Skocz do zawartości

Eutelsat Hot Bird 13B ma problemy (?)


Rekomendowane odpowiedzi

11,623 GHz, pol. V na razie sklonowano na 12,149 GHz, pol. V, natomiast jest jedna nowa wiadomość - 11,681 GHz, pol. H (m.in. kanały France TV) przeniesiono na ostatnio nieużywany tp. 87 - 12,437 GHz, pol. H SR: 27500, FEC: 3/4 (DVB-S2/8PSK). Na razie to "brutalny" klon, nawet TSID zostawiono 15900 zamiast oczekiwanego 8700.

Także spodziewam się, że tp. 156 i 159 pozostaną na razie wyłączone. Zobaczymy co będzie po nocy.

Sygnał na transponderach MB Satellite (11,054 GHz, pol. H i 11,075 GHz, pol. V z TVP Polonią) jest nadal dość kapryśny, są lepsze momenty, są słabsze.

 

Nie wiem, czy pokaże się jakiś komunikat, zapewne nie ma się czym chwalić, że coś się wysypało. Natomiast przydałoby się chociaż wiedzieć, czy na stałe, bo trzeba listy poprawić u operatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, XMAREKK30 napisał:

U mnie nic nie działa z tego transpondera czyli TVP2 HD , AXN, FOX , FOX COMEDY pokazuje że te brak sygnału a kilka dni temu było wszystko ok  :( 

 

Transponder 12264 V 3/4 27500 nadal ma słabsze parametry niż dotychczas ale działa. 

Kwestia na jakiej antenie odbierasz i jaki sprzęt ( dekoder sat - TV z wbudowanym tunerem sat ).

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder 4K od NC+ jak w opisie  a talerz 90cm. Dziwna sytuacja z tym transponder bo jeszcze w Piątek było w porządku a od Niedzieli przestało działać po tych zawirowaniach  jak w opisie tematu. Resetowałem dekoder ale to nic nie pomogło. Talerz na pewno się nie przestawił a ustawiać na nowo nie mam zamiaru skoro było dobrze :( 

Edytowane przez XMAREKK30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby było dobrze, to byś teraz nie stracił dostępu ;) Powinno jednak działać, sygnał nieco poszedł w dół, ale na standardowej instalacji z 80 cm działa. Łódź od Warszawy nie jest tak daleko, żeby upatrywać tu np. jakichś kwestii zmiany wiązki. Warto pobadać temat anteny, bo jeśli jednak ustawienie nie jest perfekcyjne, to też tracisz przy gorszej pogodzie i np. w trakcie deszczu szybciej Cię odetnie od sygnału, bo mając jakieś straty, masz automatycznie mniejszy margines na spadek.

Wracając do tp. 78, to sądzę, że to problem wynikający z tego, co padło wcześniej - tp. 78 jest nieco osłabiony w stosunku do tego, co było, zresztą jak większość transponderów w górnym paśmie od niedzieli, które zaliczyły przerwę (pierwsza strona pierwszy post, nie każdy transponder z górnego miał przerwę). Nie jest to kolosalna zmiana, ja tego bezpośrednio nie odczułem, ale zrobiłem pomiary i porównałem z innymi z końca lipca, które przypadkowo miałem z tej samej instalacji i widzę w dolnym paśmie sytuację w miarę stabilną, ale w górnym jest gorzej niż było na wielu transponderach. Ja nadrabiam wielkością anteny i precyzją ustawienia, ale jeśli ktoś miał np. słabszej jakości przewód, mniejszą antenę, ustawioną nieco mniej precyzyjnie, LNB nie skręcony, to nawet niewielkie zejście w dół mogło doprowadzić do zejścia poniżej link margin.

Szczerze to nie wiem, czy ta widoczna w praktyce zmiana (o nieznanym pochodzeniu, bo Eutelsat milczy) zostanie wycofana, ani też na ile to można uznać za problem - bo ogólnie choć jest słabiej, to nie poniżej średniej.

 

Drobne zmiany z poniedziałku:

  • wygaszono tp. 155 (11,604 GHz, pol. H), który od niedzieli był aktywny, ale z samą nośną
  • na 12,616 GHz, pol. H SR: 31432, FEC: 1/4; DVB-S2X/QPSK uruchomiono serwis z danymi, który przed zamieszaniem był na tp. 14 (11,470 GHz, pol. V), obecnie wyłączonym
  • problemy z niestabilnym sygnałem na TVP Polonia HD w poniedziałek nie występowały
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tp 78 ogólnie nie grzeszył mocą. Teraz w trakcie awarii jest jeszcze gorzej, szczególnie na oryginalnych antenach Polsatu 70cm. Już zaczynają się telefony, że nie działa TVP2 czy POLSATY SPORT. Wczoraj byłem przy jednej tak źle ustawionej czaszy ,ale Technisat 80cm, MER=8dB brak odbioru na dekoderach (wcześniej działało więc obstawiam spadek jakieś 2dB). Po regulacji anteny, głównie kąt elewacji i skręcie konwertera, udało się wyciągnąć 12,2dB co i tak jest wartością nie najlepsza jeśli chodzi o 80cm, chodź akurat anteny Technisat nie grzeszą jakością (nie polecam, bujający plastik). Dół pasma przy tej samej antenie ok. Mam nadzieję, że uporają się z problemem, bo nieciekawie to zaczyna wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka: W TivùSat byli przekonani, że awaria jest tymczasowa i nie mięli planów podmieniać w NIT parametrow MEZZO i Arte HD (wydali nawet komunikat, że jak ktoś chce na chwilę obecną ogladać oba kanały, to niech sobie je ręcznie wyszuka), ale chyba właśnie doszli do wniosku, że sytuacja jest poważna i od dziś w NIT MEZZO już z nowej częstotliwości, a zmiana parametrów Arte HD nastąpi w czwartek. Tak więc wygląda na to, że 11623 i 11681 będą OFF przez dłuższy czas. 😃 

 

EDIT:

Arte HD jednak już dziś z 12437 w NIT. 😃

Edytowane przez SatExpert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to pozycja satelitarna 13e jest bez rewelacji jeżeli chodzi o sygnał.

Co do transpondera  12264V, na którym jest TVP2 to sam zaobserwowałem ze w niedzielę był słabszy sygnał niż zazwyczaj na poziomie 12.5dB gdzie normalnie mam 14.8dB.

Co to 11508V to jest  całkiem dobrym transponderem - mam tam 15.9dB.

Edytowane przez Crossi
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że wizja tv była na astrze i tak nc+ mogło tam zostać. Sygnał silny i stabilny, do odbioru wystarczyły małe czasze. No cóż, niech się teraz Eutelsat i platformy martwią. Jak się wysypią tp dzierżawione przez PB czy Canal+ to bedzie dopiero się działo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy holenderskiego forum sat4all.com zauważyli, że w pewnym momencie Hot Bird 13B według n2yo.com zaczął się oddalać od 13°E, fotka: https://www.sat4all.com/forums/uploads/monthly_2021_09/image.png.9942d3758bdde9e1c9d67e327f3a6b93.png

 

Aktualny podgląd: https://www.n2yo.com/?s=28946|29270|33459 (ładny URL od Mrbeam z sat4all.com, ciekawy temat swoją drogą) - wszystkie trzy Hot Bird-y na jednej mapie, pokazuje, że 13B jest już bliżej.

 

Inne namiary na śledzenie:

13B: https://isstracker.pl/en?satId=29270

13C: https://isstracker.pl/en?satId=33459

13E: https://isstracker.pl/en?satId=28946

 

Konieczne duże zbliżenie, aby zobaczyć trasę powiązaną ze stabilizacją pozycji na orbicie.

 

Oprócz tego news po włosku: https://www.newslinet.com/tv-lanomalia-di-hot-bird-13b-che-ha-interrotto-le-emissioni-di-numerosi-canali-domenica-5-settembre-un-segnale-che-la-flotta-a-13-gradi-e-ormai-obsoleta/

 

Ale nadal nie ma nic oficjalnego.

 

Z dzisiejszych zmian:

  • nośne z tp. 96 (12,635 GHz, pol. V) i tp. 101 (12,731 GHz, pol. H) wygaszone
  • na tp. 98 (12,673 GHz, pol. V) i 100 (12,713 GHz, pol. V) zakończono realizację dosyłów EBU z kwalifikacji FIFA, transpondery na razie są nadal aktywne (nośna?)
  • na tp. 155 (11,604 GHz, pol. H) pokazał się serwis z danymi podobny do tego, który przed zamieszaniem był na tp. 134 (11,200 GHz, pol. V)

Czyli można powiedzieć, że do teraz wszystko wróciło, choć niekoniecznie na dawne parametry, trochę poleciał sygnał w paśmie górnym oraz nadal aktywne są tp. 84 (12,380 GHz, pol. V), 98 (12,673 GHz, pol. V) i tp. 100 (12,713 GHz, pol. V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile paliwa poszło na powrót i o ile skróciło to czas życia 13B. Ma 15 lat, więc pewnie długo już nie posłuży.

 

Odnośnie OT, chyba nie ma takiej konkretnej pozycji na orbicie geo: 

https://spaceplace.nasa.gov/spacecraft-graveyard/en/

 

W innym miejscu znalazłem, że orbita cmentarna jest ok. 300 km powyżej geostacjonarnej.

Edytowane przez canton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr. Orbita napisał:

Aktualny podgląd: https://www.n2yo.com/?s=28946|29270|33459 (ładny URL od Mrbeam z sat4all.com, ciekawy temat swoją drogą) - wszystkie trzy Hot Bird-y na jednej mapie, pokazuje, że 13B jest już bliżej.

Aż mi się przypomniał filmik promocyjny Astry z czasów analogu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kfm877 napisał:

Tym bardziej, że wizja tv była na astrze i tak nc+ mogło tam zostać. Sygnał silny i stabilny, do odbioru wystarczyły małe czasze. No cóż, niech się teraz Eutelsat i platformy martwią. Jak się wysypią tp dzierżawione przez PB czy Canal+ to bedzie dopiero się działo...

Już nie chodzi o Astrę tylko o jakiegoś innego satelitę eliminując eutelsata który ma w poważaniu polski rynek, duży rynek. Nawet jakby operatorzy wzięli na siebie koszt przestawienia wszystkim abonentom anten byliby do przodu przez zaoszczędzenie na wynajmie transponderów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2021 o 12:05, SatExpert napisał:

Czyli 13B na chwilę "zwiał" z 13°E i przez to te wszystkie problemy? 😃

 

OT: Na jakiej pozycji orbitalnej znajduje się cmentarz, bo uciekło mi. to i nigdzie nie mogę znaleźć tej. informacji? 😥

Podpisuje się pod tym pytaniem o satelitarny cmentarz. Ja zauważyłem że problemy na pewno występowały w niedziele po 15:00 bo podczas "Szansy na Sukces" stacja TVP2 tak rwała sygnał (przez pewien czas nawet nie było go w ogóle) że musiałem się przełączyć na aplikacje WP Pilot w telewizorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2021 o 12:05, SatExpert napisał:

OT: Na jakiej pozycji orbitalnej znajduje się cmentarz, bo uciekło mi. to i nigdzie nie mogę znaleźć tej. informacji? 😥

 

3 godziny temu, Poland napisał:

Podpisuje się pod tym pytaniem o satelitarny cmentarz.

Tutaj jest to dobrze opisane, a nawet rozrysowane na animacjach: https://en.wikipedia.org/wiki/Graveyard_orbit

 

Edytowane przez mp107
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...