Skocz do zawartości

Vectra


Rekomendowane odpowiedzi

@DisconnecT @bugmenot Ja w swoim bloku również mam kilku operatorów w tym Orange GPON i nadal korzystam z kablówki (tu akurat MM). DOCSIS to wcale nie jest przeżytek, a wciąż rozwojowa technologia. Wszystko idzie w kierunku migracji nodów do R-PHY co otworzy drogę do świadczenia symetrycznego internetu (a ze względu na zdecydowanie większą ilość miejsc "aktywnych" może to być lepsze niż rozległa pasywna sieć optyczna). Mimo, że GPON jest super to Orange ma marny routing, bo jest hermetycznym operatorem i nie peeruje się otwarcie z innymi. To główny powód mojego pozostania przy HFC. Lepiej mieć lepsze jakościowo łącze z lepszymi wyjściami na świat, niż super-hiper światłowód z marną wymianą ruchu. Niestety także UPC ostatnio też idzie w kierunku hermetyzacji (za duży moloch już). Wszystko zależy też jak mocno się splituje sygnał z jednego wyjścia OLT. Pomijam archaiczne rozwiązania Orange typu zrywanie sesji PPPoE w celu wymuszenia zmiany IP. Ostatnio coś w tym zmieniali, więc chyba już nie jest tak źle jak kiedyś, ale sam fakt... Jeśli bym brał światłowód to T-Mobile po sieci Orange, bo tam chociaż open peering jest normalny. No i oczywiście starałbym się o samo ONT, a nie modemorouter. Opcjonalnie własna wkładka GPON i kombinowanie ze zmianą SN. Za GPONem w obecnej postaci przemawiają dwie rzeczy (od strony konsumenta): ping (opóźnienia), większa możliwości odnośnie uploadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.01.2021 w komunikacie prasowym napisali, że "Jednocześnie firma nieustannie inwestuje w rozwój swojej sieci, dzięki czemu w ofercie Vectra już teraz znajduje się atrakcyjny pakiet 1,2Gb/s. Dodatkowo operator wprowadza aktualnie do swojej oferty nowe, wyższe prędkości do usługi Internet – 450Mb/s, pakiet 300Mb/s staje się natomiast tym podstawowym." 

 

Ktoś coś słyszał o tym pakiecie 1,2 Gb/s ? 

Edytowane przez nobody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Ubinoob napisał:

Za GPONem w obecnej postaci przemawiają dwie rzeczy (od strony konsumenta): ping (opóźnienia), większa możliwości odnośnie uploadu.

 

Samo medium jest też mniej podane na zakłócenia i lepiej znosi warunki atmosferyczne co przekłada się bezpośrednio na niezawodność.

Nie mówiąc o tym, że upload w sieciach kablowych jest daleko w tyle za PONem i jeszcze długo będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych sieciach HFC zakłócenia zewnętrzne to znikomy problem (krótkie odcinki od nodów). Raczej jest to typowy opis książkowy jako zalety światłowodu. Za to optyka jest bardziej podatna na urazy mechaniczne i instalacja wymaga niestety spawania, co zwiększa koszty. Z uploadem jest to właśnie prawda i wszystko zależy od tego jak szybko operatorzy zaczną implementować R-PHY i EuroDOCSIS 4.0 z FDX. Oni już zdają sobie z tego sprawę i trwają w tym zakresie prace. Vectra już ma całkiem niezły upload jak na kablówki, a wiele jeszcze przed nami. Myślę, że żywot koncentryków będzie jeszcze długi, bo pomimo zalet światłowodów, nie ma żadnej wyraźnej przesłanki żeby rezygnować z dotychczasowej infrastruktury. Nadal trzyma poziom, więc nadal będzie eksploatowana (szczególnie że jest wizja rozwoju). Oczywiście budowa nowych sieci na koncentryku to bezsens. Przykładowo UPC w wielu lokalizacjach ciągnie światło do mieszkania (czyli niby FTTH jest), ale nie jest to GPON tylko dalej EuroDOCSIS i niczym się nie różni od dojścia koncentrykiem. Po prostu na końcu w mieszkaniu montują noda (boostral 710 najczęściej) i od niego jest kawałek koncentryka do modemu. Daje to jednak większe możliwości rozwoju i ewentualne opcje przejścia na PON, gdyby możliwości rozwoju EuroDOCSIS'a zostały wyczerpane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy koncentryk funkcjonuje jako instalacja wewnątrz budynku to jest to jeszcze ok, gorzej jak to samo medium jest łączeniem między budynkami zamiast FO np. na osiedlu.

Rzeczywiście Vectra oferuje całkiem przyzwoity - jak na kabel - upload, ciekawi mnie dlaczego inne kablówki nadal zatrzymały się przy niższych wartościach (UPC przeciętnie 30 Mbps, Vectra 50-60 Mbps), mimo, że powoli staje się to istotnym wyróżnikiem przynajmniej dla części klientów w wyborze dostawcy.

 

2 godziny temu, Ubinoob napisał:

Myślę, że żywot koncentryków będzie jeszcze długi, bo pomimo zalet światłowodów, nie ma żadnej wyraźnej przesłanki żeby rezygnować z dotychczasowej infrastruktury.

 

To prawda, jednak nadal jest UPC, które gdzie może, nawet przy nowych instalacjach kładzie kabel koncentryczny, mimo jego oczywistych wad.

Niewątpliwie wpływa na to polityka całego Liberty. Obawiam się jednak, że taka wygoda homogenicznej sieci to bardzo krótkowzroczna strategia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Arkon napisał:

Tym razem Orange dodała TVP Dokument, a Vectra śpi. I tak niektórzy będą twierdzili, że to rewelacyjna kablówka. Nie tylko z Polsatem nie potrafią się dogadać.

 

Jeszcze długo nie dodadzą TVP DOKUMENT.

Od dłuższego czasu proszę m.in o ten kanał i od POLSAT RODZINA HD, POLSAT GAMES HD, POLSAT SPORT  NEWS HD. - I NIC! "odsyłają" regułkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Golbi84 napisał:

to nie była fuzja. MM jest nadal osobnym podmiotem ma inne nazwy pakietów. 

 @Golbi84

Podstawowe pakiety już nazywają się tak samo 

Podmiotem świadczącym usługi jest VECTRA S.A.

Fuzja całkowita pewnie nastąpi pod koniec tego roku 

PS czy u was też nie działa część kanałów np eska tv ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szyzag123 napisał:

Dostaliście znowu maila z Vectry? Ile oni razy będą te prace robić?

Tak, przed 12:00 a po 14:00 u mojej babci zniknął całkiem sygnał i dopiero o 16 przywrócili.. ;) Ale żadnej lepszej jakości nie widać po pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, brtk napisał:

Tak, przed 12:00 a po 14:00 u mojej babci zniknął całkiem sygnał i dopiero o 16 przywrócili.. ;) Ale żadnej lepszej jakości nie widać po pracach.

Technicy się nudzą :D 

1 godzinę temu, szyzag123 napisał:

Ja dzisiaj bez skanowania kanałów zauważyłem, że TVP Sport w SD przestał mi świecić.

Brakło prądu :D

3 godziny temu, lukimann napisał:

Nie rozumiem tej histerii o nowe kanały.

 

 

Całe szczęście jeszcze nic nie wyrzucili :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Golbi84 napisał:

Technicy się nudzą :D 

Brakło prądu :D

Całe szczęście jeszcze nic nie wyrzucili :D 

To prawda, ale faktem jest, że w latach poprzednich często dodawali nowe kanały, a w okresie świąteczno -noworocznym, zawsze można było na coś liczyć.

Co ciekawe:

Teraz, jakimś cudem zwykła podmiana TVP Polonia z SD na HD jest problemem, a DW z SD na HD nie jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicelider kablowy nie odstawia takich " numerów".:rolleyes:

Nawet na sat od dobrych kilku miesięcy Polonia TVP jest w HD.

 

*   😌 cóż takie są fakty.

 

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukimann napisał:

Wicelider kablowy nie odstawia takich " numerów".:rolleyes:

Nawet na sat od dobrych kilku miesięcy Polonia TVP jest w HD.

 

*   😌 cóż takie są fakty.

 

Na co ten kanał w HD. Przyjrzyj się nazwie kanału po co on komu w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejeden @wujcio0 byłby ukonentowany podmianami SD na HD.... wciąż o to prosi. ;-)

Bądź co bądź to kablówka , więc chyba  nie problem skorzystać z dosyłu światłowodowego czy satelitarnego.

Z resztą bardzo prawdopodobne, że Polonia przy negocjacjach z nadawcą  publicznym jest niejako w pakiecie, większość operatorów ma kanał w ofercie.

Edytowane przez lukimann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Golbi84 napisał:

Na co ten kanał w HD. Przyjrzyj się nazwie kanału po co On komu w POLSCE?

Skoro krajowy nadawca zmienił standard odbioru dostępnego kanału, to zamiana jakości powinna być raczej priorytetem. Z automatu, a jest dokładnie odwrotnie. Ostatnio bardzo szybko "podmienili" na HD te zagraniczne. 

To czy jest oglądany i jak bardzo popularny, to już nieco inna kwestia. 

Edytowane przez Toma441
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2021 o 21:05, Madekp napisał:

Test na wifi czy po kablu?   

Na WiFi, tak jak podczas pomiarów Orange. 

Mówimy o download maks mam 200, a oferta 600mb

Jeśli chodzi o uploud mam 63mb, a oferta 60mb. 

 

Dziwna sytuacja. 

 

Edytowane przez effe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WiFi, tak jak podczas pomiarów Orange. 
Mówimy o download maks mam 200, a oferta 600mb
Jeśli chodzi o uploud mam 63mb, a oferta 60mb. 
 
Dziwna sytuacja. 
 
Nie dziwna. Może karta wlan na 5GHz spina Ci się na 300Mb i więcej nie pociągnie.
Sprawdź w właściwościach połączenia wifi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...