Skocz do zawartości

Eutelsat Hot Bird 13B ma problemy (?)


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.09.2021 o 05:49, kfm877 napisał:

Ostatnio tp 78 ogólnie nie grzeszył mocą. Teraz w trakcie awarii jest jeszcze gorzej, szczególnie na oryginalnych antenach Polsatu 70cm. Już zaczynają się telefony, że nie działa TVP2 czy POLSATY SPORT. Wczoraj byłem przy jednej tak źle ustawionej czaszy ,ale Technisat 80cm, MER=8dB brak odbioru na dekoderach (wcześniej działało więc obstawiam spadek jakieś 2dB). Po regulacji anteny, głównie kąt elewacji i skręcie konwertera, udało się wyciągnąć 12,2dB co i tak jest wartością nie najlepsza jeśli chodzi o 80cm, chodź akurat anteny Technisat nie grzeszą jakością (nie polecam, bujający plastik). Dół pasma przy tej samej antenie ok. Mam nadzieję, że uporają się z problemem, bo nieciekawie to zaczyna wyglądać.

 

W dniu 7.09.2021 o 17:48, Crossi napisał:

Szczerze mówiąc to pozycja satelitarna 13e jest bez rewelacji jeżeli chodzi o sygnał.

Co do transpondera  12264V, na którym jest TVP2 to sam zaobserwowałem ze w niedzielę był słabszy sygnał niż zazwyczaj na poziomie 12.5dB gdzie normalnie mam 14.8dB.

Co to 11508V to jest  całkiem dobrym transponderem - mam tam 15.9dB.

Tak dla porównania, z innego forum, pewien user w Holandii na Triaxie 90cm na obrotnicy z 28E wiązka UK wyciągnął tam prawie 19dB. Jak wygląda tam HB, tego nie wiem.

W dniu 7.09.2021 o 21:53, emarti napisał:

Ogólnie to taki rynek ma w naszym kraju ten eutelsat a nie pokrywa mocną wiązką naszego kraju. Dziw bierze że nasze platformy nie przeniosą się na tańsze satelity które będą bardziej przychylne do takiego rynku. 

Racja. Główna moc wiązek idzie na Włochy i Francję. O ile ukierunkowanie na Włochy rozumiem - transpondery Sky Italia, to nie rozumiem po co to ukierunkowanie na Francję (która nie ma tu żadnej platformy sat), a nie w naszym kierunku. Jeśli nowe satelity Hotbird będą miały taki sam układ wiązek sygnału, to jest to jakieś nieporozumienie jednym słowem.

W dniu 8.09.2021 o 20:49, emarti napisał:

Już nie chodzi o Astrę tylko o jakiegoś innego satelitę eliminując eutelsata który ma w poważaniu polski rynek, duży rynek. Nawet jakby operatorzy wzięli na siebie koszt przestawienia wszystkim abonentom anten byliby do przodu przez zaoszczędzenie na wynajmie transponderów. 

Wybór jest - satelitów pełno, ale widać takiej woli wśród nadawców nie ma.

Proszę nie pisać od razu o ewentualnych problemach z widocznością, itd. Dla porównania: Na północny UK pozycja 28E jest zawieszona ok. 18-19 stopni nad horyzontem. W środkowej Polsce odpowiada to położeniu satelitów w okolicy 24,8*W oraz 62*E. Dla Brytyjczyków 28E od lat jest 'ich' pozycja satelitarną, i jak ktoś chce tam odbierać te kanały to to robi, np. montując antenę na dachu w skrajnym przypadku. Ps. I nie ma czegoś takiego jak zakaz montażu anteny; spółdzielnia wspólnota ma obowiązek udostępnić miejsce na dachu (przepis prawa unijnego, o wolności dostępu do mediów, jest na to jakiś paragraf, jaki dokładnie musiałbym poszukać) w razie braku możliwości montażu na elewacji budynku (do balkonu raczej można - balkon to część mieszkania) lub położenia balkonu nie od strony danego satelity.

W dniu 8.09.2021 o 16:02, tweed77 napisał:

Sukcesu Eutelsatowi nie wróżę jak będą działać tak jak z Eutelsat 5W B

 

Astra odbierana z "zeza" ma o wiele lepszą moc sygnału niż Hotbird centralnie.

Wiesz, akurat z E5WB to nie miało być tak, jak jest. Ten satelita po wystrzeleniu uległ w kosmosie awarii - problemy z zasilaniem, usterka paneli fotowoltaicznych, wskutek czego ma obecnie do dyspozycji bodajże 45% pierwotnej mocy. O ile w przypadku wiązki Transalpine w ciemno można było obstawiać że jest ona stworzona pod transpondery Multistream, to platformy sat, np. Fransat miały nadawać, tak jak wcześniej, z wiązki Europejskiej, miała być także aktywna wiązka algierska. Wskutek tej awarii plany wzięły w łeb i satelita ma siłę nadawać tylko wiązkę transalpejską - co czyni, inaczej musiałby zostać uznany za utracony / niesprawny , a to są spore koszta, odszkodowania; produkcja nowego satelity, wystrzelenie.

W dniu 8.09.2021 o 21:48, G2000 napisał:

Jakby operatorzy mieli grzebać przy antenach to lepiej żeby przeszli na pasmo Ka niż na innego satelitę. Więcej miejsca na kanały. Można wprowadzić nowy dekoder HEVC/Ka. Mniejsze anteny, precyzyjniejsze wiązki.

Jakie pasmo Ka, jakie precyzyjniejsze wiązki?!? Zobacz jaka jest dostępność i koszt takich lnb, poza tym one działają w danym wycinku pasma a nie w całym przedziale. Żaden operator na to nie pójdzie, zmiana pozycji orbitalnej to w praktyce ostateczność. I operatorzy, przynajmniej polscy, nie zgodzą się na zawężenie wiązki w Europie, obie platformy dobrze wiedzą że sporo abonentów korzysta z oferty w krajach zachodnich np. w miejscu pracy, i nie będą sobie strzelać samobója odcinając ich od sygnału a tym samym zmniejszając sobie bazy abonentów i wpływów finansowych od nich, którzy to zarabiając tam spore pieniądze w porównaniu do tutejszych pensji mają zapewne często wykupione wszystkie możliwe pakiety, full opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2021 o 12:36, tweed77 napisał:

To teraz 11508 z kanałami TVN nie jest już jednym z najsłabszych transponderów na satelicie Hotbird ;)

 

Po awarii tp 12.264 z TVP2 ma gorszą jakość niż tp 12.476 z BBC Brit oraz TVN,y na 11.508, które dotychczas były uznawane za najsłabsze jakościowo transpondery na 13E dla platform w PL.

Niestety dotychczasowe działania Eutelsatu nie poprawiły sytuacji.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVN wcale nie są słabe. Spokojnie można wyciągnąć 15dB, a tp. z TVP2 i Polsatami Sport nie ma takiej opcji i to już od dawna, a teraz awaria dobiła sprawę. Wg mnie Polsat powinien składać reklamację w Eutelsacie. Platforma DTH to nie są dx-y! Dajecie ludziom patelnie 70cm to zapewnicie im na tyle silny sygnał żeby nie było problemów z podstawowymi kanałami. Najlepiej teraz wszystko przerzucać na klientów, którzy z resztą nawet nie wiedzą, że HB się wysypał i po telefonie na infolinię Polsatu będą szukać problemu u siebie i brnąć w niepotrzebne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o typowej antenie 70 cm lub 80 cm. Nie dyskutuję o tym jaki można "wycisnąć" MER ale o tym jak spadła jakość na typowej antenie.

Jeśli ktoś miał na tp. 12.264 (TVP2) MER na poziomie 12 dB to teraz ma poniżej 10 dB więc przy modulacji DVB-S2 jest poniżej wymagań.

MER dla modulacji DVB-S2/8PSK z FEC 3/4 przy dobrych warunkach pogodowych powinien wynosić min. 12 dB optymalnie 15 dB,

aby był zapas na zmianę warunków odbioru (np. deszcz). Tak wynika z wymagań technicznych.

Mało kto ma tak dobrze ustawiony zestaw antenowy o wymiarach anteny 70-80 cm, aby na każdym kanale mieścić się tym przedziale.

Problemem są pseudo instalatorzy, którzy nie wiedzą jak i nie starają się osiągnąć optymalnej jakości sygnału z danego zestawu antenowego, nawet przy dobrych warunkach pogodowych.

Problem z Eutelasat jest taki, że w pewnym sensie jest w naszym kraju monopolistą, a jak to z monopolistą ma klienta w ....

Do dzisiaj Eutelsat nie skomentował incydentu sprzed tygodnia. Tak teraz wygląda zamiatanie "pod dywan".

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo często ustawiam anteny Polsatu na zlecenia bok i do niedawna na oryginalnych antenach 70cm można było na TVN i TVP2 wyciągnąć te 13dB, ale w tej chwili o takiej wartości na TVP2 można zapomnieć i jak to wytłumaczyć klientowi? Potem dzwoni że lekki deszczyk i zrywa odbiór... Całą odpowiedzialność jak zwykle zrzuca się na dół do instalatora.

Powinniście na górze jakoś zadziałać, niech Eutelsat przerzuci ten nieszczęsny mux z tp 78 na inny, wolny i sprawny tp. Tym bardziej, że tam są simulcrypty dla innych nadawców jak Canal+ czy Orange.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe częstotliwości tam gdzie nadają,Comedy Central,MTV Polska,National Geografic Channel oraz TVP2,AXN,FOX i czasem TVN.Na najsilniejsze TVP1 i tam gdzie nadaje TVP Sport Kino Polska Muzyka Red Carpet,Music Box Polska choć i tu szwankuje.Precyzją odbiorze jest większa czasza niż 80,90cm plus średniej klasy konwerter.Poniżej 35zł konwertera nie warto kupować.Robiłem na Technisacie i konwertera z ceny blisko 15zł niestety ciężko łapało 12265 prawo,lewo góra dół nie pomogła odrobinę pomogło przesunięcie 1,5m talerza.Lecz tylko odrobinę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kfm877 napisał:

Ja bardzo często ustawiam anteny Polsatu na zlecenia bok i do niedawna na oryginalnych antenach 70cm można było na TVN i TVP2 wyciągnąć te 13dB, ale w tej chwili o takiej wartości na TVP2 można zapomnieć i jak to wytłumaczyć klientowi? Potem dzwoni że lekki deszczyk i zrywa odbiór... Całą odpowiedzialność jak zwykle zrzuca się na dół do instalatora.

Powinniście na górze jakoś zadziałać, niech Eutelsat przerzuci ten nieszczęsny mux z tp 78 na inny, wolny i sprawny tp. Tym bardziej, że tam są simulcrypty dla innych nadawców jak Canal+ czy Orange.
 

 

Jakim sprzętem pomiarowym dysponujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przemek1234 napisał:

Ja nie wiem jak jest na antenach Polsatu, ale sam mam antenę 80 cm oryginalną od Canal+ i ustawioną przez montera z prywatnej firmy i na niej jest stabilny odbiór na wszystkich tp..

 

Odbiór jest stabilny  - na granicy dopuszczanej tolerancji. U mnie nawet na jakości 36% TVN chodził stabilnie. Wystarczy gorsza pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@support458 posługuje się miernikiem deviser s30

Sugerowanie się podziałką z dekodera to nieporozumienie. Podłącz sobie swoją antenę z dekodera 4k do premiumbox i zobaczysz jaka jest różnica we wskazaniu. Także te % nie mają sensu.

Nie twierdzę, że sygnał na Tp 78 jest cały czas słaby, on pływa. Raz jest lepiej a raz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procenty mają sens o ile wyskalowanie sygnału jest Tobie znane. W widoku "Informacje o sygnale" podany jest SNR nie MER i znam dokładnie jak jest wyskalowany ten pomiar.  Kolory i skala odpowiada fizycznym parametrom wymaganym dla emisji sygnału DVB-S/S2. Norma DVB-S jasno określa graniczne parametry jakościowe sygnału przy których tor korekcji błedów w dekoderze dla współczynnika FEC 3/4 przestanie naprawiać sygnał.  Ten punkt odzwierciadlają parametry w ekranie "Informacje o Sygnale". Na tym forum podawałem dokładne informacje na temat skalowania. W Deviser S30 możesz mierzyć MER. Dla Twojej wiedzy, mam również i ten miernik i jeszcze trzy inne w cenie od 3k do 8k (Rover i Inverto). Jeśli zajmujesz się zawodowo instalacjami to wiesz dobrze, że ten "miernik" to wskaźnik dla zaawansowanych amatorów.

Zainwestuj w coś co mierzy większą ilość parametrów i wtedy krytykuj przyrównując wskazania różnych parametrów sygnału z obydwu urządzeń.

Pomiar sygnału akurat w dekoderach Evobox PVR i Polsat Box 4K doświadczonej osobie może zastąpić wskazania przeciętnej klasy miernika, które wystarczą do ustawienia anteny w pozycji optymalnej. Podstawowy problem jest w tym, że nawet osoby, które wykonywały latami instalacje dla Dor to Dor nie potrafią ustawiać poprawnie anten i wielokrotnie trzeba było po nich poprawiać ustawienie anten i konwertera.

 

Dekodery PC+ od zawsze mają wskazania sygnału nie związane z rzeczywistymi użytkowymi wartościami sygnału. Czyli na ich podstawie abonent nie ma możliwości określenia czy sygnał jest wystarczający do poprawnego odbioru sygnału.

O precyzyjnym ustawieniu anteny nie ma mowy.

Jedynym sensownym dekoderem z pomiarem sygnału był nBOX z pierwszymi modelami głowic czyli modele BSLA i BSKA gdzie w menu diagnostycznym był mierzony BER czyli bitowa stopa błędów w sygnale po korekcji. To było tak dobre, że dekoder mógł służyć za doskonały miernik sygnału. Szacun dla deweloperów z ADB.

 

 

Edytowane przez support458
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, najlepiej błyszczeć na forum mając ewidentnie problem i nie mając wpływu na jego poprawę. Cały Polsat.

Wykonuje pomiary od 20 lat, różnymi miernikami, w kablówkach sprzętem trilithic za dziesiątki tys, więc nie musisz mi pisać, że jeśli używam deviser s30 to jestem amatorem. Gdyby była potrzeba kupię miernik za 10 tys tylko po co? S30 nigdy mnie nie zawiódł, mierzy co potrzeba MER, power i BER, nic innego do poprawnego ustawienia anteny nie potrzebuje. I gwarantuje Ci, że ustawiam anteny ok, jeśli chcesz po mnie poprawiać to tylko spieeeepszysz sygnał bo zawsze wyciągam z anteny ile wlezie.

Oczywiście jak zawsze dyskusja zjechała na boczny tor i pomija sedno sprawy. Będę obserwowal parametry tego transpondera i szczerze mam nadzieję, że się poprawi bo to leży w interesie nas wszystkich.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz mnie nie wiesz co potrafię i czym się zajmuje więc daj spokój z tymi prywatnymi wycieczkami. Przecież sam napisałem, że widzę problem. Każdy zawodowiec ma rożne narzędzia, które używa w zależności od złożoności instalacji. Aby rozwiązywać proste i bardziej zaawansowane problemy. Nie wzruszają mnie absolutnie stwierdzenia, że coś robisz od 20 lat. Miałem przyjemność szkolić takie osoby jak Ty z nowych technologii i budowy instalacji bazujących na np. Wide band do których większość instalatorów nawet nie ma sprzętu podobnie jak do analizy dCSS.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłucicie się,że odbiór zależy miernika,nie powinien jest to prawdą.Co innego miernik za parę złotych bez BER i procentów i szukanie trochę na dziko bo też wskaźnik z czasem dodaje a sygnału i odejmuje i brak precyzji.Lepszy jest wskaźnikiem procentowym.Dla mnie lepsze mierniki to są naziemne mają dodatkowe wskaźniki i jest prościej ustawić czyli są dwa jeszcze dodatkowe wskaźnik czerwony bliski święcenia anteny i ten pomiar działa przy załączonej antenie wskaźnik odbioru miedzy 30 a 87 przybliższy odbioru i wskaźnik 1-100% odbioru sygnału.Gdze miernik jest bardziej czuły na odbiór niż mierniki satelitarne.Choć i tak mierniki każde ułatwiają sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od kilku dni mam problem z odbiorem tvp1, Canal+ sport 2, Polsat premium sport i innymi. Dluga lista kanalow... Astra odbiera dobrze, wiec podlaczenie kabli jest ok. Mieszkam we Francji przy granicy z Niemcami. Jednego dnia dziala w miare dobrze i nawet nie zacina, a innego po prostu ciemnosc!

 

Czy ktos wie jak to opoprawic? Czy kanaly tv byly ostatnio przenoszone na inne trasnpondery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



... Miałem przyjemność szkolić takie osoby jak Ty z nowych technologii i budowy instalacji bazujących na np. Wide band do których większość instalatorów nawet nie ma sprzętu podobnie jak do analizy dCSS.


Bo mało kto tego używa, szczególnie w instalacjach zbiorczych. Pokaz mi dewelopera, który ma projekt telekomunikacyjny na instalacje antenową z wideband czy dcss. Ja żyje w praktyce, a Ty zajmujesz się teorią... Póki co to technologia dla instalacji indywidualnych. Skoro zajmujesz się popularyzacją dcss to może w końcu doczekam się współpracy z diseqc, bo w większości przypadków to dyskwalifikuje dcss.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na instalacjach zbiorczych instalacje lepiej robić po staremu. Tym bardziej gdy jest odbiór z 2 satelitów.

Indywidualnie na domkach droga otwarta. Zdarzało mi się stosować przejście z Wide band do Quattro.

 

Wracając do sygnału szczególnie z 12265 V. Jeśli jest na instalacji indywidualnej dobrze ustawiona antena 80 cm to odbiorca nie zauważy różnicy w odbiorze.

Dzisiaj "na szybko" zmierzyłem sygnał miernikiem z certyfikatem kalibracji, na antenie 80 cm. Lokalizacja: Zielona Góra. Ustawiałem ją możliwie najlepiej na 11508V. Poniżej wklejam zrzuty ekranu z pomiaru 12265 V i dla porównania 11508 V, oraz 11449 H.

 

Spoiler

hb_12265.jpg

 

 

hb_11508.jpg

 

 

hb_11449.jpg

 

 

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kfm877 napisał:

Bo mało kto tego używa, szczególnie w instalacjach zbiorczych. Pokaz mi dewelopera, który ma projekt telekomunikacyjny na instalacje antenową z wideband czy dcss. Ja żyje w praktyce, a Ty zajmujesz się teorią... Póki co to technologia dla instalacji indywidualnych. Skoro zajmujesz się popularyzacją dcss to może w końcu doczekam się współpracy z diseqc, bo w większości przypadków to dyskwalifikuje dcss.

 

 

Jasne fachowcy wiedzą najlepiej, a Ty zapewne byleś już na wszystkich budowach. Boicie się nowych technologii jak "diabeł święconej wody". 20 lat tak robiłem i po co to zmieniać. Prosto łatwo jeden albo dwa kable do gniazdka i wszystko.  Ekskluzywne wykonanie instalacji jest wtedy jak końcówki F kabli z anteny są zaciskane, zazwyczaj używacie nakręcane, tak jest taniej. Klient kupuje nowoczesny dekoder z głowicą FBC i może się ciszyć co najwyżej odbiorem dwóch kanałów jednocześnie o nagrywaniu i oglądaniu dowolnego innego kanału niech zapomni.

Ilość użytkowników którzy potrzebują oglądać kanały z więcej niż jednego satelity to nawet nie promile w bazach klientów opertorów satelitarnych, więc o czym piszesz. Nie dysponujesz żadnymi danymi statystycznymi na podstawie których możesz twierdzić, że brak obsługi diseqc dla DCSS w dedykowanych dekoderach operatorów jest problemem powodującym brak wyboru danego operatora.

Spotkałem się już z przypadkami gdzie instalator zdemontował sprawny konwerter dCSS i zainstalował w jego miejsce konwerter Uniwersalny. Oczywiście tylko dlatego, że nie miał miernika obsługującego Unicable II. Klientowi tłumaczył "Że tego się tak nie robi i z tym to zawsze będzie problem." Oczywiście klient po jego wyjściu zorientował się, że utracił możliwość niezależnego nagrywania programów. Tacy są fachowcy od tradycyjnych rozwiązań. Co robi klient? Dzwoni do operatora. Fachowiec poprawił antenę a on nie może nagrywać. I kto tu jest winny?

Nie pisz już... rób swoje praktyku.

 

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebnie się unosisz i wrzucasz wszystkich monterów do jednego worka. Pępkiem świata nie jesteś...
Ps
Nie nakręcam F-ek od 10 lat, nie oszczędzam na złączach. A S30 posiada pomiar SCR i wiele razy z tego korzystam. I nie pisz, że brak dcss w instalacjach zbiorczych to wina instalatorów, wykonujemy to co jest na projekcie. Masz za słabe lobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oficjalna odpowiedz polsatu

 

Szanowny Panie


Uprzejmie informujemy, że Cyfrowy Polsat świadczy Usługę dostępu do abonowanych przez Pana/Panią programów Telewizji Satelitarnej w sposób zgodny z obowiązująca Umową.

Wyjaśniamy, że opisane przez Pana trudności w odbiorze kanałów wskazują na wadliwość instalacji antenowej. Zła jakość obrazu lub brak odbioru programów są w takiej sytuacji spowodowane niewystarczającą mocą sygnału. Zatem zalecamy skontrolowanie poprawności działania całej instalacji antenowej, a w przypadku dalszych problemów, udanie się do Autoryzowanego Punktu Sprzedaży w celu przeprowadzenia diagnostyki dekodera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...