Jump to content

Ubinoob

Users
 • Content Count

  6
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutralna

About Ubinoob

 • Rank
  Niedoświadczony
 1. Prawdopodobnie 06.12.2018 (ok. godziny 10:00) nastąpiło rozbudowanie styku w TPIX (albo co najmniej rekonfiguracja). W tej chwili nie ma już problemów z przytykaniem się w godzinach szczytu, ale są skutki uboczne. Administratorzy wpadli na wspaniałomyślny pomysł, żeby założyć prepend x4 na rozgłoszeniu do PLIX oraz prepend x2 na rozgłoszeniu do DE-CIX. W ten sposób próbują jak najwięcej ruchu przepchać przez TPIX (pewnie po to, żeby nowy port czymś zająć). Niemniej jednak, taka konfiguracja wcale nie jest fajna i o ile ruch wychodzący najczęściej za sprawą lokalnej preferencji potrafi wychodzić PLIXem, tak przy takiej konfiguracji trasa powrotna może być preferowana przez DECIX (przez ten 4x prepend na PLIXie). W skrócie: jest lepiej, bo się nie przytyka, ale routingowo idealnym byłoby nie stosować prependu na IXach. Taka konfiguracja może nie być najbardziej optymalna, jeśli chodzi o trasy.
 2. No ja nie wiem jak obecna infra ma to przepchać, jak już na samym brzegu wciąż w godzinach szczytu dają d.. (patrz tpix), a co dopiero przy takich pakietach. Najpierw to niech oni doinwestują w swoje wyjścia na świat, a potem można o czymś takim myśleć (szczególnie tam gdzie mają światło).
 3. To co się ostatnio dzieje w godzinach szczytu na styku MM z TPIX to dramat No, ale jak zakładam to jakiś dobry admin próbuje z "[beep]a" coś wyrzeźbić, o czym świadczy ten nagły spadek po 21:00. Nie chce mi się szukać, co tam w BGP namieszali w tej chwili, żeby to rozluźnić (nie sądzę, aby to było rozwiązanie trwałe), ale praktycznie codziennie jest taki cyrk.
 4. PLIX - 46.28.245.18 THINX - 77.79.222.3 Niemniej jednak takie pingowanie mija się z celem i w zasadzie to nic nie sprawdza. A już tym bardziej pingowanie IX'ów w którym nie ma naszego dostawcy. Przykładowo czas do THINX'a (w którym nie ma Multi) będzie równie niski co gdyby w nim była bezpośrednio, bo w/w prefix jest widoczny także w PLIX'ie. Każdy z operatorów docelowych może mieć inne preferencje, inną politykę rozgłaszania swoich adresów itd. Załóżmy operator A będąc w EPIXie może mieć wykupiony POLMIX (więc jego adresacje są widoczne również w PLIX,TPIX,THINX itd.), więc pingując jakiś jego adres będziesz miał dobry wynik. Natomiast operator B również będzie w EPIX'ie, ale nie będzie w żadnym innym IXie i nie będzie posiadał wykupionego POLMIXa czego efektem będzie puszczenie ruchu inną, prawdopodobnie gorszą trasą a zatem większy ping. Taka sytuacja jest obecnie jak pingujesz adres EPIX'a, który podałem. Ping jest niski, ale tylko dlatego, że ta adresacja jest rozgłoszona także w pozostałych IXach w których Multimedia są obecne. Większość ludzi, którzy "coś tam" wiedzą źle interpretuje działanie takich punktów wymiany ruchu. Obecność danego operatora w IXie sprawia, że wybrane (nie muszą być wszystkie) adresacje pozostałych operatorów są przez niego osiągalne, ale czy akurat ta droga zostanie wybrana to zależy od wielu czynników. Na pewno polecenie "ping" nie jest dobrą opcją do tego typu testów. Generalnie temat rzeka, miejsca w poście by nie starczyło. Warto się zainteresować BGP i tym jak to wszystko działa - przydatne. Multimedia są w IXach: PLIX,TPIX,DECIX Ruch tranzytowy (global) idzie przez: COGENT,TATA Mają też private peeringi, ale to jak każdy. Nawiasem... Jak to na jesień przystało, overselling daje się we znaki. Weekendzik, godziny szczytu i zapchany port w TPIX MM: Klasyk.
 5. Nie należy pingować stron IX'ów tylko konkretne hosty widoczne na przełączniku. epix.pl - strona epixa schowana za cloudflare (w rezultacie pingujesz cloudflare, a nie sam epix) - CF używa anycastu, więc możesz odbierać odpowiedzi z Hamburga, Wawy i wielu innych lokacji. tpix.pl - strona jest na adresie rozgłaszanym tylko przez AS5617, który z samym IX'em wiele wspólnego nie ma + prawdopodobnie stoi w DC w Łodzi, a nie Wawie. Multimedia nie ma płatnego tranzytu do TPNET'u (z czego należy się cieszyć), więc ruch leci przez Frankfurt. Nie ma to jednak nic wspólnego z funkcjonowaniem samego ruchu IX. Dobre testowe IP: EPIX - 94.246.169.77 TPIX - 46.134.192.90
 6. A jaki host pingujesz? Multimedia była kiedyś w EPIX'ie (Katowice), ale w sumie takiemu operatorowi może się to średnio opłacać, jak i tak większość z EPIX'a ma także POLMIX, więc lepiej im poszerzać PLIX/TPIX i zgarniać więcej prefixów szerszym łączem z jednego miejsca (taniej wychodzi). Dlatego prawdopodobnie jakiś czas temu zrezygnowali. Obecnie EPIX-KAT: EPIX-KAT-4DC22-KRS1# show ip bgp 89.231.0.0/16 % Network not in table
×
×
 • Create New...