Skocz do zawartości

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.


Artur912
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Czas zimowy" to czas słoneczny na południku 15° przy Szczecinie, "czas letni" to czas słoneczny na południku 30° przy Kijowie.

Zimą mamy najbliższy nam czas. Wydaje się niektórym, że to tylko godzina, ale to odczuwalna zmiana.

W praktyce jest jeszcze coś, na co nie widziałem, żeby ktokolwiek zwrócił uwagę. Kładziemy się i wstajemy później od naszych przodków. Zegar biologiczny nie zależy bezpośrednio od tego czy jest ciemno czy jasno, ale od tego jak jesteśmy zmęczeni, jak długo spaliśmy, o jakich godzinach zasneliśmy i obudziliśmy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja uważam, że nie powinno się zmieniać czasu. Ale znając życie będziemy to robić prawdopodobnie do końca świata.

Powinien zostać na stałe czas letni. Dlaczego? Bo zimą po południu byłoby jaśniej, ale słońce by wschodziło o 9.

Zmiana czasu tylko rujnuje rozkłady jazdy w pociągach, naturalny rytm biologiczny itd. Nie daje już żadnych oszczędności energii.

Zmiana czasu miała sens w czasach, gdy ludzie nie mieli od groma sprzętów elektrycznych i nie zapalali światła w dzień. Obecnie niezależnie od tego, czy jest za oknem jasno czy ciemno i tak korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Zmiana czasu to już przeżytek.

Jeszcze ciekawostka. W niedzielę miała być ostatnia zmiana czasu, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy dalej męczyć się z przestawieniem zegarków 2 razy w roku.

Edytowane przez Adam.kaslewicz
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, nie ma to jak obudzić się o 2 w nocy i mieć widno za oknem. 

 

Co to znaczy "z biologicznego punktu widzenia"? Rozumiem, że czas zimowy jest bliższy czasowi słonecznemu niż letni, niemniej w mojej opinii powinno się tak dopasować czas, aby ludziom jak najmniej to przeszkadzało. Ja np. wolę, żeby w zimie widno robiło się o 9 (czas letni na stałe) niż latem o 2 (czas zimowy na stałe). 

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie słowo klucz "ja (...) wolę". A ja wolę ... .

 

Nie chodzi o to kto, co woli, tylko o zegar biologiczny, słoneczny, czy jak kto go nazwie.

 

Ludzie do pracy (zgodnie z naturą, słońcem itd.), na przykład na wsi, wstają wcześnie rano (5:00-6:00) i idą spać o 22:00 (żeby wstać ponownie o 5:00).

 

A co z paniami pracującymi w waszych ukochanych supermarketach i centrach handlowych? Przypomnij, o której one wstają, żeby "co niektórzy" mogli stać pod drzwiami o 6:00 i mieć świeże pieczywo na śniadanie, które zje o 7:00?

 

I proszę nie pisz mi, że to mniejszość (obracam się wśród wielu grup zawodowych).

 

I ... proszę nie pisać mi, że "dla Ciebie" sklepy mogłyby być otwarte od 8:00, ponieważ ciekaw jestem co by się działo w mediach, gdyby ktoś podjął taką decyzję, iż sklepy spożywcze mogą być otwarte od 8:00. Wystarczy popatrzeć jaką wściekłością ludzie pałają jeżeli chodzi o niedziele i brak możliwości szwendania się bez celu, ot tak, dla zabicia czasu.

 

Wracając do tematu - zimowy jest najbardziej optymalny z "biologicznego punktu widzenia", czy się to komuś podoba, czy nie.

 

A teraz wisienka na torcie - mnie też się nie podoba fakt, iż o 3:00-4:00 w nocy jest już jasno, ale staram się abstrahować od mojego "widzi mi się" i staram się rozpatrywać to podpierając się nauką i odwiecznymi prawami natury, które przez miliony lat były, są i po mnie jeszcze będą niepodważalne i niezmienne, a ja i moje filozofowanie, że lepiej byłoby tak, czy tak, że ja wolałbym ..., no cóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moje widzimisię, tylko opinia, w którym czasie lepiej mi się funkcjonuje. Nigdzie nie pisałem, że każdy tak ma ;) 

14 minut temu, A&G napisał:

Wracając do tematu - zimowy jest najbardziej optymalny z "biologicznego punktu widzenia", czy się to komuś podoba, czy nie.

Coś na poparcie tej tezy? Jakieś naukowe opracowania? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, A&G napisał:

Wracając do tematu - zimowy jest najbardziej optymalny z "biologicznego punktu widzenia", czy się to komuś podoba, czy nie.

 

@A&G Panie sprzedające w sklepie bez względu na to czy będzie czas zimowy, czy letni i tak będą do pracy szły w zimie w środku nocy, podobnie jak wszyscy pracownicy idący na ranną zmianę. Zatem to żadna różnica.

Ludzie na wsiach idą do pracy zgodnie z naturą (słońcem) jak sam przyznajesz, zatem dla nich też nie ma żadnej różnicy. W polu w zimie się nie pracuje.

 

W czasie letnim masz krótszy wieczór i jak dla mnie biologicznie lepiej się czuję gdy wieczorem mam więcej dnia. W pracy ciemność za oknem nie robi dla mnie żadnej różnicy. Wolałbym skorzystać ze światła dziennego po pracy na świeżym powietrzu a nie wracać w nocy do domu.

 

Czas zimowy oznacza dla większości chodzenie do pracy w ciemnościach i powroty z pracy w ciemnościach w samym środku zimy. Światło słoneczne spędzamy w budynkach.

 

Zatem optymalny jest czas letni.

 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mingo napisał:

To nie jest moje widzimisię, tylko opinia, w którym czasie lepiej mi się funkcjonuje. Nigdzie nie pisałem, że każdy tak ma ;) 

Coś na poparcie tej tezy? Jakieś naukowe opracowania? 

 

Wystarczy poszukać w tej wyroczni zwanej internetem, a wszystkiego się dowiesz: który został sztucznie stworzony przez człowieka, co było najpierw, który to podstawowy, a który TYLKO przejściowy itd.

 

Ale skoro to taki problem, to pierwszy link jaki mi się wyświetlił (choć i tak napiszesz, że jestem tendencyjny), powtarzam PIERWSZY, nie kreuję rzeczywistości:

 

https://zmianaczasu.info/art/9/ktory-czas-jest-podstawowy-czas-letni-czy-czas-zimowy

 

I jeszcze odnosząc się do waszych wypowiedzi - ciągle podstawą jest "mi się" nie chodzi o to jak się wam, tylko co jest pierwotne. Mi się też lepiej może żyje w letnim, ale, to nie znaczy, że jest to pierwotne z punktu widzenia natury !!! Czas letni jest SZTUCZNY, stworzony przez człowieka.

Edytowane przez A&G
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, A&G napisał:

Wystarczy poszukać w tej wyroczni zwanej internetem, a wszystkiego się dowiesz: który został sztucznie stworzony przez człowieka, co było najpierw, który to podstawowy, a który TYLKO przejściowy itd.

Nie rozumiem, a kto stworzył czas zimowy? Yeti? 🤣

 

2 godziny temu, A&G napisał:

 nie chodzi o to jak się wam, tylko co jest pierwotne.

A jakie to ma znaczenie? Dla mnie liczy się praktyczność, a nie co było pierwsze.

Mamy 21 wiek i zupełnie inny sposób funkcjonowania społeczeństw. Po co się oglądać na coś co było wymyślane dla trybu życia społeczeństw wieki temu? Mamy tu i teraz i tworzymy wygodnie dla siebie, a nie na zgodnie z pierwowzorem.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, A&G napisał:

Czas letni jest SZTUCZNY, stworzony przez człowieka.

Natura to ma tu tyle do tematu, że ustawia słońce w zenicie i stąd wiemy, że jest w okolicach 12:00. Strefy czasowe ustalił człowiek. A wschodni skrawek Polski leży w strefie czasu wschodnioeuropejskiego (obowiązującego w Polsce latem). Więc dlaczego wprowadzenie na stałe czasu letniego byłoby nienaturalne ? Białoruś kilka lat temu przestała zmieniać czas (została przy letnim) i jakoś nie słychać narzekań. Krowy dalej dają mleko, a kury niosą jajka :) Ważne, aby zrezygnować w końcu z tej zmiany czasu, bo to jest dziś absolutnie niepotrzebne. A, że czas letni jest wygodniejszy, to dlaczego nie ? 

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Europa zrezygnuje ze zmian czasu, to dla Polski będzie to też sprawa trochę „polityczna” – czy przyłączymy się do Europy Zachodniej czy do Wschodniej? Większość państw Europy Zachodniej niemal na pewno zostawi sobie czas środkowoeuropejski, czyli czas słoneczny południka 15°E (który przechodzi m.in. przez zachodnią część Polski). I to jest niestety ten niezbyt nam pasujący „czas zimowy”. A ten wydający się dla nas bardziej odpowiedni „czas letni” to czas wschodnioeuropejski, czyli czas słoneczny południka 30°E (który nie przechodzi przez Polskę – leci on m.in. przez wschodnią Białoruś i środkową Ukrainę).

Tak więc poza sprawami wewnętrznymi liczą się też kwestie zewnętrzne. Czy np. chcemy przestawiać zegarki jadąc do Niemiec i dalej na zachód? A może nie chcemy już przestawiać zegarków jadąc na wschód?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2021 o 13:56, A&G napisał:

I jeszcze odnosząc się do waszych wypowiedzi - ciągle podstawą jest "mi się" nie chodzi o to jak się wam, tylko co jest pierwotne. Mi się też lepiej może żyje w letnim, ale, to nie znaczy, że jest to pierwotne z punktu widzenia natury !!! Czas letni jest SZTUCZNY, stworzony przez człowieka.

 

Idąc tym tokiem rozumowania, to człowiek nigdy nie powinien skorzystać z samochodu, przecież to sztuczny twór. Z punktu widzenia natury powinniśmy jeździć konno.

 

Kalkulator? To że ułatwia życie? A po co. Używajmy liczydeł.

 

Serio, myślałem, że masz jakieś mocne argumenty, niestety swoimi się trochę ośmieszyłeś. Sam przyznałeś, że w czasie letnim lepiej Ci się funkcjonuje. I to powinno być kryterium wyboru. IMHO jeżeli większości lepiej w letnim, to weźmy letni.

Edytowane przez mingo
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Moim zdaniem obecnie nie ma sensu przestawiać co poł roku wskazówek zegarów. Jednak w samej UE nie było porozumienia między państwami. Np. Hiszpania chciała mieć tą samą godzinę co sąsiednia Portugalia.  Z punktu widzenia Polski najlepiej gdybyśmy zostali przy czasie letnim. Na razie nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany.

Edytowane przez Beks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...