Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mało tego, niektóre dekodery potrzebują dużo czasu do namysłu. Wczoraj byłem w rodzinie (dziadkowie) i przeprogramowałem dekoder w związku ze zmianami po 15 lutego. Myślałem, że nie obsłuży HD bo strasznie długo ciemność. Rano konieczna była ponowna instalacja czy samo się podmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodali jakiś program Stopklatka a co z zwykłą TVP 2 SD? przecież nie każdy ma Dekoder HD.

 

Dlaczego? Bo muszą nadawać tylko te programy, które mają zapisane w przepisach ;). A jak ktoś ma odbiorniki niezgodne z prawną specyfikacją urządzeń do odbioru DVB-T to już jego problem. Ja nie jestem jakimś bogaczem, starałem się znaleźć w miarę tani odbiornik, ale nigdy mi przez mysl nie przeszło, żeby kupować taki, który jest niezgodny z szeroko dostępną specyfikacją, szczególnie, że od dawna mówiono o tym, że najprawdopodobniej znajdą się w NTC też kanały HD i od dobrych kilku lat są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że wiele starszych i nie tylko osób stara się oszczędzać pieniądze na wszystkim.

 

Ale jeśli chodzi o zakup tunera bez HD... to nie rozumiem...

 

Kupcie raz, a porządnie! Tak, żeby przez wiele, wiele lat to działało. A nie tak że kupujecie coś taniego, że nie działają HD kanały i narzekacie że wam zabierają SD. Technika idzie do przodu.

Lepiej wydać raz trochę więcej, niż kilkakrotnie kupować za niższą cenę... Wtedy na pewno zaoszczędzicie...

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

https://satkurier.pl/news/99175/wniosek- ... mux-8.html

Co o tym sądzicie?

 

Według mnie poseł Jaworski przesadza, że KRRiT przyznawała miejsca według widzimisię. Wybierała na podstawie konkursów i własnych kryteriów.

Wiadomo, że będzie krytykował KRRiT bo nie ma w niej ludzi powiązanych z jego "partią".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy jeśli ten MUX byłby FTA to jakie fajne kanały mogły by się tam znaleźć. Bo na pewno jestem przeciwny kanałom powtórkowym (nie będę wymieniał nazw, ale każdy wie o jakie kanały chodzi) oraz muzycznym bo już 2 są i wystarczą. Powinno być miejsce dla kanału lifestylowego, informacyjnego itp.

 

Piszcie, piszcie :) Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://satkurier.pl/news/99175/wniosek-do-abw-o-kontrole-nad-procesem-mux-8.html

Co o tym sądzicie?

 

Według mnie poseł Jaworski przesadza, że KRRiT przyznawała miejsca według widzimisię. Wybierała na podstawie konkursów i własnych kryteriów.

Wiadomo, że będzie krytykował KRRiT bo nie ma w niej ludzi powiązanych z jego "partią".

 

Warto wiedzieć, że zarówno p.Grzywaczewski (ATM ROZRYWKA) jak i p. Benbenek (Eska TV i Polo TV) to dobrzy znajomi pana przewodniczącego. Kanał ATM ROZRYWKA niczego nie wnosi i poniekąd wybór tego kanału był dla mnie zaskoczeniem a POLO TV wszedł z tajemniczej listy rezerwowej za KPN. Do tego te wątłe tłumaczenia o 2 kanałach muzycznych w jednym MUXie ze strony KRRiT i nadzwyczaj łagodne traktowanie kanału POLO TV (kiedy wreszcie doczekamy się karę za nieprawidłowe oznaczanie emisji niektórych teledysków kipiących seksem i przepełnionych tekstami o tematyce erotycznej?). Do tego przejęcie większościowych udziałów w TTV przez TVN, co właściwie zapewniło stacji TTV przeżycie, ale w zamian zapycha się ramówkę stacji produkcjami stacji i formalnie ogranicza się konkurencję. Te fakty mogą prowadzić do takich emocji.

 

Paradoksalnie do słów p.Dworaka o pluraliźmie i przede wszystkich dostępie do "bogatych treści" otrzymujemy powtórki, teledyski kipiące seksem i wulgarne teksty muzyki disco polo, wkrótce erotykę w ATM i pseudoodmóżdżające audycje dla młodzieży w ESKATV. Rzeczywistość lubi być złośliwa

 

Teraz formalnie już takiego wyboru nie będzie ale emocje będą jeszcze większe - cały MUX w rękach jednego Operatora i w tej kwestii raczej się nic nie zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpłatne kanały w tym MUX będą tylko wtedy, jeśli politycy napiszą odpowiednią ustawę nakazującą. To samo tyczy się kolejnego konkursu i wyboru kanałów. :P Bez tego, po prostu wybiorą operatora który zaoferuje najwięcej. A ten żeby sobie odbić, po prostu sygnał zakoduje i będzie pobierał opłaty. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1944:

Programy HD mają zasadniczy problem w naziemnej. Tj. brak pojemności w MUX'ie. Żeby uruchomić np. Polsat HD trzeba by zamknąć jeden z kanałów np. Polsat Sport News, a w przypadku TVN HD - TVN7. Oczywiście tak się nie stanie, bo nadawcy nie chcą się pozbywać dostępności tych kanałów, a w szczególności zysków z reklam. Poza tym, jest też kwestia opłacalności takiej zmiany. Kanał HD 2x więcej kosztuje od SD, ale nie zyskuje się większej pojemności reklamowej. Wręcz przeciwnie, traci się - skoro w zamian trzeba jakiś kanał zamknąć. Dlatego nie ma szans w obecnym systemie DVB-T na przejście kanałów w HD. Obstawiam, że dopiero za kilkanaście lat będzie to możliwe, gdy upowszechni się jakiś wydajniejszy kodek (i w ogóle zajdzie potrzeba zmiany systemu). Prędzej cała satelita i kablówki przejdą w całości na HD. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] kiedy wreszcie doczekamy się karę za nieprawidłowe oznaczanie emisji niektórych teledysków kipiących seksem i przepełnionych tekstami o tematyce erotycznej? [...]

Przez chwilę myślałem, że jestem w wątku "TV Trwam" :wink:

Osobiście nie widzę nic złego w samej erotyce. Ciekawe, że ten obszar człowieczego bytu budzi tyle emocji, chociaż jest w gruncie rzeczy zupełnie nieszkodliwy, żeby nie powiedzieć niezbędny do podtrzymania populacji. Natomiast nad wszechobecną w mediach o każdej porze dnia i nocy przemocą nikt nie załamuje rąk i się nie oburza... Weź pod uwagę, że w krajach o wysokim rozwoju społeczno-kulturowym jest tendencja odwrotna. Większą uwagę zwraca się na obecność przemocy w mediach, niż erotyki. Super przykładem są tu Niemcy i Francja. Taki film jak "9 Songs" oceniony został na "od 16-tu" i emitowany był kilkakrotnie na programach FTA, natomiast filmu "SAW" w Niemczech bez cenzury najbardziej drastycznych scen nie zobaczysz (nawet na DVD/BR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@draco san

Dziękuję za twoje fachowe wyjaśnienia,ale nie o to mi chodziło.Przejście na telewizję cyfrową i HD moim zdaniem jako płacącego abonament powinno sięopierać na oferowaniu standardu jakim jest obecnie na całym świecie telewizja hd.Nie nadajesz w hd to nie dostajesz miejsca w MUXie.Telewizor ledowy full hd a obraz sd do bani.Zasłaniasz się reklamami,a co abonenta obchodzą ich zarobki.Mają oferować to co najlepsze i my powinniśmy żądać a nie usprawiedliwiać ich brakiem miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1944:

Telewizja HD standardem jest na razie głównie w krajach wysoko rozwiniętych, np. USA. Co ciekawe, jest tak głównie na satelicie i w kablu. W naziemnej np. Niemcy wcale nie mają kanałów HD. W ogóle, w Europie telewizja HD standardem w naziemnej TV na pewno nie jest. To nie taka prosta sprawa, to nadawanie w HD. Takie zmiany powinien wymuszać rynek, a nie odgórne nakazy. To byłaby ingerencja państwa w wolny rynek i zmuszanie nadawców do ponoszenia wyższych kosztów. Nieuzasadnionych z punktu biznesowego. Bo niestety koszty nadawania kanału HD są większe, niż kanałów SD. Trzeba zakupić choćby kamery i sprzęt do obróbki wysokiej rozdzielczości, nie mówiąc już o opłatach za pojemność, itp. Rozumiem, że ciebie mogą nie obchodzi budżety telewizji i zarobki. Ale wysil się i zdaj się na minimum zrozumienia, od czego to wszystko zależy. :P Żądać to ty sobie możesz - telewizja i tak zaoferuje ci tylko to, na co ją stać. :lol2:

 

Jeszcze 2 zasadnicze sprawy:

Jak niby chcesz obejść problem braku miejsca w NTC? To jest fakt, a nie żadna wymówka czy usprawiedliwianie nadawców. Multipleksy nie są z gumy i jest ich ograniczona ilość. Można zwiększyć ich pojemność tylko poprzez zmianę systemu, albo uruchomieniem kolejnych. Jednak oba rozwiązania nie są idealne. Zmiana systemu na np. DVB-T2 wiąże się z koniecznością wymiany dekoderów. A i tak to daje góra 40% dodatkowego miejsca. Nie sądzę, aby się to wszystkim spodobało. Ogólnopolskich MUX'ów może być też jeszcze maksymalnie 3. Ale przeznaczanie ich na kanały HD dla dotychczasowych nadawców, ogranicza miejsce innym nowym. A ja na każdym kroku słyszę, jak inni narzekają, że obecni i tak mają wystarczający monopol i potrzeba nam świeżej krwi. :P

 

Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna dla wszystkich (poza MUX-4 od CP), więc nie jesteś żadnym abonentem. :P TVN czy Polsat nie dostają żadnych pieniędzy z abonamentu RTV, żeby były zobowiązane uruchamiać kanały HD. Abonament w ogóle nie jest usługą, tylko obowiązkową opłatą na rzecz państwa, w celu utrzymania telewizji i radia publicznego. Płacić go muszą też osoby nieużywające NTC, czyli np. abonenci kablówek i platform sat. Poza tym, jeśli stać cię na telewizor "LED Full HD", to stać cię też na abonament płatnej TV z mnóstwem kanałów HD. DVB-T jest pomyślana jako taki podstawowy socjał, a nie dla wymagających użytkowników Full HD. :roll: Jeszcze jedno - chyba żadna telewizja HD w Europie nie nadaje w Full HD, czyli 1080p. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@draco san

Nie będę z tobą polemizował ,wygląda na to,że masz w tym jakiś interes.Tak jak Rydzyk w obronie tvTrwam to ty bronisz telewizji publicznej twierdząc,że zwykły obywatel nie zasługuje na telewizję HD wystarczy mu socjal w postaci SD.Za kogo ty się uważasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja naziemna DVB-T ma pewne ograniczenia techniczne, których się nie da przeskoczyć. W skrócie jak już nie raz na tym forum napisano jeden program HD potrzebuje 2 tyle miejsca co jeden SD a tego miejsca jak wiadomo (no może nie wszyscy wiedzą) na chwilę obecną nie ma i w najbliższej przyszłość nie będzie. Myślę, że docelowo (za 2-3 lata) w DVB-T poza TVP1 HD i TVP2 HD będzie też POLSAT HD, TVN HD i może jeszcze TV PULS HD lub TV4 HD i na tym się skończy. Teoretycznie można by np. uruchomić nowy multipleks ogólnopolski z czterema programami HD i pierwszeństwo w dostaniu miejsca mogłyby mieć wspomniane powyżej programy (podobnie jak dostali miejsce w MUX2) pod warunkiem usunięcia wersji SD swoich programów z DVB-T (zwolnienia miejsca dla nowych nadawców). Jednak nadawanie naziemne w HD to większe koszty więc nie wiadomo czy zainteresowanie z ich strony takim rozwiązaniem w ogóle by było. Wg mnie taka opcja jako rozsądna powinna zostać wzięta pod uwagę przy procesie uruchamiania kolejnego multipleksu w pasmie UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1944:

A jaki ty masz interes, w pisaniu tej bredni o mnie?

 

Uważam się za zwolennika HDTV, ale w przeciwieństwie do ciebie, nie wierzę w szybkie przejście NTC w HD. Rozumiem też powody takiego stanu. Ciężko się mierzyć z siłą argumentów, czyż nie? Tobie ich brakuje, dlatego wymiękasz. ;)

 

Aha, nic też nie mówiłem o zasługiwaniu na HD, bądź nie. Tekst o "NTC jako socjale" zaczerpnąłem z oficjalnych dokumentów i wypowiedzi ludzi z KRRiT oraz UKE. Nie jest to więc, bynajmniej moja ocena. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...