Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiany tak szybko nie nastąpią, o ile w ogóle nastapią. To jest pomysł jednego organu. Ale skoro taki pomysł wpadł na agendę, to oznacza dla widza jedno na kilka lat przynajmniej będzie zamrożone przejście MUX8 na HEVC, bo Emitel nie będzie chciał inwestować w interes który mu się nie zwróci i na kilka lat zamrożone zostaną decyzje co do rozpisana konkursów na MUX6.

To jest pat po prostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2021 o 15:48, Marek79 napisał:

Będą jakieś nowe stacje dvb-t2 hevc  od 2022 ?

Nie spodziewałbym się za dużo. TVP 4K i TVP Nauka na pewno na jesień 2022 zostanie uruchomione.

Stacji prywatnych nie będzie. MUX6 nie powstanie, ze wzgl. na pomysł KRRiT aby przenieść MUX8 na MUX6. Do czasu zakończenia konsultacji, a te mogą trwać kilka lat, rozwój NTC zostanie wstrzymany, poza podniesieniem kanałów do HD w paśmie UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec - tylko, że co najmniej jeden kanał z DVB-T (nie licząc obecnego MUX-8, które na razie nie przechodzi na DVB-T2 i na razie nie są znane jego dalsze losy) najprawdopodobniej zostanie w SD nawet po przejściu na DVB-T2 (chodzi o Trwam). Nawet nie jest pewne, czy do zmiany standardu na DVB-T2 TVP3 oraz część kanałów tematycznych TVP (Historia, ABC, prawdopodobnie także Rozrywka) faktycznie przejdą na jakość HD.

 

@rotalplus - dodałbym jeszcze brak okresu przejściowego (obecnego na innych rynkach europejskich, np. Francja ma przejść na DVB-T2 do 2024, a pierwsze emisje tam zaczęły się w 2014), co dodatkowo wywołuje nerwowe ruchy (zwłaszcza u ludzi mniej obeznanych z techniką, ale także i u zarządców budynków)

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Trwam nigdzie nie jest w jakości HD i nie wiadomo, czy będzie w HD do końca 2022 roku - chociaż ponoć produkują swoje programy w HD, a Ojciec Dyrektor zastanawia się nawet nad emisją w jakości 4K. 

 

P.S. Nie jestem zwolennikiem działalności Ojca Dyrektora, sytuację telewizji Trwam opisałem wyłącznie w charakterze technologicznym.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2021 o 14:28, lukis90el napisał:
 
 

Tylko, że Trwam nigdzie nie jest w jakości HD i nie wiadomo, czy będzie w HD do końca 2022 roku - chociaż ponoć produkują swoje programy w HD, a Ojciec Dyrektor zastanawia się nawet nad emisją w jakości 4K. 

 

P.S. Nie jestem zwolennikiem działalności Ojca Dyrektora, sytuację telewizji Trwam opisałem wyłącznie w charakterze technologicznym.

Nie są nadawani w HD, ale programy produkują w HD i te, które są wrzucane bezpośrednio do internetu, nie zgrywane z przekazu telewizyjnego, są w bardzo dobrej jakości. Wygląda na to, że jedynym problemem jest to, że NTC jeszcze nie przeszło na DVB-T2 (a to wkrótce się zmieni), a na satelicie nadawanie w HD kosztowałoby znacznie więcej. Już kilkakrotnie na tym forum pisałem, że akurat jeżeli chodzi o TV Trwam to paradoksalnie ich przejście na HD, powinno być najmniejszym problemem. Warto było się najpierw dowiedzieć, w jakiej jakości produkują materiały, przed wydawaniem tak jednoznacznych przewidywań.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pavl6 - główny problem w tym, że przewidywania w kwestii wersji HD Trwam są bardzo niejednoznaczne (o czym zresztą wcześniej wspomniałem - pomimo produkcji sygnału w HD, nic nie wiadomo o rozpoczęciu emisji kanału HD). Między innymi z tego powodu (oraz kwestii dotyczących części kanałów TVP nadających obecnie w jakości SD [chociaż tam to bardziej kwestia tego, czy zdążą z konwersją na jakość HD do czerwca 2022], chociaż podobne jaja może zrobić Polsat ze swoimi kanałami tematycznymi na DVB-T [jak np. Polo TV czy Fokus] czy Stopklatka) nie należy uważać, że po przejściu DVB-T2 jakość HD kanałów w telewizji naziemnej jest pewna - a przynajmniej nie na początku emisji w tym standardzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopklatka, Polo TV, Fokus TV nadają w HD w internecie, a dwie ostatnie także na satelicie. Przejście na HD jest pewne. Nieopłacalne będzie konwertowanie SD do HD, skoro wersja HD już istnieje. Wszystkie kanały w HEVC mają być emitowane w HD, takie są wymogi wynikające z decyzji rezerwacyjnych.

TVP swoje kanały raczej do HD podniesie od razu, bo większość z nich jest tworzona centralnie i tam wszystkie, a bynajmniej zdecydowana większość audycji jest w HD. Pozostaje kwestia dostosowania sprzętu emisyjnego. Ja mam pewne przypuszczenia że po przejściu na DVB-T2 HEVC, TVP Rozrywka ponownie wróci do MUX8 jako kanał SD, skoro MUX8 nie przechodzi od razu na HEVC i w ten sposób kupią sobie czas na zmianę systemów emisyjnych jednego kanału.

Wiadomo jest także że ośrodki regionalne będą przechodzić na HD stopniowo. Pasmo ogólnopolskie będzie w HD, ale już to co będą pokazywać ośrodki regionalne przez jakiś czas, raczej dłuższy niż krótszy skalowane do HD.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że decyzje rezerwacyjne nie pozostawiają wątpliwości. Nie można będzie nadawać w SD. Jeśli TV Trwam nie postarała się już o odpowiednie systemy emisyjne, to najwyżej za chwilę na antenie Radia Maryja usłyszymy (jeśli ktoś słucha) spot z o. Dyrektorem mówiącym o trudnej sytuacji katolickich mediów i zachęcającym do pilnych wpłat na rzecz ratowania dalszej emisji TV Trwam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem trochę sprawdzić i... pomimo tego wątpliwości nadal są:

  1. Decyzje Prezesa UKE nie są źródłem prawa - patrz Konstytucja RP (nie ma wzmianki o Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a z tego tytułu UKE [w odróżnieniu od KRRiT] nie może wydawać rozporządzeń; do tego brak wzmianek o decyzjach jako źródłach prawa), choć z drugiej strony omijane jest to przez pewną ustawę (która uchwalona z końca [dokładniej 29 grudnia] 2005 roku);
  2. Nawet jeżeli, pomimo wątpliwości prawnych, przyjąć decyzje Prezesa UKE za wiążące, to decyzje rezerwacyjne w przypadku MUX-3 i MUX-4 nie określają jakości nadawanych tam programów (czyli TVP Historia czy TVP3 [a być może nawet i TVP Rozrywka, obecna w testowym MUX-5] w teorii jak najbardziej mogą być w jakości SD w momencie przełączenia z DVB-T MPEG-4 na DVB-T2 HEVC), a w pewnych przypadkach (zwłaszcza w przypadku Trwam czy TVP ABC, powody wiadome) i tak może dojść do nagięcia decyzji.

Chociaż zdecydowanie bardziej nie podoba mi się sposób przeprowadzenia zmiany standardu na rympał, o którego przejawach pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale przecież TVP i Polsat zadeklarowani, że w przyszłym roku wszystkie kanały przejdą na jakość HD więc takie gdybania są moim zdaniem zbędne

A co do TV Trwam to tak jak mówił @pavl6 to ich przejście na jakość HD będzie najmniejszym problemem (może poza pierwszymi miesiącami, w których będą dostrajać parametry obrazu i dźwięku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...