Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

I tak: wszystko co na wschodzie - działa bdb, wszystko co na zachodzie od mojego punktu 0 - Astry 19,2E, czyli od 16E i dalej na W działa źle lub wcale.

Ustawiałem tak. Po pierwsze antena "na czuja" i z kompasem w celu poszukiwania - Astry. Zdobyłem Astrę, podłączyłem tuner wpisałem moje koordynaty 18,6, antena się trochę obróciła i znów przystroiłem Astrę do tego punktu lekko przesuwając cały zestaw, aby był maks znów z Astry - tak na razie zostało.

I teraz pytanie - co zrobić aby dostroić sygnał z HB i dalej ?

Z opisu wygląda na to, że ustawiasz to prawidłowo. Ja mam podobny problem i podejrzewam u mnie luzy na obrotnicy. Wschód u mnie leży (ale ten dalszy wschód, 60-85E), antena jak gdyby zajeżdża za daleko na wschód. Natomiast co do zachodu to jest lepiej niż na wschodzie, ale też tak jakby antena lekko przejeżdżała zachód. Pośrednie satelity odbiera raczej prawidłowo, dlatego tłumaczę to sobie luzami na obrotnicy, bo szerokość geograficzną na obrotnicy mam ustawioną prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robinson - właśnie też obawiam się, że problem może leżeć w luzach, a imbusem już nic dokręcić nie mogę. Jeszcze będę się bawił, może coś poprawię lub popsuję.

 

@Barti - rada dla Ciebie: viewtopic.php?f=14&t=9743&p=219789&hilit=obrotnica+%C5%9Bruby#p219789 - inaczej będzie się właśnie obsuwać i będziesz tracił sygnał.

 

Jeszcze teraz dokładnie się przyjrzałem i na zachodzie muszę delikatnie antenę w górę podnieść. Teraz muszę rozważyć, czy ruszać zestawem, czy tylko kątem elewacji anteny :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Hmm, ja z kolei mam tak, że mój faktyczny punkt zerowy wynosi mniej więcej 17,5°E. Antenę, jako pozycję centralną, ustawiłem jednak na Astrę 1 19,2°E. Żeby obrotnica jako tako działała, tzn. "trafiała" poprawnie na poszczególne satelity to musiałem nieco "oszukać" USALS w tunerze wpisując jako moją długość geograficzną wartość 18,5°E. Bo gdy wpisałem zarówno wartość mojego rzeczywistego punktu zerowego, jak i np. pozycji Astry 1 to wówczas antena jakby "nie trafiała" poprawnie w satelity. Na Hot Bird'ie nie odbierało mi wówczas kanałów HD, a na SD miałem słaby sygnał. Dopiero to "oszustwo" w USALS poprawiło sytuację. :)

I przez dość długi czas był spokój. Wszystko działa elegancko. Antena obracała się zarówno na wschód, jak i zachód od pozycji centralnej (Astra 1) i z powrotem i wszystkie satelity po drodze "łapała" bez problemów. Jednak od pewnego czasu zaczęły występować u mnie problemy z odbiorem satelitów położonych na zachód od satelity, na którego aktualnie antena była ustawiona, np. na Astrę 1. Antena chyba nawet się nie chciała wtedy obracać, bo przy dłuższym, bezskutecznym oczekiwaniu na pojawienie się obrazu np. z Hot Bird'a i powrocie z powrotem na Astrę 1, obraz z tej ostatniej "wskakiwał" niemal od razu. Tak więc, wyglądało to tak, jakby antena obróciła się tylko "kawałeczek" i potem już stanęła... :roll: Co ciekawe, nie zawsze tak się dzieje. Gdy się zaczęło tak dziać to wchodziłem ponownie w ustawienia USALS w tunerze, tam pomajstrowałem z ustawieniami wartości długości geograficznej, restartowałem tuner itp. i ponownie wszystko zaczynało hulać. :) Aż do momentu, jak ponownie wystąpiły podobne objawy. I potem znów zabawa z USALS i potem znów wszystko OK. Czasami jest tak, że jak występują te problemy to nic nie robię w żadnych ustawieniach, nie kręcę nic anteną, a później, jak któryś raz włączę ponownie tuner to znów jest wszystko OK. Ciekawi mnie właśnie, czemu to tak jest. I to też zawsze jest problem z przestawieniem (obrotem) anteny tylko w kierunku zachodnim. Na wchód za każdym razem "idzie" bez zająknięcia. :roll: Dodam jeszcze, że ww. problemy dotyczą nie tylko obrotu na zachód od Astry 1, ale w ogóle obrotu w kierunku zachodnim, np. z Astry 1 na Hot Bird'a, z Astry 2 (28,2°E) na Astrę 1 albo i Hot Bird'a, z Hot Bird'a na Amosa (4°W) itp.

Antenę też z pewnością nie mam ustawioną idealnie, ale, jak już wyżej wspomniałem, na samym początku po zamontowaniu obrotnicy i początkowym ustawieniu anteny na Astrę 1, wszystko było w porządku.

Heh, no i wyjaśniło się, co było przyczyną sytuacji, jaką opisałem w ww. poście, czyli problemów z obrotem anteny w kierunku zachodnim.

Niestety, okazało się, że przyczyną tego była jednak sama obrotnica. Właśnie szlag jasny mi ją trafił... :cry::/

Z Hot Bird'a chciałem antenę obrócić na Eutelsata 9A (9°E) i nic. Sygnał w ogóle się nie pojawił. Potem dałem na jeden z kanałów Astry 1 (19,2°E) i po chwili obraz pojawił się, czyli antena obróciła się bez problemów. Następnie dałem ponownie na kanał TVN (Hot Bird 13°E) i obraz już "nie wskoczył". Cały czas tak "wisiał" komunikat "przesuwanie anteny". Czekałem, czekałem i nic. Próba "grzebania" w ustawieniach USALS, a nawet przełączenie na DiSEqC 1.2 nic nie pomogło. Nie pomogło też wyłączenie i ponowne włączenie tunera. Antena na Hot Bird'a nie obróciła się. Ponieważ nie była jeszcze bardzo późna pora, poszedłem zobaczyć do anteny, co jest grane (antenę mam po przeciwnej stronie domu, niż balkon mojego pokoju), no i okazało się, że to jednak obrotnica nawaliła! :( Na obrotnicy przez cały czas tylko mrugała na przemian zielona i czerwona dioda i było słychać jakieś "tykanie". Gdy próbowałem wtedy ręcznie "kręcić" obrotnicą za pomocą przycisków znajdujących się na niej to obrót był możliwy tylko w lewo (a więc w kierunku wschodnim) i wtedy dioda na obrotnicy zaświeciła się na zielono. Gdy próbowałem w ten sam obrócić antenę w prawo to po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na obrotnicy dioda na niej od razu zaświeciła się na czerwono i znów zaczęła na przemian mrugać, raz na czerwono, raz na zielono i ponownie słychać było "tykanie". Tak więc, ewidentnie coś się stało z obrotnicą... :/ Tym bardziej, że dla sprawdzenia podłączyłem jeszcze do mojej anteny stary tuner Opticum 4060CX, który wcześniej używał mój brat z kartą TnK SD i też było dokładnie tak samo. Tak więc na pewno to nie wina mojego Fergusona, co też wcześniej zacząłem podejrzewać... :?

Cóż, wczoraj odesłałem obrotnicę w ramach reklamacji do sklepu "Hollex", bo w nim ją kupiłem. :? Hmm, czyżby ta obrotnica Opticum MH1 była taka słaba? Miałem ją od lipca ub.r., tak więc nie minął jeszcze nawet rok. :? Obrotnica ta nie była też intensywnie używana. Moja antena to Corab 80 cm (stalowa). Kurczę, a tak się cieszyłem, tak byłem z niej zadowolony... :roll::cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti - problemy, które opisujesz występują u mnie od początku używania obrotnicy. Czasami jakby się zawiesi i nie chce jechać w lewą lub prawą stronę. Często obrotnica także nie przesuwa się na daną pozycję, gdy jest na pol. V. Muszę wtedy szukać kanału z pol. H i normalnie sobie podjeżdża. Oczywiście drobne korety w ustawieniu, szczególnie przy słabszych sat także trzeba robić wtedy, ponieważ przy zmianie kanału przy przesuwaniu z V na H obrotnica jedzie szybciej, a gdy zostawię na V to wolniej i czasami się zagapi z położeniem sat. Tykanie, lampki - wypisz, wymaluj to samo.

Także mimo uznania gwarancji pewnie po powrocie nowiutka będzie robiła to samo.

Obrotnica jest po prostu taka sobie. To taki pracownik urzędowy, robi co do niego należy, ale ociężale i niedokładnie, a gdy miną godziny pracy szybko musi wracać do domu(czyli na poz. 19,2E w moim przypadku) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co mają Famavale tak jak i ja ale wkrótce wymiana to informuje że nadchodzą wiatry znowu będzie ostro wiać nawet 90kmh przy porywach

przydało by się by ktoś kto posiada anteny 100-120cm nagrał jak się zachowują anteny

 

@Barti

masz mega zbliżony pkt zerowy jak ja moja pozycja to 17 więc robisz błąd oszukując USALS w ten sposób. USALS mozna oszukiwac jak robisz tylko korekty anteny ale nie jak startujesz.

U mnie wszystko po właściwym ustawieniu od początku działało od Hispasata aż po 68 east dalej nie sprawdzałem bo nie ma wiązki a jeszcze dalej to jest juz poza limitem obrotnicy.

 

Opowiedz też co u Ciebie działa na tej 90cm i z czego nie masz sygnału np 26 east wiązka europejska

z czego masz z słaby sygnał np pakiet SKYUk oraz dalsze satelity czyli 36 east 42 itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartolinos

Piszesz, że obrotnica ta "lubi się" zawieszać i przez to nie chce się obracać. Czy w związku z tym jest jakiś sposób, aby ją "odwiesić"? :roll: Czy ta na przemian mrugająca na czerwono i zielono dioda i "tykanie" dochodzące z obrotnicy to właśnie jej "zawieszenie się"? Piszesz też, że na skutek tego "zawieszenia się", obrotnica ta nie chce się obracać w lewo lub w prawo. A u mnie było tak, że przestała obracać się tylko w prawo. W lewo wszystko było OK. U mnie to "zjawisko" nie występowało od początku, gdy zamontowałem obrotnicę. Na początku wszystko było OK. Przez długi czas obrotnica ta działała poprawnie, bo antena bez problemów obracała się w obie strony. Dopiero jakiś czas później zaobserwowałem, że jakby obrót w prawo był wolniejszy, niż wcześniej. I tak coraz gorzej, gorzej, aż padło na amen... :? Podejrzewam, że moja obrotnica zwyczajnie się zepsuła. :( Pytanie tylko, jaka jest przyczyna... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie znam sposobów na spowodowanie ruchu obrotnicy po takim zawieszeniu. Czasem to denerwuje, gdy czekam na jakikolwiek ruch, a migają tylko lampki, ale zdążyłem przywyknąć. Niestety nic oprócz czekania czasem 1,5 min. mi nie pozostało. U mnie tylko jeśli chodzi o ruch pomaga zmiana kanału z polaryzacją H i obrotnica lepiej działa.

Bardziej chciałem ostrzec Ciebie przed ewentualnym powrotem do używania tej obrotnicy po wymianie na nową w Hollexie, bo po prostu problemy te będą się powtarzać. I nic z tym nie zrobisz, bo to nie jest usterka w/g producenta. Problemem chyba jest konstrukcja plastikowa i te zębatki. Czasza na bank za ciężka nie jest, a po odpięciu anteny obrotnica chodzi nawet na pol V dobrze. Podejrzewam, że oni te testy obrotnic prowadzili 1 dzień. Produkt się rusza, czyli działa i pojechał do sklepów.

 

@SatExpert - nie ma się czym chwalić, znam przypadki gdy nawet DG-380 szlag trafiał po krótkim czasie. I co ? Wada produkcyjna, czy słaba obrotnica, która w testach użytkowników, a nie sponsorowanych artykułów wypada bardzo dobrze ? Na takie sprzęty nie ma reguły i tego każdy użytkownik się obawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tylko jeśli chodzi o ruch pomaga zmiana kanału z polaryzacją H i obrotnica lepiej działa.

Heh, no właśnie... Ja anteną "kręciłem" głównie w oparciu o polaryzację V, bo "wracając" na Hot Bird'a zawsze wybierałem kanał TVN SD. Nie wiem, tak jakoś to sobie wymyśliłem. ;) W zasadzie nie zwracałem przy tym uwagi na polaryzację. Może faktycznie, tak jak mówisz, przy polaryzacji H będzie lepiej? Jak obrotnica do mnie wróci i ją ponownie zamontuję to ją znów trochę potestuję i zobaczę z tą polaryzacją H. Jedno jest pewne: po takim "zawieszeniu się" tej obrotnicy i mruganiu tej diody na czerwono-zielono nawet po długim odczekaniu nic nie pomogło. I jak już wcześniej też wspomniałem, nawet próba "ręcznego" obrotu anteny w prawo za pomocą odpowiedniego przycisku na samej obrotnicy też nic nie pomogła. :(

 

 

@asiafan

Moja obrotnica to Opticum MH1. Tuner to Ferguson Ariva 202E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc mamy takie same obrotnice tyle że tak jak mówiłem są modele fergusona które nie pracują prawidłowo z obrotnicami USALS. Możliwe że czeka Ciebie wymiana nie obrotnicy ale tunera. Ferguson się nie interesuje klientami prawie nie robi uaktualnie firmwarów

 

Dodam że montowanie ciężkich anten stalowych źle działa na obrotnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan

A ty jaki masz tuner?

Mogłoby być, tak jak mówisz, tyle tylko, że z początku z moją obrotnicą było wszystko OK. Mój Ferguson bez problemów nią sterował, zarówno w lewo, jak i w prawo. Tuner bez "zająknięcia" łapał różne satelity. Po jakimś czasie dopiero zacząłem obserwować, że obrót w prawo (i tylko w prawo) jakoś tak dziwnie trwa dłużej, niż obrót w lewo i z czasem ta różnica w czasie obrotu się pogłębiała, aż do całkowitego "padnięcia" obrotnicy. Jak już wspomniałem w jednym z wcześniejszych postów tutaj, podłączyłem do mojej anteny drugi tuner, który mam (Opticum 4060CX), aby właśnie sprawdzić, co jest grane, a także próbowałem "ręcznie" obrócić antenę w prawo za pomocą odpowiedniego przycisku na samej obrotnicy. Nic nie pomogło... :( Tak więc to raczej nie wina mojego Fergusona, tylko po prostu obrotnica "zdechła"... :? Moja antena nie wydaje mi się za ciężka, bo według instrukcji obrotnicy, można z nią używać anten stalowych o średnicy do 1,2 m. A moja antena to stalowa 80 cm marki Corab.

Co do samych tunerów Ferguson to wiadomo, że nie jest to sprzęt "wysokich lotów". Ale do zwykłego oglądania TV wystarcza. Za taką cenę nie można oczekiwać cudów. Do mojego modelu akurat wychodzi jeszcze soft. Ostatnie wydanie było nawet jakiś miesiąc temu chyba. Ale to tak na marginesie, bo nie o Fergusonie jest niniejszy wątek. :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też po roku używania obrotnicy GI 50-120 pojawił się taki problem. Na polaryzacji V nie chce się przekręcać, na H jedzie bez problemu. Po drugie od czasu do czasu załącza się jej jakby "ogranicznik" i nie chce się przekręcić w lewo... trzeba wtedy wejść w menu i wyłączyć ograniczniki (mimo, że mam je wyłączone cały czas, brak przeszkód!). Dodam, że jak na początku to się zaczęło dziać to było to problematyczne - wtedy używałem tuner Marius 1020CI, który nie ma jakichkolwiek opcji dotyczących ustawiania ograniczników :(. Dopiero po kupnie Arivy 250 jak jej coś odbije to można to załatwić.

Z tym, że się nie da przekręcić anteny ręcznie (przyciskami na obrotnicy) to jest 100% prawda. Też tak mam, gdy tuner jest włączony na kanale polaryzacji V. Gdy się włączy program, który nadaje na polaryzacji H to bez problemu można sterować przyciskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "przewijam na kanałach FTA" i nie wracam z odległych satelit np na hotbird dajmy z 28 east na 13 ja wracam co pozycje bo obserwuje sygnał jak trafia z satelity na satelite i czy nie ma desynchu.

 

 

GI 50-120 czy to nie jest ten model 90/90 west east aluminiowy co przyjmie nawet żagiel 140cm?

 

 

jaki tuner ? najlepiej taki który prawidłowo obsługuje USALS nie wszystkie tunery tak robią mając jedynie logo DISEQC1.0 1.1 i 1.2

w żadnym razie nie trzeba kupować kombajnu o sumach ponad 1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też po roku używania obrotnicy GI 50-120 pojawił się taki problem. Na polaryzacji V nie chce się przekręcać, na H jedzie bez problemu. Po drugie od czasu do czasu załącza się jej jakby "ogranicznik" i nie chce się przekręcić w lewo... trzeba wtedy wejść w menu i wyłączyć ograniczniki (mimo, że mam je wyłączone cały czas, brak przeszkód!). Dodam, że jak na początku to się zaczęło dziać to było to problematyczne - wtedy używałem tuner Marius 1020CI, który nie ma jakichkolwiek opcji dotyczących ustawiania ograniczników :(. Dopiero po kupnie Arivy 250 jak jej coś odbije to można to załatwić.

Z tym, że się nie da przekręcić anteny ręcznie (przyciskami na obrotnicy) to jest 100% prawda. Też tak mam, gdy tuner jest włączony na kanale polaryzacji V. Gdy się włączy program, który nadaje na polaryzacji H to bez problemu można sterować przyciskami.

Kurczę, ja to wszystko sprawdzałem właśnie, gdy tuner miałem ustawiony na kanale TVN SD (na tym Opticumie również), czyli na polaryzacji V. :/ Do głowy mi nie przyszło, że to może mieć jakieś znaczenie... :roll:

Czyżby w takim przypadku tuner, będąc ustawionym na polaryzacji V, niejako "blokował" obrotnicę, uniemożliwiając jej sterowanie nawet "ręcznie", przyciskami na niej? Dla mnie to co najmniej dziwne! Obrotnica przez powinna działać niezależnie od tego, czy wybieramy kanał w polaryzacji H, czy V. Jedyną różnicą jest wówczas tylko czas obrotu anteny, bo wówczas podawane jest na obrotnicę różne napięcie, co wpływa oczywiście na prędkość obrotu. Polaryzacja V, moim zdaniem, nie powinna przecież unieruchamiać obrotnicy... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W maju ubiegłego roku zainstalowałem Opticuma MH1 z famavalem 110 alu. Wszystko było robione byle jak to też np punkt zero choć w rzeczywistości wynosił 22 stopnie miałem ustawione 18. Jak się można domyślić, każdą satkę musiałem korygować dodając lub odejmując jej stopni. Stwierdziłem, że najwyższa pora ustawić to tak jak trzeba. Za punkt odniesienia będzie mi służyć Eutelsat 21,5. Pytanie - o ile elewacja obrotnicy to 39 stopni według instrukcji - to ile będzie wynosić deklinacja? Tzn od jakiej liczby odjąć te 7,4 stopnia podane w instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idziesz na dishpointer zapodajesz tam swoja lokalizacje wybierasz obrotnice np moteck po wybraniu kalkulator podanje wszystko

 

USALSu nie można ustawiać na oko nawet jeśli Twoja lokalizacja np ma punk zero jako pozycje satelitarna która nie ma wiązki to ustawiasz na sasiednią bez skręcania śrub i przesuwasz w dana pozycje reszta z kalkulatora

 

ale na antenach i zawieszeniach zawsze widoczne są skale wg których należy ustawić śruby

 

Dobrym wyjsciem jest też apka na androida po wifi od razu pokazuje sygnał czy masz czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja pierwszy raz posiadam obrotnice i sam montowałem zajeło mi to około 2 godzin maszt + ustawianie obrotnicy antena od cyfry 85cm i obrotnica opticum odbierają mi satelity od 68,5E do 5W z tym kerunkiem W to niewiem czy dalej na 85 nic nie złapie czy poprostu brzuska mi nie zasłania ,co ciekawe na 26E chyba to badr odbiera mi paczka sportowych kanałów al jazera sport + MBC cała paczka bez zacięcia choć na granicy odbioru :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...