Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wcześniej wspomniałem, mój punkt zerowy to mniej więcej 17,5°E, przy czym, jako ten punkt, wybrałem Astrę 1 19,2°E i na tego właśnie satelitę ustawiłem moją antenę jako punkt centralny. Ja korzystam z USALS. Oczywiście, po wpisaniu w tunerze właściwych współrzędnych mojego miejsca położenia, układ ten nie działał prawidłowo, gdyż antena niejako "nie trafiała" właściwie w danego satelitę. "Uciekało" gdzieś tak właśnie o te 1-2 stopnie. Jednak w ustawieniach USALS "oszukałem" nieco tuner, wpisując nieco inną wartość mojej długości geograficznej, niż jest faktyczna. Wpisałem dokładnie 18,50°E. I jest OK. Wszystkie satelity, do których mam dostęp, łapie mi bez problemów. :) Ciekawostką jest też to, że tę wartość długości geograficznej w ustawieniach USALS w tunerze muszę co jakiś czas "korygować", wpisując to raz właśnie 18,50°E, a później np. równe 18,00°E, bo po iluś tam obrotach anteny w różne strony, tuner, czy też antena jakby "gubiła" swoją właściwą pozycję... :roll: Zaobserwowałem też, że czas obrotu anteny ze wschodu na zachód jest u mnie dłuższy, niż przy kierunku z zachodu na wschód. Nawet przy wybieraniu kanałów z tej samej polaryzacji, a więc przy tej samej (teoretycznie) prędkości obrotu anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z USALS bo jak dla mnie wykorzystywanie DISEqC 1.2 na Arivie 250 to straszna rzeźnia.

Ja bym sprawdził, czy żadne ograniczniki w tunerze nie są włączone (chyba, że macie jakieś przeszkody), poprawne wpisanie współrzędnych oraz przejechałbym na pozycję 0 (antena wtedy powinna się wtedy ustawić we właściwej pozycji 0 czyli tak: images/faq/beztytuumr2ak1qf6.jpg ). Zresztą w taki sposób jak na podanym rysunku obrotnica z anteną powinny być ustawione na Wasz południk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz wszystko zależy od tunera. Ja mam Arivę 200 i łapie sygnał - lecz niestety nic nie znajduje.

 

Chyba że masz może możliwość zapisania jednego kanału ręcznie, to dalej pewien Ci złapać wszystkie (tak miałem jak miałem poprzedniego ferdka ale bez HD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że masz może możliwość zapisania jednego kanału ręcznie, to dalej pewien Ci złapać wszystkie (tak miałem jak miałem poprzedniego ferdka ale bez HD)

No właśnie, ja na moim starym Ferdku AF-7318UCI miałem taką opcję, że mogłem sobie ręcznie wyszukać jeden konkretny kanał, wpisując jego dokładnie parametry łącznie z PID-ami. W przypadku tunerów Ferguson z serii "Ariva", a więc również i na mojej obecnej Arivie 202E, nie ma już takiej możliwości. :( Pamiętam też, że w taki sposób dało się wyszukiwać tylko kanały niekodowane. Kodowane wprawdzie też, ale wyszukany w ten sposób kanał kodowany nie chciał się dekodować, mimo włożonej do tunera odpowiedniej aktywnej karty. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Barti mogłeś wpisać pid video, audio, PCR, a to nie są wszystkie "parametry" przekazu, jak widzisz brakuje między innymi informacji o, szeroko pojętym, kodowaniu, więc tuner nie miał pełnej informacji.

Jak widać obecne tunery "HD" są pozbawione tej funkcji, w "SD" było to niemal zawsze.

 

W przypadku transponderów z "Eskami i RMFami" to tak, wiele zależy od tunera, m.in. jak sobie radzi z niskimi SR, wysokimi FEC i tym podobnymi "bzdurami".

 

Przypadkiem nie off-topic? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SatExpert

Jakiej wielkości masz antenę? Bo gdzieś mi się "obiło", że 60-tkę. :roll:

Jeśli tak to faktycznie z odbiorem tego transpondera możesz mieć problem, gdyż do zbyt mocnych to on nie należy. :?

Spróbuj może też o różnych porach dniach, bo u mnie (antena 80 cm) czasami w południe sygnał potrafi znacznie spaść, a nawet na jakiś czas zaniknąć, po czym po pewnym czasie znów powraca. W tym czasie sygnał z innych transponderów z tego samego satelity mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SatExpert

Jakiej wielkości masz antenę? Bo gdzieś mi się "obiło", że 60-tkę. :roll:

Zgadza się :)

Spróbuj może też o różnych porach dniach, bo u mnie (antena 80 cm) czasami w południe sygnał potrafi znacznie spaść, a nawet na jakiś czas zaniknąć, po czym po pewnym czasie znów powraca. W tym czasie sygnał z innych transponderów z tego samego satelity mam.

Dobry pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astry z 28.5/2°E zdobyte niestety nowy transponder z Clubland TV mi nie łapie :/

 

Ja na układzie zezującym też mam problem ze złapaniem tego TP. Na starym TP miałem zaniki sygnału około godz 13.00-14.00 i 16.00-17.00

Próbowałem ustawiać konwerter ale jak na razie bez sukcesów. Antena to 80cm - centralny konwerter hotbird.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wprawdzie nie o tym jest niniejszy temat, ale ja również w tej chwili nie mam sygnału z transpondera, z którego nadawany jest m.in. kanał Clubland TV (tp. 12.522/V/SR=22000). :?:roll: Sprawdzę ponownie później. Dodam też, że pogoda u mnie nie jest zbyt dobra. Jest całkowicie pochmurno, ale deszcz w tej chwili nie pada.

 

 

Edycja - godz. 18:30:

Sygnał z tp. 12.522/V/SR=22000 już jest. :)

 

Koniec off-topic. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31,5°E zaliczone! :D Próbowałem się dobrać do 33°E i Turksata (42°E), ale mi się nie udało (za mała antena?) :/

 

Powinieneś złapać jeszcze na:

http://pl.kingofsat.net/pos-33E.php 12.722 V 16730 wszystkie kodowane, ale sygnał dość silny, do ustawiania nadaje się ta częstotliwość.

http://pl.kingofsat.net/pos-39E.php

http://pl.kingofsat.net/pos-42E.php tutaj powinieneś złapać naprawdę dużo kanałów. Niektóre wiązki są nie osiągalne w Polsce.

http://pl.kingofsat.net/pos-45E.php tutaj możesz spróbować 11517 V 2960 miałem dość silny sygnał, mimo że kodowany.

 

Jeśli uda Ci się jeszcze coś dalej złapać to napisz.

 

Ja mam nadzieję że kiedyś jeszcze uda mi się odebrać te pozycje zawsze coś ciekawego można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj się "dobrać" do 45E - tam jest mocny sygnał.

Dzięki za cynk - jak będę miał czas to spróbuję :)

Powinieneś złapać jeszcze na:

http://pl.kingofsat.net/pos-33E.php 12.722 V 16730 wszystkie kodowane, ale sygnał dość silny, do ustawiania nadaje się ta częstotliwość.

No właśnie próbowałem go złapać, niestety mi się nie udało :/

http://pl.kingofsat.net/pos-39E.php

http://pl.kingofsat.net/pos-42E.php tutaj powinieneś złapać naprawdę dużo kanałów. Niektóre wiązki są nie osiągalne w Polsce.

http://pl.kingofsat.net/pos-45E.php tutaj możesz spróbować 11517 V 2960 miałem dość silny sygnał, mimo że kodowany.

Po niedzieli, jak ogarnę kanały muzyczne z 28E, to się za nie wezmę - również dzięki za cynk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety mam spory problem z obrotnicą od czasów "Ksawerego" i potrzebuję rady.

Ramię od obrotnicy wykręciło mi się i zamiast po dokręceniu tej śruby na imbusa wskazywać 0 to wskazuje 10 i nie da się tego poprawić. Na nic zdają się ustawienia, wszystko rozwala się po wykonaniu obrotu. Ktoś ma jakąś wskazówkę, czy czasem nie trzeba rozkręcać obrotnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

http://pl.kingofsat.net/pos-33E.php 12.722 V 16730 wszystkie kodowane, ale sygnał dość silny, do ustawiania nadaje się ta częstotliwość.

No właśnie próbowałem go złapać, niestety mi się nie udało :/

Możesz mieć źle zdefinowany transponder. Podawano często zła wartość SR. Tu istotna uwaga- luyngsat zaktualizuje wykaz jak ktoś wg autora strony zaufany poda mu parametry - jak przekaz zniknie i niek ni enapisze maila to będzie on nadal na jego stronie. King Of Sat wykonuje codzienego skanowania - ale uwaga np. nie znajdziesz tam kanałow z 36'E z polaryzacjami koowymi - dla pasma Ku mają możłiwośc tlyko skanowania polaryzacji ortogonalnych.

 

Aha pozycje 31.5'E i 33,0'E daje radę odebrać z tego samego konwertera ustawionego tak pośrodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

SatExpert - przyjrzyj się jeszcze czy Twój konwerter / zestaw antenowy czasem nie wykazują gorszej czułości w okoli 12722MHz.

Czasem jakiś problem z kablem albo pech z jego długością może dodatkowo pogorszyć odbiór tego co opuszcza konwerter.

Z tym transponderem nie odcuzłęm by był jakiś "dychawiczny" tym bardziej że mogłem się ustawić konwerterem pomiędzy 33.0'E a 31.5'E - czyli pomimo rozmiaru mojej anteny 96 * 106 nie było optymalnego ustawieniana tę pozycję.

 

Natomiast uwaga co do parametrów wynikanął ze teog iż dość długo mońża spotkać na tych dwóch strona sprzeczne dane co do emisji z tego transpondera a czasem to umyka przy przeszukiwaniu orbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, iż po Ksawerym nie miałem dostępu do sat, to po raz pierwszy postanowiłem ustawić obrotnicę sam, bez pomocy monterów i .... miernika, którego nie posiadam. I tak: wszystko co na wschodzie - działa bdb, wszystko co na zachodzie od mojego punktu 0 - Astry 19,2E, czyli od 16E i dalej na W działa źle lub wcale.

 

Ustawiałem tak. Po pierwsze antena "na czuja" i z kompasem w celu poszukiwania - Astry. Zdobyłem Astrę, podłączyłem tuner wpisałem moje koordynaty 18,6, antena się trochę obróciła i znów przystroiłem Astrę do tego punktu lekko przesuwając cały zestaw, aby był maks znów z Astry - tak na razie zostało.

I teraz pytanie - co zrobić aby dostroić sygnał z HB i dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja z kolei mam tak, że mój faktyczny punkt zerowy wynosi mniej więcej 17,5°E. Antenę, jako pozycję centralną, ustawiłem jednak na Astrę 1 19,2°E. Żeby obrotnica jako tako działała, tzn. "trafiała" poprawnie na poszczególne satelity to musiałem nieco "oszukać" USALS w tunerze wpisując jako moją długość geograficzną wartość 18,5°E. Bo gdy wpisałem zarówno wartość mojego rzeczywistego punktu zerowego, jak i np. pozycji Astry 1 to wówczas antena jakby "nie trafiała" poprawnie w satelity. Na Hot Bird'ie nie odbierało mi wówczas kanałów HD, a na SD miałem słaby sygnał. Dopiero to "oszustwo" w USALS poprawiło sytuację. :)

I przez dość długi czas był spokój. Wszystko działa elegancko. Antena obracała się zarówno na wschód, jak i zachód od pozycji centralnej (Astra 1) i z powrotem i wszystkie satelity po drodze "łapała" bez problemów. Jednak od pewnego czasu zaczęły występować u mnie problemy z odbiorem satelitów położonych na zachód od satelity, na którego aktualnie antena była ustawiona, np. na Astrę 1. Antena chyba nawet się nie chciała wtedy obracać, bo przy dłuższym, bezskutecznym oczekiwaniu na pojawienie się obrazu np. z Hot Bird'a i powrocie z powrotem na Astrę 1, obraz z tej ostatniej "wskakiwał" niemal od razu. Tak więc, wyglądało to tak, jakby antena obróciła się tylko "kawałeczek" i potem już stanęła... :roll: Co ciekawe, nie zawsze tak się dzieje. Gdy się zaczęło tak dziać to wchodziłem ponownie w ustawienia USALS w tunerze, tam pomajstrowałem z ustawieniami wartości długości geograficznej, restartowałem tuner itp. i ponownie wszystko zaczynało hulać. :) Aż do momentu, jak ponownie wystąpiły podobne objawy. I potem znów zabawa z USALS i potem znów wszystko OK. Czasami jest tak, że jak występują te problemy to nic nie robię w żadnych ustawieniach, nie kręcę nic anteną, a później, jak któryś raz włączę ponownie tuner to znów jest wszystko OK. Ciekawi mnie właśnie, czemu to tak jest. I to też zawsze jest problem z przestawieniem (obrotem) anteny tylko w kierunku zachodnim. Na wchód za każdym razem "idzie" bez zająknięcia. :roll: Dodam jeszcze, że ww. problemy dotyczą nie tylko obrotu na zachód od Astry 1, ale w ogóle obrotu w kierunku zachodnim, np. z Astry 1 na Hot Bird'a, z Astry 2 (28,2°E) na Astrę 1 albo i Hot Bird'a, z Hot Bird'a na Amosa (4°W) itp.

Antenę też z pewnością nie mam ustawioną idealnie, ale, jak już wyżej wspomniałem, na samym początku po zamontowaniu obrotnicy i początkowym ustawieniu anteny na Astrę 1, wszystko było w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...