Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, frosty napisał:

skoro po przełączeniu separatora z dekodera (który miał tuner power włączony) do TV (który nie ma takiej opcji) kanały przestały działać to sugeruje to awarię wzmacniacza przy antenie, prawda?

Niekoniecznie. Brak zasilania wzmacniacza lub brak połączenia w instalacji. Jeżeli dioda w zasilaczu świeci, nie oznacza to że do wzmacniacza dociera zasilanie, a niezasilony wzmacniacz tłumi sygnał. Jeżeli nie świeci, to masz zwarcie lub uszkodzony zasilacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, K63 napisał:

Jeżeli dioda w zasilaczu świeci, nie oznacza to że do wzmacniacza dociera zasilanie, a niezasilony wzmacniacz tłumi sygnał. Jeżeli nie świeci, to masz zwarcie lub uszkodzony zasilacz.

Dioda świeci. Posprawdzam jeszcze kable. Jeżeli będą ok to w jakiej kolejności sugerowałbyś wymieniać elementy? Bo pewnie na tym się skończy... 

 

 

Edit: jeszcze raz wszystko podłączyłem i zaobserowałem ciekawą rzecz. Zarówno z włączonym zasilaczem jak i wyłączonym mam jakieś 20% siły i 0% jakości

Edytowane przez frosty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, frosty napisał:

zaobserowałem ciekawą rzecz. Zarówno z włączonym zasilaczem jak i wyłączonym mam jakieś 20% siły i 0% jakości

Zasilanie nie dociera do wzmacniacza lub uszkodzony wzmacniacz.

Czy jesteś pewien, że przewód poprawnie masz podłączony do separatora?

d0010+++.jpg

Oplot powinien mieć dobry kontakt z cynowanym elementem separatora (nr 1).

5_1255284742.jpg

 

Od strony wzmacniacza powinno być ...

b4023+++.jpg

Sprawdź czy przy wzmacniaczu masz zasilnie - multimetrem lub zrób zwarcie na F-ce. Jeżeli przy zwarciu dioda na zasilaczu zgaśnie, to znaczy że do wzmacniacza dociera prąd.

I na koniec pytanie - czy próbowałeś odbioru bez użycia wzmacniacza? Może jest zbędny? Podłącz przewód bezpośrednio  do anteny z użyciem wtyczki antenowej przy odbiorniku (bez zasilania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w TV lub innym tunerze włączymy wewnętrzne zasilanie z gniazdka antenowego (w tymże urządzeniu) to przy obecności separatora i za nim jakiegoś innego zasilacza, do zwarcia nie dojdzie, do "nałożenia się" zasilania w kierunku wzmacniacza też nie. Separator rozdzieli te dwie sekcje. Jeśli oczywiście jest sprawny i poprawnie wykonany.

Najprostszy miernik, którym można pomierzyć napięcia,  bardzo usprawni namierzenie usterki, trzeba sprawdzić czy napięcia są prawidłowe i czy docierają tam gdzie powinny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pitter napisał:

Jeśli w TV lub innym tunerze włączymy wewnętrzne zasilanie z gniazdka antenowego (w tymże urządzeniu) to przy obecności separatora i za nim jakiegoś innego zasilacza, do zwarcia nie dojdzie

To dlaczego w niektórych dekoderach w takiej sytuacji pojawia się komunikat "zwarcie" lub "przeciążenie anteny"? Są też "mądrzejsze" odbiorniki, które w takiej sytuacji automatycznie wyłączają zasilanie z gniazda antenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2019 o 13:02, frosty napisał:

Dioda świeci. Posprawdzam jeszcze kable. Jeżeli będą ok to w jakiej kolejności sugerowałbyś wymieniać elementy? Bo pewnie na tym się skończy... 

 

 

Edit: jeszcze raz wszystko podłączyłem i zaobserowałem ciekawą rzecz. Zarówno z włączonym zasilaczem jak i wyłączonym mam jakieś 20% siły i 0% jakości

Może się także zdarzyć sytuacja, że dioda w zasilaczu świeci ale jest on uszkodzony i daje nieprawidłowe napięcie. Tutaj jednak obstawiam jakiś problem z uszkodzonym wzmacniaczem bądź źle podłączonym kablem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Anteny polecane przez youtubera Antenna Man'a: The Top 3 Outdoor TV Antennas from an Installer Dwie spośród trzech anten to anteny będące parami złączonych siatek, a na pierwszym miejscu Yagi będąca połączeniem Yagi na UHF z Yagi na dolne pasma VHF patrząc na długości direktorów. Zgoła odmienna sytuacja niż w Europie gdzie w Polsce siatka jest szkalowana, w Hiszpani królują Televesy z trzema rzędami direktorów, a na Krecie ATX-y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Te przejściówki okienne dosyć mocno tłumią sygnał. Bywa, że dwie takie same różnią się  - jedna tłumi mniej, druga więcej. Ponadto są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia.Najlepiej zrobić otwór obok okna (np. w piance montażowe) i przez niego przeprowadzić przewód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nowa taśmę, bo myślałem że tamta jest uszkodzona ale problem jest taki sam, bez taśmy wszystko działa 100/100 a po podłączeniu taśmy mux2 całkowicie znika a mux3 słabnie o polowe, wtyki tez są w porządku Dlaczego tak sie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już, że przejściówki bardzo mocno tłumią syngał. Tłumienie jest większe, im wyższa jest częstotliwość. U Ciebie mux-2 prawdopodobnie nadawany jest na wyższym kanale niż mux-3 lub mux-2 ma niższy poziom sygnału niż mux-3. Stosowanie przejściówek to "proszenie się" o kłopoty. Powie Ci to każdy dobry instalator.

Czasem sytuację może trochę poprawić dobrej jakości przewód (np. klasy A+ z żyłą główną 1.13 mm). Ale gwarancji nie ma. Jak już wspomniałem - najlepiej przewód bezpośrednio przez ścianę lub futrynę okna.

  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2020 o 16:49, Mikuu napisał:

Dlaczego tak sie dzieje?

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś. Wina taśmy/przejściówki :)

Zrób sobie z boku okna, zaraz za futryną przejście przez "ścianę" na kabel. Dałem ścianę w cudzysłów, gdyż zapewne będzie tam w środku pianka montażowa, a więc zrobisz to szybko i rozwiąże się trwale Twój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej

Ktoś poleciłby jakąś antenę combo? Jest tego na allegro: rozne modele dipol, olympia bx1000, galaxy combo premium, opticum bx1000 combo proline. Z komentarzy kupujących ciężko wybrać, bo tysiące opinii i jakbyś miał się tym sugerować to wszędzie jest jakaś negatywna opinia. Ja do tej pory używałem model dipol tylko nie combo. No i byłem zadowolony z odbioru tylko wiadomo nie dało się jednocześnie odbierać muxa8 i muxów 1,2,3, więc stąd teraz anteny combo szukam.

Tylko że przy dipolu jest chyba więcej rzeczy do montażu i jest większa niejasność, trzeba by więcej czasu poświęcić by to wszystko przestudiować co kupić:

https://allegro.pl/oferta/antena-dipol-28-5-12-21-69-h-v-dvb-t-combo-vhf-uhf-6639097363

Ja nie wiem co miałbym zrobić niby ze zwrotnicą z 2 wyjściami na wtyk F i jednym symetryzatorem czy zamontowac go w jednej czy drugiej puszce. A czemu zwrotnica nie ma tu 3 wyjść na wtyk F (jak niby ma sumować sygnał z dwóch kabli i 3-ci wyjście w kierunku odbiornika). Przy modelach galaxy,opticum,olympia tylko wzmacniacz liniowy, zasilacz, wtyk F z kablem podłanczasz a tam już domyślnie te puszki masz podłączone ze sobą. A w przypadku dipola patrząc po powyższej aukcji to chyba tak nie jest. Moja lokalizacja to ok 40km od Ślęzy.

Edytowane przez anderson35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy np to Wrocław czy gdzieś w okolicach? Do własnego domku czy jakieś blokowisko? Bo jak domek to lepiej byłoby porządnie to zrobić bo masz możliwość montażu na maszcie dwóch, trzech anten a nie combo na której nie ogarniesz porządnie wszystkiego. Nie tylko Ślężę, ale też odbiór Polsat News, odbiór MUX4L czyli Skytower albo Pustków Żurawski, albo jeszcze dodatkowo czeskich stacji.

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, czy jest jakaś antena która pozwoli mi w miarę bezproblemowo odbierać sygnał ze wszyskich czterech MUXów w Janczewie - 5km od Gorzowa Wielkopolskiego (woj. Lubuskie)? Tak powiedzmy do 200zł. A jeśli nie z czterech do chociaż z trzech podstawowych (ktoś wyżej napisał że combo to nie dobre rozwiązanie)

 

Antene chciałbym powiesić na tym samym uchwycie co obecna antena sat. nie wiem czy są jakieś przeciwwskazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może takiej anteny https://goetze-jensen.pl/dom/241,antena-wielokierunkowa-golden-line-ant360. Na stronie Media Expert ma ona 48 opinii i wszystkie są pozytywne! (to rzadkość, bo spokojnie można wrzucić tam opinię negatywną, a jednak nikt tego nie zrobił). Oznacza to, że antena ta działa dobrze w wielu różnych miejscach. I o to właśnie chodzi w przypadku dobrych anten DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam serdecznie,

 

Mam dokładnie 33 km od nadajnika Gdańsk/Chwaszczyno
gdzie są nadawane MUX1,2,3 i 8 oraz  Testowane DVB-T2 TVP i TVN.

 

MUX8.png

 


Zrobiłem sobie taką tabelkę z wszystkimi parametrami:

 

DVB-Gda-sk.png

 

 

Teraz najważniejsze pytanie do Was - jaką antene kupić, żeby nie mieć problemów z odbiorem? Głownie mi chodzi o kanał 4k, który będzie nadawany na EURO 2020.

 

Zastanawiałem sie nad taką:

 

Antena DVB-T Televes EDGE Mix (ref. 111842)

 

https://allegro.pl/oferta/antena-televes-edge-mix-combo-dvb-t-uhf-vhf-mux-8-7075917607

 

Czytałem opinie to wygląda na dobrą. Co myślicie?

 

Z trzy lata temu kupiłem AX1000 chodziła przez jakiś czas potem z niej nie korzystałem ale jest juz trochę pocharatnana kilka cześci dopadło i w sumie teraz z 5 kanałów odbiera... porażka i szukam czegoś dobrego.

 

 

 

Edytowane przez Pawulon1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...