemie który odbiera garstka ludzi bo większość nie ma jeszcze urządzeń wspierających HEVC a część urządzeń wspierających krzaczy, klatkuje i się zawiesza.  Dlatego na dziś jedynym możliwym stabilnym odbiorem tego kanału jest satelita. Innej możliwości nie ma. 

 

Odbieram z naziemnej, nic mi nie krzaczy i nie wiem dlaczego miałbym określać to jako ciekawostkę :)

Co do braku odbiorników, tego nie wiesz. HEVC dodaje się od telewizorów już od kilku ładnych lat i ma go prawie każdy telewizor 4K. Ludzie sprzęty kupują systematycznie, na zasadzie naturalniej wymiany.

Co do krzaczenia, jak na razie narzekają wyłącznie użytkownicy Samsunga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty odbierasz to jesteś w gronie nielicznych szczęściarzy :-)   bo masz zasięg i odbiornik :-) Spełnione 2 warunki konieczne :-).

Dla mnie jest to ciekawostka bo nie odbieram z naziemnej i nie wiem kiedy będę miał taką możliwość :-). Jeśli harmonogram uruchomień pójdzie podobnie jak w przypadku DVB-T MPEG-4  to u mnie odbiór będzie najwcześniej w II kwartale 2022 roku :-)  i  wtedy przepływność tego kanału już nie będzie taka jak jest dziś :-).  Trzeciewiec ruszał z DVB-T jako jeden z ostatnich RTCNów bo Kujawsko-pomorskie to zaścianek Polski.

Chciałbym się mylić :-)  Może teraz będzie inaczej :-)

Nie tylko Samsung krzaczy :-). ale to będzie wyprostowane i nie jest wg. mnie problemem. Po to są testy.

A z satelity mam i działa :-)

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wg mnie pójdzie szybciej. Mistrzostwa się zbliżają. Moim zdaniem do czerwca 2021 wszystkie testowe nadajniki będę uruchomione.

Była zapowiedź uruchomienia kanału 4K z tej okazji. Nadawca będzie chciał wykorzystać okazję i rozpowszechnić MUX5.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Robert03 napisał:

nie odbieram z naziemnej i nie wiem kiedy będę miał taką możliwość :-). Jeśli harmonogram uruchomień pójdzie podobnie jak w przypadku DVB-T MPEG-4  to u mnie odbiór będzie najwcześniej w II kwartale 2022 roku

Trzeciewiec ma pozwolenie na emisję eksperymentalną DVB-T2 ważne do 24.08.2021.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Bloo411 said:

@MisterRondel, przecież od samego początku w Canal+ przez Internet nie ma wszystkich stacji, które to są dostępne w ofercie satelitarnej.

I tego też nie pochwalam, ale rozumiem, że muszą zawrzeć stosowne umowy, żeby te kanały mogły się pojawić. ALE to jest kanał nowy, na który i tak musieli podpisać jakąś umowę teraz, więc co szkodziło od razu zawrzeć umowę na dostępność także przez internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robert03 napisał:

 ale to będzie wyprostowane i nie jest wg. mnie problemem. Po to są testy.

No i właśnie po tym artykule https://www.televizniweb.cz/2020/11/komplikuje-vam-inverze-prijem-televizniho-signalu-problem-muze-byt-i-v-prijimaci/

który podlinkował kolega na sąsiednim forum, mam wątpliwości czy bez ingerencji producenta sprzętu/oprogramowania odbiornika coś zostanie wyprostowane.

Problemem mogą być nadajniki pracujące na tych samych częstotliwościach z różnych miejscowości i kierunków, których fale się na siebie nakładają.

Taki układ mamy teraz w Krakowie i Katowicach.

Ciekawe czy w związku z tymi problemami takie rozwiązanie ostatecznie zostanie zaniechane.

 

Cytaty z tłumaczenia translatorem Google

Cytat

Zarejestrowaliśmy również przypadki, w których w jednym gospodarstwie domowym niektóre odbiorniki działają bezproblemowo, a wręcz przeciwnie, inne urządzenia nie działają z tym samym źródłem sygnału” - mówi Marcel Procházka, dyrektor działu regulacji České Radiokomunikace. Problem polega na ustawieniu parametrów tunera. Na przykład telewizory Smart TV firmy Samsung miały w przeszłości problemy z przetwarzaniem sygnału sieciowego o pojedynczej częstotliwości w miejscach, w których spotykały się sygnały z różnych nadajników na tym samym kanale o podobnej intensywności i jakości. O ile większość odbiorników poradziłaby sobie z takim przypadkiem, o tyle czuły tuner telewizyjny zwykle nie byłby w stanie poradzić sobie z taką sytuacją. W związku z tym Samsung zainicjował wypuszczenie nowego oprogramowania, które znacznie poprawiło sytuację. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku telewizorów innych marek, więc niektórzy widzowie mogą do dziś mieć problemy z odbiorem niektórych sieci DVB-T2, zaostrzone przez inwersyjną pogodę.

Cytat

„Musimy poinformować producentów telewizorów o tych problemach. Bez sygnałów od widzów nie zaczną samodzielnie aktualizować oprogramowania telewizora ”- mówi Procházka. České Radiokomunikace sama zwracała się do niektórych konkretnych marek, ale nie zawsze spotykały się ze zrozumieniem i pomocą. Podczas gdy główni producenci telewizorów wdrażają modyfikacje oprogramowania sprzętowego, marki z mniejszym udziałem w rynku często niechętnie inwestują w modyfikacje oprogramowania. Z punktu widzenia globalnych graczy rynek czeski jest stosunkowo niewielki, a niektóre firmy nie zawsze są skłonne udostępniać modyfikacje oprogramowania układowego na małe rynki.

Oprócz Samsunga oprogramowanie jego telewizorów jest również modyfikowane przez LG Electronics, inne marki nadal wahają się co do tego kroku lub w ogóle nie wiedzą o problemie. „Dlatego konieczne jest, aby widzowie skontaktowali się z poszczególnymi producentami telewizorów lub sprzedawcami, jeśli wystąpi problem z odbiorem DVB-T2, gdzie wykluczona jest przyczyna w nieprawidłowo ustawionej antenie. Tylko dzięki tym bodźcom i ciśnieniu można modyfikować oprogramowanie i wyeliminować problemy z ustawieniami tunera - zaznacza dyrektor działu regulacji CRA. Problemy z konfiguracją tunera dotyczą tylko niektórych widzów telewizyjnych, którzy mają telewizor z bardziej czułym tunerem i bardziej skomplikowanymi warunkami odbioru.

 

Czesi się z tym problemem zetknęli wcześniej, bo u nich HEVC już jest jakiś czas wdrażany, zatem mamy pewne wnioski na tacy podane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że przy DVB-T na MUX-3 też był problem z niektórymi Samsungami. Jak TVP upchnęła TVP1 i TVP2 w HD do MUX-3 to niektóre Samsungi rozmazywały obraz i nie radziły sobie z tym. Finalnie problem rozwiązano na poziomie nadawczym we współpracy z Samsungiem.

Być może tutaj też jest coś do optymalizacji w podobny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość jest bardzo dobra. Nie ma przeplotu, wysoki bitrate, to się widzi. 

Oferta, mam mieszane odczucia. Wieczorem dużo materiałów archiwalnych. Już to wyżej pisałem, dla mnie najciekawsze pozycje popularno-naukowe, przyrodnicze są do południa. Bez wymieszania w przyszłości przy takiej ofercie jak obecnie, dla mnie wieczorem jak na razie nie ma pozycji do oglądania. 

Trochę na plus dzisiejszy dzień, więcej pozycji BBC, które wciągają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dvbtowiec napisał:

Jakość jest bardzo dobra. Nie ma przeplotu, wysoki bitrate, to się widzi. 

 

Jeśli większość kanałów w naziemnej będzie tak działała to nie wróżę powodzenia podstawowej ofercie satelitarnej w najbliższej już przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2020 o 13:42, SatExpert napisał:

Tak, kanał ma aktywne parowanie, więc w Smart HD+ nie zanosi się żeby miał się pojawić. ?

TVP Dokument ma z tego co widzę nie tylko włączone parowanie, ale też dodatkową blokadę, która wymusza działanie modułu w trybie CI+, bo na moim module nCAM HD, który działa w trybie CI bez + wyskakuje komunikat: "Twoje urządzenie nadrzędne nie jest w pełni zgodne ze specyfikacją CI+(129)".

 

Pierwszy raz na kanale, który powinienem mieć w pakiecie wyskakuje mi taki komunikat, czyli wniosek z tego, że nadają tam treści MEGA PREMIUM ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mastano napisał:

Słuchajcie, jak oceniacie pierwsze 4 dni TVP Dokument? Czy Waszym zdaniem kanał się sprawdza i wciąga widza, czy raczej są to flaki z olejem?

Czy jakość w telewizji naziemnej jest dobra?

 

Nie oglądałem kanału zbyt dużo, gdyż w pierwszych dniach zapominałem, żeby na niego przełączyć (jednak ta pieps_zona lista kanałów ma znaczenie). Dziś w południe jednak się sprężyłem i akurat dobrze trafiłem, bo był fajny dokument o Czechach. Dokument był nowy, z tego roku i zdziwiło mnie to, że był bardzo wyważony, jak za dawnych czasów. Nie było tam frontu ideowego znanego z głównych anten.

 

Co do kanału nie mam jeszcze sprecyzowanego poglądu, ale wydaje mi się, że będzie to coś pomiędzy. Na co dzień raczej nie będzie wciągać, nie będzie to tak dobry i ważny kanał jak TVP Kultura (moim zdaniem najlepszy kanał TVP), ale będą tam wybrane ciekawe pozycje i już tylko z tego powodu kanał zyska na znaczeniu. Dawniej wszystko, co wartościowe mieściło się na dwóch, trzech antenach TVP. Dzisiaj to wszystko się rozmyło i tych parę klejnotów z dawnego skarbca za pewne znajdzie się w TVP Dokument.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WebMat - najwyraźniej trafiłeś na pasmo Barbara Włodarczyk zaprasza. Ze względu na to, że jeszcze nie mam dostępu do TVP Dokument, to obejrzałem go sobie na TVP VOD - pozytywnie zaskakuje na tle pewnej codziennej audycji z głównej anteny o 19:30.  Dwa następne dokumenty z tego pasma (bez wstępu) będą także dostępne dzień wcześniej na TVP1 po Teatrze Telewizji (nie wiem, czy będą na TVP VOD - obecnie ich tam jeszcze nie ma)

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Frazes napisał:

TVP Dokument ma z tego co widzę nie tylko włączone parowanie, ale też dodatkową blokadę, która wymusza działanie modułu w trybie CI+, bo na moim module nCAM HD, który działa w trybie CI bez + wyskakuje komunikat: "Twoje urządzenie nadrzędne nie jest w pełni zgodne ze specyfikacją CI+(129)".

 

Pierwszy raz na kanale, który powinienem mieć w pakiecie wyskakuje mi taki komunikat, czyli wniosek z tego, że nadają tam treści MEGA PREMIUM ? .

 

TVP Dokument nie jest parowany w Conax. Parowany był tylko w pierwszym dniu emisji. U mnie działa na własnym sprzęcie niebieska karta w czytniku Conax, tak samo jak podstawowe kanały z pakietu "Start" nieparowane.

 

Kanał ogólnie mi się podoba. Nie ma w nim polityki, jest wiele bardzo interesujących pozycji do oglądania. No i to co cenię najbardziej: Nie ma reklam w trakcie programu. 

Jakość bardzo dobra (z satelity obecnie bo nie jestem w zasięgu MUX-5). 

Edytowane przez Robert03
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 08:37, G2000 napisał:

Dlaczego teraz program Dzika Polska (z lat 2006-2007) leci w "ramce"? Sam program wygląda jak nagrywany w 16/9 ale puszczany w 4/3. Nie mogli tego obrazu powiększyć? Przy digitalizacji nie mogli tego poprawić, poprawnie ustawić?

Jak się chce to można. Dzika przyroda jest już na całym ekranie. Szkoda że tak mało jest archiwalnych programów. A chyba troszku tego mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...