Jump to content

Ubinoob

Users
 • Content Count

  16
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutralna

About Ubinoob

 • Rank
  Niedoświadczony
 1. Z vectrą spinają się coraz mocniej od ponad tygodnia. Korzystają już z cache akamai wewnątrz sieci horyzont (właścicielem jest vectra), z bezpośredniego peeringu z microsoftem w ramach vectry, z peeringu z cloudflare w thinx itd. W tej chwili to wygląda tak jakby wysypał się jeden z routerów brzegowych, bo leży wszystko co było przez ten jeden odbierane tj. google, tpix, level3, jedna noga do vectry itp. W tej chwili leci trasami alternatywnymi, stąd widać vectrę po drodzę do tpix, bo idzie przez inny router, który nie ma bezpośredniego wpięcia do TPIX.
 2. Powiem więcej - robienie testów do konkretnego serwera też nie jest miarodajne, bo wyjścia na świat są różne i może się okazać, że jedno z nich jest zapchane, a to przez który leci ruch z naszego testu już nie. Trzeba trochę tego porobić, żeby coś zaobserwować, a często pierwszy objaw przytykania to jedynie wzrost pingu. Testując takie OVH, testuje się głównie styk w TPIXie, bo tędy leci ruch z/do MM. O ile jeszcze w jedną stronę jesteśmy w stanie stwierdzić jak ruch przebiega (od nas do serwera) tak w drugą stronę może to być zupełnie inna trasa i to już zweryfikować bez dostępu do drugiej strony jest ciężko (no chyba że jest lookingglass). Do testów polecam użyć "iperf" (ovh obsługuje). Zobaczcie http://waw1-oza.smokeping.ovh.net//smokeping?target=EMEA.AS21021 aczkolwiek to tylko TPIX, jak już wspominałem. Na wykresie z 10 dni, widać przytykanie w weekend. Są też inni operatorzy, coś tam można wyczytać czasem.
 3. Orange to ma o tyle prostą sprawę, że praktycznie sam dla siebie jest tranzytem, bo Opentransit = Orange, więc w razie czego będą pchali tamtędy ile dadzą radę.
 4. No niestety, ceny w detalu a ceny w hurcie to dwa różne światy i bez overbookingu się nie obędzie. A w MM obecnie leży całkowicie transmisja do LIMu Po północy umarło. Leżą sesje bezpośrednie w WA1, leży też tranzyt Telią. Część prefixów już jest widzialna bo timery wygasły, a część wciąż jeszcze nie. Może upgrade? haha //edit: Raczej nie, bo kleknęli też inni, m.in Netia.
 5. To akurat naturalny wzrost, a na jesień/zimę zawsze jest dodatkowo intensywniejszy ruch i wszyscy operatorzy to wiedzą. Dobrze widać na tym wykresie kilkuletnim, jak ruch wzrasta z roku na rok, ale to są takie wzrosty naturalne do których na spokojnie każdy operator może się dostosować. Tutaj jest nagły pik, że nawet jakby bardzo chcieli to w taki czas umowy o rozbudowę styku nie podpiszą. Reasumując, uważam że problem jest (nie u wszystkich, ale jest) i obniżenie bitrate niektórych platform streamingowych nie jest niczym złym. Na pewno nie zaszkodzi, a pomoże (przynajmniej da czas na ewentualne ogarnięcie sytuacji przez opów).
 6. I takich operatorów nie jest mało na skalę Europy czy też świata i w tym właśnie rzecz, że nie można tego bagatelizować. Ja się nie dziwię, bo puste porty nie zarabiają... Szczególnie przy tych cenach, utrzymanie stałego sensownego zapasu jest ciężkie, a przy takich peakach jak teraz to rzekłbym niemożliwe do wcześniejszego przewidzenia i trzymania takiego zapasu.
 7. Koszty. Teraz tam rządzi Equinix.. Ceny łączników są takie a nie inne, porty na switchu też swoje kosztują, a jak ktoś dostanie dobrą ofertę od Orange(TPIX) to wiadomo że będzie się rozbudowywał tam i pchał co się da taką drogą. Ostatnio TPIX mocno przybrał na sile (prawdopodobnie przez dobrą politykę), ruchem i ilością uczestników. Nawet PLAY, który się mocno trzyma Atmana(Thinx) i PLIXa, się wpiął, ale do samego content popu + po ruch od OVH. Cena robi swoje. Nie sądzę, żeby teraz MM cokolwiek rozbudowywała. Jak już to zaczną przez vectrę stopniowo pchać, aż do wygaśnięcia swoich kontraktów. Tak jak się wycofali z DECIXu. Level miał czkawkę, trochę zmienili trasy i żyło, a teraz znowu się zaczęło nieładnie mu odbijać w szczycie czasami. Multimedia mają teraz wyjścia w zasadzie takie same jak vectra, więc się nawet mocno nie poratują bez wyciachania levela i zostawienia telii (zakładając, że ten pierwszy będzie miał problemy, bo chwilowo jest stabilnie). Jeszcze nawiąże do statystyk. Na decixowym ładnie to widać: To jest ~1000Gbps niemalże nagłego wzrostu. W jednym punkcie wymiany ruchu.
 8. O, bardzo ciekawe teorie tutaj się pojawiają, że sytuacja tego nie wymaga. Może u niektórych opów sytuacja tego nie wymaga, ale u części owszem. I nie mówię tutaj tylko o operatorach, którzy świadczą usługi konsumenckie, ale i o większych graczach, nawet tier1/2. Siedzę w tym, więc mam dobry wgląd w sytuację. Stwierdzanie, że to "gra pod publiczkę" jest trochę za bardzo stronnicze. Zapytajcie się adminów MM, czemu przestali się rozgłaszać do route-servera plix, albo czemu vectra rozgłasza ich w ams-ix. W tamtym tygodniu kilka razy czkawkę miał Level3, a w tej chwili zobaczcie co się dzieje z CDN'em HBO https://downdetector.pl/status/hbo-go/ QoS u operatorów? U niektórych jest, ale chyba nie zdajecie sobie sprawy, że to nie jest tak prosta sprawa przy takim wolumenie. Routery są przeznaczone do routowania, a nie do śledzenia połączeń na wyższych warstwach niż 3, bo to zużywa sporo zasobów i łatwo zajechać nawet silny sprzęt. Odpalenie QoS'u u dużego operatora to nie jest taka prosta sprawa. No, ale skoro sytuacja tego nie wymaga, to admini mogą iść do domu na zasłużony odpoczynek i nic nie trzeba zmieniać. Nie szukajmy na siłę teorii spiskowych i gry politycznej (szczególnie w takiej sytuacji na świecie). Trzymajcie się ciepło
 9. To może mała porcja informacji odnośnie "wyjścia na świat". Część ruchu sieciowego jest od jakiegoś czasu oddawana/przyjmowana przez sieć vectry. Vectra od niedawna rozgłasza również multimedia do punktu wymiany AMS-IX. Natomiast przedwczoraj, zgaszona została sesja do route-servera PLIX z powodu wysycenia łącza. Pozostają aktywne sesje bezpośrednie np. z atmanem, facebookiem itp. Większość ruchu leci obecnie przez TPIX i tranzyty + troszkę przez vectrę. Swoją drogą, netflix obniża bitrate z powodu nadmiernego obciążenia sieci (multimedia zasysają netflixa z content popu Orange, czyli przez TPIX).
×
×
 • Create New...