Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Pawel napisał(a):

Czyli już wiedzą jaka będzie inflacja w drugiej połowie roku :D 

To jest cena po zakończeniu umowy terminowej powiększona o inflację za 2022 rok.

 

Cena bieżącą oraz ta po umowie terminowej wzrośnie jeszcze raz na jesieni po opublikowaniu inflacji za pierwszą połowę 2023 roku.

Edytowane przez aquarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, aquarius napisał(a):

To jest cena po zakończeniu umowy terminowej powiększona o inflację za 2022 rok.

Umowę mam do końca 2024, więc nie bardzo mnie ta cena dotyczy.

Druga podwyżka może stanowić tylko różnice pomiędzy rocznym a półrocznym wskaźnikiem inflacji.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest podana ta cena, bo zapewne musi być. Przecież już wiele osób tu pisało, że teraz w umowach jest informacja, ile się będzie płacić po zakończeniu terminowego zobowiązania. 

Co z tego, że masz umowę do końca listopada 2024r., skoro ona się wtedy nie zakończy automatycznie, jeśli jej nie wypowiesz tylko przejdzie na czas nieokreślony z wyższą ceną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UOKiK w sprawie w/w operatorów i ich tzw. "klauzul inflacyjnych" bedzie miał co robić :

 

https://wpia.uwm.edu.pl/czasopisma/sites/default/files/uploads/KPP/2017/2/38-43.pdf   "Klauzule abuzywne" (postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie, kształtujące jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (art. 3851 § 1 KC).

 

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-385-1  Art. 385(1)  - [Niedozwolone postanowienia umowne] - Kodeks Cywilny.

 

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-385-3  Art. 385(3) - [Katalog klauzul niedozwolonych] - Kodeks Cywilny.

 

" W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności : 20) przewidują uprawnienie kontrahenta konsumenta do określenia lub podwyższenia ceny lub wynagrodzenia po zawarciu umowy bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy; "

 

Edytowane przez Kleofas11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oby ogarnęli temat jak najszybciej. Szczególnie u tych januszy biznesu, którzy twierdzą, że nie można po podwyżce inflacyjnej rozwiązać umowy bez płacenia kar.

Wysłałem zawiadomienie epuapem, wierzę, że im więcej zgłoszeń, tym lepiej dla sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem dziś obok BOK-u Multimedii w Szczecinie. Już nowy wystrój w barwach Vectry. Salon piękny i ładny,. Mucha nie siada :D No ale do meritum Zawsze tam był kolejki jak za pralką w PRL-u. Załatwienie tam czegokolwiek w miarę szybko graniczyło z cudem. Wszyscy się tam wiecznie o wszystko musieli wykłócać. O faktury, o awarie o sprzęt. A dziś? Proszę bardzo.. godzina 12...pusto puściutko. Ani jednego klienta. Czterech konsultantów czekało na kogokolwiek.. :D 

Ruch w interesie praktycznie zerowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po tej całej klauzuli inflacyjnej to ci konsultanci to będą się bardziej zajmować czyszczeniem biurka niż obsługą klienta. Złote czasy Multimedia się skończyły. Kiedyś innowacyjna kablówka, a teraz?

 

Ja też tylko czekam do końca marca na zwrot sprzętu i na razie. Od początku lutego dekoder i modem odłączony leży w bezpiecznym miejscu. Wydzwaniali jak opętani, codziennie dziękczynno-błagalne smsy. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klauzule inflacyjne potwierdzam są także w Orange.

Na razie ich nie zastosowano.

Ruch dość sprytny, operator zapewnia sobie bezkarnie możliwość podniesienia ceny wg własnego uznania, a jako abonent nie mogę tej podwyżki zakwestionować w postaci wypowiedzenia umowy bez zastosowania kar umownych.

Dobrze wiedzieć że są skargi w tym zakresie i że są to działania wg tego co piszecie nie mające podstaw prawnych. Poczekam cierpliwie co się wydarzy, czy zdecydują się na taki ruch.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas konsumentów nic dobrego się nie wydarzy. Podejrzewam, że będą dalej podwyższać opłaty, sprawa pójdzie do UOKIK i gdzieś jeszcze indziej pewnie. Minie kilka lat, zanim operator dostanie jakąś karę, potem minie następne kilka lat, bo będzie się skutecznie odwoływał w sądach, a prawnicy będą wszystko przeciągać. W końcu zapewne dostanie jakąś karę do zapłacenia a w porównaniu do uzyskanych przychodów i tak operator będzie do przodu. My jak zadośćuczynienie dostaniemy za free jakieś czasowe zwiększenie prędkości neta albo jakiś pakiet na VOD... 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie burzyć, jeśli zawieram/przedłużam umowę od 01.01.2023 w MM na 100 zł i od 01.04.2023 nakazują płacić 114,4 zł, bo w roku 2022 była inflacja.

Jaki związek ma inflacja w 2022 z umową od 01.01.2023?

Przecież MM znała sytuację rynkową pod koniec 2022 roku (podczas zwierania umowy), znała swoje aktualne koszty prowadzenia działalności.
I podpisała z klientem dumpingową umowę od 01.01.2023?
Co się zmieniło przez 3 miesiące umowy z 2023 roku?

Czy takie działanie nie jest karalne, szczególnie dla spółki giełdowej (dumping, działanie na szkodę spółki)?

 

PS.: Czy można w umowie zawierać dowolne punkty, np. naliczymy klientom w 2023 roku inflację za 2 lub 3 poprzednie lata? Czy taka umowa nie powinna być prędzej konsultowana z UOKiK?

Edytowane przez aquarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem telefon z lokalnego BOK Multimedii. Telefon, którego numer wskazuje na sekretariat (sprawdziłem). Osoba dzwoniąca nie przedstawiła się i dzwoniła "tylko przypomnieć", że kończy mi się okres umowy. Podczas rozmowy dowiedziałem się, że moja opłata wzrośnie o 27 zł. w tym 20 zł za utrzymanie łącza (mieszkam w swoim domu). Ta opłata za łącze jest stosowana od października podobno. Nie ma znaczenia, czy zostanę na umowie bezterminowej, czy podpiszę nową umowę - moje opłaty wzrosną o 27 zł. 

 

W głosie rozmówczyni dało się wyczuć nutę rozpaczy pod tytułem " toniemy". Coś źle musi się u nich dziać, bo uruchomili naciągaczy telefonicznych dzwoniących z sekretariatów..

Niestety mam przechlapane, bo u mnie na słupie jest tylko światłowód Multimedii..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2023 o 15:23, aquarius napisał(a):

Jak się nie burzyć, jeśli zawieram/przedłużam umowę od 01.01.2023 w MM na 100 zł i od 01.04.2023 nakazują płacić 114,4 zł, bo w roku 2022 była inflacja.

Jaki związek ma inflacja w 2022 z umową od 01.01.2023?

Przecież MM znała sytuację rynkową pod koniec 2022 roku (podczas zwierania umowy), znała swoje aktualne koszty prowadzenia działalności.
I podpisała z klientem dumpingową umowę od 01.01.2023?
Co się zmieniło przez 3 miesiące umowy z 2023 roku?

Czy takie działanie nie jest karalne, szczególnie dla spółki giełdowej (dumping, działanie na szkodę spółki)?

 

PS.: Czy można w umowie zawierać dowolne punkty, np. naliczymy klientom w 2023 roku inflację za 2 lub 3 poprzednie lata? Czy taka umowa nie powinna być prędzej konsultowana z UOKiK?

Mam podobną sytuację, przedłużyłem umowę od 01.01.2023. Wcześniej płaciłem 30 zł, przez ostatnie 2 lata płaciłem 36 zł za 150 Mb. Od tego roku już 46 (bo doszła opłata za utrzymanie łącza 20zł  ale pomniejszona o 10 zł ze względu na fakturę elektroniczną i coś tam jeszcze). No i teraz od kwietnia ma być prawie 53 zł.

Przecież umowa została podpisana na dzień 01.01.2023, to chyba cena była kalkulowana właśnie na ten dzień i obejmowała aktualne koszty działalności. Co ma do tego inflacja z 2022 roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2023 o 15:23, aquarius napisał(a):

Jak się nie burzyć, jeśli zawieram/przedłużam umowę od 01.01.2023 w MM na 100 zł i od 01.04.2023 nakazują płacić 114,4 zł, bo w roku 2022 była inflacja.

Jaki związek ma inflacja w 2022 z umową od 01.01.2023?

Przecież MM znała sytuację rynkową pod koniec 2022 roku (podczas zwierania umowy), znała swoje aktualne koszty prowadzenia działalności.
I podpisała z klientem dumpingową umowę od 01.01.2023?
Co się zmieniło przez 3 miesiące umowy z 2023 roku?

Czy takie działanie nie jest karalne, szczególnie dla spółki giełdowej (dumping, działanie na szkodę spółki)?

 

PS.: Czy można w umowie zawierać dowolne punkty, np. naliczymy klientom w 2023 roku inflację za 2 lub 3 poprzednie lata? Czy taka umowa nie powinna być prędzej konsultowana z UOKiK?

 Przecież miesiąc temu pisałeś że nie możesz dostać takiej podwyżki i że na pewno nie dostaniesz. Co się zmieniło przez ten czas? 🧐

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2023 o 15:46, aquarius napisał(a):

Nie lubię się ekscytować czymś na zapas

 

W dniu 1.02.2023 o 05:08, aquarius napisał(a):

nie ogarniam tej obsesji podwyżkowej?

 

W dniu 30.01.2023 o 13:25, aquarius napisał(a):

Nie mogę dostać 14,4% podwyżki inflacyjnej za 2022 rok, jeśli podpisałem umowę od 01.12.2022.

Od grudnia do dzisiaj była deflacja, a nie inflacja.

Ty to zrozum i nie powielaj fałszywych informacji.

 

W dniu 30.01.2023 o 09:11, aquarius napisał(a):

Gwarantujesz mi, że w Multimediach dostanę podwyżkę od marca 2023? Podaj źródło tej informacji

 

W dniu 30.01.2023 o 00:42, aquarius napisał(a):

Obecnie nie ma tematu podwyżek w Multimediach

 

W dniu 29.01.2023 o 00:58, aquarius napisał(a):

więc nie mogę dostać podwyżki rocznej np. 14%, bo nie miałem jeszcze umowy przez cały rok, żeby moje warunki uległy takiej inflacji (ewentualnie o inflację w samym grudniu, ale musieliby to jakoś wyliczyć i uzasadnić).

 

W dniu 29.01.2023 o 17:58, aquarius napisał(a):

Na tym wątku ludzie piszą, że rzekomo dostali maila z podwyżką.

Czegoś takiego nie było w Multimediach i na razie nie będzie.

 

W dniu 30.01.2023 o 00:42, aquarius napisał(a):

Nie róbcie z siebie ofiar, jak frankowicze

 

Ładnie wypunktowane? ;)

 

Najpierw zjechałeś ludzi w temacie, a teraz sam nad sobą się użalasz? :)

 

Podwyżki stały się faktem. 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napiszę coś ciekawego.

Zadzwoniłem na infolinię MM i spytałem czemu mam dostać podwyżkę za inflację za cały 2022 rok, jeśli mam umowę od 12.2022.

Pani na to, że podpisałem cyrograf i musi tak być jak w regulaminie, pomimo, że to jest głupie i niesprawiedliwe.

 

No to złożyłem ustną reklamację, ale wspomniałem też, że przy zawieraniu umowy przez telefon dostałem zapewnienie, że klauzula jest, ale nikt z niej nie zamierza korzystać.

 

Po kilku dniach odpowiedź pozytywna, że przesłuchali rozmowę i odstępują od naliczenia podwyżki.

 

Jednak da się. I co? Zatkało kakao? Podwyżki niet.

 

Edytowane przez aquarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem też prędzej do prawnika w UOKiK, wysłuchał mnie, przyznał rację i przekierował do URE.

W URE też wysłuchali i przekierowali do lokalnego Rzecznika Praw Konsumentów.

Wróciłem do UOKiK, gdzie nie da się zgłosić inaczej sprawy niż elektronicznie.

 

URE podobno może jedynie interweniować w sprawach formalnych, jak na przykład brak powiadomienia o zmianach odpowiednio wcześniej (minimum 30 dni).

Sprawdzają zgodność działania z regulaminem, a nie wnikają co w nim jest.

 

Ogólnie, jak się samemu nie zadziała, to pomoc publiczna jest raczej pozorowana albo nierychliwa, choć może się sprawą zajmą, gdy będzie więcej zgłoszeń.

 

Wg mnie, obecnie wycofują się z podwyżek w przypadkach indywidualnych, gdy jest jakiś punkt niepewny.

Ogólnie to zgadzam się na waloryzację, ale nie za okres, który nie dotyczy okresu umowy.

 

Wydaje się, że cały ten nowy regulamin jest wadliwy i podejrzewam, że zostanie uchylony, narusza wiele aspektów, w tym ostatnie wytyczne UE.

Edytowane przez aquarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...