Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.12.2021 o 16:25, lukis90el napisał:
 
 

Musiałem trochę sprawdzić i... pomimo tego wątpliwości nadal są:

  1. Decyzje Prezesa UKE nie są źródłem prawa - patrz Konstytucja RP (nie ma wzmianki o Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a z tego tytułu UKE [w odróżnieniu od KRRiT] nie może wydawać rozporządzeń; do tego brak wzmianek o decyzjach jako źródłach prawa), choć z drugiej strony omijane jest to przez pewną ustawę (która uchwalona z końca [dokładniej 29 grudnia] 2005 roku);
  2. Nawet jeżeli, pomimo wątpliwości prawnych, przyjąć decyzje Prezesa UKE za wiążące, to decyzje rezerwacyjne w przypadku MUX-3 i MUX-4 nie określają jakości nadawanych tam programów (czyli TVP Historia czy TVP3 [a być może nawet i TVP Rozrywka, obecna w testowym MUX-5] w teorii jak najbardziej mogą być w jakości SD w momencie przełączenia z DVB-T MPEG-4 na DVB-T2 HEVC), a w pewnych przypadkach (zwłaszcza w przypadku Trwam czy TVP ABC, powody wiadome) i tak może dojść do nagięcia decyzji.

Chociaż zdecydowanie bardziej nie podoba mi się sposób przeprowadzenia zmiany standardu na rympał, o którego przejawach pisałem wcześniej.

1. Źródłem prawa w Polsce jest nie tylko Konstytucja, ale też ustawy, a jak sam wspomniałeś, jest "pewna ustawa", która dotyczy UKE.

2. Ale TV Trwam nie nadaje ani w MUX-3, ani w MUX-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Raczej 1080p. 
Nie ma przeplotu w HEVC.
Były próby nadawania w testowych MUX'ach w jakiś dziwnych formatach, które telewizory identyfikowały jako 1080i, ale kończyło się to źle. Odbiorniki głupiały.

Hmm... Dlaczego w takim razie, np. TVP 1 HD nadaje w "i"? Rozumiem, że docelowo będzie w "1080p", tylko skoro to "i" jest ...😉

 Może to wynikać z obecnego kodeka?

Edytowane przez HansKlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w godzinach nocnych  jeśli chodzi o MUX 8 nadajnik warszawski kanał 7 częstotliwość 191,5 MHz nie było nadawania. Myślałem że już przechodzą pod inne MUX. Nie było kultury, rozrywki, zoom tv, metro tv nowa tv i wp. Dzisiaj nadają od rana. Zobaczymy co dalej z tym MUX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak szybko nie nastąpi. Obstawiam że najwcześniej za rok, jak nie kilka lat. 
Stroną jest jeszcze Emitel, który jest operatorem tego MUX'a, ma podpisane ważne umowy i poniósł istotne nakłady inwestycyjne aby powstał.

Jeśli Emitel nie dostanie satysfakcjonującej go oferty migracji, to MUX może w ogóle nie zostać przeniesiony do 2030 roku, gdyż wtedy dopiero kończą się umowy z obecnymi nadawcami.

A po 2030 roku z dużym prawdopodobieństwem pasmu UHF znów zostanie podgryzione przez LTE i będzie obejmowało wyłącznie kanały 21-36. Gdzie to wszystko pomieści bez pasma VHF tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie wyjdzie na zero. Bo chętnych na nadawanie w DAB+ nie ma, a nie wiem czy opłaty za kanał radiowy nie są niższe.

A wraz ze wzrostem wydajności kodeków wideo, będą rosły oczekiwania na wyższą jakość. W 2030 roku może być oczekiwanie na większą liczbę kanałów 4K i wówczas miejsca może okazać się za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdybanie, kodek może być tak dobry że obecny kanał HD wejdzie w DVB-T3 4k. Technika idzie ostro do przodu, poza tym Niemcy mogą zablokować okrojenie pasma pod NTC.

Za dużo jest zmiennych w tej układance aby panikować że pasmo VHF coś by zmieniło w NTC.

Przecież w VHF wejdą chyba 3 sieci z DAB+ i Emitel nie straci, zresztą to kwestia dogadania się... można też dać odszkodowaniu ci z MUX 8 którzy przejdą na MUX 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale póki co bazujemy na tym co mamy i pozbywanie się przed wiedzą, jaka będzie przyszłość jednego kanału telewizyjnego jest zbyt wczesne.

2 minuty temu, Zeusek napisał:

Przecież w VHF wejdą chyba 3 sieci z DAB+

Skąd to wiesz? Aż tylu będzie chętnych? Żaden duży prywatny nadawca nie pcha się do DAB+. Bez nich DAB+ będzie wyłącznie na papierze :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Zeusek napisał:

Gdybanie że UHF będzie okrojone nie ma sensu i jest panikowaniem.

To jest więcej niż pewne. Apetyt telekomów jest zbyt duży. Zwolenników okrojenia jest więcej. Na razie tylko Niemcy są na nie.

 

Kanały z VHF nie mają bardzo znacząco różniącego się zasięgu od pozostałych MUX. Jego zasięg jest ograniczony głównie przez słabe instalacje na to pasmo.

Kążdy by chciał odbierać  na byle czym. Tak się nie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2021 o 10:38, Zeusek napisał:

można też dać odszkodowaniu ci z MUX 8 którzy przejdą na MUX 6.

Ale po co - przecież będą mieli większą widownię (nie będzie trzeba nieć anteny dostosowanej do odbioru VHF więc więcej osób będzie miało dostęp do tych kanałów) a dzięki przejściu na MUX 6 będzie można zaoferować lepszą jakość

A VHF wtedy będzie można przeznaczyć na DAB+ lub 5G (albo i to i to - np. 1 pasmo na DAB+ i 2 na 5G - o ile dane @Zeusek są prawdziwe)

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MUX 3 jest nowy kanał "sprawdzam TV", teoretycznie ma informować że jesteś przygotowany na DVB-T2... praktycznie tylko wprowadza w błąd bo jest tylko plansza kontrolna bez żadnego wyjaśnienia co to jest.

Podobno nadany w HEVC.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, by to wyglądało jakby lektor mówił " Jeśli wyświetla się obraz i dźwięk to znaczy , że jesteś gotowy na odbiór drugiej generacji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Gratulujemy. " I audio i video by tak było . Lepiej, zrozumiale. A co poradzić mamy biurokrację. Musisz zobaczyć na forum lub gdzieś w internecie o co w tym chodzi.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez głosu to faktycznie nie będzie miało sensu. Może mi się zdawało ale chyba czytałem że miał był głos.

Mimo wszystko mało kto to ogarnie. Kanał na dekoderach sam się nie wyszuka, a na telewizorze doda się na koniec listy. Tylko bardziej ogarnięciu odbiorcy jak choćby forumowicze się w tym zorientują.

Bez promocji na antenach telewizyjnych się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...