Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

@SatExpert

Zgadza się, najprawdopodobniej masz niewłaściwie ustawione kąty nachylenia anteny. Ja łapię satelity z zakresu od 53°E do 30°W. Być może mógłbym złapać jeszcze więcej, ale już nie próbowałem. Nie wiem, czy na antenie 80 cm by się to udało. Satelity, a tym samym i kanały, na których najbardziej mi zależało, odbieram. :) Jako punkt zerowy obrałem u siebie Astrę 1 19,2°E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, u mnie punkt zerowy wychodzi na 17,5°E, czy jakoś tak. Czyli tak ni w pięć, ni w dziewięć, bo pomiędzy Astrą 1 19,2°E, a Eutelsatem 16A 16°E.

Ale ja się aż z taką dokładnością nie bawiłem. Ustawiłem antenę po prostu na Astrę 1 19°E jako punkt zerowy i jest całkiem OK. :) Pewnie dałoby się to jeszcze lepiej poprawić, ale już tego nie ruszam. Odbiór na poszczególnych mam satelitach mam stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie należałoby antenę ustawiać na 16E, a nie bawić się w strzelanie. Bo i stronę Astry i w stronę HB to 3 stopnie, całkiem sporo.

A anteną 80cm to można dużo złapać - na wschodzie ABS, Yamal, nawet NSS (95E) jest możliwy - wiem, bo na corabie 70 cm bawiłem się w takie ekstremalne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze żeby była jasność, przy ustawianiu punktu zerowego, zestawem ruszamy w miejscu, które wskazuje czerwona i czarna linia, tam gdzie jest zielona linia musi być skręcone na sztywno i nie ruszamy tu ani ręcznie, ani "elektrycznie". Oczywiście zestaw musi być w pozycji wyjściowej, czyli mniej więcej takiej jak na zdjęciu.

 

http://oi44.tinypic.com/2qjbzuu.jpg

 

Nie mówię, że robisz inaczej, po prostu ciężko mi to wytłumaczyć, a chciałbym się wyrazić jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to trzeba korygować. Ja sobie ustawiłem "na oko" tak jak przy ustawieniu na HB (na oko, bo wywnioskowałem, że nie da się przełożyć kątów z anteny stacjonarnej na antenę obrotową, przez to, że wcześniej ustawiamy kąt na obrotnicy). I ustawiłem sobie antenę na 13E (bo miałem to dobrze opanowane) a potem jechałem sobie powoli, ręcznie, całym zestawem na wschód (u Ciebie to się nie najeździsz, bo wystarczy mały ruch z 13 na 16e) i czekałem aż na monitorze pojawi się obraz na wcześniej wpisanym przeze mnie kanale z satelity na mojej pozycji zerowej. Potem tylko ustawić przy czarnej linii tak, żeby sygnał był jak najmocniejszy i wstępnie obrotnica jest ustawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że jak za pierwszym razem ustawiałem obrotnicę (w innym miejscu bo u dziadków) to zadanie miałem o tyle ułatwione, że "ulica" pada idealnie w kierunku południowym. Ustawiłem wszystko na przestrzał i złapałem ( u mnie zero to 22,5 czyli 23,5E), do tego poszły lekkie korekty.

Potem jak już przeniosłem u siebie do domu to miałem tego gatunku problem, że ulica razem z chałupami jest nieco bokiem względem południka, więc zasada "prosto przed siebie" nie zadziałała. Zrobiłem to na oko, kąt na antenie ustawiłem na ziemi, potem zaczepiłem całość na obrotnicy, na której kąt już był ustawiony. Po zamontowaniu całości we właściwym miejscu cały zestaw przesuwałem lewo-prawo (mniej więcej wiedziałem gdzie jest 23E). Metoda na zasadzie ustawienie kąta na ziemi była nieco chybiona, ale to poprawiłem, natomiast za Chiny nie mogłem trafić na pozycję zerową bo... na 9E było kilka takich samych transponderów co na 23,5. Z tej głupoty 2-3 godziny gorącego, lipcowego południa spędziłem zastanawiając się co jest nie tak.

Także radzę w tunerze wprowadzić jakiś tp. z 16E, który nie będzie się pokrywał z sąsiednimi, silnymi pozycjami. ALE - zawsze może coś wyskoczyć w trakcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam dekoder Ariva 250 Combo.

Jeżeli zakupię np. http://www.dmtrade.pl/p1379,obrotnica-s ... -1-02.html

to na co mi to pozwoli.

Automatyczna obrotnica? Czyli po podłączeniu, automatyczne sterowanie anteną satelitarną, bez żadnych innych "zabawek"?

I czy jest coś takiego, jak automatyczne ustawienie anteny pod konkretna satelitę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena 60 cm powiadasz? Dużo z tego nie będzie, ale najsilniejsze pozycje powinny się dać złapać. Liczę na jakieś raporty z tego co da się na takiej antenie odebrać. A coś więcej odebrałeś, bo teraz jak rozumiem wszystko powinno śmigać? :)

Mam ustawioną jedną antenę 70 cm na 16E i Eurochannel ma około 40-parę %.

@palecbeckham - tak, obrotnica steruje anteną satelitarną i nic więcej (żaden pozycjoner) nie jest potrzebny. Również mam Arivę 250.

"automatyczne ustawienie anteny pod konkretna satelitę?" - masz na myśli system USALS? Działa to na takiej zasadzie, że w tunerze wpisujesz swoje współrzędne geograficzne, a następnie wybierając z menu jakiegoś sputnika - antena się obraca. Np. wybierasz Azerspace 46E albo Hispasat 30W - antena obróci się w tamtym kierunku. To tak łopatologicznie tłumacząc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z satelity Eutelsat 9A 9°E z tp. 12.034/V/SR=27500, z którego są nadawane m.in. kanały M6 Suisse (również w wersji HD), TF1 Suisse (również w wersji HD), W9, jakość sygnału mam na podobnym poziomie, jak na Hot Birdzie z tp. 11.508/V/SR=27500, czyli na poziomie 71-72%.

Z satelity Eutelsat 16A 16°E, z tp. 11.366/V/SR=30000, z którego nadawany jest m.in. kanał Eurochannel, jakość sygnału mam na poziomie 72%.

Wszystko to sprawdzone przed chwilką. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak - próbuję ustawić antenę na 23,5E i jak przesuwam antenę na wschód, to ona po chwili wraca z powrotem na zachód (widziałem to na własne oczy) :( co może być nie tak? :/

 

EDIT:

Coś jednak nie tak jest z tunerem, bo jak przestawiam na wschód i szybko zapisuję pozycję, to już się nie przestawia na zachód :| dziwne to i śmieszne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę DiSEqC mieć ustawionego. Bo jak włączę USALS i poprawne parametry wpiszę to gdzieś leci nie wiadomo gdzie.

To wygląda na to jakbyś punkt 0 miał całkowicie źle ustawiony. A to w zasadzie pierwsza czynność przy ustawianiu obrotnicy. Oczywiście główny warunek to idealny pion masztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...