Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem instalacje antenowe zaczyna się od pasywnych. Wzmacniacze w ostateczności. Czasami przy silnym sygnale wzmacniaczem można pogorszyć sprawę i pzesterować sygnał, co również objawia się zakłóceniami w odbiorze. 

Wzmacniacz zawsze można dołożyć w drugim etapie. 

 

Anteny są na pasmo telewizyjne. Standard nadawania nie ma znaczenia. 

Przez zmiany kanałowe należy rozumieć przeniesienie MUXa na inny kanał przy okazji zmiany standardu. 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, pawel73 napisał:

A  o co chodzi ze zmianami kanałowymi? Będą przesunięcia?

Wraz ze zmianą standardu, niektóre mux-y zmienią kanały nadawania. Akurat w Kołowie jakichś radykalnych zmian nie będzie, bo mux-y UHF będą nadawane tak jak dotychczas - w zakresie kanałów 30-48.

mux-1 - k.41 > k.37

mux-2 - k. 34 (bez zmian)

mux-3 - k.48 (bez zmian)

mux-4 - k.30 (bez zmian)

mux-5 - k.37 > k.35

mux-6 - k.41

mux-8 - k.6 (bez zmian)

32 minuty temu, pawel73 napisał:

Z tych dwóch to lepsza chyba Spacetronik bo większy zakres kanałów (2-69)

Po refarmingu bardziej ptaktyczne będą anteny na k. 5-48 lub 21-48. Chodzi o to, że w przyszłości na kanałach powyżej 48 ma nadawać LTE 5G. Antena taka jak Spacetronik będzie zatem bardziej podatna na odbiór sygnałów zakłócających. Antena Emme Esse ma filtr utrudniający odbiór kanałów powyżej 48.

Dla każdej anteny standard nadawania nie ma żadnego znaczenia. One tak samo odbierają sygnał cyfrowy, jak niegdyś odbierały analogowy, a DVB-T2/HEVC jak DVB-T/AVC.

Edytowane przez K63
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówiąc, nie wiem czy to maleństwo da radę. Nawet nie wiadomo jaki to ma zysk. Informacja o zasięgu 50 km, to typowy chwyt marketigowy.

Wielu kieruje się mylnym przekonaniem - zamontuję małą, zgrabna antenę, a jak będzie źle to dołożę mocny wzmacniacz. A to nie tak. Najpierw powinno się zastosować antene o dużym zysku, a ewentualnie wspomóc ją odpowiednim wzmacniaczem (oby nie za mocnym).

Na stronie https://emimaps.emitel.pl/, dla twojej lokalizacji jest informacja, że do odbioru mux-ów UHF ...

Cytat

Przy tej odległości od obiektu nadawczego potrzebna będzie antena kierunkowa o dużym zysku. Nie zalecamy stosowania wzmacniaczy antenowych o ile lokalne warunki nie wymuszają dodatkowego wzmacniania sygnału.

Natomiast dla mux-8 ...

Cytat

Duża odległość do nadajnika powoduje, że niezbędne będzie zastosowanie anteny kierunkowej o dużym zysku, prawdopodobnie z dodatkowym wzmacniaczem.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja się trochę wyjaśniła.

Kolega ma w tej chwili starą, 30letnią antenę, bez zasilacza, która po prostu leży na belce na strychu!

Twierdzi, że ma ona z 1,5m. Od niej ma puszczony przewód do rozdzielacza (na strychu) i dalej przewody antenowe na 2 TV.

Co najdziwniejsze, odbiera na niej MUX8

Czy jak damy rozgałęźnik na 3 lub 4 wyjścia to uciągnie 3-4 telewizory bez strat na sygnale zakładając, że wszystkie naraz będą włączone?

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgałęźnik 1/4 ma dwukrotnie większe tłumienie niż 1/2 (o 3-4 dB). Przy mocnym sygnale nie powinno to być wiekszym problemem. Po prostu trzeba sprawdzić. To wydatek kilkunastu złotych. Gdyby jednak sygnał był za słaby, można zastosować rozgałęźnik aktywny (np. RTA-140), który zniweluje straty po podziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pawel73 napisał:

Co najdziwniejsze, odbiera na niej MUX8

Antena jest duża, ma duży zysk, nie ma wzmacniacza, zatem nie tłumi MUX8 tak bardzo. Najwyraźniej sygnał w tej okolicy jest dobry, skoro na strychu jak rozumiem pod zadaszeniem antena sobie radzi z odbiorem.

To co chce w tej sytuacji zmieniać skoro odbiór posiada? :)

 

Rozdzielenie tak jak wyżej napisał kolega i to sprawę załatwia.

Ale trzeba spróbować od pasywnego.

Dodatkowo jeśli to bardzo stara antena, to zapewne stare okablowanie.

Można się pokusić o wymianę na nowe z zaciśniętymi takimi samokompresyjnymi wtykami F, a kabel np.  ten Triset 113. Jeśli kabel biegnie gdzieś na zewnątrz to jego odpowiednik czarny żelowany.
Dobrej jakości kabel także zmniejszy straty sygnału i może to wystarczyć dla rozdzielacza pasywnego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem dzisiaj pewnego odkrycia. Pisałem wcześniej że kiepski odbiór u mnie prawdopodobnie związany jest z anteną. Jedna kierunkowa, a druga siatkowa. Mam dodatkowo rozdzielacz BVE 40-01 i dosyć długi kabel do drugiego odbiornika. Myślałem  że to są powody gorszego odbioru. Sygnał odbieram z dwóch dekoderów WiWa H265 Maxx i Ferguson Ariva T760i. Zmierzyłem dzisiaj siłę i jakość sygnału na Wiwie. Na obydwu antenach sygnał był 100/100% na wszystkich MUX.  Na Fergusonie niestety sygnał o wiele słabszy i zmieniający się. Wniosek taki że Wiwa ma lepszą głowicę niż Ferguson. Byłem pewien że to wina anteny lub długość kabla antenowego, ewentualnie połączeń. Ewidentnie wina leży po stronie dekodera. Gdy bym miał nowszy TV na pewno sygnał byłby również  wysoki jak w Wiwie. Zakup nowszego TV planuje jak już DVB-T wejdzie na stałe. Dlatego wydaje mi się że nie można za bardzo sugerować się anteną, bo wina może leżeć po stronie odbiornika. W moim przypadku wyszło że antena kierunkowa https://allegro.pl/oferta/antena-tv-kierunkowa-dvb-t-combo-mux-8-vhf-uhf-10132510924 jak również stara antena siatkowa pięknie zbierają wszystkie MUX. (Dwa dekodery dlatego że jeden do TV a drugi do monitora 24")

Edytowane przez Janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janio napisał:

Zmierzyłem dzisiaj siłę i jakość sygnału na Wiwie. Na obydwu antenach sygnał był 100/100% na wszystkich MUX.  Na Fergusonie niestety sygnał o wiele słabszy i zmieniający się.

Nie ma sensu porównywać wskazań dekoderów różnych producentów. One ten sam sygnał mogą pokazywać w diametralnie różny sposób. Oczywiście nie można wykluczyć różnicy w czułości głowicy, ale procentowe wskazania siły i jakości w dużej mierze uzależnione są od fantazji programistów. To co Wiwa pokazuje 100%, Ferguson może pokazywać inaczej. Tym bardziej, że niektóre modele Fergusonów idealny sygnał identyfikowały na 80-90% i nigdy 100% nie pokazały. Ważne czy przy gorszych wskazaniach sygnał jest stabilny czy zakłócony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, K63 napisał:

Nie ma sensu porównywać wskazań dekoderów różnych producentów. One ten sam sygnał mogą pokazywać w diametralnie różny sposób. Oczywiście nie można wykluczyć różnicy w czułości głowicy, ale procentowe wskazania siły i jakości w dużej mierze uzależnione są od fantazji programistów. 

Też tak mi się wydawało że wskazania zależą od fantazji programistów. Porównałem również sygnał na obydwu dekoderach i na obydwu antenach. Na Wiwie obraz jest stabilny i na antenie kierunkowej i siatkowej. Na Fergusonie różnie z tym bywa szczególnie na MUX-1  MUX-8. Z Fergusonem mam taką przeprawę że był w naprawie. Wymienili głowicę. Może coś w tym jest? 

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dvbtowiec, K63, chodzi o to, że chciał podłączyć trzeci TV w innym pokoju, z innej strony i chciał nową antenę. Ja nie wiedziałem do końca co on tam. Dzisiaj kupił rozdzielacz 1/4 i będziemy ciągnąć trzeci kabel ze strychu (tak, antena leży pod dachem :-), też byłem w szoku )

Dam znać jak wszystko zagra.

Dzięki Panowie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, pawel73 napisał:

chciał podłączyć trzeci TV w innym pokoju

To wystaczył rozgałęźnik 1/3, który ma mniejsze tłumienie niż 1/4. W razie potrzeby wzmocnienia sygnału, najlepszym sposobem byłoby zamontowanie anteny na zewnątrz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, K63 napisał:

To wystaczył rozgałęźnik 1/3, który ma mniejsze tłumienie niż 1/4. 

To w razie jak by się zdecydował na 4 TV :-)

Jeśli będzie potrzeba to oczywiście, spróbujemy wyrzucić antenę na zewnątrz. Przekonamy się jutro.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cześć, czy jesteście w stanie doradzić mi w zakupie anteny? To w ogóle nie moja bajka, a dla specjalistów temat pewnie będzie prosty. Do najbliższych nadajników mam mniej niż 3 km, ale one są z tyłu. Czy jest szansa, żeby odebrać z nich sygnał? Ok. 20 km dalej są kolejne nadajniki, tutaj powinno się się udać wycelować wprost w nie - czy to będzie lepsze? Balkon jest wysoko (czerwony "x"). Jaką antenę powinienem kupić? Czy filtr LTE to istotny bajer? 

 

I6KmaOy.jpg

Edytowane przez meow
Zmniejszenie obrazka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No to pytanie ode mnie. Jestem w stanie odbierać programy z dwóch nadajników:

- Kozłowiec, do którego jest ok. 40km w linii prostej - w miarę przejrzysty kierunek - kilka domów jednorodzinnych i baardzo dużo lasów

- Raszyn - ok. 50km w linii prostej - gorsza przejrzystość - domy jednorodzinne, blokowiska + jestem pod takim kątem, że blok w którym mieszkam częściowo zasłania widoczność do nadajnika

 

Aktualnie używam anteny siatkowej z symetryzatorem skierowanej tylko na Kozłowiec. Umieszczona jest ona na balkonie. MUX2 odbieram w miarę nieźle z Kozłowca. MUX1 czasami mi przycina (także Kozłowiec). MUX3 o dziwo najbardziej stabilny jest przy wymuszeniu częstotliwości z Raszyna (silniejsza moc nadajnika + prawdopodobnie łapię sygnał odbity). Problem rozbija się o MUX5 - z Kozłowca w ogóle nie jestem w stanie go złapać (zbyt niska moc nadajnika) natomiast z Raszyna sygnał jest w miarę niezły ale tylko przez pierwsze kilkanaście minut, a potem jakikolwiek odbiór jest niemożliwy.

MUX-a 8 praktycznie nigdy nie byłem w stanie odebrać więc go pomijam.

 

Posiadałem jeszcze kiedyś antenę kierunkową Dipol 11/21-48, i w jej przypadku odbiór MUXów z obydwu nadajników był możliwy, ale jakość sygnału znowu była kiepska i każdy MUX częściej łapał pikselozę w stosunku do zwykłej siatkówki.

 

Czy warto pozostać przy antenie siatkowej i dołożyć np. wzmacniacz np. LNA-101 lub LNA-166? Czy lepszym wyborem byłaby antena kierunkowa ale tym razem 16/21-48 lub 19/21-48?

Edytowane przez emczini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emczini

Aktualnie Mux 5 próbujesz złapać z kanału 44  o mocy 10 kW.

Po zmianach ten Mux ma zmienić na kanał 37 ale już o mocy 50 kW..

Więc może byłaby szansa go chwycić...

 

Skoro teraz używasz anteny tylko z symetryzatorem , to myślę że najtańszym sposobem byłoby spróbować

ze wzmacniaczem. Mnie akurat leżą w pudełku LNA 101 , 169 i 177, (188 nie mam) więc u mnie próby byłyby szybsze jaki zamontować.

Kiedyś miałem czas to testowałem je w lekko zardzewiałej siatce na kierunek Częstochowa, to ten 177 dal najlepszy poziom sygnału ( nie miernik , a paski w TV )

 

Ty zaś musisz zaryzykować by kupić odpowiedni i mieć możliwość ewentualnego zwrotu, bo po co w koszty masz iść..

Jak nie masz jeszcze bardzo pordzewiałej tej anteny, to warto spróbować , może i byś Mux 8 złapał...

 

Te inne anteny to już większe gabaryty, na pewno bardziej kierunkowe są,  ale jak na balkonie nie przeszkadzałyby , to ok.

 

Może inni niech doradzą ciekawsze rozwiązania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, @irdeto, czy możesz mi jeszcze powiedzieć gdzie znalazłeś informacje na temat zmiany nadawania tego kanału? Na mapach stron emitela w ogóle nie ma MUX5 dla tego obiektu..

 

@Ramirez, antenę kupowałem jeszcze sprzed wdrożenia MUX8, a potem jakoś nie było potrzeby by faktycznie odbierać tą częstotliwość (pozostałe muxy były w pełni wystarczające). Masz jakąś sugestie co do anten? Czy coś takiego jak Combo LB900 albo LB1600 ma sens? Bo ponoć zdania są podzielone. Chciałbym się zmieścić w maks 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym poprosić o pomoc w zakupie nowej anteny po zmianie z 23 maja nie mam wszystkich kanałów posiadam antenę domowej roboty z drutu i kabla mieszkam W Łodzi ul przybyszewskiego 209 3 piętro okna na wschód oraz grota roweckiego 12 4 piętro okna na wschód i zachód na stronie emitela wyszukuję dostępny nadajnik łódź dąbrowa 8 km i łódź zygry 37 km chciałbym odbierać wszystkie muxy razem z mux 8 w tv mam wbudowany dekoder DVB-T 2 hevc 265 na drodze są przeszkody np drzewa budynki.Czy ktoś miałby jakiś pomysł żeby móc odbierać wszystkie kanały w jak najlepszej jakości i czy byłoby to możliwe do kwoty 130zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chciałabym Was prosić o pomoc w wyborze anteny ewentualnie o wskazówki .Nadajnik Przemyśl /Tatarska Góra na mapach google pokazuje mi że w linii prostej mam do nadajnika  0,9 km (910 metrów) ,nadajnika nie widać   czy musi być jakaś specjalna antena ,Na Allegro widziałam antenę Dipol pasywna  14db czy taka wystarczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...