Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, aquarius napisał:

Skąd bierzesz te wartości? Takich nie ma w Multimedia. Nie rozsiewaj bzdur.

Są 600/50 i 120/10.

Gwarantuję Ci, że między mini jest zauważalna różnica np. gdy mam streaming przez VPN, gdzie wykorzystuję upload.

Te 80 na uploadzie chyba jednak jest. 

 

https://photos.app.goo.gl/S3NxsijxZwqaBXMf7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dominvip napisał:

Te 80 na uploadzie chyba jednak jest. 

 

https://photos.app.goo.gl/S3NxsijxZwqaBXMf7

Zapewniam Ciebie, że nie jest.

Po pierwsze zajrzyj do swojej umowy.
Tam masz pewnie jak byk 600/50. 

A jak nie masz tego określonego, to zajrzyj z łaski Swojej do regulaminu https://www.multimedia.pl/getattachment/b3fdaf3a-91e3-4ba8-9478-7708cb8ba572/Cennik-Internet-plus-MMP.aspx

 

Jakbyś przeczytał kilkanaście poprzednich postów, to byś już wszystko wiedział.

 

Sprawdź na trochę dłuższym teście i wszystko stanie się jasne (wybierz np. Gigbit/Fiber):

http://www.dslreports.com/speedtest

 

Vectra ma inne, większe prędkości upload, ale my nie jesteśmy w Vectrze, a przynajmniej ten wątek forum jest o Multimedii, póki jeszcze istnieje.

Edytowane przez aquarius
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się kończy umowa. Dzisiaj telefonowałem w sprawie wypowiedzenia, które finalnie złożyłem. Chciałem się dowiedzieć czy przy nowej umowie więcej kanałów będzie, lepszy internet... Dowiedziałem się, że w ramach MM nie będzie takich stacji jak Eleven Sport 4 czy NatGeo Wild. Nie planują ujednolicenia oferty. Widziałem nową pakietyzację na stronie MM i tam nadal jest tak, że przykładowo paczka Eleven wybrakowana, brak Eleven Sport 4, Nat Geo. Wszystkie paczki okrojone tak jak dotąd. Żeby była lepsza oferta trzebaby przejść do Vectra. Wtedy dostępne kanały będą inne. Na dzień dzisiejszy jak chodzi o ofertę telewizyjną to atut jest w postaci taniego pakietu C+ (niekompletny pakiet), Eleven Sport (również pakiet niekompletny). Na reszcie programów praktycznie nie ma co oglądać. Nawet Discovery ma więcej reklam jak innej zawartości. Gdyby nie reszta domowników zamówiłbym sam internet. A, że pokoi i odbiorników jest więcej trzebaby wybrać jakąś ofertę TV. Dostałem sms z nr telefonu gdzie dzwonić w sprawie przedłużenia umowy, ale jeszcze nie interesowałem się sprawą. Jak chodzi o dodatki do umowy, to teraz chyba jedno co jest to dodatek w postaci wzrostu cen abonamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, thommy18 napisał:

Na reszcie programów praktycznie nie ma co oglądać. Nawet Discovery ma więcej reklam jak innej zawartości.

Bo szukasz raczej nie tam gdzie trzeba. Discovery to się stoczył już dawno temu. Ale są: Planete+, BBC Earth, Nat Geo (tu się czasem da coś wyłuskać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 14:15, klosz007 napisał:

Zastanawia mnie jeszcze w jakim stopniu te wahania prędkości przy download czy upload to nie sprawka operatora a zabezpieczenie realizowane w routerze przed zjawiskiem które nazywa się bufferbloat (https://en.wikipedia.org/wiki/Bufferbloat)

W zasadzie każdy domowy router jakieś zabezpieczenie przed tym musi mieć, w innym wypadku przy zbliżaniu się do pełnego wykorzystania łącza następował by bardzo wysoki wzrost pingów lub wręcz ich gubienie.

O istnieniu tego zjawiska dowiedziałem się gdy z domowego routera ASUS RT-AC68U przesiadłem się na pfSense a pfSense "out of the box" nie ma skonfigurowanych żadnych traffic shaperów czy limiterów, trzeba to zrobić samemu, w innym przypadku występuje takie bufferbloatowanie, że aż słabo się robi.

Traffic shaper ogranicza sam prędkość przesyłania danych tak, żeby trzymać opóźnienia w ryzach, nigdy więc nie osiąga się pełnej przepustowości łącza a jego działanie jest widoczne jako "pływanie" prędkości.

Tak jak mówię każdy domowy router musi jakiś traffic shaper mieć, zwykle są to jakieś proste algorytmy nie wymagające żadnego "strojenia" po stronie użytkownika. W pfSense ma się pełną kontrolę nad tym co się dzieje, jaki algorytm ma być używany ale wymaga to "strojenia" parametrów.

Ja na tym Arrisie w trybie bridge (mam publiczny adres IP i własny router oraz hotspoty WiFi) i bez problemu osiągam na nim całą przepustowość łącza 600Mbit.

Działałoby nawet 1200MBit ale wtedy jest problem z wykorzystaniem całej przepustowości po kablu bo porty Ethernet są tylko gigabitowe.

 

Kabel kategorii 5e spełnia w 100% wymagania Gigabit Ethernetu i 2,5Gbit Ethernetu (do 100m) a nawet 5G Ethernetu (do 30m).

Kategoria 6 jest wymagana dopiero do 10G Ethernetu (na odległość max. 30m). 6a jest wymagane do 10G Ethernetu przy odległości do 100m.

Wyższe kategorie 7, 8 - nie wiem po co istnieją, szczerze wątpię aby kiedykolwiek powstał standard 25G po skrętce.

 

Traffic shaping jest w tym wypadku tylko na modemie od operatora. Nie widzę większego sensu, żeby stosować coś takiego dodatkowo na domowym routerze, chyba, że się chce jakiegoś heavy usera wśród domowników ograniczyć ? Przy czym najczęściej TC mocno obciąża procesor. Domyślnie pfsense pewnie miał inne ustawienia rx buffera / netdev budgetu to skakał ping, albo brakowało mu innych elementów flow controla, które obszedłeś włączając shaping. Bufferbloat nie objawia się w przypadku prawie pełnego wykorzystania łącza (nie o to chodzi). Występuje najczęściej wtedy kiedy ustawione są zbyt duże bufory, które są za wolno wypełniane i flushowane. Po prostu pakiety za długo leżą w buforze, więc pojawiają się znaczne opóźnienia. Generalnie większe rozmiary buforów = możliwość zmniejszenia ilości irq = mniejszy overhead w przetwarzaniu ruchu, a mniejsze bufory = mniejsze opóźnienia, kosztem większego overheadu. Należy dostosowywać je do charakterystyki obsługiwanego ruchu. Szczególnie ważne przy obsługiwaniu gęstych ataków DDoS, ale to temat rzeka i nie dotyczy takich sprzętów.

 

//Edit:

Na tym Arrisie 1200Mbps uzyskałbyś tylko w teorii, przy całkowicie pustych kanałach, czyli nierealne w rzeczywistej sieci kablowej. Dlatego dają max 600Mbps na EuroDOCSIS 3.0 i nawet producent zastosował tylko porty 1GE.

Edytowane przez Ubinoob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to publiczna pula adresów. Ja mam dynamiczny adres publiczny od samego początku i po wymianie z CISCO na Arrisa nic się nie zmieniło - nie musiałem ponownie wnioskować o przydzielenie publicznego adresu IP itp.

11 hours ago, Ubinoob said:

 

Traffic shaping jest w tym wypadku tylko na modemie od operatora. Nie widzę większego sensu, żeby stosować coś takiego dodatkowo na domowym routerze, chyba, że się chce jakiegoś heavy usera wśród domowników ograniczyć ? Przy czym najczęściej TC mocno obciąża procesor. Domyślnie pfsense pewnie miał inne ustawienia rx buffera / netdev budgetu to skakał ping, albo brakowało mu innych elementów flow controla, które obszedłeś włączając shaping. Bufferbloat nie objawia się w przypadku prawie pełnego wykorzystania łącza (nie o to chodzi). Występuje najczęściej wtedy kiedy ustawione są zbyt duże bufory, które są za wolno wypełniane i flushowane. Po prostu pakiety za długo leżą w buforze, więc pojawiają się znaczne opóźnienia. Generalnie większe rozmiary buforów = możliwość zmniejszenia ilości irq = mniejszy overhead w przetwarzaniu ruchu, a mniejsze bufory = mniejsze opóźnienia, kosztem większego overheadu. Należy dostosowywać je do charakterystyki obsługiwanego ruchu. Szczególnie ważne przy obsługiwaniu gęstych ataków DDoS, ale to temat rzeka i nie dotyczy takich sprzętów.

 

//Edit:

Na tym Arrisie 1200Mbps uzyskałbyś tylko w teorii, przy całkowicie pustych kanałach, czyli nierealne w rzeczywistej sieci kablowej. Dlatego dają max 600Mbps na EuroDOCSIS 3.0 i nawet producent zastosował tylko porty 1GE.

 

Fakt taktem, że gdy ASUS RT-AC68U był moim głównym routerem to nie miałem żadnych problemów z wzrostem pingów przy dużym obciążeniu łącza. Taki domowy router był jednak w pewnym momencie zbyt limitujący, potrzebowałem więcej możliwości i więcej elastyczności i dlatego za namową kolegi przesiadłem się na pfSense.

No i na pfSense od razu zaczęły się problemy tego typu, że gdy ściągałem jakieś duże pliki to żonie nie otwierał się FB, YT itp. Pingi skakały do takich poziomów, że połowa była wręcz gubiona.

Doczytałem, że domowe routery zawsze mają jakąś wbudowaną formę zapobiegania takim zjawiskom, pfSense natomiast "z pudełka" nie ma nic i trzeba to skonfigurować samemu.

Wdrożyłem coś co się nazywa FQ_CODEL i problemy zniknęły.

Na marginesie - kolega, który polecał mi pfSense miał takie same problemy tylko nie rzucały mu się tak bardzo w oczy, gdy jednak poprosiłem o dokładne sprawdzenie to okazało się, że ma takie same zjawisko. Dopiero po moich doświadczeniach wdrożył także u siebie FQ_CODEL i także je tym wyeliminował.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa jednak z automatu wbiło mnie do prywatnej puli, w necie mam 176.221.x.x, ale mój domowy ruterek dostaje 10.x.x.x. Zamówiłem właśnie usługę publicznego, dynamicznego IP za 5 PLN, podobno dzisiaj mają aktywować. Coś pod górkę mam z tym netem ostatnio, najpierw cisco nie wbijał powyżej 150Mb/s, później spalony zasilacz a teraz problemy z tym IP, Oby to już ostatnia prosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie brakuje IP w niektórych regionach to NATują co się da. U mnie od lat jest publiczny i przeżył wiele wymian. Nigdy żadnej usługi nie dokupowałem, ale może dlatego to działa, bo pierwsza umowa i instalacja z 2007 roku i wtedy nie natowali (chyba). Warszawa.

Edytowane przez Ubinoob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, leszek234 said:

Kuźwa jednak z automatu wbiło mnie do prywatnej puli, w necie mam 176.221.x.x, ale mój domowy ruterek dostaje 10.x.x.x. Zamówiłem właśnie usługę publicznego, dynamicznego IP za 5 PLN, podobno dzisiaj mają aktywować. Coś pod górkę mam z tym netem ostatnio, najpierw cisco nie wbijał powyżej 150Mb/s, później spalony zasilacz a teraz problemy z tym IP, Oby to już ostatnia prosta...

No jeżeli lokalnie dostajesz 10.x to coś przestało działać po wymianie modemu.

Ja bym raczej dla zasady reklamował niż zamawiał jeszcze raz za 5PLN. Jeśli miałeś tą usługę i nie zrezygnowałeś to po co płacić drugi raz za to samo ? Usługa publicznego IP nie jest powiązana z modemem tylko z abonentem.

Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zamówiony publiczny adres IP już działa, router dostaje adres z puli 84.x czyli tak jak poprzednio cisco. Ma ktoś info, jaki adres ma ten arris? 192.168.0.1 nie działa a chętnie bym podglądnął czasami parametry łącza.

 

11 minut temu, marcos1992 napisał:

oferta na utrzymanie klienta 39,99zł za 120mb/s, dał ktoś radę stargować taniej, czy to już taki standard?

 

Wydaje mi się, że ta oferta jest lekko śmieszna, nowy klient dostaje 150Mbit za 44.99 bez żadnej łaski.

Edytowane przez leszek234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam sprzęt Technicolor CGA 2121 oraz usługę wifi od Multimedia czyli MegaBSM. Zamierzam wykupić zewnętrzny zmienny IP za 5 zł oraz przełączyć modem w tryb bridge a sieć skonfigurować na własnym sprzęcie.

31.12 wypowiedziałem usługę tv (miałem Maxbox, na razie całkowicie rezygnuje z płatnej tv). Wczoraj zdając dekoder w BOK Pan zwrócił uwagę że Internet jest na umowie do 30.01.2023 a usługa MegaBsm miesiąc krócej. Czy może być problem z jej wyłączeniem? W jakiś sposób przełączyć ten modem w tryb bridge?

Drugie pytanie mam takie czy kanały w DVB-C które jak zauważyłem działały po wyłączeniu usługi TV (min TVP 1 i 2, Kultura, TVN, Polsat itd.), czyli chyba te które są w naziemnej, będą działać po podłączeniu jakiegoś własnego dekodera? Lokalizacja to Łódź. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, leszek234 said:

Ma ktoś info, jaki adres ma ten arris? 192.168.0.1 nie działa a chętnie bym podglądnął czasami parametry łącza.

 

Wydaje mi się, że Arris nie ma tego interfejsu webowego, taki jak miało CISCO. W każdym razie nie na tym adresie IP, u mnie to nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Suwałkach Biznes24 wskoczył już 1 stycznia na 806 pozycji. Z drugiej strony fajnie byłoby, żeby Vectra wymieniła się całkowicie z Multimedia kanałami i na odwrót. Wszyscy na tym by zyskali. Może powoli będą wprowadzać nowe kanały ?

Fajnie sobie pomarzyć na Nowy Rok ?

Czekamy na FOX Comedy, pozostałe NG i BBC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...