Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym kupić obrotnicę satelitarną, jednak mam parę pytań i wątpliwości.

1) Waham się pomiędzy dwoma modelami: Opticum MH1 a Golden Media GM 50. Który model jest lepszy (który gwarantuje lepszy odbiór i więcej satelit)?

2) W jaki sposób powinienem zamontować obrotnicę (mam dogodne warunki, tzn. dobre miejsce na balkonie)?

3) Na jakiej zasadzie działa obrotnica satelitarna? Co to znaczy, że jest sterowana bezpośrednio z tunera? (czy to znaczy, że po wyborze satelity lub przełączeniu na inny kanał obrotnica sama przesunie się na odpowiednie miejsce?)

4)Na jaki przedział satelit mogę liczyć przy poprawnym zamontowaniu obrotnicy (jako skrajny satelita interesowałaby mnie 90E)?

5) Czytałem gdzieś, że montaż obrotnicy jest bardzo trudny i nigdy nie jest w 100% możliwy. Model Opticum MH1 posiada coś takiego jak przycisk do szybkiej instalacji? Na czym to polega, czy ułatwia to instalację obrotnicy?

Z góry dziękuję za zainteresowanie i udzieloną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z znajomego mi miasta :D

1. Ona są takie same i maja zakres 160 stopni +/-

2 . na balkonie , hmm zależy od anteny jaki chcesz założyć , najlepiej na ścianie ( i masz czy łapie należy indealnie wypionować )

3. sterowana jest tunerem , wpisujesz w niego odpowiednie dane ( u ciebie punkt 0 to długość 19,4E a szerokość 50,4 N Satelita Astra 19,2E) i tuner zacznie sam sterować ( zależna funkcja od tunera ) lub nastawiamy ręcznie za pomocą opcji DiSEqC1.2

4. Zależy od położenia geograficznego i od wielkości talerza ( u ciebie Miasto ) ustawiałem, klientowi od 45E do 30W miał słabsza obrotnice i talerz 90cm ( nie wszystkie transportery też działają na mniejszych talerzach ( patrz dział viewforum.php?f=37 oraz tu http://jackysat.prv.pl/podstr/obrotnica.html ) wymagają większego talerza ...

5. Nie jest trudny , jeśli kolega dobrze przeczyta z zrozumieniem to montaż jest łatwy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jeżeli się da, to na dachu. Na balkonie może być trochę głośno (mnie by nie przeszkadzało, ale urządzenie do najcichszych nie należy - innym może).

3. Przy pomocy tunera - pełna automatyka

4. Przy założeniu że poprawnie ustawisz obrotnicę i antenę odbierzesz Yamala na 90E - najlepiej mieć antenę co najmniej 90cm; choć i u mnie na 80cm świetnie działa.

5. Nieprawda

 

Montaż obrotnicy jest niewątpliwie dużo trudniejszy niż samej czaszy. Kluczem do sukcesu jest dokładne zrozumienie zasady działania (przy ew. korektach), duża dokładność, dużo cierpliwości.

 

Ja posiadam ten drugi model (GM 50).. jestem z niego bardzo zadowolony.

Instrukcję do ustawiania będziesz miał w pudełku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kwakii możesz to zupełnie olać, informacja dotyczy DiSEqC 1.2. W dekoderze wybierz USALS i wtedy dekoder sam sobie przeliczy jak ustawić obrotnicę(a ona nie musi nic pamiętać).

Wtedy wszystkie satelity ustawiasz w odbiorniku i tylko tam. W zasadzie wystarczy podać jej szerokość geograficzną, reszta idzie automatycznie.

Inna sprawa że 60 pozycji raczej nie dasz rady złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.telcom.pl/oferta.php?id=31

 

 

lub użyć i powinno podejść http://www.hollex.pl/silowniki-i-obrotn ... -diseqc1-2

 

ale z tego co widze to lepiej kupić nową obrotnice , chyba że masz duży talerz i ciężki to się zgodzę takim wydatkiem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

AS2000 podaje 24V, Moteck może 36V. AS2000 w efekcie sprawdza się przy mniejszych siłownikach - precyzyjniejszy. Moteck jest dobry przy większych siłownikach - szybszy, ale mniej precyzyjny. Prywatnie wolę AS2000, ale nie są już produkowane i dostać nie jest łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam pytanie do szanownego grono forumowiczów. Posiadam obrotnicę i nasunęło mi się pytanie: na jakiej wysokości mam zainstalować talerz do rurki obrotnicy, po środku (tak mam obecnie) czy zjechać na sam dół, czy też w górę pod samą kopułkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Na pewno masz antenę z polarmountem? Czy masz antenę AF z typowym zawieszeniem. Też mam Motecka SG2100 i też mam Laminasa PM1200 i nigdy bym go nie łączył z tą obrotnicą. To jest antena 130cm z ciężkim zawieszeniem wymagająca montażu obrotnicy w niekorzystnym odwróceniu (przyciski i LNB z góry).

 

Natomiast Laminasa z mocowaniem AF jak najbardziej do motecka można stosować, nawet pomimo że ma 10cm więcej niż pozwala producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...