Skocz do zawartości

ORANGE ŚWIATŁOWÓD - opinia ogólna


CashBackPlease
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, kisiel95 napisał(a):

No technikami jest NexoTech, osobna firma. Nie wiesz tego, jak miałeś z nimi do czynienia?

 

Po pierwsze - NexoTechu jako takiego już nie ma, teraz jest SPIE, które je przejęło. Nie wiesz tego?

 

Po drugie - to, że u ciebie i u mnie jest ta firma to nie znaczy, że u niego też. Orange ma kilku różnych partnerów w zależności od regionu Polski. Nie wiesz tego?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co tym chciałeś udowodnić? Sam napisałem "jako takiego", bo samodzielnie ta firma już nie istnieje. To że formalnie człon występuje jeszcze w nazwie spółki nie ma żadnego znaczenia, bo nie używają tej marki już nigdzie indziej. Na samochodach (oprócz nielicznych starych, bo takie tez widziałem jeszcze całkiem niedawno) jest tylko logo SPIE i takie mają też pracownicy. Na stronie internetowej tez nie uświadczysz nigdzie starego loga Nexotechu.

 

Rozumiem, że np. w przypadku Plusa używasz za każdym razem nazwy Polkomtel, bo taka jest nazwa spółki, a nie marka. I tak w każdym innym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2023 o 14:44, Stanley99 napisał(a):

<...>
I następne: chciałbym używać własny router. Czy router, modem, czy jak tam zwać to "coś " od Orange można przestawić w tryb bridge? Chodzi mi, żeby publiczny IP mieć na porcie WAN swojego routera. Taką konfigurację mam obecnie w Vectrze, jednak ze względu na zmianę miejsca zamieszkania będę zmuszony zmienić dostawcę.

Witam

Widzę w ostatnich postach topic poszedł w kierunku "narzekamy na Orange", nie tylko światłowód ale i miedź, wszelakie właściwie usługi, nawet na podwykonawców. Mam nadzieję moderacja coś z tym zrobi.


Wracając bardziej do meritum, oraz odpowiadając na swoje pytanie - dowiedziałem się "z netu", że aby podłączyć własny router, przy składaniu zamówienia należy zgłosić akces o zainstalowanie zewnętrznego terminala ONT. Czyli "takie coś" do którego z jednej strony podłączamy "światełko", z drugiej swój router portem WAN-ethernet.
Czy ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację?

Edytowane przez Stanley99
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stanley99

Upierasz się na infolinii żeby technik miał przy instalacji ONT Huaweii - Technik podczas instalacji ma podłączyć ONT - sprawdzić sygnał / moc światłowodu.

Później do niego po LAN podepniesz swój router - będzie działać bez problemu. We własnym routerze wpisujesz nazwę użytkownika - hasło - VLAN ID 35.

 

Choć można pominąć ich sprzęt i mieć do kabla światłowodowego podłączony bezpośrednio własny router ;)

Orange Światłowód dla osoby prywatnej - kabel światłowodowy podpięty bezpośrednio pod router Fritzbox 5590 - wkładka w routerze GPON.

Fritzbox 5530 także działa pięknie i bez problemów.

 

Bez żadnych ONT czy Funbox 3.0 od Orange. Oszczędność prądu - jedno urządzenie mniej.

 

2b624a5cb3de33f8.png

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, opensource napisał(a):

LAN w zupełności wystarczy i nie musi to być Fritzbox. Przy założeniu że chcemy podłączać własny router bezpośrednio pod światłowód to z jednej strony oszczędność na prądzie a z drugiej koszt routera.

I co taki własny ruter lepiej pokryje sygnałem dom od tego co da operator? Nie koniecznie Orange

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozzy666, @tweed77 : dziękuję za konkretne odpowiedzi.
Router mam tylko z ethernetem po stronie WAN, sprzęt spełnia moje oczekiwania/potrzeby, nie zamierzam w najbliższych czasach go zmieniać. Zatem pozostaje opcja z ONT. Zresztą ile taki terminal pobiera mocy? 5W? To circa 3-5zł miesięcznie, dam radę ;-)
Najchętniej przeniósłbym obecne łącze Vectry, które w 100% mnie zadowala: jest publiczny IP, można bez żadnych ceregieli/proszenia się dostawcy podłączyć swój router, w ciągu 9 lat u nich "abonamentowania" awarie mógłbym policzyć na palcach 1 ręki (przynajmniej te zauważone), cena do przełknięcia. Niestety w nowej lokalizacji Vectry w ogóle nie ma.
Z instalacją Orange będę walczył prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeszcze raz dzięki za wskazówki i porady.
Pozdrawiam.

Edytowane przez Stanley99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z brzegu:

 

MR57-photo-1024x512.png

 

https://documentation.meraki.com/MR/MR_Overview_and_Specifications/MR57_Datasheet

 

Zasilanie przez PoE - dwa porty LAN 2.5 Gbit/s - doprowadzasz po LAN internet i zasilanie i masz zasięg wifi AC - AX i wifi 6E

 

Można także kupić z zasilaniem na 12V na przykład i jednym LAN 1 Gbit/s oraz wifi AC.

 

Wieszasz na ścianie - suficie i poszerzasz zasięg wifi.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup dwa adaptery PLC np. zestaw z UPC - Fritzbox - TP Link czy dowolny inny.

 

Do jednego podpinasz internet po LAN - wpinasz do gniazdka z prądem tam gdzie masz router.

 

Drugi wpinasz w innym pomieszczeniu do gniazdka z prądem. Odbiera internet od pierwszego i rozsyła po wifi i LAN.

 

Działają nawet na dwóch różnych fazach z prądem.

 

AVM_20002819_149456_3.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tweed77 napisał(a):

Nie chodzi tutaj o zasięg wifi choć także będzie lepszy.

 

Na własnym routerze możesz mieć więcej  usług itp ( DECT - VPN - Zigbee - FON - dysk sieciowy - zdalny dostęp ) niż na dedykowanym operatora.

Właśnie o te dodatkowe usługi chodzi. W moim przypadku przede wszystkim dostęp przez VPN do sieci domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, czerstwy napisał(a):

I co taki własny ruter lepiej pokryje sygnałem dom od tego co da operator? Nie koniecznie Orange

Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy własnym routerem, a operatora to znaczy że nie potrzebujesz zmiany. W moim przypadku jedna z pierwszych rzeczy o które pytam operatora przy zmianie dostawcy internetu to czy jest możliwość podłączenia własnego routera i na jakich zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...