Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Na obrotnicy umieszczasz antenę z konwerterem o sumarycznej wadze określonej przez producenta obrotnic.

Dodatkowy konwerter to rzecz jasna dodatkowy ciężar niby nie wiele ale zawsze gram do grama i może obrotnica nie dać rady albo zwyczajnie przedwcześnie się zużyć.

Na mojej obrotnicy (zdjęcie w dziale viewtopic.php?f=14&t=20449&start=15 ) są 2 szt, antena 90cm z tym,że to solidna konstrukcja i pewnie sam bym usiadł to bym się pokręcił :lol2: . Poprzednio miałem 4 konwertery i również zestaw pracował prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście stosuje się obrotnice z kilkoma konwerterami. Niektóre odbiorniki jednak nie są w stanie naraz obsłużyć przełączników DiSEqC i USALS.

Konwertery są bardzo ciężkie, jakby dołożyć piąty to by wszystko spadło na ziemię z wielkim hukiem! :D

 

A odnośnie pionowania masztu - poprzez odpowiednie zamocowanie czaszy na ramieniu obrotnicy, oraz wysterowanie wszystkich ustawień jest możliwe prawidłowe wyregulowanie obrotnicy na krzywym maszcie :D - tak żeby łapała wszystkie ptaszki. Ale taka zabawa generalnie jest bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był cios poniżej pasa :cry: - z tym pytaniem.

W tym sęk, że również mam z tym problem i stąd decyzja o montażu starego sattracka sterowanego pozycjonerem. Moja ariva nie umie sterować przełącznikiem i obrotnicą jednocześnie.

Może kolega "Leszek99" coś nam podpowie, z opisu wynika że posiada układ o którym piszesz, że chcesz wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co wam w ogóle kilka konwerterów na czaszy przy obrotnicy? Przecież i tak nie oglądacie jednocześnie kanałów z różnych satelitów. Odnośnie ustawienia Arivy to Astrę ustawia się na drugim porcie a resztę satelitów na obrotnicy. Ale to nie będzie działać jak obrotnica będzie stała na czymś innym niż HotBird. Ogólnie pomysłodawca USALS nie przewidział że ktoś może nałożyć na czaszę dodatkowe konwertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co wam w ogóle kilka konwerterów na czaszy przy obrotnicy? Przecież i tak nie oglądacie jednocześnie kanałów z różnych satelitów. Odnośnie ustawienia Arivy to Astrę ustawia się na drugim porcie a resztę satelitów na obrotnicy. Ale to nie będzie działać jak obrotnica będzie stała na czymś innym niż HotBird. Ogólnie pomysłodawca USALS nie przewidział że ktoś może nałożyć na czaszę dodatkowe konwertery.

 

Właśnie po to aby nie obrotnica nie musiała jeździć z HB na Astrę, tylko aby się przełączało (bynajmniej ja tak chce a nie wiem jak inni koledzy)

Ale to nie będzie działać jak obrotnica będzie stała na czymś innym niż HotBird.

Z tego zdaje sobie sprawę i dlatego tylko będą na zezie 2 popularne sat a pozostałe z obrotnicy, zresztą mam tak ułożoną listę kanałów, że problemu żadnego nie będzie :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jak się zastanowię, też by mi się coś takiego przydało - chcę kupić pakiet MTV Unlimited, a on jest nadawany z Astry 19,2E - gdybym miał dwa konwertery na obrotnicy, wówczas mógłbym szybko przełączać się pomiędzy tymi dwoma satelitami (np. pomiędzy kanałami muzycznymi z nich nadawanymi). Zawsze to jakieś ułatwienie. Tylko nie bardzo wiem, jak się za to wziąć i czy obrotnica i tuner nie zgłupieją za bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem nowego bubla ferusona serii x02E ( z takim układem tylko pod innym kontem ) ale mam pod łapa optyka HD , FX i AFxx18 i podłączenie tak tuner >>> obrotnica >>> przełącznik na 2 satki >>> 2 konwertery :D i wsio działa .........

jak i na DiSEqC 1.2 i USALS ......

 

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli Astra 19.2E jest moim miejscem zero na obrotnicy, to czy mogę ustawić obrotnicę na Hot Birda a Astrę na Diseqc?

Do niedawna (tzn. do kwietnia) korzystałem z uchwytu na cztery konwertery. Nie wiem czy taki uchwyt nadawałby się tylko na dwa konwertery? Nie chciałbym kupować kolejnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz nie ma to różnicy tyle że na astre dajesz DiSEqC 1.2 bo inaczej ci antena się przestawi , ja mam odwrotnie Astra na 0 i jako główny i zez na HB ( tak mi lepiej bo coś miałem na głównym problem z 3 czes. na Hispansat a na zezie jest okkk ) ...

 

I mam Zeza założonego uniwersalnego ( polak potrafi :D gdzieś tu kiedyś dawałęm foto jak to wygląda) moja antena ma łapy boczne i zwykłe zezy były nie do zastosowania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Przepraszam że tak długo to trwało ale już się poprawiam.

Na chomiku są dwa obrazki przedstawiające w uproszczeniu moją instalację SAT.

Rysunek DiseqC - przedstawia schemat połączenia dwóch konwerterów.

Konwerter QUAD jest konwerterem głównym. Konwerter TWIN - zezującym.

Rysunek Antena przedstawia:

Po lewej stronie - pozycja wyjściowa całej anteny.

Antena jest skierowana na ASTRĘ - to moja pozycja wyjściowa. Pozycja ZERO - tak ją nazywam umownie.

Tak jak pisałem wcześniej - rura montażowa ustawiona prawie że idealnie na pion we wszystkich kierunkach.

Przy mojej obrotnicy (SG-2100) ruch o 1 stopień to 4 pojedyńcze impulsy z dekodera przy sterowaniu ręcznym.

Czyli Astra minus HB = 6,2 stopnia to się = 6 x 4imp. = 24imp. + 1 dodatkowo za te 0,2.

W ten sposób ustawiałem satelity u siebie. Trochę liczenia, trochę naciskania :-) i ustawione - idealnie.

W menu dekodera przy ustawianiu korzystam z DiseqC- 1.1 i 1.2.

Nie korzystałem z USALS.

Jak coś to pytać.

Jeszcze raz przepraszam za tak długą zwłokę ale sprawy zawodowe.

Teraz już będę odpowiadał na bieżąco.

Pozdrawiam

Leszek99

 

Sterowanie całym zestawem.

Całością steruje za pomocą tunera GI9080.

Z niego kabel antenowy idzie najpierw do obrotnicy.

Z obrotnicy przez przełącznik DiseqC do konwerterów.

W ten sposób mam za pomocą DiseqC odbiór z Astry i HB na tunerze GI9080 i na tunerze z "n".

Oczywiście w tunerze GI9080 na pierwszej pozycji listy kanałów mam TVS z HB.

Że jak co to tuner zawsze obróci mi obrotnicę w kierunku HB.

Dodatkowe wyjścia z konwertera Quad są podłączone:

- do "n" - druga antena (można nagrywać i latać po innych kanałach) - to dla żony :-)

- do karty satelitarnej w komputerze (tylko HB) w przyszłym roku jak kasa pozwoli to za twina też dam quada.

I to wszystko.

Jak co to pytać.

Leszek_99.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...