Skocz do zawartości

Oglądalność polskich i polskojęzycznych kanałów TV


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem badanie oglądalności kanałów TV to bardzo trudne zadanie i mocno skomplikowane, mając na uwadze różnorodność ofert i dostawców ofert TV. Żeby mówić o prawdopodobnym wyniku trzebaby objąć monitoringiem wszystkie odbiorniki i w jednej minucie pobrać dane na kórym kanale pracują. Wtedy możemy mówić o błędzie 1-3% bo odbiornik może przecież grać w pustym pokoju 🙂 a widzowie poszli do ogrodu lub na papierosa.

O ile w kablówkach można to zrobić o tyle w NTC czy TV SAT na dziś nie można bo nie wszystkie te odbiorniki są podłączone do sieci i nie wysyłają danych (pomijam zgody, RODO i inne formalności).

Obecne metody to szacunki, spekulacje i kalkulacje bazujące na matrycach danych i oparte na metodzie prawdopodobieństwa, podobnie jak sondaże prezydenckie (które wpływają na decyzje wyborców więc jest łatwiej o "trafny wynik"). 

Pamiętacie jakie poparcie dawały sondaże prezydentowi Komorowskiemu w wyborach prezydenckich ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można by stworzyć aplikacje na systemy operacyjne implementowane do telewizorów, która by sprawdzała jaki program oglądasz(np. co minutę) i kto będzie chciał dołączyć do pomiaru to sobie by instalował (tak jak to jest z Hbb TV od samsunga)

a gdybyś oglądał coś innego niż telewizję(np. YT, Netflix itd.), to by ta aplikacja tego nie rejestrowała

np. mogła by rejestrować tylko gdy jest włączona aplikacja/zakładka Live TV

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Falcon napisał:

Ty może tak, ale nie odnoś tego do całości bo w ten sposób sugerujesz, że abonenci Netii z braku laku oglądają TVP1, a Nielsena niekoniecznie.

I tu dochodzimy do sedna. Abonentów tych przykładowych kanałów premium w Netii może być procentowo mniej niż przeciętnie w całym kraju.

Załóżmy że w Nietii pakiety premium wybiera przeciętnie co 10 abonent,a w skali kraju u wszystkich operatorów średnio co piąty. Powody mogą być przeróżne. Najbardziej przemawiający do wyobraźni np. w innych kablówkach czy platformach satelitarnych była dobra promocja.

 

W ujęciu danych z samej Netii lepszą oglądalność będą mieć zatem kanały z niższych pakietów. Ale w skali kraju słupki mogą skoczyć kanałom premium kosztem pozostałych.

Czy to przemawia do Waszej wyobraźni, dlaczego jeden operator może nie być a raczej na pewno nie jest reprezentatywny?

 

27 minut temu, Bartosz10 napisał:

więc jak ktoś ogląda dany kanał to raczej nie z nudów czy z przymusu tylko dla tego, że go to w jakimś stopniu interesuje

Znam takich co włączają, żeby cokolwiek brzęczało na jednym kanale, wcale go nie oglądając ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bartosz10 napisał:

można by stworzyć aplikacje na systemy operacyjne implementowane do telewizorów, która by sprawdzała jaki program oglądasz(np. co minutę) i kto będzie chciał dołączyć do pomiaru to sobie by instalował (tak jak to jest z Hbb TV od samsunga)

a gdybyś oglądał coś innego niż telewizję(np. YT, Netflix itd.), to by ta aplikacja tego nie rejestrowała

np. mogła by rejestrować tylko gdy jest włączona aplikacja/zakładka Live TV

A kto za to zapłaci? Taki system musiałby być zintegrowany przez producenta telewizora, a więc napisany przez każdego producenta osobno, dla jego tunera telewizyjnego. Jak sądzisz kosztami tego systemu kogo by producent obarczył?

 

HbbTV w Tizen jest zintegrowane z tunerem. Ty decydujesz wyłącznie czy pobrać klienta do obsługi i go włączyć. U innych producentów HbbTV nie pobierasz, są w systemie.

Żadna zewnętrzna aplikacja nie ma praw dostępu do tunera producenta telewizora. Można się o tym przekonać pobierając alternatywną aplikację do oglądania telewizji na Android TV ze sklepu napisaną przez Google. Telewizję obejrzysz, ale żadnych informacji z tunera ta apka nie wyciągnie, ani EPG, ani adresów HbbTV. Nic poza zwykłym oglądaniem telewizji nie działa. Brak uprawnień.

 

Inną sprawą jest że przy takim badaniu reprezentatywność również nie zostałaby zachowana, gdyż wielu odbiorców zwłaszcza DVB-T nie korzysta równolegle z internetu, a bardzo często korzysta z prostych tunerów zewnętrznych, które nie posiadają możliwości technicznych aby takie rozwiązania stosować. Ich procesory są po prostu zbyt słabe.

 

Sama zasada "kto by chciał" również jest dyskusyjna, bo jeśli by chcieli wyłącznie nieliczni oglądający kanały z wyższych pakietów? :)

Krótko mówiąc pomysł nierealny do wdrożenia.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oglądałem sobie wtedy seriale (nie w tv). Na chwilę przełączyłem, zobaczyłem że 1:0 dla Anglii i dalej oglądałem serial. Znowu popatrzyłem na wynik, 1:1 i poszedłem spać bo rano trzeba wstać do pracy. Świat się nie zatrzymał na czas meczu bo wszyscy nagle zaczęli go oglądać. A Kurski musi się ekscytować oglądalnością by ciemny lud miał uzasadnienie do wydawania 2 mld. na TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, STARS.TV napisał:

Tak, bo żyjesz we własnym świecie i skoro Ty oglądałeś to zapewne cały świat też musiał oglądać.

Nie mierz wszystkich swoją miara! Troche kultury czlowieku, zwlaszcza ze jestes dyrektorem.

To, że Ty slepo wierzysz w dane Nielsena, to nie znaczy ze one sa zawsze zgodne z rzeczywista ogladalnościa i wszyscy maja traktowac dane z Nielsena jako prawde objawioną.

Cytat

Finałowy mecz Euro 2016, rozegrany pomiędzy Portugalią a Francją śledziło w TVP1, Polsacie i Polsacie Sport średnio 10,23 mln osób w telewizji. To o 750 tys. widzów mniej, niż oglądalność finału Euro 2012 - wynika z raportu wirtualnemedia_pl.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/10-mln-widzow-ogladalo-finalowy-mecz-euro-2016-francja-kontra-portugalia

A wczorajszy final niecale 7 mln... To jest kolosalna rożnica, ktora ciezko racjonalnie wytlumaczyc.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę kultury człowieku? Ależ ja jestem bardzo kulturalny, na serio - nie chcesz zobaczyć gdy nie jestem kulturalny.

Powtarzam, to, że Ty oglądasz nie oznacza, że wszyscy muszą oglądać. Podajesz wyniki sprzed wielu lat i na co liczysz? Na oklaski? Wiesz jak bardzo świat się zmienił przez te ostatnie lata? Poczytaj, posprawdzaj, może znajdziesz jak wielkie spadki zanotowało to Euro w innych krajach. Ale oczywiście można też wierzyć w piki prezesa Kurskiego! :)

 

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, STARS.TV napisał:

Powtarzam, to, że Ty oglądasz nie oznacza, że wszyscy muszą oglądać.:)Poczytaj, posprawdzaj, może znajdziesz jak wielkie spadki zanotowało to Euro w innych krajach. Ale oczywiście można też wierzyć w piki prezesa Kurskiego!

Powtarzam, nie mierz swoja miara. Ja nie uwazam ze ogladalo final Euro 2020 wiecej osob dlatego ze ja ogladalem. Jestes w stanie to pojac?

 

Twoje "spadki" w ogladalności Euro w innych krajach. Pierwszy z brzegu przyklad - Niemcy. Finał Euro 2020 ogladalo ponad 2 mln widzow wiecej niz final poprzedniego Euro sprzed 5 lat.  https://www.dwdl.de/zahlenzentrale/83580/fast_21_millionen_fieberten_beim_emfinale_im_zdf_mit/

 

Ja nie wierze w dane Kurskiego. Jestes to w stanie pojac?

 

Edytowane przez aboutreka
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja tak napisalem? Niczego takiego nie napisalem. Powtarzam trzeci raz! Nie mierz ludzi swoja miara, nie rob z ludzi idiotow.

Kazales sprawdzic jakie to spadki zanotowalo Euro w innych krajach, to sprawdzilem te spadki u sasiada. To pokazalo ile byla warta twoja teza.

 

Widze ze masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

 

Dane Nielsena wydaja sie malo realne, bo m.in. trudno racjonalnie wytlumaczyc tak duzy spadek ogladalnosc finalu Euro 2020 wzgledem poprzednich finałow Euro. Swiata sie zmienia, ale nie tak radykalnie, by wytlumaczyc tak duze roznice.

 

To zenujace, ze w Polsce na stanowiskach dyrektorskich sa osoby ktore posluguja sie tak zenujaca manipulacja i nie potrafia czytac ze zrozumieniem.

Edytowane przez aboutreka
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aboutreka https://www.sport.pl/euro/7,154862,27191001,pilka-nozna-dramatycznie-traci-widzow-zatrwazajace-wyniki-euro.html

 

Cytat

Według danych z pięciu największych krajów Unii Europejskiej - Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski - mecz otwarcia Euro 2020 Włochy - Turcja oglądało o 45 procent mniej kibiców niż inauguracyjne spotkanie Euro 2016 Francja - Rumunia.

 

No chyba jednak w tej tezie coś jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze jedyne na co Cie stac, to obrazanie mnie. Zenada.

 

Ale teraz do faktow. Znam niemiecki. To ze ogladalność poczatkowych meczów Euro 2020 byla mniejsza niz podczas poprzedniego turnieju, nie ma zadnego znaczenia, bo tematem dyskusji jest ogladalność meczu finalowego Euro! Meczu finalowego, pojedynczego spotkania. Wg danych Nielsena ogladalność finalu Euro 2020 byla o ponad 3 mln nizsza niz finalu Euro 2016 i to jest zastanawiajace.

 

Cytat

Specjalistyczny portal telenauta.it zebrał dane z 18 europejskich krajów - m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Holandii, Polski, Portugalii. Oglądalność Euro jest w tych krajach o 15 proc. niższa niż 5 lat temu.

https://www.sport.pl/euro/7,154862,27272154,fantastyczne-mecze-na-euro-dla-niektorych-to-przyklad-patologii.html

 

 

Porównajcie ogladalność skokow do ogladalności Euro 2020

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/ogladalnosc-puchar-swiata-mezczyzn-w-skokach-narciarskich-2020-2021-tvp1-tvp-sport-eurosport?fbclid=IwAR2UZmYoqrFQYyZwoX8-wN7jzhviENSiTdIdqKhjBpfPKqsWDmWhTuDmfQM

Edytowane przez aboutreka
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, aboutreka napisał:

Wg danych Nielsena ogladalność finalu Euro 2020 byla o ponad 3 mln nizsza niz finalu Euro 2016 i to jest zastanawiajace.

 

A nie pomyślałeś, że 5 lat temu mogło być większe zainteresowanie finałem bo nasi grali w turnieju dość długo, tym samym więcej osób interesowało się samym turniejem? Teraz nasi szybko odpadli, o Euro nie było tak głośno jak 5 lat temu i to może być przyczyną mniejszej oglądalności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...