Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, K63 napisał:

Po pierwsze - instalacja to nie tylko antena, tylko wiele różnych elementów (przewód, złącza, wzmacniacze, rozgałęźniki, zwrotnice, itp). Po drugie - w przypadku rozległych obszarów SFN, niektóre anteny będą musiały być wymienione lub trzeba będzie zmienić miejsce ich montażu.

Mają pojawić się nowe maszty pod naziemną telewizję więc powinien się zasięg bardzo poprawić, i to pierwsze bez zmian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli antena zbiorcza (jej wzmacniacz) jest strojona kanałowo i dany MUX zmieni częstotliwość to do czasu wizyty konserwatora będzie brak odbioru i nawet jeśli antena odbierze sygnał to wzmacniacz go będzie "wycinał" na nowej częstotliwości. Będą też sytuację że na danym kanale wskoczy inny MUX. Moi sąsiedzi wiedzą że nastąpią zmiany w przyszłym roku, jednak są osoby które mówią: "będę się martwić jak przestanie działać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

Mają pojawić się nowe maszty pod naziemną telewizję więc powinien się zasięg bardzo poprawić

Czasem im więcej nadajników w okolicy, tym gorzej. Tym bardziej gdy nadają mux-y na sąsiednich kanałach. Weryfikacja naszych instalacji nastąpi po włączeniu wszystkich nadajników z docelowymi parametrami. Jedni tego nie zauważą, a inni mogą mieć mniejsze lub większe kłopoty. Teraz trudno przewidzieć - co, gdzie i jak. :?:

3 minuty temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

U mnie antena-wzmacniacz-kabel-telewizor

Czy te elementy zdadzą egzamin - wyjdzie "w praniu".

O kłopotach czeskich odbiorców po wprowadzeniu dvb-t2, można poczytać > https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=240634#p240634 lub https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=239459#p239459

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, K63 napisał:

Czy te elementy zdadzą egzamin - wyjdzie "w praniu".

Tylko, że u mnie testy hevc tvp dokument, tvp polonia, tvp kultura, tvp kobieta, tvp rozrywka w hevc u mnie grają więc będzie grało po włączeniu w 2022 roku bez problemów bo docelowa emisja jest wpisana w rozporządzeniu przecież już. 

@K63 Będzie grało spokojnie wystarczy telewizor lub dekoder z hevc i będzie grało, antena tutaj i wzmacniacz nic do powiedzenia nie ma bo większość anten jest dopasowana do odbioru obecnych i następnych kanałów i częstotliwości.

 

 Przejściem na system DVB-T2 objęte są cztery z tych ogólnopolskich mulipleksów (1, 2, 3 i 4), które nadawane są w paśmie UHF (zakres 470 – 790 MHz). Na razie nieokreślony jest termin dostosowania do standardu DVB-T2 transmisji programów nadawanych w MUX 8 w paśmie VHF (zakres 174 – 230 MHz). Równolegle ze zmianą standardu nastąpi częściowa zmiana zakresu częstotliwości telewizyjnych dla MUX 1, 2, 3 i 4, mianowicie zwolnienie użytkowanych dotychczas częstotliwości w paśmie 700 MHz (zakres 694 – 790 MHz) i ograniczenie się do transmisji telewizyjnej w zakresie 470 – 694 MHz. Możliwe to będzie dzięki zmianie standardu kodowania sygnału telewizyjnego na bardziej oszczędny częstotliwościowo. 

 

Czyli zakres UHF każda antena odbiera od 470 do 790 MHz, zmieni się tyle od 470 do 694 MHz czyli wystarczy zrobić automatyczne wyszukiwanie kanałów w telewizorze. 

 

Proszę nie wymieniajcie anten!. 

Nie wiem skąd bierzecie takie rewelacje z wymienianiem anten to fake-news!!!. Zobaczcie na częstotliwości, zmienia się niewiele każdy telewizor po automatycznym wyszukiwaniu kanałów znajdzie sobie po zmianach, antena jest przystosowana do odbioru. 

Nie płaczcie kasy na darmo, wystarczy, że macie telewizor z HEVC!!!.

Edytowane przez Widz naziemnej telewizji
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

Tylko, że u mnie testy hevc tvp dokument, tvp polonia, tvp kultura, tvp kobieta, tvp rozrywka w hevc u mnie grają więc będzie grało po włączeniu w 2022 roku bez problemów

Obyś miał rację. Ale to że gra teraz, nie oznacza że będzie tak samo jak włączą wszystko na docelowych parametrach. Teraz większość nadajników nadaje testy z dużymi mocami dookólnie. Jednak docelowo niektóre z nich przejdą zapewne na charakterystykę kierunkową. Jestem przekonany że nie wszędzie będzie "różowo". W mojej okolicy są miejsca gdzie bezproblemowo można odebrać dvb-t, a równocześnie niektórzy mają kłopoty z odbiorem dvb-t2 z tego samego nadajnika.

Godzinę temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

każda antena odbiera od 470 do 790 MHz, zmieni się tyle od 470 do 694 MHz

"Jazda" zacznie się gdy w pobliżu miejsca odbioru, w paśmie 700 MHz zostaną uruchomione nadajniki 5G.

Godzinę temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

Proszę nie wymieniajcie anten!. 

Nie wiem skąd bierzecie takie rewelacje z wymienianiem anten to fake-news!!!

Czy ja namawiam kogoś do wymiany anten? Wspomniałem tylko o potencjalnej konieczności modernizacji INSTALACJI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie testy hevc nadają z małymi mocami i po wprowadzeniu DVB-T2 HEVC w 2022 roku moc zostanie zwiększona, żeby dotarła do większej ilości odbiorców i te parametry wpisane w rozporządzeniu są już oficjalne i takie będą.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka




A pewnie każdy taki zmartwiony przez testy Polsat news hevc/ wydarzenia 24 hevc bo oni nadają z 10 bitami, takiej emisji w 2022 roku nie będzie !!!!

Emisja będzie wprowadzona w 8 bitami, zapraszam do rozporządzenia.

Dla DVB-T2 za podstawowe przyjęto parametry odbiornika cyfrowego zdefiniowanego w ETSI TS 101 154 [15] dla
poziomu 4.1 HDTV: 50 Hz HEVC HDTV 8-bit (rozdzielczości 1920 x 1080 p50, 1280 x 720 p50) MPEG-2 Audio War-
stwa 2 i E-AC-3 audio.


W przypadku odbiornika telewizyjnego zdolnego do wyświetlania obrazów UHD, odbiornik
DVB-T2 obsługuje także format określony w ETSI TS 101 154 [15] w pkt 5.14 HEVC HDR UHDTV IRD wykorzystują-
cy HLG10 oraz HEVC HDR UHDTV IRD wykorzystujący PQ10, Main 10 Profile, Main Tier dla UHDTV o rozdzielczo-
ści 3840 x 2160 oraz AC-4 audio

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka



Może być z 10 bitami z kanałem 4k, ale zobaczymy dla tych, którzy mają telewizor 4k.

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się wstrzymał z gdybaniem i założeniem że nie będzie działać. Pożyjemy zobaczymy. W 99% przypadków będzie działać. Większość nadajników pozostanie tam gdzie jest i będą to emisje bardzo zbliżone do obecnych jeśli chodzi o kierunkowość. Obecne testy HEVC sa prowadzone z mniejszymi mocami niż docelowe.

Jeśli ktoś ma właściwie wykonaną instalację antenową i nie przesterowuje niepotrzebnie sygnału wzmacniaczem to 5G i LTE mu nie grozi. Telewizja nie będzie nadawana w paśmie 5G i tu kolizji nie będzie. Fakt że antena będzie odbierała 5G nie będzie przeszkadzał. Ja mam obecnie antenę która odbiera LTE (jest do 800 MHz) i jest skierowana wprost na nadajnik LTE który jest od anteny w odległości 1,0 km. Nadajnik telewizyjny jest 27 km dalej (ten sam kierunek LTE i TV). Nie ma z tym żadnych problemów pomimo że mam wzmacniacz a nawet dwa bo jest to instalacja zbiorcza na cały dom. Telewizja jest na niższych częstotliwościach, wystarczy żeby nie przesadzać ze wzmocnieniem.

Ja się bardzo cieszę że prechodzimy na HEVC  i pytam się dlaczego tak późno ? :-)

Telewizja w standardzie HD juz dawno jest standardem, w domach są coraz większe telewizory które są coraz tańsze i dostępne.  

Ja pamiętam czasy kiedy telewizor kolorowy 21 calowy kosztował 12 średnich pensji krajowych ( to tak jakby dziś telewizor kosztował 50 000 PLN) i żeby taki telewizor kupić trzeba było zapisać się w kolejkę i czekać cierpliwie kilka miesięcy albo mieć "znajomości" w sklepie żeby wziąć "z pod lady".

Nie fundujmy już dpołeczeństwu tego mydła w SD.... 

Tak trzeba patrzeć :-)

SCART ? A co to jest ?  Ja nie znam żadnego emeryta który ma TV wyłącznie ze złączem SCART. Nie przesadzjmy ludzie....Ile jeszcze tych kineskopów w Polsce jest ? 1% ?  A może 0,5%  :-)

 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z LTE masz rację , że to jest przesadzone, 5g i LTE jest obok co nie oznacza że będzie się nakładać. Nie ma obaw co do 5g czy LTE, ale osób którzy są biedni nadal jest sporo, a oni mają TV stare które mają eurozłącze , tutaj także nie ma problemu bo większość odbiorników nie ma eurozłącza ze względu na to że są one bardzo małe, ale to nie oznacza że nie mają starego typu wyjścia AV , które w nowym sprzęcie są jako gniazdo Jack a później wystarczy przejściówkę z Jack na eurozłącze i działa. Kupiłem kilka odbiorników tanich dvbt2 h265 z aliexpress i każdy z nich ma wyjście AV jako gniazdo Jack, do którego wystarczy przejściówka z Jack na Eurozlącze.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe jest to że nawet starsze telewizory odbiorą DVB-T2

ja mam obecnie telewizor sony z końca 2009 i jak włączałem Wydarzenia 24 to mi tylko dźwięk działał, ale podobno jest emitowany na 10 bitach (czy jakoś tak) więc możliwe że na 8 bitach kanały będą działać - a jak nie to dekoder i po sprawie (lub IPTV)

Edytowane przez Sentence
Zdanie rozpoczynamy wielką literą! (Art. II, pkt 6, ust. i)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ramirez napisał:
 
 

A te wydarzenia 24 przypadkiem nie nadają w starym DVB-T z kodekiem HEVC?? Kiedyś takie informacje były. W 2009 roku telewizor z dvbt2 h264 to miał raczej cenę z kosmosu.

Dokładnie tak. Dlatego na tym tv jest tylko dźwięk, a gdyby było w DVB-T2 to nie byłoby w ogóle sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał czemu nie od razu HD w DVB-T Mpeg4.Otóż mieściły by się tylko 3,4 kanały,a tak jest 8.Tylko TVP w dobrej możliwej woli nadaje HD.U nas ciężko robili to całą naziemną pomysły oraz te opuźnienia bywały 2006 a 2009 w końcu pierwsze starty we wrześniu 2009-2010 aż do lipca 2013roku.Wiec muxy niestartowały razem lecz osobno o słabszej mocy z początka  i mux1,2,3 średnimi małymi mocami.Lecz zostało to poprawianie stopniowo od 4-gokwartału 2012roku mux2,rok później marcu mux3,wvlipcu mux1 do 100kw.W 2016 startował mux8 UHF o trudnym niemal odbiorze.Bynajmniej tak wyglądało to na Podkarpaciu możliwymi dłuższym przerwami przez ostatnie kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem na innym forum zaciekawił mnie ten wpis:

Cytat

Zgodnie ze zmienionymi decyzjami rezerwacyjnymi UKE będzie następujący skład:


- MUX1 - 8 obecnych kanałów w HD
- MUX2 - 8 obecnych kanałów w HD
- MUX3 - kanały HD <- brak zdefiniowania ilości kanałów (prawdopodobnie 6 obecnych kanałów w HD + 2 kanały HD z obecnego multipleksu testowego TVP)
- MUX4 - kanały HD <- brak zdefiniowania ilości kanałów
- MUX8 - przejdzie na DVB-T2 w terminie późniejszym; brak zapisów w decyzji rezerwacyjnej

Pojemność MUX1, MUX2 i MUX3 - ok. 36 Mbit/s, w przypadku MUX4 powyżej 40 Mbit/s

Częstotliwości nowych multipleksów (MUX5 i MUX6) zostaną uwolnione 1 lipca 2022 r. Dopiero od tej daty KRRiT i UKE będą mogły wszcząć odpowiednie procedury. TVP składała w poprzednim roku wniosek o wydanie decyzji rezerwacyjnej MUX5, ale KRRiT odmówiła ze względu na zajęte częstotliwości.

 

Czyli wychodzi na to że w praktyce nie zmieni się nic na obecnych multipleksach (za wyjątkiem MUX3) a szkoda bo liczyłem na nowe kanały w tym zakresie. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX5 będzie dla TVP.

Cytat

Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjny, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził Kołodziejski.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/dvb-t2-dab-jak-odbierac-kanaly-tvp-konkursy-na-multipleksy-dab

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że TVP zmieści w MUX3 minimum 10 kanałów HD.

TVP może stosować dynamiczną przepływność, zatem upchnie więcej, tak jak to robi obecnie. 

Przeływność MUX5 w dużej mierze pochłonie kanał 4K od TVP. Moim zdaniem będą zagęszczać MUX3, w szczególności że planowane są nowe kanały tematyczne. 

2 godziny temu, Poland napisał:

Czyli wychodzi na to że w praktyce nie zmieni się nic na obecnych multipleksach (za wyjątkiem MUX3)

To moim zdaniem dobra wiadomość. Oznaczać będzie przyzwoite HD każdego kanału. 

Na nowe kanały jest miejsce na MUX6, o ile już nie ma zakulisowych decyzji że zostanie płatnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie ruszą TVP ABC, bo ten kanał ma rezerwację wynikającą z konkursu. 

Nie zrezygnują też z MUX8. Przeniosą do niego mniej atrakcyjne kanały powtótkowe jak np. TVP Rozrywka. 

Nie oddadzą żadnego miejsca :)

Drugim kanałem który może zostać przeniesiony do MUX8 może być TVP Polonia HD. A TVP Rozrywka może zostać nawet w SD. 

W ten sposób zyskają czas na modernizację sprzętu emisyjnego dla rego kanału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...