Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może wie (być może ktoś z Redakcji SATKuriera :>) dlaczego pomimo zapowiedzi wyłączenia TVP 1 i TVP 2 w SD z dniem 30.11.19 r. (nawet Vectra wydała oficjalny komunikat dla abonentów, w którym o tym informowała) kanały te nadal są nadawane i udostępniane przez TVP operatorom?

TVP przesunęła termin ich wyłączenia czy może postanowiła, że jednak ich nie wyłączy?

Szkoda, bo była szansa, że znikną dopiski "HD" w logotypach TVP 1 HD i TVP 2 HD. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oni już od kilkunastu lat nadają 16:9 w SD tak, jakby to było 4:3 letterbox (kiedy przesuwali napisy ekranowe w dół lub w górę poza kaszety, ale ich nie zmniejszali).

 

Dlaczego robią tak do dzisiaj nie jestem w stanie zrozumieć, jaka to tajemnica. Czy wynika to z głupoty czy stoi za tym jakieś bardziej złożone wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP Info właśnie reklamowało gwiazdę wieczoru  Zenka Martyniuka. Nie śmieję się ale już jestem ciekaw wyników oglądalności TVP .Polsat TVN. Na marginesie kim jest nowa dziennikarka TVP Info ,taka blondyna ? Bo widzę ,że pojawiły się nowe twarze ,zarówno w studio jak i w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jackar, @WebMat: Kilka lat temu jeszcze poprawnie nadawali "Znachora" w TVP. Mam nagrany ten film z TVP 2 HD w prawidłowym 16:9. :wink:

@Kirk: To info idealnie pasuje do tego tematu. Kilka dni temu podobny spam reklamowy z informacją o benefisie Martyniuka (zaśmiecający przez cały dzień wszystkie audycje) można było zobaczyć na TVP 2. :/

Edytowane przez Tim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sentence napisał:

TVP na kanałach SD zwykle kaszety nie obcina do 16:9, stąd emisja dramatu pt. „Znachor” w formacie 4:3 na TVP Seriale. Nienaturalne obcinanie pasów w stylu Stopklatki powoduje pogorszenie jakości i ubytki kadru. 

Nie wiem jaki jest OAR filmu pt.: "Znachor"(1982), ale "strzelam", "domyślam się", że może nim być(ale nie musi) np. właśnie tzw.: "4:3"(choć pewnie jak już chcieć być precyzyjnym to jest to najprawdopodobniej: 1,375:1; a AR: "4:3" to: 1,33:1 - używany zaś on był z tego co wiem "rzadko" i do audycji, programów stricte "telewizyjnych"; zaś 1,375:1(format obrazu pojedynczej klatki filmowej na taśmie filmowej - ujmując "krótko" to wytłumaczenie) z tego co wiem jest tym w praktyce, o którym najczęściej zwykło się mówić jako: "4:3" z racji małych różnic jego względem właśnie AR: "4:3", a chyba, że wygodniej było/jest np. mówić: "4:3" niż 1,375:1 czy że np. lepiej to(formaty obrazu) komuś uzmysłowić i "krótsza forma jednego wyrażenia nad drugim" oraz podobieństwo z np. formą: "16:9" pod względem systemu zapisu liczbowego* -  to się pewnie tak "przyjęło", a nie inaczej).

 

Tak... przeformatowanie obrazu jakiegoś tytułu(np. filmu czy serialu) z formatu obrazu np.: "4:3" do "16:9" powoduje "odcięcie" części obrazu - w tym wypadku bodajże około ponad 20 % z jego "góry i dołu"("łącznie" - odnośnie tych: 20 %) obrazu.

Film pt.: "Znachor"(1982) chyba nie był jeszcze poddany procesowi digitalizacji czy rekonstrukcji cyfrowej, a to przy tych "okazjach"(przy digitalizacji rzadziej) chyba, najczęściej ostatnimi laty robi się w Polsce(niestety moim zdaniem) "przeformatowanie obrazu", choć i można to zrobić tak "bez okazyjnie". "Stricte" kanały telewizyjne nie robią tego "przeformatowania obrazu" - one po prostu zamawiają "taką lub taką" kopię(wersję) danego tytułu z tego co wiem(co innego jeśli sami nadawcy telewizyjni "koniec końców" cały "strumień swojego kanału" wyemitują "inaczej" niż można by się tego spodziewać - np. "w powiększeniu" - ponad "ramy ekranu" - co chyba jest rzadko bądź wcale nie spotykane).

 

* Oraz pewnie często brak konkretnej, pewnej wiedzy czy coś(przykładowy tytuł) jest w OAR: 1,33:1 czy 1,375:1, a że "na oko" "podobne są"(moim zdaniem i chyba nie tylko moim), więc... chyba "wiadomo o co chodziło mniej więcej" z tymi dwoma formatami obrazu(1,33:1 oraz 1,375:1**).

** Też chyba częściej spotykana uproszczona forma "zapisu" tego formatu obrazu to: 1,37:1.

 

Więcej informacji w "tych sprawach"(m.in.: formatów obrazu) - "klarownie" m.in.: "obrazkowo" tłumaczących te "kwestie" można znaleźć np. tutaj moim zdaniem:

-  http://rekonstrukcje.eu/techniczne.html

(https://rekonstrukcjablog.wordpress.com/2016/02/11/kadrowane-filmy-i-seriale/)

(https://rekonstrukcjablog.wordpress.com/2016/02/17/kadrowanie-na-przykladzie-alternatyw-4/)

http://rekonstrukcje.eu/

http://forum.filmozercy.com/watek-janosik?pid=64160#pid64160 ("świeże" przykłady na których można zobaczyć różne formaty obrazu z serialu pt.: "Janosik").

 

Jestem zdecydowanie przeciwnikiem "przeformatowywania obrazu"("odcięcia" części obrazu) różnych tytułów co powoduje zaburzenie kompozycji kadru i co właśnie najważniejsze: utratę widzialności części obrazu zarejestrowanego na taśmie filmowej, a jakie to niesie konsekwencje to wystarczy moim zdaniem popatrzeć na screeny porównawcze "wersji" OAR i przeformatowanej różnych tytułów.

=============================================================================

33 minuty temu, Frontowiec napisał:

Ja to się dziwie czemu jeszcze ''Znachor'' nie został zrekonstruowany cyfrowo?

Może dlatego, że do filmu pt.: "Znachor"(1982) "prawa" posiada prywatne Studio Filmowe(prywatny właściciel), a nie państwowa instytucja kultury ? I np. może "prywatnemu właścicielowi" z jakichś przyczyn "nie prędko jest do poddania swojego przykładowego tytułu" do prac rekonstrukcji cyfrowej nad nim ?

Nie wiem...

=============================================================================

Do niczego nikogo nie namawiam. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być w części bądź całościowo, niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzetelne informacje chociaż? Za 2 miliardy zł można się bardziej postarać niż odgrzewanie wszystkiego sprzed lat no, ale TVP to telewizja dla starszych ludzi więc tu wymagania niewielkie. Trochę sanatorium z The Voice Senior podlane Zenkiem Martyniukiem i sukces gotowy. Oczywiście w grupie ogólnej zazwyczaj z czego pieniędzy i tak nie ma za reklamy, ale jak się ma 2 miliardy to można sobie odpuścić.

Edytowane przez Ipo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wie, o czym pisze? Zapewne średnio albo wcale.

Zapewne, że względów politycznych (nieustające kampanie wyborcze) dopłata budżetowa to NASZA składka z powodu nieściągalności abonamentu RTV.

Pewnie po wyborze prezydenta temat rtv wróci.

Jaki Kurski jest (tu ocena raczej polityczna) to nikt nie odmówi mu odważnych  zmian w organizacji tv dla ludzi. Np. upublicznienie TVP Sport z licznymi prawami.

Jakiś inny prezes (może nie cyniczny z dobrym gustem) zrobił coś takiego w przeszłości?

I sprawdźcie sobie czy na ARD/ZDF nie ma czasem telenowel, imprez estradowych typu "usia-siusia" czy eventów typu reality show. Oczywiście, że są.

 

 

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wie. To niech poprawią ściągalność abonamentu w takim razie. Zresztą w najlepszych czasach abonament nie dawał 2 mld złotych, a tu nie dość że jest abonament to jeszcze dopłata. Skoro jest tak wielki haracz od państwa to spokojnie można zrezygnować z reklam o czym kiedyś była już mowa. Nie tak dawno była mowa o tym, że TVP nie powinna przejmować się słupkami tylko stworzyć ofertę ciekawą, ambitną która zaspokoi każdego widza. Teraz stawia się na totalną komercję i nawet te odgrzewane trupy teleturnieje niewiele dadzą bo przecież Koła fortuny to się oglądać nie da. TVP poszła w zupełnie drugą stronę gdzie największą gwiazdą stał się Martyniuk, a disco polo wciska się gdzie się tylko da. Kurski ciągle rzuca pikami z czego na Twitterze większość ma totalną bekę. Wystarczy poczytać komentarze. 

 

Prawa sportowe? No jakiż ten Kurski jest cudowny, a kto za to wszystko placi? On sam? No fajnie by było. Jako osoba która ogląda co najwyżej skoki (i to na Eurosporcie) jestem przeszczęśliwy.

Edytowane przez Ipo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałoby być 100% ściągalności abonamentu żeby można zrezygnować z reklam i pozbawić główne kanały TVP komercji. Ale z drugiej strony mogłoby to spowodować że kanały TVP oglądałby promil ludzi jak kanały PBS w USA, gdzie robią nawet fajne dokumenty (są na Netflix) ale muszą żebrać o składki na ich produkcję.

 

W obecnej sytuacji główne anteny TVP jak najbardziej muszą i nadawać reklamy i postawić zarówno na te bardziej komercyjne formaty przyciągające widzów, jak i też te trochę ambitniejsze, ale musi to być wyważone. Natomiast TVP ma np. TVP Kultura czy TVP Historia gdzie mogą emitować bardziej "misyjne" programy. I w TVP Kultura myślę że wygląda to całkiem OK, tak TVP Historia jest takie nijakie. Moim zdaniem lepiej jakby przemianowali ten kanał na szerszy tematycznie TVP Dokument.

 

Co do TVP Sport to akurat bardzo fajnie że trafił on do DVB-T z o wiele ciekawszymi i szerszymi prawami sportowymi niż za czasów kodowanych. Wielki plus za to dla Kurskiego i Szkolnikowskiego.

Edytowane przez diabeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o braku reklam w momencie kiedy jest dofinansowanie. 100% ściągalności z abonamentu? Nie rozśmieszaj mnie. Czegoś takiego nigdy nie było i nie będzie. Nie wiem czy gdziekolwiek na świecie jest.

 

TVP Kultura sam czasami oglądam (głównie filmy), ale to co się dzieje na głównych antenach to totalna biesiada i chyba gorzej było tylko w latach 90. gdzie mieliśmy jakieś Spotkania z balladą i inne tego typu dwójkowe badziewia. Programy informacyjne to jest jeszcze większy kabaret. Wiadomości w połowie poświęcone Sylwestrowi. O polityce nie wspomnę.

Edytowane przez Ipo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...