Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Posiadam antenę 90cm,dekoder Ariva100E,przełącznik diseq4/1(cztery konwertery na zezy)odbiór:hotbird,astra,sirius,oraz eurobird1.Ostatnio zakupiłem obrotnicę GM 50-120,którą zamierzam zastąpić ów posiadany przełącznik.W związku z czym mam kilka pytań do posiadaczy obrotnic:czy gdy zamontuję obrotnicę,wprowadzę współrzędne swojej lokalizacji tj.długość/szerokość w menu odbiornika w opcji USALS,to czy programy które dotychczas miałem w odbiorze z różnych satelit mi nie znikną?Czy po przełączeniu pilotem np.z programu tvn(hotbird)na tvp historia(astra)antena automatycznie zmieni pozycję?Czy może będe musiał na nowo programować odbiornik:instalację menu tunera,itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeżeli chodzi o kanały, które masz już zaprogramowane w tunerze, to one Ci nie znikną. Po wprowadzeniu poprawnych danych w menu tunera (USALS, długość i szerokość geograficzna) będzie dokładnie tak, jak napisałeś: po wybraniu jakiegoś kanału, obrotnica sama przejedzie we wskazane miejsce (np. na Astrę 19,2E) i po dotarciu na miejsce dana stacja wskoczy.

Nie będzie trzeba natomiast ustawiać kanałów na nowo, itp.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.Po zamontowaniu walczyłem z ustawieniem i zaprogramowaniem obrotnicy jakieś 5-6godzin,i na koniec dotarłem do finału z zadowoleniem.Łapie mi od 5e do 28,5e.Problem mam tylko od poniżej 5E w dół tj.brak thor,oraz amos.Obrotnica nie jedzie tam,ponieważ blokują bandy skalowe anteny(starszy typ anteny)Obadałem mankament i doszedłem do wniosku,że będe musiał je nieco liznąć po brzegach diaksem,więc nie powinny blokować dalszego przesuwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam problem z instalacją obrotnicy. Łapie i działa tylko Hotbird. Na resztę pozycji się obraca(widać obrót we właściwą stronę), ale nie działają. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną. Próbowałem ręcznie(przyciski wschód/zachód na obrotnicy) ustawić na Astrę 19,2E która jest najbliżej mojego punktu zerowego, ale gdy uda mi się złapać sygnał to przy próbie przeszukania transpondera obrotnica cofa się do miejsca sprzed ustawienia ręcznego. Próbowałem USALS, Diseq 1.2 i bez powodzenia. Proszę o rady na forum, bądź kontakt telef. do zaufanego montera obrotnic z okolic Olesna/Częstochowy na PW.

 

Jak coś - obrotnica MH1 Motor Opticum, odbiornik Ariva 210 Combo.

Edit: udało mi się jeszcze wygrzebać cząstki sygnału z Astry 19,2E(m.in. Sport 1) a także z 16E(m.in. GSP TV) Reszta nic. Brak już mi pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć śruby na maszcie z obrotnicą i złap Astrę19.e9( Punkt Zero) skoro to twój najlepszy satelita od punktu zerowego potem lekko puknij ją w prawo ( tyłem do anteny) o ten jeden stopień i ZAPISZ pozycję potem jak np. łapiesz ręcznie ZAPISUJ pozycje przed skanowaniem i nie powinna wracać do pozycji której ostatnio oglądałeś dany kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat, bo mam problem z obrotnicą kupioną w Hollex 2-3 lata temu - Moteck SG2100.

Otóż, patrząc na skalę, obrotnica jedzie o jakieś 10% za daleko i to w obydwu kierunkach od punktu zero.

Czyli chcę jechać o 20 stopni, a ona jedzie o ok. 22 st. Chcę jechać o 45 stopni, a ona jedzie o ok. 50 st.

Hardware RESET nie pomaga. :(

Czy ktoś wie co się mogło stać i czy można to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ustawienia USALS w tunerze? Chodzi konkretnie o współrzędne geograficzne twojego położenia wpisane w tunerze.

Ja, gdy zamontowałem swoją obrotnicę, to też z początku tak miałem, że po wpisaniu niby właściwych współrzędnych antena jakby "uciekała" o stopień lub dwa, co skutkowało u mnie brakiem odbioru kanałów HD, a na kanałach SD sygnał był dość słaby. Więc antena "nie trafiała" dobrze w satelitę. "Poprawiłem" nieco w tunerze podane współrzędne i jest OK. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja trochę pokombinowałem, najechałem na satelitę o jakiego mi chodziło w tym przypadku na sat BADR, ustawiłem dokładnie - a potem to już wszystkie sat mi się wcelowały idealnie, począwszy od Hispasat-a po ABS-a na 75E (rosyjskie kanały) oczywiście ustawienia w tunerze to USALS, a dekoder to Prima 9600.

Aczkolwiek śmiem twierdzić ze Fergusony od serii Ariva 200 lepiej radziły sobie z obrotnicami niż moja Prima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdłużej to pewnie ok. 5 lat. Zależy to też od ciężaru anteny. Wiadomo, że luzy się pojawiają i trzeba je likwidować. Jak padnie cały mechanizm to już mało opłacalna jest naprawa. Trwalsze od obrotnicy są siłowniki.

O tej SG2100A słyszałem o wiele lepsze opinie od Opticuma. Ale nawet najlepsze nie gwarantują działania przez wiele lat. Musicie wiedzieć, że teraz robi się wszystko, aby przetrwało chociaż do ostatniego dnia gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 5 lat to całkiem nieźle :) mam antenę 60 cm, więc chyba nie jest taka ciężka (taka w zupełności mi wystarczy do tych pozycji, które mi są potrzebne, czyli: 28.2E, 23.5E, 9E, 7E, 4.8E, 4W i 5W) ;)

 

@Barti, powiedz mi jak się sprawuje twoja obrotnica, czyli Opticum MH1, bo widziałem ją w całkiem fajnej cenie, w satsklepie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SatExpert

Odpukać, moja obrotnica, jak na razie, spisuje się znakomicie. Działa elegancko. :)

Jak już wyżej wspomniałem, kupiłem ją w lipcu br., a więc stosunkowo niedawno.

Moja antena to Corab 80 cm stalowa.

Też mam nadzieję, że ta obrotnica trochę mi posłuży. Nie "kręcę" anteną zbyt często. Przeważnie ustawiona jest na Hot Bird'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chyba mylicie się co do użyteczności i trwałości obrotnicy. Po pierwsze nie łudźcie się, że jeśli będziecie tylko trochę jeździć obrotnicą to ona dłużej przetrwa, niż u kogoś co zmienia sat częściej, bo może być zupełnie inaczej. Po drugie @SatExpert mając na myśli ciężar anteny chodziło mi o maksymalne obciążenie. 60cm. to naprawdę mało na zwiedzanie orbity i radzę rozejrzeć się za większą anteną np. 90cm. i jeśli nie interesuje cię więcej pozycji sat to pomyśl o układach z kilkoma konwerterami (także + zmiana anteny).

Dobrą chwaloną obrotnicą były np. SG2100 (bez A), PowerTech DG-380, a zdarzały się przypadki, że kończyły pracę szybciej niż te z gorszymi opiniami. Nie ma na to reguły. Tak jak pisał @Jego Cień zima jest swego rodzaju testem dla obrotnic, czy siłowników, ale to nie oznacza iż mają iść spać na sezon zimowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartolinos, ale ja mam drugą antenę 85cm, ale ją wykorzystuję do 13E+19,2E, a 60cm w zupełności mi wystarczy na te kilka pozycji, na których mi zależy (miałem już ją ustawioną na tych pozycjach i "pasek" miałem prawie maks) :)

chodzi mi o pozycje: 28.5E/28.2E, 23.5E, 9E, 7E, 4.8E, 0.8W, 1W, 4W i 5W :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie na trochę częstotliwości może być za mało. Pamiętaj, że może się zdarzyć przykra niespodzianka za jakiś czas z 28.5E/28.2E. Na razie zmniejszają zasięg tych brytyjskich wiązek dzięki nowemu satelicie, ale kto wie co wykombinują z Eutelsatem 28A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał @Jego Cień zima jest swego rodzaju testem dla obrotnic, czy siłowników, ale to nie oznacza iż mają iść spać na sezon zimowy.

No właśnie, chciałbym też wiedzieć, jak wygląda sprawa z użytkowaniem obrotnicy zimą. Czy obrotnicę tę przez ten czas można normalnie użytkować, czy są jakieś specjalne zalecenia co do tego? Bo w instrukcji od mojej obrotnicy nic na ten temat nie ma.

Ja w sumie się nie spodziewam, że obrotnica ta podziała wiele lat. Nawet, jak padnie po ponad dwóch latach (czyli po gwarancji) to trudno. Dwie stówy raz na dwa lata to nie aż taki majątek i w razie czego kupię sobie później nową. :> Poradziłem sobie z montażem obecnej to i z kolejną sobie poradzę, bo widzę, że kostrukcje poszczególnych modeli są bardzo podobne. Pytanie tylko, czy takie obrotnice w przyszłości będą wciąż dostępne w sprzedaży? Bo mam wrażenie, jakby były one coraz trudniej dostępne. Np. ta obrotnica Opticum chyba faktycznie nie jest już produkowana i nie jest już oferowana przez producenta. Powiedział mi to sprzedawca w sklepie "Saturn" w Opolu, bo już tych obrotnic w swojej ofercie akurat nie miał, a mówił, że wcześniej miał 50 sztuk. Udało mi się ją "dorwać" jeszcze w sklepie "Hollex", dlatego tam właśnie sobie ją zamówiłem. Ale widzę, że obecnie już i w "Hollex'ie" tej obrotnicy Opticum nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...