Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Heh, gdy ja montowałem moją obrotnicę to ustawiłem na niej tylko kąt elewacji według danych podanych w tabeli kątów znajdującej się w instrukcji od obrotnicy. Następnie nasadziłem ją na maszt, a na rurkę obrotnicy nasadziłem antenę. Na początku "kręciłem" samą obrotnicą tylko w poziomie (tzn. jej uchwytem od masztu), a potem też i anteną tak, aby złapać jak najlepszy sygnał z Astry 19,2°E, którą obrałem jako mój punkt zerowy. I wszystko śmiga, jak należy. Sygnał na innych satelitach, które odbieram, mam na podobnym poziomie, jak na Astrze 19,2°E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku instalacji obrotnicy jest kilka żelaznych zasad których należy przestrzegać, wstrzelenie się w trajektorie orbity to już sama przyjemność :smile:

Dość ważnym etapem już na końcu jest umiejętne dokręcenie obrotnicy do masztu bo można spartolić całe wcześniejsze ustawianie w 5 minut i na nowo szukamy trajektorii :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to Twoja pierwsza antena na obrotnicy to masz tydzień z głowy :-). Biorę pod uwagę ze planujesz zakres co najmniej 45*w - 90*e +\- 10*

Anteny pracujące na obrotnicy na zakresie 12*w - 42*e nie nazywam zestawem obrotowym (chyba ze przeszkody uniemożliwiają odbiór - w co wątpię) taki zakres uzyskuje się na antenach wielo-ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładałem tak z 10 minut. Też nastawiałem się na długą walkę, a tu tak bezboleśnie poszło. Wszystko co trzeba wyliczyć to wyliczyłem, a to o co kolega pytał, czyli kąt samej anteny ustawiłem na oko-równolegle do obrotnicy. A jak złapałem zerówkę, to sobie ten "naoczny" kąt tak ustawiłem, żeby sygnał był jak najlepszy.

 

Dużo więcej czasu mi zajęło mocowanie masztu niż samej obrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam, @SatExpert, twoja obrotnica? Masz już ją zamontowaną? Jak się sprawuje?

Fakt, ta moja obrotnica Opticum też nie jest aż taka lekka, jak to niektórzy pisali. Ale na szczęście mój maszt dał radę. :) Maszt i tak musiałem kupić nowy, dłuższy, bo lokalizacja mojego domu i mojej anteny na nim sprawia, że dotychczasowy maszt nie nadawał się do anteny z obrotnicą. Był zbyt krótki. Antena obracając się w prawo, uderzyłaby wówczas po chwili w ścianę. Ale po wymianie masztu na dłuższy takich przeszkód już nie ma. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie - mam na dachu antenę z obrotnicą pamiętającą czasy analogu. Obecnie skręcona na 28,5 od wielu lat nie ruszana. Obrotnica jest typu ręcznego (nie wiem czy dobrze to nazywam) tzn. steruje się ją wciskając przyciski w lewo lub w prawo i na "oko" łapiąc pozycje. Moje pytanie (pomijając czy sprzęt działa czy nie) jak uczynić zestaw kompatybilny z diseq (specjalny generator, kompatybilny sterownik?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...