Skocz do zawartości

MUX 3 (TVP)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Anita Kaźmierska napisał(a):

TVP przekazało satkurier.pl, jak będzie wyglądać skład MUX 3 i MUX 6 zarówno podczas przełączania, jak i od 13 stycznia.

https://satkurier.pl/news/232881/zmiany-w-ofercie-kanalow-mux-3-i-mux-6.html

Na Satkuriera oczywiście można liczyć, teraz w tym nowym komunikacie jest to już uporządkowane/opanowane. Pojawiły się informacje których brakowało, a nasze podejrzenia co do ABC i Kultury potwierdziły się.

Dziękuje Pani Anito, za wyjasnienie tej sprawy oraz tej z doładowaniami TV na kartę też.

Edytowane przez leafeu
  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emisja równoległa TVP Kultura i TVP ABC w obu MUX-ach dla płynnego przejścia z jednego MUX-a na drugi. Potem out z MUX6 oba kanały. Tak by straciły widzów z dnia na dzień a tak będzie miesiąc na emisję równoległe. TVP ma w swoich decyzjach rezerwacyjnych wpisane dublowanie kanałów nie dłuższe iż miesiąc czasu czyli nie mogą nadawać w MUX3 i MUX6 tego samo kanału równoległe dłużej niż miesiąc czasu.

Wszystko wygląda na to że w MUX3 DVB-T2/HEVC TVP będzie miała 8 slotów tak jak przy emisji w DVB-T/MPEG-4. w MUX6 pozostanie 7 kanałów przy 9 slotach a i tak Belsat TV jest do wyłączenia (kanał nie na nasz rynek!). TVP powinna powrócić do rezerwacji na 8 slotów i konfiguracji sprzed zmian na 9 slotów. I tak nic więcej nie wejdzie na MUX6 i MUX3 oprócz tego co jest. Ewentualnie może będzie cud i TVP HD i TVP Seriale HD wskoczą na MUX6. :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast TVP HD i TVP Seriale prędzej pewnie na MUX-6 dadzą coś z kanałów: TVP ABC 2, TVP Historia 2 i TVP Kultura 2. Gdyby usunęli TV Bielsat - co się niestety nie stanie - to by nawet wszystkie te 3 kanały mogli włączyć. Albo jeszcze inny, gorszy scenariusz - dołączą TVP Wilno i TVP World do kompletu z TV Bielsat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej już nie wracać do poprzedniej konfiguracji MUX6. Obecna jest bardziej elastyczna: maksymalna przydzielona przepływność dla jednego kanału wynosi 13 Mb/s zamiast 8 Mb/s wcześniej.

 

Jeśli jakieś wydarzenie lub koncert jest jednocześnie transmitowane na TVP 1/2 (MUX3) i TVP Polonia (MUX6) - zawsze wybieram TVP Polonia. Jest przepaść między jakością obrazu, na korzyść TVP Polonia.

 

Kanały z MUX6 w tej chwili biją też pod względem jakości obrazu wszelki streaming: począwszy od YouTuba, przez kanały na żywo w TVP VOD, skończywszy na większości płatnych serwisów.

 

Kiedy podczas transmisji na TVP Polonia widzę idealny obraz w dynamicznych scenach, zaglądam do szczegółów a tam przepływność średnia 7 - 10 Mb/s z pikami osiągającymi 13 Mb/s - to wtedy myślę, że rozwój telewizji naziemnej poszedł w Polsce w bardzo dobrą stronę. A przeglądając digitalbitrate - to jest ścisła czołówka jakości TV naziemnej w Europie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co porównujesz teraz emisję tego samego wydarzeniu na TVP1/2 w MUX3 i TVP Polonia w MUX6 skoro te kanały dzieli różnicy standardu nadawania DVB-T do DVB-T2 i kodek kompresji MPEG-4 do HEVC. No i Full HD 1080i25 do Full HD 1080p50.

Tutaj nie ma co porównywać bo to jak Maluch Fiat i Duży Fiat. :-) To różnica techniczna i postęp w jakości i kompresji. :-)

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję, bo różnica jest bardzo duża.

 

A jeszcze ciekawsze porównanie będzie w styczniu. Tam różnica powinna być już znacznie mniejsza, ale chętnie zobaczę TVP1/2 z maks. 8 Mb/s HEVC kontra TVP Polonia z maks. 13 Mb/s HEVC. Albo nawet grudzień i porównanie emisji równoległej.

 

A tak po prostu cieszę się, że MUX3 wreszcie przejdzie na DVB-T2. Bo zaleta jest jeszcze jedna: kanały wskakują szybciej, prawdopodobnie ze względu na większe zagęszczenie klatek kluczowych w HEVC 1080p50.

Edytowane przez jaan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak przypuszczałem, przestrajanie goni przestrajanie. 

Najoierw przełączą pół Polski, ale bez dwóch dodatkowych kanałów. Ludzie zaprogramują to co bedzie w dniu przełączenia, a Kultury i ABC już nikt nie doprogramuje. 

Równolegle znikają 3 kanały w MUX6 na miesiąc. Kto jest po miesiącu doprogramuje? 

Docelowo z MUX6 po miesiącu znika Kultura i ABC. Połowa Polski bez doprogramowania z MUX3 od 19go straci także te dwa kanały. 

Przecież widz naziemny tego w większości nie ogarnie bez pomocy rodziny, znajomych. Kilka razy przestrajanie odbiorników w ciągu miesiąca w okresie świąteczno-noworocznym. Już to widzę :)

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Równolegle znikają 3 kanały w MUX6 na miesiąc. Kto jest po miesiącu doprogramuje? 

Podejrzewam, że może być sporo odbiorców, którzy uzyskają poprawny odbiór mux-3 po zaktualizowaniu dekoderów 15 lub 19 grudnia, nie będą ponownie już skanować/aktualizować swoich odbiorników, przez co utracą odbiór kilku kanałów.

34 minuty temu, dvbtowiec napisał(a):

Przecież widz naziemny tego w większości nie ogarnie bez pomocy rodziny, znajomych

Ale zarówno ten widz, jak i jego rodzina, sąsiedzi czy znajomi mogą nie ogarnąć tego bałaganu i nie zrozumieją po co trzeba co chwilę aktualizować listę kanałów. Nie wszyscy śledzą portale i fora branżowe. Nawet nie muszą zrozumieć wszystkiego, co zostanie przekazane w kampanii informacyjnej. Ludzie mają inne, ważniejsze sprawy na głowie. To że komuś braknie na liście Kultury, ABC lub Alfy może nie stanowić żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jaan napisał(a):

Nie nazywałbym MUX3 mydłem. Nie jest bardzo dobrze, ale też nie jest bardzo źle.

Wielokrotnie miałem zaszczyt oglądać koncerty disco polo na Trójce i domownicy mówili "Trójka to licha telewizja bo jest pikseloza".

Było to widać z drugiego końca pokoju na 40 calowym TV.

Dlatego wielokrotnie domagałem się emisji koncertów disco polo w jakości HD i TVP Polonia.

 

Edytowane przez Mateusz2006
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mateusz2006 napisał(a):

  domownicy mówili "Trójka to licha telewizja bo jest pikseloza".

Było to widać z drugiego końca pokoju na 40 calowym TV.

 

 

Dziś po raz pierwszy od dłuższego czasu włączyłem TVP 3 Szczecin. Jakość tej stacji zarówno pod względem merytorycznym a szczególnie technicznym to istny dramat. Pikseloza straszy na kilometr.  Przebija nawet kanały od MWE  tj. Power,Filmax itp.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielsat w polskiej NTC to chyba jeden z bardziej nienormalnych pomysłów w ostatnim czasie. TVP World jeszcze jestem w stanie zrozumieć, chociaż i tak tego nie popieram. Zamiast Bielsat Telewizja Polska mogłaby już nawet udostępnić TVP Wilno, ponieważ tutaj przynajmniej treści nadawane są w języku polskim. Najlepszy wyjściem byłoby przeniesienie jeszcze jednego kanału na MUX 3, usunięcie World oraz Bielsat, i dzięki temu mielibyśmy miejsce na kanał w 4K 

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wyrzucić Bielsat, Polonię (World to inna sprawa, bo Hbb), zlikwidować Alfę, połączyć Dokument z Nauką (zlikwidować tą drugą) i wstawić Seriale i TVP 4K.

 

I mamy wtedy taki układ:

 

MUX 3:

TVP 1

TVP 2

TVP 3

TVP Info

TVP Sport

TVP Historia

TVP Kultura

TVP abc

MUX 6:

TVP Dokument

TVP Kobieta

TVP Seriale

TVP Rozrywka

TVP 4K

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz2006 napisał(a):

Było to widać z drugiego końca pokoju na 40 calowym TV.

 

Godzinę temu, danielpes5 napisał(a):

Pikseloza straszy na kilometr.

 

Bo TVP3 to zupełnie inna historia. Rozdzielczość SD i statyczny (stały) bitrate 2 Mb/s ze względu na multipleksowanie każdej z 16 lokalnych wersji razem z ogólnopolską zawartością multipleksu powodują fatalną jakość koncertów i wszelkich dynamicznych treści. Nawet w dedykowanym wątku TVP3 zamieściłem zrzut tej "jakości":

 

W dniu 14.05.2023 o 21:34, jaan napisał(a):

W naziemnej i satelitarnej nie ma wersji HD, a takie sposoby odbioru mają więcej niż połowę udziałów.

 

Sprawdzałem w naziemnej. Realnie jest to jakość niższa niż SD, bo kodek przy tak małej przepływności wycina absolutnie wszystkie szczegóły, a to co zostało - rozmywa.

 

Statyczne momenty jeszcze jakoś wyglądają. Ale reszta:

 

GyRXMde.png

 

To nie jest jakość do oglądania na TV 40 cali i więcej. Po prostu.

 

 

Jeśli takie samo podejście będzie stosowane po przełączeniu na DVB-T2, to będzie podobna sytuacja: jakość niższa niż pozostałych stacji. Stały bitrate 3,6 Mb/s - do statycznego obrazu typu studio bardzo w porządku, nawet za dużo. Ale przy koncertach - będzie słabo. Ale nadal znacznie lepiej niż mydlany MUX4, gdzie transmisje sportowe mają średnio 2 - 3 Mb/s!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim znów zanosi się na spore zamieszanie… Czeka nas co najmniej 2 a nawet 3 wyszukiwania programów. Nie chcą nam tego oszczędzić.

Zobaczymy jaka będzie kampania informacyjna. Mam nadzieję, że lepsza niż to co było na początku 2022 roku.

 

Ja mam trzy kwestie.

1. Dlaczego w dniach 15-19 grudnia MUX-3 w DVB-T2 HEVC ma mieć tylko 6 programów? Wątpię aby to ktoś przeoczył?

2. Czy parametry SID i LCN dla TVP1, TVP2 i TVP Info, które tymczasowo zastąpią TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat na MUX-6 będą identyczne, jak w MUX-3, czy po prostu kanały te wskoczą na MUX-6 ale bez zmiany ich parametrów?

Przecież nic nie da powielenie tych kanałów na MUX-6 ale z nowymi parametrami (innymi niż obecnie TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat).

3. Czy powielone kanały TVP1, TVP2 i TVP Info na MUX-6 otrzymają wyróżniające się nazwy dla uniknięcia niepotrzebnego zamieszania, na przykład „TVP1_do_12.01.2024”. Taka praktyka jest stosowana na przykład na kanałach Niemieckich via satelita.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnie trzeci pytanie odpowiedź znamy z praktyk powielania kanałów w poprzednich rozdaniach.

Te trzy kanały już były równolegle w MUX6 i miały tą samą nazwę.

To nie jest dobre rozwiązanie, bo zdecydowana większość nie rozróżnia z którego MUX nadawane są kanały. Rodzina, znajomi bez tej wiedzy zaprogramują kanały starszym osobom na pierwszych pozycjach, potem 12 stycznia znów im znikną.

 

Same minusy tych rozwiązań widzę.

10 godzin temu, September77 napisał(a):

Bielsat w polskiej NTC to chyba jeden z bardziej nienormalnych pomysłów w ostatnim czasie. TVP World jeszcze jestem w stanie zrozumieć, chociaż i tak tego nie popieram. Z

Obydwa kanały w polskim NTC to nieporozumienie. Ja zresztą myślę że TVP Word zostanie po władz zamknięty.

To tylko moje przypuszczenie, ale wiadomo po co on był stworzony, aby przedstawiać inną narrację niż widzi to Europa. Po zmianie władz zmieni się także narracja i istnienie tego kanału nie będzie miało większego znaczenia, zresztą i tak jego odbiór jest marginalny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, September77 napisał(a):

Bielsat w polskiej NTC to chyba jeden z bardziej nienormalnych pomysłów w ostatnim czasie

MUX 6 dociera także na terytorium Białorusi i Rosji więc jego emisja jest potrzebna.

https://fmscan.org/net.php?m=m&pxf=%23MUX6+PL+|+T2

 

 

Edytowane przez Mateusz2006
Dodanie linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mateusz2006 napisał(a):

MUX 6 dociera także na terytorium Białorusi i Rosji więc jego emisja jest potrzebna.

To niech TVP uruchomi nadajniki w pobliżu granic z podobnym zasięgiem i umieści tam Bielsat. Wpuszczanie Bielsat do ogólnopolskiego MUX6 podczas gdy chodzi wyłącznie o mały wycinek wschodniej granicy, jest niepotrzebnym marnowaniem miejsca w ogólnopolskim MUX.

  • Popieram 5
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...