Jump to content

mprw

Users
 • Content Count

  896
 • Joined

Everything posted by mprw

 1. W ten weekend na 3sat dużo muzyki – w sobotę taka raczej poważna, a w niedzielę trochę "mniej poważna" https://www.3sat.de/programm?airtimeDate=2020-03-29
 2. Wiązka turecka to tak raczej na południowym-wschodzie Polski. We Wrocławiu na antenie 1,2 m nic z niej nie łapię.
 3. We Wrocławiu na antenie 1,2 m (taką tylko mam) właściwie można było nie zauważyć, że coś się zmieniło. Znaczy się siła sygnału spadła o około 20% (było 80–100, jest 60–90%), ale oczywiście wszystko gra i to pewnie z dużym zapasem.
 4. Pisałem tylko o rozdzielczości. Zdecydowana większość niekodowanych kanałów HD (włoskie, francuskie, węgierskie, ukraińskie, tureckie i in.) leci w rozdzielczości 1920x1080 i to jest chyba taka norma. Polskich programów z satelity prawie nie oglądam, bo kodowane są. Ale jedyne chyba FTA, TVP INFO też daje tą pełną rozdzielczość. Podobnie jest w przypadku kanałów HD w naszej telewizji naziemnej. No i nie raz już się zdarzyło, że jakiś mecz momentami wyglądał lepiej na TVP 1 HD w DVB-T niż na Das Erste HD w DVB-S – chodzi oczywiście o takie bardziej statyczne sceny, bo przy większym ruchu na ekranie (jak jest np. w skokach narciarskich) o jakości obrazu decyduje przede wszystkim bitrate, a wtedy na pewno lepiej wygląda Das Erste HD.
 5. Octagona SF8008 Combo ogólnie mogę polecić – działa w miarę dobrze, nie wiesza się za często. Czeskie DVB-T2 HEVC, a także satelitarne 4K UHD odbiera bezproblemowo. Do internetu nie podłączam go za często, ale widzę, że jest dostępne całe mnóstwo wtyczek i aplikacji (m.in. KODI i CDA). Ja go kupiłem głównie do sterowania obrotnicą i odbioru multistreamu, z czym też nie ma problemu. Ponadto odbiera DVB-S2X, co w przyszłości może być bardziej przydatne. No i chyba ma dobrą cenę, jak na tyle możliwości.
 6. mprw

  ustawienie anteny

  Zanim nowa antena, to najpierw bym sprawdził czy to LTC w ogóle cokolwiek odbiera. Czyli może ustaw ją na Hotbirda 13°E (tak jak są wszystkie okoliczne anteny) i zobacz jakie sygnały się pokażą. Jak będzie grał np. SuperTennis HD (12476 H), to można próbować ustawiać kolejne satelity i dojść do 46°E. Znaczy się obracasz antenę o kilka stopni na wschód i łapiesz kolejno: 19°E, 23°E, 28°E, 39°E, 42°E i na końcu 46°E. Ustawienie anteny od razu na 46°E może być trochę trudne.
 7. mprw

  ustawienie anteny

  Na pasku informacyjnym CBC Sport HD cały czas jest informacja, że to kanał kodowany, ale gra on normalnie na każdym sprzęcie (nie zawracam sobie głowy piractwem czy tam jakąś płatną telewizją kodowaną, bo to nie ma sensu, gdy jest tak wiele różnych programów dostępnych legalnie za darmo). A wracając do tematu, jeśli ktoś chciałby jeszcze więcej sportu, to najbardziej optymalne wydaje się tu ustawienie anteny z trzema pojedynczymi konwerterami na: 52°E, 46°E i 42°E; zyskuje się dodatkowo m.in. turecki TRT Spor z ligą angielską. Ogólnie więc z tych trzech pozycji mamy wszystkie najważniejsze w Europie ligi piłkarskie, a także mnóstwo innego sportu.
 8. mprw

  ustawienie anteny

  Oglądam CBC Sport HD regularnie i już dość dawno nie trafiłem na nic kodowanego (ostatni był chyba jakiś mecz Ligi Europy na wiosnę albo nawet na poprzednią jesień). A ustawiając antenę na 46°E dla sportu, warto zamiast pojedynczego konwertera dać monoblok i złapać dodatkowo pozycję 52°E – jest tam kilka ciekawych kanałów sportowych (m.in. z Turkmenistanu i Uzbekistanu), które pokazują dużo europejskiej piłki i inne sporty też. Sygnały są silne i na pewno niekodowane.
 9. Konwerter mógł paść. W konwerterach dosyć często siada 1 ćwiartka pasma, czyli w tym przypadku byłby to "dół" w pol. V (choć wtedy to chyba więcej programów by nie działało).
 10. A jaki masz telewizor? Bo może nie trzeba kupować dekodera.
 11. mprw

  Telewizory

  Zależy też jakie wrażenie chcesz zrobić na gościach hotelowych. No bo taka Manta albo Samsung czy LG robią "trochę inne" wrażenie niż np. Sony, Panasonic, Philips czy choćby Sharp. I chodzi tylko o napis na telewizorze, o nic więcej.
 12. A robiłeś wyszukiwanie na drugim porcie monobloka? Teoretycznie powinno pokazać się coś z 16°E albo i nawet z 19°E (Astra). Ogólnie jest możliwość wykorzystania monobloka do odbioru Hotbirda i Astry na antenie 1,2 m. Trzeba tylko zrobić dwie rzeczy: – przysunąć monoblok w uchwycie jak najbliżej anteny (zwykle konwertery ustawia się jak najdalej); – minimalnie obrócić antenę na wschód – żeby nie za dużo stracić na Hotbirdzie i jednocześnie złapać Astrę; nie będą to maksymalne sygnały, ale przy tej wielkości anteny wszystko powinno grać.
 13. Mnie interesuje czym się to skończy... Typowe mieszkanie ma 2,5 m wysokości – jakiej wielkości telewizor się w tym mieści?
 14. Na tej stronie https://www.lyngsat.com/Hotbird-13B-13C-13E.html w przedostatniej kolumnie tabeli są niebieskie cyferki, które oznaczają minimalny poziom sygnał potrzebny do wyszukania transpondera no i żeby on teoretycznie grał. Mam taką samą antenę i na Hotbirdzie wychodzą mi sygnały około 16-17 dB, na Astrze jest lepiej, bo do 18 dochodzą, a najlepiej jest na jednym Turksacie (50°E), bo nawet ponad 20 dB mają.
 15. Nie o to chodziło, Tarantino nie robi filmów pt. "rekonstrukcja wydarzeń" (patrz np. "Bękarty wojny"). I tu jak najbardziej się zgodzę. W tym filmie jest mnóstwo odwołań do kina z tamtych czasów – jeśli się je choć trochę zna, to można się zachwycić.
 16. mprw

  TVP Sport

  Dla fanów tenisa jest kanał Supertennis dostępny za darmo z Hotbirda.
 17. A sprawdziłeś na tych górnych częstotliwościach obie polaryzacje, tj. pionową (V) i poziomą (H)? W konwerterach dosyć często pada 1/4 pasma, np. góra V albo dół H. Jeśli znajdziesz coś ze stabilnym sygnałem na górnych częstotliwościach w jednej tylko polaryzacji, to niemal na pewno wina konwertera.
 18. Deluxe Music SD nadaje FTA też na 9°E (11785 H).
 19. Is there any sound equalizer (software) available for this tuner?
 20. Tele 5 zniknęło
 21. Brakuje podstawowej informacji: które to piętro? Bo jeśli to np. parter, to zbyt wiele się nie zdziała i nawet najlepsza antena nie pomoże. A jak jest wyżej, to "czymkolwiek ze wzmacniaczem" można złapać nawet wszystko i będzie grać. Co do anten pokojowych, to można ogólnie przyjąć, że im droższa, tym lepsza. Ale oczywiście nie zawsze trzeba brać drogą, zwłaszcza jak się mieszka na wyższym piętrze. Zanim coś się kupi, to najlepiej sprawdzić na "czymkolwiek ze wzmacniaczem" (wziąć jakąś starą antenę albo coś pożyczyć), co się łapie w danym miejscu. Bo tak naprawdę w odbiorze naziemnym najważniejsze jest miejsce ustawienia anteny. A jej rodzaj to sprawa taka raczej drugorzędna.
 22. Wygląda wygląda. Na oko nic się tam nie zmieniło, wszystkie kanały muzyczne wyglądają tak samo. Zresztą do starych teledysków nie trzeba nie wiadomo czego.
×
×
 • Create New...