Skocz do zawartości

Sentence
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wychodzi na to, że TVP Dokument wystartuje tak naprawdę… dla nikogo! Co z tego, że MUX-5 ma zasięg do 12 mln odbiorców, skoro nie jest to w żaden sposób reklamowane. Ja sam dowiedziałem się o tym nowym multipleksie dopiero w ciągu ostatnich dni z tego forum. A staram się być na bieżąco z różnymi informacjami.

 

Po 15 latach TVP Dokument wciąż jest kanałem widmo. Może w końcu wystartuje, ale i tak dla garstki osób, a nie dla masowej grupy odbiorców. Brak porozumienia z platformami cyfrowymi oraz co najmniej UPC i VECTRĄ z tych największych kablówek to jest nic innego jak kpina. Kpina ze strony TVP, jak i samych operatorów.

 

A patrząc na to, że to będzie kanał traktowany jako komercyjny i sprzedawany zapewne od gniazdka to też nie ma co liczyć na dostępność w formie streamu na TVP Stream.

 

 

.

Edytowane przez enski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie cały problem leży po stronie rozlokowania multipleksów po stronie TVP. Gdybym był szefem Telewizji Polskiej to darowałbym sobie obecne nadawanie w HD na rzecz od 12 do 14 kanałów w SD czyniąc z wysokiej jakości element zachęcający do DVB-T2. Tym sposobem spokojnie znalazło by się miejsce dla TVP Dokument jak nie na trzecim to na ósmym multipleksie a kanały w HD były sobie na MUX5.

Dodam tutaj że nadawanie w ogólnokrajowym multipleksie (nie piątym) pociągnęło by za sobą promocje zarówno przed telewizorem jak i w prasie która obecnie też zbojkotowała TVP Dokument.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PolandDlaczego uważasz że widzowie nie będący w zasięgu MUX5, lub nie mający nowego sprzętu w HEVC doceniliby gorszą jakość przez 1.5 roku na rzecz TVP Dokument? Gusta są różne. Mnie taki ruch by się nie podobał.

Miejsce na MUX5 TVP sobie rezerwuje na nowe kanały, docelowo będzie tam jeszcze chyba kanał w 4K, który ruszy pewnie razem z mistrzostwami w czerwcu. Przepychając tam wszystkie w HD jako duble z już działających MUX'ów na 4K by szybko miejsca zabrakło.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzowie telewizji naziemnej doceniliby gorszą jakość gdyż po prostu taka jest ich specyfika w odróżnieniu od tych którzy mają satelitę. Wszystko dlatego że po pierwsze na DVB-T jakość SD jest w przewadze więc przy tej w HD różnicy nie widać a po drugie pamiętają oni czasy analogu z czterema kanałami na krzyż (w porywach sześcioma) więc liczą oni na większą liczbę stacji niż na jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek się zmienia, telewizory także. Wielu z tych co pamiętają czasy analogu ma nowoczesne telewizory HD lub 4K.

Sam w czasach analogu korzystałem z kablówki, a obecnie DVB-T uzupełniane z OTT. Mając duży telewizor każdy kanał mający HD ogląda mi się dużo przyjemniej.

Widzę wiele nowych anten na blokach na balkonach w dużych miastach odkąd powstało DVB-T, to świadczy o tym że widownia za pomocą tej formy dystrybucji wzrosła i to wcale nie oznacza że Ci ludzie oczekują SD. Ale to temat na osobny wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Poland napisał:

...j to darowałbym sobie obecne nadawanie w HD na rzecz od 12 do 14 kanałów w SD czyniąc z wysokiej jakości element zachęcający do DVB-T2. ...

Wysoka jakość i SD to się wzajemnie wyklucza. Nie wiem jak można w obecnych czasach propagować nadawanie kanałów w SD gdy do drzwi puka 4K.HD to absolutne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Pawel napisał:

Wysoka jakość i SD to się wzajemnie wyklucza. Nie wiem jak można w obecnych czasach propagować nadawanie kanałów w SD gdy do drzwi puka 4K.HD to absolutne minimum.

W przypadku telewizji naziemnej trzeba działać etapowo o czym TVP zapomniała:

DVB-T - Jakość SD

DVB-T2 - HD, 4K i uzupełniająco SD

2 minuty temu, marian_w napisał:

Poland , DVB T2 nadaje z kodowaniem HEVC dostępnym w telewizorach 4K UHD.

Naprawdę myślisz że posiadacze takich telewizorów  marzą o nowych kanałach nadających w SD?

Myślę że jakość HD powinna być standardem ale nie w telewizji naziemnej pierwszej generacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat TVP jeśli chodzi o telewizję naziemną jest wzorem do naśladowania. Przekazy głównych anten zostały podniesiono do HD 8 lat temu. Właśnie działa etapami w następnych latach podnosząc kolejne kanały do HD. Pozostali nadawcy nie idą tym śladem, bo sami sobie zrobiliby konkurencję. Zostaną niejako zmuszeniu dopiero zmianą formatu nadawania DVBT2 opóźnionego o dobre kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał został już dołączony do MUX5.

Na ten moment jest tylko plansza z logo.

Dwie ścieżki dźwiękowe są do kanału przypisane.

EPG także dostępne od 6 rano jutro. Ostatnia pozycja w EPG jak a razie w sobotę o 17:15

18 minut temu, Poland napisał:

Myślę że jakość HD powinna być standardem ale nie w telewizji naziemnej pierwszej generacji.

To moim zdaniem źle myślisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jeszcze nad zasięgiem tego TVP Dokument. Na razie to ten MUX nadaje tylko w Krakowie i w Katowicach. Sam mieszkam w Warszawie. Gdybym miał pewność że zostanie włączony, rozważyłbym zakupienie tunera do DVB-T2. Nie będę jednak wydawał pieniędzy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, michael112 napisał:

Ja się zastanawiam jeszcze nad zasięgiem tego TVP Dokument. Na razie to ten MUX nadaje tylko w Krakowie i w Katowicach. Sam mieszkam w Warszawie. Gdybym miał pewność że zostanie włączony, rozważyłbym zakupienie tunera do DVB-T2. Nie będę jednak wydawał pieniędzy w błoto.

Podobno już jest włączony w Warszawie- Kanał 31.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dvbtowiec napisał:

@PolandDlaczego uważasz że widzowie nie będący w zasięgu MUX5, lub nie mający nowego sprzętu w HEVC doceniliby gorszą jakość przez 1.5 roku na rzecz TVP Dokument? Gusta są różne. Mnie taki ruch by się nie podobał.

 

Nie jest jeszcze wykluczone że taki tymczasowy stan funkcjonowałby tylko przez 2-3 miesiące, jeśli TVP jest ugadana z KRRIT w sprawie miejsca na MUX-1 po ATM Rozrywka. W takim przypadku nawet całkiem sensownym wyjściem byłoby wpuszczenie teraz TVP Dokument SD kosztem obniżenia rozdzielczości TVP Kultura albo TVP Info, następnie po przejęciu miejsca w MUX-1 Dokument przeniósłby się tam, natomiast Kultura / Info powróciłoby do rozdzielczości HD. Sam TVP Dokument w wersji HD raczej nie ma szans zaistnieć w NTC gdzie indziej niż w DVB-T2.

W tej układance szkoda byłoby już tylko ATM Rozrywka. Słaby kanał, oczywiście ( :D ), niemniej lepsze to niż dublowanie kanałów między MUX-1 a MUX-5. ;)

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...