Skocz do zawartości

MUX 3 (TVP)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Qrzysztof - Pełne 1920x1080

Dodam jeszcze że kanały nadają z id: Test-TV1 HD, Test-TV2 HD, Test-TV3 itd. Brak na kanałach teletekstu i EPG.

Średni bitrate video kanałów SD (również mierzone przez min) to:

TVP Info - ok. 2mb/s

TVP Regionalna - ok. 1,4mb/s

TVP Kultura - ok. 1,3mb/s

TVP Historia - ok. 1,4mb/s

TVP Polonia - ok. 1,9mb/s

TVP Rozrywka - ok. 1,9mb/s

Na wszystkich kanałach (oprócz TVP Info - 128kbps) podstawowe ścieżki audio mają po 160kbps. Na TVP Kultura, Historia, Polonia dodatkowo ścieżki E-AC3 po 96 kbps.

Wszystkie pomiary robiłem po 14-stej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także odpaliłem ten mux na swoim odbiorniku i na pierwszy rzut oka jakość odbioru nie odbiega wg mnie od tradycyjnej jakości tych samych kanałów na mux 1/3. Póki co nieco dłuźej oglądałem w ten sposób TVP Info i kwalifikacje, teraz oglądam "Panoramę" na Dwójce HD. Potem jeszcze rzucę okiem, jak będzie mecz, który pewnie będzie w "natywnym HD".

Rzeczywiście, naprawdę nie mogę narzekać na jakość TVP2 HD z testowego multipleksu podczas meczu. Pewno jakość jest nieco gorsza, ale to nie pay-tv.

Oczywiście, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale w końcu DVB-T jest przeznaczona dla przeciętnych ludzi, ba, w wielu sytuacjach takich, których nie stać na odbiór oferty premium. Dlatego też im raczej nie powinno przeszkadzać obniżenie bitrate (swoją drogą, ilu widzów w ogóle wie, co to jest bitrate?).

Dlatego też, podtrzymuję swoją opinię, że podpisuję się obiema rękami pod uruchomieniem całego MUX3 w takiej koncepcji. Jedyna rzecz, która faktycznie jest do poprawy, to:

Brak na kanałach teletekstu i EPG.

Faktycznie, to są rzeczy których w mojej opinii nie może zabraknąć. Jeżeli im brakuje miejsca, to proponuję wyłączyć dodatkową ścieżkę dźwiękową na jednym z kanałów. To powinno wystarczyć, bowiem dane tekstowe zajmują o wiele mniej miejsca niż dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie co w tym testowym muxi-e robi TVP Polonia której podobno nie ma być w NTC.Może więc jednak udostępnią TVP Sport SD tym bardziej teraz kiedy uruchomili wersję HD która przecież i tak będzie tylko dla płatnych operatorów więc wersja SD mogłaby być w końcu dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pavel:

Zapomnij o TVP Sport w NTC. Zrobili z niego płatny kanał i chyba takim już pozostanie - kto by chciał tracić pewne zyski od kablówek i platform? :P TVP ABC też będzie tylko na MUX-1, jeśli nie chcą tracić dodatkowego miejsca. Nie można zmieniać warunków konkursu, który już się odbył. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w końcu DVB-T jest przeznaczona dla przeciętnych ludzi, ba, w wielu sytuacjach takich, których nie stać na odbiór oferty premium. Dlatego też im raczej nie powinno przeszkadzać obniżenie bitrate (swoją drogą, ilu widzów w ogóle wie, co to jest bitrate?).

Dlatego też, podtrzymuję swoją opinię, że podpisuję się obiema rękami pod uruchomieniem całego MUX3 w takiej koncepcji. Jedyna rzecz, która faktycznie jest do poprawy, to EPG.

 

Problemem jest nie tylko niski bitrate czyli niska jakość stacji nadawanych w MUX testowym ale problemem może być też to co działo się rok temu (ale w MUX1 gdzie TVP ma 4/8 slotów), a po informacji z innego forum, dowiedziałem się że znowu chce się zastosować tę samą "optymalizację MUX3" czyli bitrate kanałów ma spadać poniżej 1 Mbps!!! (z innego forum: minimalny zarejestrowany bitrate dla kanału SD to około 600 kbps) ta wlaśnie "super nowoczesna technika nadawania", prawdopodobnie powodowała błędy w odbiorze na sprzętach paru firm, tylko przypomnę:

 

viewtopic.php?f=112&t=31710&p=805922

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=160

 

I mam nadzieję że warszawskie testy właśnie m.in posłużą do tego aby sprawdzić czy znowu nie pojawiają się te same błędy na tych samych sprzętach lub czy nie ujawnią się całkiem nowe problemy w innych sprzętach zakupionych przez polaków.

 

A miało być tak pięknie, emisja stała, a tu się okazuje że dalej testy i testy i nie wiadomo jak to wszystko się skończy i pod względem poprawności dekodowania przez sprzęt odbiorczy i pod względem jakości usług oferowanych w bezpłatnym DVB-T.

 

Nawet gdyby te testy w Warszawskim MUX polegały na tym że TVP zmieniła dosył do nadajnika, być może zwiększone bitrate dosyłu to raczej nie wydaje mi się że przy tak krytycznie niskim bitrate jak 600 kbps ta jakość może być super, obawiam się że skończy się tak samo jak z polskim radiem w DAB+ że o zadowalającej jakości w ogóle nie będzie mowy. :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg dyrektora TVP Technologie - Wiesława Łodzikowskego, testy laboratoryjne z emisją 2 kanałów HD i 5 SD w jednym mux-ie wypadły pozytywnie. Umożliwia to jakaś "super nowoczesna" technologia.

Wywiad z w/w w Tok FM - "Koniec starej telewizji"

http://audycje.tokfm.pl/audycja/27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg dyrektora TVP Technologie - Wiesława Łodzikowskego, testy laboratoryjne z emisją 2 kanałów HD i 5 SD w jednym mux-ie wypadły pozytywnie...

Dyr. Łodzikowski powiedział, że testy laboratoryjne wypadły pozytywnie. Powiedział, że teraz trwają testy naziemne: testy techniczne i ocena subiektywna. Pierwsze mają dać pomiar obiektywny, druga ocena ma dać odpowiedź czy widz widzi różnicę. Przed 15 lutego będzie konferencja, która zaprezentuje wyniki testów.

Nowa technologia, oznacza nowe multipleksery.

Tyle powiedział w audycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg dyrektora TVP Technologie - Wiesława Łodzikowskego, testy laboratoryjne z emisją 2 kanałów HD i 5 SD

Dwóch kanałów HD oraz sześciu w SD.Więc prawdopodobnie TVP Polonia będzie dostępna w NTC w Muxi-e III od 28 kwietnia.

Ponadto w wywiadzie pada sformułowanie"Budujemy potęgę naziemnej telewizji cyfrowej". :D

Co najważniejsze do 28 kwietnia możemy zapomnieć o Stopklatce to już pewne. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze jest takie, czy TVP chce wszystko upchać w MUX3 kosztem zmiany rozdzielczości/bitrate poszczególnych programów, usunięcia dodatkowych ścieżek audio czy kosztem podkręcenia parametrów FEC i GI do wartości maksymalnych dopuszczonych przez standard DVB-T? Żeby tylko nie wyszedł z tego "potworek" taki jak omawiana na forum słynna już modernizacja Vectry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wypowiedzi dyr. Łodzikowskiego wywnioskowałem, że przez najbliższe dwa tygodnie chcą wytestować konfigurację, która pozwoli na nadawanie dwóch programów HD i 6 SD, w takiej konfiguracji, która w ocenie subiektywnej widza nie będzie się różnić od jakości obrazu, który teraz jest w MUX3. Dyr. Łodzikowski powiedział, że TVP czeka na sygnały od widzów, którzy mogą odbierać sygnał z PKiN, właśnie w sprawie jakości obrazu. Wskazał m.in. na forum satkuriera, które technicy z TVP będą czytać w trakcie testów. Więc do dzieła forumowicze, którzy jesteście w zasięgu nadajnika... :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś mógł to niech napisze jakie ma parametry ten testowy MUX w Warszawie (jaki SR i jaki GI)? Interesuje mnie to pod kątem przemiany kanałowej MUXu z UHF na VHF (czy po "modernizacji" MUX3 da się nadal "upchać" w kanale z pasma VHF o szerokości 7 MHz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyr. Łodzikowski powiedział, że TVP czeka na sygnały od widzów, którzy mogą odbierać sygnał z PKiN, właśnie w sprawie jakości obrazu. Wskazał m.in. na forum satkuriera, które technicy z TVP będą czytać w trakcie testów. Więc do dzieła forumowicze, którzy jesteście w zasięgu nadajnika... :smile:

 

Bardzo dziwne że nikt do tej pory z Warszawiaków nic nie pisze o jakości kanałów testowanego MUX na kanale 29 czyżby nie było o czym pisać, czyżby nie było aż tak źle z jakością? Być może nie należy oceniać jakości kanałów wyłącznie po bitrate?

 

Niestety nadal brak jest głosów odbiorców z Warszawy, na żadnym z forów dyskusyjnych, ujawnijcie się, nagrajcie na pamięć USB i udostępnijcie próbki wideo w internecie, aby i inni mieszkańcy Polski także mogli sprawdzić i ocenić jakość przekazu testowgo MUX oraz przetestować swoje urządzenia odtwarzając te próbki na swoich dekoderach STB i telewizorach.

 

Zaciekawiło mnie jedno, w audycji radia Tok FM Wiesław Łodzikowski z TVP mówi o nowszych urządzeniach - multiplekserach, pytanie jest takie czy ktoś wie coś na ten temat? Czy w jakimś kraju coś takiego zastosowano? Czy to jest prawda czy raczej włożyć to między bajki? Czy istnieje takie coś jak nowsza generacja multiplekserów? to znaczy czy taki multiplekser DVB-T "nowej generacji" technicznie mógłby rozciągnąć pasmo by zmieścić więcej danych niż 25 Mbps a może chodzi o inny typ kodowania MPEG4 (inne wewnętrzne parametry kodowania przez kodek) który pozwala nadawać z tak niskimi przepływnościami i porównywalnej jakości co obecnie na MUX3?

 

I czy to aby nie będzie tak że ujawnią się całkiem nowe problemy i błedy w oprogramowaniu na dekoderach u odbiorców wraz z wprowadzeniem "nowej generacji nadawania" od 28 kwietnia?

 

Proszę o szczegóły może kogoś kompetentnego bo jestem pełen obaw o powodzenie tego przedsięwzięcia! :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana FEC i GI nie powinna wchodzić w grę, gdyż spowoduje teoretyczną zmianę zasięgu MUX III. Natężenie pola się nie zmieni, ale zmieni się wymagany C/N do poprawnego zdemodulowania sygnału (co najbardziej odczują osoby będące na granicy zasięgu nadajnika).

 

@adrian1981

Pamiętaj, że w DVB-T nie mamy parametru SR, tylko z góry założoną szerokość kanału (zapewne chodziło Ci o FEC). Nie wiem jak chcesz upchać multipleks zajmujący 8 MHz na kanale 7 MHz. Musiałbyś cały MUX zdemultipleksować i każdą z usług przekodować do określonego bitrate, aby sumarycznie nie przekroczyć przepływności dla całego pasma 7 MHz przy zadanych GI, FEC oraz schemacie modulacji i z powrotem to zmultipleksować w jeden TS. A i jeszcze miejsce na ewentualne serwisy interaktywne i obowiązkowe tablice PSI/SI.

 

@Cyfrowy janusz

Różne cuda się robi. Nowe generacje multiplekserów i enkoderów potrafią jeszcze bardziej optymalnie wykorzystać możliwości np. poszczególnych standardów MPEG (enkodowanie strumieni na żywo, np. lepsze dopasowanie dla VBR). Dodatkowo można się bawić w modyfikacje np. częstości przesyłanych tablic, choć dużo przepływności się na tym nie zyska, a można stracić bo będą problemy z szybkim odtworzeniem struktury strumienia przez odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...