Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

MUX 5 i 6 szybko się nie doczekamy. Jak będą za pare lat uruchamiana to czuje że w ich przypadku będzie zastosowany system DVB-T2.

 

Rozwój oferty HD w DVB-T nie nastąpi szybko (za mało miejsca!). Ewentualnie w MUX 8 mogłyby się pojawić 2 kanały HD + 3-4 SD.

Discovery do końca roku jest zainteresowane uruchomieniem wszystkich swoich kanałów w HD. Czy nie byłaby chętna nadawać DMAX HD za free w DVB-T?

Według mnie w MUX 8 powinny się znaleźć dobre kanały które każde będą się wyróżniały dobrą ramówką. Ale gdyby miały się pojawić w nim np. Polsat 2, TVP Seriale bądź jakieś Disco Polo to wolałbym uruchomienie kanałów HD: TVN, Polsat ... bądź przekazać pod tanią ofertę kodowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że MUX-5 i 6 najwcześniej będą uruchomione dopiero w 2016r. UKE czeka do ustaleń przydziału częstotliwości na 'Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej', która odbędzie się w październiku 2015r. (WRC-15). Wątpię aby zaraz potem, pod koniec roku, chciano bawić się uruchamianie nowych nadajników. Stąd data 2016r. - obstawiam kwiecień, a w każdym razie wiosnę. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naziemnej np. Niemcy wcale nie mają kanałów HD. [...] niestety koszty nadawania kanału HD są większe, niż kanałów SD. Trzeba zakupić choćby kamery i sprzęt do obróbki wysokiej rozdzielczości, nie mówiąc już o opłatach za pojemność, itp.

Niemcy zaczeli stosunkowo wcześnie z wprowadzaniem techniki DVB-T i aby uniknąć dodatkowych kosztów licencyjnych (H.264) oraz związanych z nową techniką do nadawania i odbioru w tym systemie, zdecydowali się na przestarzały MPEG-2, co obecnie uniemożliwia praktycznie (nie teoretycznie) nadawanie sygnału HD.

Koszty związane z tworzeniem programów w HD nie mogą tu być argumentem, jest to w chwili obecnej Standard w produkcji telewizyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pixelmann HD jeszcze nie jest standardem w produkcji telewizyjnej. Wiele programów, seriali w przypadku Polski jest jeszcze kręcona kamerami SD, bo nadawców (niby) nie stać na wymianę sprzętu.

 

@draco_san MUX 5 będzie może jeszcze później włączony... W Polskich mediach scenariusz b. możliwy. Na razie czekamy co ws. MUX 8 :D

 

P.S. Fajnie by było gdyby np. Polsat i TVN chcieli nadawać naziemnie za darmo swoje kanały informacyjne. Pomarzyć zawsze można... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko w pewnym sensie, bo trzeba wydać kase na tunerek od CP.

 

Wracają do rozważań nt. MUX 8 to gdyby miała być oferta płatna to moim zdaniem powinna być to oferta (nie pamiętam nazwy) w której widz wybiera kanały za które chce płacić. 10 najpopularniejszych kanałów w Polsce w niskiej cenie :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pixelmann HD jeszcze nie jest standardem w produkcji telewizyjnej. Wiele programów, seriali w przypadku Polski jest jeszcze kręcona kamerami SD, bo nadawców (niby) nie stać na wymianę sprzętu.

A to wcale nie oznacza, że nie jest standardem :smile: Rozumiem, że używasz pojęcia "standard" w rozumieniu przenośnym, a nie technicznym. W krajach rozwiniętych (!) wszystkie nowe produkcje TV odbywają się przy użyciu techniki HD. Polskie produkcje nie tworzą standardu, tylko w tym przypadku od niego odbiegają. W chwili obecnej wszystkie szanujące się filmowe firmy produkcyjne (np MGM, Universal) digitalizują stary materiał analogowy "standardowo" w UltraHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Z informacji wynika, że TV Polska zastąpi kanał TVP Polonia, który zakończy nadawanie. TV Polska nie będzie dostępny w Polsce.

Nasuwa się pytanie co z wolnym miejsce po tym kanale.

Ja jestem za polepszeniem jakości kanałów TVP 1 HD i TVP 2 HD.

A wy za czym jesteście? Lepsza jakość, czy więcej zbędnych powtórkowych kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma informacji o zakończeniu emisji TVP POLONIA - poza tym ten kanał ot tak nie może zniknąć, gdyż występuje jako zapisany w ustawie o rit, więc to nie tak szybko

TVP nie zrezygnuje ze stacji, bo tu chodzi o reklamy, a na pewno programy polonijne nie są dzwignią tego kanału. Kanał najpewniej zmieni nazwę i treści. Na wyrzucenie z DVB-T raczej nie ma co liczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji wynika, że TV Polska zastąpi kanał TVP Polonia, który zakończy nadawanie. TV Polska nie będzie dostępny w Polsce.

Nasuwa się pytanie co z wolnym miejsce po tym kanale.

Ja jestem za polepszeniem jakości kanałów TVP 1 HD i TVP 2 HD.

A wy za czym jesteście? Lepsza jakość, czy więcej zbędnych powtórkowych kanałów?

Ja zaś wolałbym TVP Sport w DVB-T w miejsce Polonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie będzie likwidacji, ani nawet rebrandingu "TVP Polonii". Całe to zamieszanie jest przez niekorzystną umowę podpisaną przez poprzednie władze, na dystrybucję kanału w USA. W porozumieniu z MSZ po prostu znaleźli sposób na obejście tego problemu. "TV Polska" zastąpi kanał "TVP Polonia" za granicą. Ale w Polsce kanał zostanie. Po pierwsze, jest zapisany w ustawie, a ją niełatwo zmienić. Po drugie, pozbawiają się powierzchni reklamowej - to w przypadku likwidacji i podniesienia bitrate kanałom HD na MUX-3. Po trzecie, pomijając ustawę, rebranding powoduje dalsze komplikacje. TVP stara się o kolejne miejsca na multipleksie dla siebie. A uruchomienie np. "TVP Dokumentu" w miejsce "TVP Polonii" osłabia te starania. :P Jestem zdania, że przez długi czas, już nie będą grzebać w MUX-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Na WRC-15 zdecydowano, że pasmo 700 MHz zostanie przeznaczone na internet mobilny. Czyli, MUX 5 i 6 nie dla TV. http://m.satkurier.pl/122205-pasmo-700-mhz-na-internet-mobilny-nie-bedzie-mux-5-i-6

 

Według mnie, jest to bardzo dobra decyzja. Rozwój mobilnego internetu jest ważniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WRC-15 zdecydowano, że pasmo 700 MHz zostanie przeznaczone na internet mobilny. Czyli, MUX 5 i 6 nie dla TV. http://m.satkurier.pl/122205-pasmo-700-mhz-na-internet-mobilny-nie-bedzie-mux-5-i-6

 

Według mnie, jest to bardzo dobra decyzja. Rozwój mobilnego internetu jest ważniejszy.

I tu bym się z tobą pokłócił bo dla mnie ważniejsza jest telewizja - internet ma już swoje częstotliwości i niech z nich korzysta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muxy 1,2,3,L bezpieczne w rękach TV do co najmniej 2023r. Więcej na http://www3.ebu.ch/news/2015/11/broadcasters-applaud-wrc-15-decision. Czyli pasmo 470-694 MHz nie jest na razie zagrożone internetem mobilnym. ;) Alokacja całego UHF dopiero na WRC-23.

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Komisja Europejska chce pasmo 700 MHz przeznaczyć na mobilny internet najpóźniej do 30 czerwca 2020r. Czyli trochę szybciej będą zmiany, niż chciała WRC-15. Dla Polskiego NTC oznacza to tyle, że MUX-5 się opóźni. Jego aktualny plan wykorzystania częstotliwości, koliduje w paru miejscach z 700 MHz. I trzeba będzie przeorganizować trochę pozostałe, żeby go zmieścić. Rekonfiguracja jest do zrobienia, i jest nieunikniona. Ale pytanie, czy Steżyńska się na to teraz zdecyduje? Szczerze wątpię. Wybierze stabilność dla odbiorców i nadawców, kosztem tego jednego multipleksu. Raczej w okolicach 2020r. UKE zacznie nad tym wszystkim poważnie główkować. Przed wygaśnięciem koncesji nadawców i bez zmiany systemu i kodeka na nowszy, nie opłaca się tego robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...