Jump to content

mihau

Users
 • Content Count

  295
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mihau

 1. W której części Polski mieszkasz? Bo ja na północnym zachodzie. Jak u Ciebie wygląda odbiór tp. 12410 H podczas deszczu? Jesteś z południa Polski, z Dolnego Śląska, czy tak bardziej na wschód? Jak u Ciebie wygląda odbiór tp. 12410 H podczas deszczu?
 2. Transponder 12410 H jest tak słaby, że nawet przy wycelowaniu czaszy 100 cm na Amosa sygnał potrafi siąść przy zerwaniu się słabego deszczu. Mimo, że przed pojawieniem się deszczu tuner na pasku jakości sygnału pokazywał niemniejszy procent niż na transponderze 11175 H czy 11140 H to na tych dwóch obraz nie zaczął szatkować w wyniku tego deszczu.
 3. Modulacja jest nadal QPSK, zmienił się FEC z 1/2 na 2/3. U mnie w Gryfinie nie zauważyłem pogorszenia odbioru.
 4. Nieprawda. Niemcy w DVB-T1 również nadawali pięć stacji w jednym multipleksie przy modulacji QPSK i to w mniej wydajnym kodeku MPEG2, a mimo to nie było takiej pikselozy jak przedwczoraj na TVR.
 5. No nie wiem. Wczoraj jak oglądałem na TVR program survivalowy to pojawiały się przymglenia obrazu . Pikseloza większa niż na Polsat News w muxie TV mobilnej, a ten mux jest dziej zapchany niż mux tv mobilnej. O ile w przypadku Polsat News przymglone bywają fragmenty obrazu to na TVR pikseloza pojawiała się na cały ekran.
 6. Aktualnie u mnie na tunerze DVB-T siła 71%, a na telewizorze Samsung po wczorajszym układaniu kabla teraz mam jakość 83-100 % ale dwie godziny temu miałem 60+ - 70+ %. To zastosowałeś chińską podróbkę wzmacniacza SWA-9701. To ta sama płytka, o której pisałeś w 2010. r., że łapałeś z nią w Gorzowie stację z Czech przy dobrej pogodzie?
 7. Ja nie jestem na granicy zasięgu, piszę z Gryfina. Wczoraj na tunerze Ferguson Ariva T650i podłączonej do siatki ze wzmacniaczem skierowanej na Rusinowo miałem siłę sygnału 70-71% zamiast 71%, zaś w telewizorze Samsung z 2012. r. z wbudowanym tunerem DVB-T, podłączonym kablem Cabletech F690BV.A do pasywnej siatki skierowanej na Kołowo miałem jakość 74-100% przy odpowiednim ułożeniu kabla mimo, że wcześniej było 100% nawet jak kabel leżał zwinięty w kącie. Teraz natomiast w Fergusonie mam siłę 71-72%, zaś na telewizorze Samsung odbiór się popsuł i przy ułożeniu kabla, przy którym miałem jakość 74-100% teraz mam 30%, ale poruszanie kablem polepsza odbiór. SWA 9701 masz oryginalny taki na zdjęciach w linku czy podróbę? LNA są moim skromnym zdaniem są przereklamowane. Testowałem LNA-188 i mux 3 z Jemiołowa mi nie łapał, a na oryginalnych wzmacniaczach płytkowych Anprel łapało. Sam mam wzmacniacz liniowy APL-108e.
 8. Patrząc dzisiaj na rezultaty odbioru na jednej antenie oraz wskazania siły sygnału na tunerze DVB-T podłączonym do drugiej anteny wnioskuję, że dzisiaj nadajecie z obniżoną mocą.
 9. Skoro tak to jeszcze jedną stację dodajcie albo zastąpcie zwykły TVR wersją HD. 5 stacji przy modulacji QPSK to Niemcy mieścili w kodeku MPEG-2, a wy przecież stosujecie MPEG-4, który jest wydajniejszy.
 10. Niemiecki mux z ARD i stacjami regionalnymi, na k.22 z Helpterbergu, który w DVB-T1 nadawał w modulacji QPSK też miał 5 stacji, które były w kodeku MPEG-2, a mux MWE nadaje w nowszym kodeku MPEG-4.
 11. To, że producent albo sklep napisał, że dana antena telewizyjna może odbierać radio FM to nie znaczy, że się nadają. Anteny yagi na UKF-FM mają o wiele większe wymiary niż yagi na telewizyjne pasmo VHF nie wspominając o yagach na UHF, wynika to z różnicy w długości fal. Antena dookólna Dipol 1RUZ B, o którą zapewne Ci chodziło ma kiepską opinię wśród osób interesujących się radiem. Z prostych zewnętrznych anten radiowych lepszy jest Dipol 1/RZ B. Na radiobudzikach, radyjkach kuchennych, gorszych boomboxach z toporną mechaniczną regulacją częstotliwości zapewne tak jest, na gorszych boomboxach ale z nietoporną regulacją, w chińskich mikrowieżach być może szumi, na lepszych boomboxach odbiera w syczącym/ siorbiącym stereo ewentualnie czystym mono jednak w brak poprawnego odbioru stacji z Warszewa z mocami 1 kW na średniowymiarowych wieżach stereo z odpowiednio nakierowanym kabelkiem nie chce mi się wierzyć. Na amplitunerach masz problem ze stacjami ze Szczecina i potrzebujesz do ich odbioru anteny zewnętrznej? Albo tunery fm wbudowane w te amplitunery zostały przez ich producentów potraktowane po macoszemu, nie stanowią funkcji równorzędnej z funkcją wzmacniacza audio i są tylko dodatkiem do wzmacniacza audio i te tunery mają parametry porównywalne z radiem w lepszym boomboxie albo coś u Ciebie syfi na FM. Sygnał słabszych stacji radiowych potrafi być zakłócony przez włączony stacjonarny PC w tym samym pokoju podłączony po kablu do routera, przez sam router jeśli znajduje się blisko odbiornika, zasilacze impulsowe jeśli są odpowiednio blisko.
 12. Anteny telewizyjne nie nadają się do odbioru radia FM, dodatkowo ich wzmacniacz może powodować intermodulacje. W Stargardzie poprawnego do odbioru stacji radiowych ze Szczecina powinna wystarczyć pokojowa antena radiowa, np. Sonus FM. Problem z dobrym odbiorem stacji ze Szczecina masz na średniowymiarowej wieży stereo czy mikrowieży?
 13. Plus w aucie nie łapie Ci dobrze? Nie wiem jak Plusa ale Eskę Szczecin, która również nadaje z mocą 1 kW z Warszewa podczas jazdy autem po DK 10 w kierunku wschodnim słychać jeszcze między Suchaniem a Reczem. Wracając do odbioru Muxa MWE to w Gryfinie odbiór na granicy stabilności odbioru był przy 4-krotnie mniejszej mocy, na siatce bez wzmacniacza skierowanej na północny wschód (35 stopni różnicy w azymucie względem Pazimu) podłączonej do telewizora 20-metrowym kiepskim przewodem antenowym Cabletech FV690BV.A, a teraz jest jakość stabilne pełne 100 % ( to co wcześniej pisałem o wzroście siły sygnału w tunerze DVB-T tylko o 1% dotyczyło drugiej anteny) więc w oddalononym o kilkanaście km dalej względem nadajnika Stargardzie przy obecnej mocy nadajnika i antenie, która wg danych producenta ma zysk do 14 dBi (bez wzmacniacza) odbiór również powinien być stabilny. Z wieży widokowej na katedrze przy ul. Wyszyńskiego w Szczecinie przez lornetkę można dostrzec Stargard ( z dachu wieżowca Pazim na pewno też) więc odbiór Muxa MWE z Pazimu tymbardziej powinien być u Ciebie dobry. Albo te do 14 dBi zysku to ściema producenta (w porównaniu do siatki antena ma mniej direktorów) albo zastosowany jest u Ciebie przewód antenowy równie udany jak wyrób Cabletecha. Jaki masz przewód antenowy?
 14. Gdy rozpoczęto emisję multipleksu to w artykule na stronie https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/multipleks-dvb-t-szczecin-kanal-39-power-tv-nuta-tv-tvr-mwe-networks zostało napisane, że początkowo sygnał będzie nadawany z obniżoną mocą, która zostanie wkrótce zwiększona do docelowych parametrów 1KW ERP. Jeśli piszesz, że moc została zwiększona 4-krotnie to wychodzi na to, że dotychczasowa moc wynosiła 0,25 kW. W moim Fergusonie Ariva T650i siła sygnału wzrosła tylko o 1%. Co do poprawy zasięgu w lubuskim to przy mocy 1kW, w lubuskim i tak będzie osiągalny tylko w niektórych miejscowościach powiatu gorzowskiego i ewentualnie strzelecko-drezdeneckiego, które mają korzystne ukształtowanie terenu w stronę Szczecina. Patrząc na ukształtowanie terenu to na odbiór w Gorzowie nie ma liczyć, ewentualnie na jego zachodnich peryferiach.
 15. Ze zniżką za korzystanie z e-faktury wychodzi 45 zł czyli jeżeli do tego dochodzi zniżka SmartDom to powinno być 35 zł. Na stronie Cyfrowego Polsatu, w zakładce Internet, jak się wejdzie w podstronę ,,LTE Plus'' albo ,,Telewizja + Internet z rabatem smartDOM'', albo w ,,Telewizja + Internet + TV, laptopy, tablety" to na tych podstronach jest wzmianka o SmartDomu, a jak się wejdzie w podstronę ,,Zestaw Domowy'' to na tej podstronie nie ma żadnej wzmianki o SmartDomu.
 16. Czy aktualnie w SmartDomu już nie ma tego ,,druga usługa za pół ceny, trzecia nawet za złotówkę"? Czy teraz jak ktoś ma telefon na abonament w Plusie za te 49,90 zł, internet od Cyfrowego Polsatu i najtańszy pakiet telewizji satelitarnej od Cyfrowego Polsatu to teraz za ten pakiet nie będzie płacić złotówkę tylko będzie miał zniżkę 10 zł? Ojciec gdy przedłużał umowę na Internet z Cyfrowego Polsatu to pracownica punktu sprzedaży wyliczyła mu 45 zł miesięcznie oraz powiedziała, że teraz będzie 45 GB limitu transferu. Wg strony Cyfrowego Polsatu abonament kosztuje 40 zł miesięcznie, najem routera 20 zł miesięcznie i ma się 10 zł zniżki miesięcznie gdy ma się e-fakturę. Zakładając, że najem starego routera kosztuje 15 zł miesięcznie to wychodzi na to, że wyliczyła mu kwotę bez uwzględnienia zniżki 10 zł w ramach programu SmartDom. Czy Internet - Zestaw Domowy nie wchodzi w skład programu SmartDom?
 17. Choć zapowiedź zahaczenia zasięgiem o woj. lubuskie przy mocy 1 kW nawet pomimo modulacji QPSK i FEC 1/2 wydaje się niewiarygodna to jednak po sprawdzaniu profilu terenu w dvbtmap.eu dla wybranych miejscowości okazuje się nie takie nierealne. Np. we wsi Stare Dzieduszyce, w gminie Witnica , w powiecie gorzowskim wystarczy zawieszenie anteny na wysokości 5 metrów nad poziomem terenu by na prosta na profilu terenu bez uwzględnienia krzywizny ziemi nie przecinała żadnego wzniesienia. Ponadto w Google Street View zauważyłem anteny siatkowe skierowane najprawdopodobniej na RTCN Szczecin *Kołowo*, a to tylko 3 stopnie różnicy w azymucie względem tej miejscowości.
 18. Jeśli za analogu w Gorzowie na siatce ze wzmacniaczem SWA-9701 odbierałeś w analogu stację z Czech przy dobrej pogodzie to może z ATXem i wzmacniaczem liniowym LNA APL-109e odbierał byś nie koniecznie tylko przy dobrej pogodzie mux lokalny z TV Łużyce z Gryfowa Śląskiego? Ja w Gryfinie w lutym na siatce skierowanej po południe z odchyłką na zachód podczas tropo gdy łapałem muxy z Cottbus, Śnieżnych Kotłów, Usti na Labem i jeden mux z czeskiego Pilzna to złapałem też mux TV Łużyce z Gryfowa Śląskiego. Same muxy 100 kW, jedynie muxy ze Śnieżnych Kotłów z mocami kierunkowymi 58-62 kW aż tu nagle mux lokalny z mocą 5 kW.
 19. TVR: Video PID 301, Audio PID 302 NUTA.TV: Video PID 201, Audio PID 202 POWER TV: Video PID 101, Audio PID 102
 20. W artykule na innym portalu czytałem, że docelowa moc to 1 kW. Aktualnie z jaką mocą nadajecie? PS. Czy jak będzie testować 4K to wtedy multipleks będzie nadawać w DVB-T2? Właściciela TV Gryf dopóki żył jakoś było stać na nadawanie naziemne.
 21. To wy chcecie z Pazimu grzać z mocą jakieś conajmniej 20 kW (w przypadku modulacji QPSK), że liczycie na to, że zachaczycie zasięgiem o lubuskie? Bryza od 98 roku miała logo Nasza Bryza i poza wiadomościami lokalnymi retransmitowała Naszą TV, latem 99 Polsat 2, a potem znowu Naszą TV. Wiosną 2000 w miejsce Naszej Bryzy weszło TV4 z okienkiem lokalnym po 17:00. Później okienka lokalne w TV4 zniknęły. TV Gryf natomiast skończyła nadawanie wraz ze stratą koncesji wydanej na właściciela w wyniku jego zmarcia na raka. Kilkanaście dni później KRRiT wydała nową koncesję, ale żona, która odziedziczyła stacje nie zdecydowała się na reaktywację bo jak twierdziła nie miała pieniędzy na rozpoczęcie emisji. W międzyczasie ponoć część załogi znalazła sobie nową robotę. Ja myślę, że żona po prostu nie miała głowy do prowadzenia stacji. Kilkanaście dni wcześniej były pieniądze na prowadzenie emisji , a wtedy już nie? Ja rozumiem, że część załogi musiała by od nowa kompletować ale siedziba i sprzęt raczej nie zostały tak szybko opylone w międzyczasie.
 22. Jeśli w Gryfinie w górnej części miasta mux jest osiągalny na pasywnej siatce skierowanej na Kołowo ( 44 stopni różnicy w azymucie względem Pazimu) to ze wzmacniaczem raczej też jest osiągalny jeszcze w Pyrzycach, względem których różnica w azymucie między Pazimem a Kołowem jest mała.
 23. Użyty kabel koncentryczny to Cabletech F690BV.A. Kabel ma trzy lata. Po stronie symetryzatora nie ma końcówki na wtyk F, zaś do klasycznej końcówki wchodzącej do wejścia antenowego telewizora kabel jest dobrze przykręcony, oplot nie kontaktuje przez folię, a żyła nie dotyka obejmy oplotu. Na forum radiopolska poruszyłem wcześniej ten temat i dowiedziałem się, że symetryzatory drukowane dla wysokich częstotliwości sprawdzają się idealnie oraz, że to może być wina ,,cieknącego koncentryka'' w sensie, że poprzez skąpy ekran kabel zamiast przenosić sygnał z anteny do odbiornika, sam działa jak antena. Co do ewentualnego przerwania to wątpię żeby 10 kW (moc kierunkowa) z odległości 25 km odbierało z samego kabla. Multipleksy z Helpterberg z odległości 65 km w linii prostej odbierały z samego kabla ale one nadawały w QPSK z mocą 20 kW i na azymucie na Helpterberg horyzont mam odsłonięty. Wydawało mi się, że w zastosowanym kablu moim zdaniem alufolia pod oplotem jest raczej solidna, nie jakaś z małych reklamówek jednorazowych pokryta warstwą aluminium łuszczącą się i obracającą w proszek przy zarabianiu jak w starym koncentryku z 98 roku i w przeciwieństwie do niego oplot przy zarabianiu nie sypał się jak igły z choinki w styczniu. Inny użytkownik wrzucił link do szczegółów technicznych kabla Cabletech, do szczegółów technicznych kabla Triset i Triset okazał się lepszy. Napisał też to: Patrząc na obrazki to oplot kabla Cabletecha (kolor biały) faktycznie wygląda na skromniejszy w porównaniu do oplotu Triseta.
 24. Dzisiaj w związku z konserwacją RTCN Kołowo zauważyłem pewną sytuację. Na siatce po wschodniej stronie domu skierowanej na Rusinowo mux 3 z Warszewa odbierał OK, a natomiast na siatce z symetryzatorem, na dachu, skierowanej na Kołowo był brak sygnału, 0%. Pomyślałem sobie ,, Co jest grane? Przecież gdy w puszce nie było niczego, tylko żyła kabla owinięta na połówce dipolu UHF to przy odpowiednim ułożeniu kabla przy odbiorniku mux 3 z Warszewa jakoś łapał.''. Pomyślałem sobie ,, A może to ten symetryzator jest jakiś oszukany?''. Podszedłem do telewizora, zacząłem układać kabel za telewizorem i patrzyłem na procenty na ekranie. Zauważyłem, że ułożenie kabla ma znaczący wpływ na odbiór. Poruszyłem kablem i pojawiło się kilka-kilkanaście %. Odpowiednio ułożyłem odpowiednio kabel i pojawiło się 20+ % i stabilny obraz. Przypomniałem sobie, że symetryzator, który został zamontowany w przeciwieństwie do klasycznego Badmorowskiego symetryzatora z uszami nie ma z tyłu czarnej bryłki w kształcie walce eliptycznego z otworami przez które przechodzą zaizolowane druciki owinięte wokół zakrzywionych powierzchni bocznych. Ten symetryzator zamiast uszu miał pola metalowe z otworami, a z tyłu nie miał żadnych wystających drutów ani czarnej bryłki czy kółka. Wyglądał jak ten z obrazka tyle, że nie był marki ANPREL, napisy na foldermasce były po angielsku, a na spodzie chyba nie były namalowane ścieżki.
×
×
 • Create New...