Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, TomoS napisał:

Mieszkam w Kępnie (Wlkp)

"Twoim" nadajnikiem jest Mikstat. Ale stamtąd nadawane są mux-y 1-5. Mux-8 jest nadawany z położonej bliżej (ale trochę z boku) Kobylej Góry. Teoretycznie powinieneś mieć dwie oddzielne anteny UHF i VHF skierowane na te nadajniki. Ale z racji dużych mocy, jednakowej polaryzacji i niewielkich odległosci, spróbowałbym odbioru na pasywnej antenie siatkowej. Z racji stosunkowo szerokiego "kąta widzenia", jest szansa że odbierze sygnał równocześnie z obydwu nadajników.

Jakie masz lokalne warunki odbiorcze (przeszkody w kierunku nadajników, wysokość zamontowania anteny, ilość podłączonych odbiorników, itp)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TomoS napisał:

antena jest na dachu w kierunku południowo-zachodnim

Jaka i na jakiej wysokości? Odbierasz coś na niej? Ustawiona prawdopodobnie w kierunku Ślęży. :?: Do Ślęży jest ok. 100 km, a do Mikstatu ok. 30 i Kobylej Góry ok.10. Próbowałeś kiedykolwiek skierować antenę na północ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, TomoS napisał:

W domu mam tylko jeden odbiornik od CP

Cyfrowy Polsat oferował także odbiorniki do odbioru tv naziemnej, wiec myślałem że masz naziemną.

25 minut temu, TomoS napisał:

mieszkam w gęsto zabudowanej lokalizacji przy drodze nr 11 czyli tej glownej biegnącej przez miasto (ul. Solidarnosci)

Jakichś bardzo wysokich budynków wzdłuż tej ulicy chyba nie ma. Zatem antena na dach (np. obok sat),skierować na azymut mniej więcej miedzy Kobylą Górą, a Mikstat i sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć ;) od mniej więcej po Euro mam problem z większością MUXów, mieszkam w Rzeszowie na ul. Popiełuszki na 7 piętrze, kiedyś lepiej odbierało, ale zaczęli budować kolejne bloki w linii na Suchą Górę. Szukam jakieś anteny do zamontowania na balkonie i czy do tego jakiś wzmacniacz?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam problem z odbiorem MUX5. Łapię MUX 3 i 8 z Radom "Wacyn" i MUX 1,2,3 z Przysucha "Kozłowiec" i MUX 4 z Dęblin "Ryki". Nie mogę złapać MUX5 z żadnego z nadajników. Wpisywałem po częstotliwościach i jedynie wyświetlało 0 siły i 10 jakości. Czym może być to spowodowane? Z wyżej wymienionych punktów mam siłę i jakość kolejno 100/100, 71/50 i około 60/40. antena-tv-naziemnej-cyfrowej-digit-activ

Posiadam taką antenę. Tuner to Ferguson Ariva T760i. Na TV, który ma DVBT2 HEVC, Sprawdzam TV działa też nie łapie tych kanałów, choć raz pojawiły się na liście kanałów, lecz szybko zniknęły, a wyświetlało się na nich zawsze brak sygnału. Co może być powodem problemu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

EDIT: Takie mam odległości od nadajników.

KypgCPA.png

Edytowane przez AntenaHDFan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wzmacniacz stosuje się w ostateczności. 

Anteny najlpepiej kierunkowe każda na inne pasmo spięte zwrotnicą. 

Są też anteny combo, lub logaryrmiczne. 

Piszę na szybko z komórki, zatem nie sprawdzę w jakiej polaryzacji z tego nadajnika jest MUX8. Możesz sprawdzić samodzielnie, jeśli pionowa, to antena na pasmo VHF musi być umieszczona prętami pionowo. 

 

Czyli jeśli to będzie combo lub logarytmiczna musi mieć cześć VHF obracaną. 

Było już kilka razy o tym pisane na forum. Poszukaj informacji o MUX8, były też porady jak taką instalację złożyć, sam taką pisałem z obrazkami raz. 

 

Przykład logarytmicznej jest wyżej podlinkowany na tej stronie. 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wina anteny. Zauważyłem że u mnie 30 km o W-wy MUX 8 co się popsuł. Było dobrze a obecnie siła sygnału 77%, a jakość sygnału wariuje w granicach nawet 26% do 90%. Pojawiają się picsele. Było dobrze nic nie ruszałem. Antena ta sama siatkowa. Chyba że wiatr ją trochę przekręcił? Podpiąłem antenę kierunkową , sygnał trochę silniejszy nie picseluje, to z kolei MUX 1 i MUX 2 kiepsko. Jak już wejdą te MUX na stałe trzeba się rozejrzeć za jakąś dobrą anteną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janio Dałeś sobie sam odpowoedź. Anrena siatkowa najwyraźniej u Ciebie też sie nie sprawdzi. Za małe wzmocnienie własne w paśmie VHF i patrzy za szeroko. Najlpiej stosować anteny kierunkowe każda na inne pasmo. Komrpmisem są anteny combo lub logarytmiczne, ale też nie wszędzie zadziałają idealnie. Trzeba próbować. Każdy punkt odbioru jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, dvbtowiec napisał:

Ten wyrób anteno-podobny jest przeznaczony na pasmo UHF

No, nie do końca jest to wyrob antenopodobny. Jest to mini antena logarytmiczna w plastikowej obudowie. Prawdą jest natomiast, ze jej przeznaczeniem jest odbiór pasma UHF.

 

23 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Piszę na szybko z komórki, zatem nie sprawdzę w jakiej polaryzacji z tego nadajnika jest MUX8

Kołowo nadaje mux-8 w polaryzacji poziomej.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pawel73 napisał:

Kumpel chciał, żebym mu zamówił "zwykłą", małą antenę,

Antenę powinno dobierać się do miejsca odbioru, a nie patrząc na jej rozmiar czy wygląd. Można coś zaproponować, ale nie ma gwarancji że zda ona egzamin w określonych warunkach odbiorczych. Pewną wskazówką mogą być anteny zamontowane na dachach i masztach okolicznych budynków.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sporo tych Telmor Digit jest u mnie w bloku na balkonach i kolega w domu jednorodzinnym też taką chciał.

Zdziwiło mnie, że u kogoś widziałem np. kanał Metro a ja go nie miałem i po skanowaniu dalej go nie było. Nie wnikałem.

A teraz zdrążyłem temat i już wiadomo o co chodzi.

Jutro mu  wyjaśnię i niech decyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż Activy na balkonie w bloku jest poniekąd usprawiedliwiony. Ale na domu jednorodzinnym nie ma już takich ograniczeń co do rozmiarów anteny.

Na początek spróbowałbym na jakimś "dużym" logarytmie, np. https://www.dmtrade.pl/p4412,antena-logarytmiczna-spacetronik-spl-130-2-69.html  lub https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Uni-Line-LOG-548UC-Emme-Esse/43147 (antena przystosowana do odbioru po zmianach kanałowych od 25 kwietnia br.)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dvbtowiec, Telmor Digit jest mała ale MUX 1, 2, 3 odbiera bez zakłóceń. (oczywiście aktywna)

 

K3, na jednorodzinnym nie ma ograniczeń, ale dla kogoś niewtajemniczonego skoro Telmor "ufo" u innych odbiera to też chciał ładną, zgrabną przykręcić do ściany. A nie te duże pręciaki :-)

 

A  o co chodzi ze zmianami kanałowymi? Będą przesunięcia? Myślałem, że tylko system nadawania się zmieni.

Z tych dwóch to lepsza chyba Spacetronik bo większy zakres kanałów (2-69).

 

Zajrzałem na allegro do Spacetronika. Combo za 69zł krótka, pasywna i 119zł długa, aktywna.

I teraz kolejne pytania:

U nas 43km od nadajnika,  potrzebna aktywna czy styknie krótsza, pasywna?

Czy tą Telmor Digit trzeba będzie wymienić po zmianach z T2?

 

 

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...